Novák | 15.05.2024 11:42

Miluju Spartu! Miluju Spartu a nejradši bych ty naše kluky viděl obden. Mám ale mnohem radši, když to není takhle „na krev“ – ty těžký zápasy mi pořádně nakládaj psychicky. Teď ke konci je každej zápas o všechno – kdybysme teď nějak blbě uklouzli, tak celá ta sezóna může ještě do kytek. Takhlenějak to určitě všichni nosíme v hlavě. A to je přesně to, v čem je právě tohle vobdobí takovej nápor na fandovskou pumpu. Teprve v sobotu jsme vyválčili remízu v oslabení s hlavním konkurentem a hned v úterý máme další zápas, ve kterým si za žádnou cenu nesmíme dovolit výsledkově zaváhat.

Sportovní psychologie není moje pole, ale pokud vím, tak se v ní mluví o „emocionálních vrcholech“ – to jsou ty zápasy nebo závody, na který se připravujete - to jsou ty, pro který trénujete. Tady na tom stadionu, támhle s tím soupeřem chci a musím vyhrát! Potíž je v tom, že ta sezóna se neskládá jenom z těch vrcholů – jsou spousty dalších zápasů, ve kterých si nesmíte dovolit ztratit. Pokud teda nechcete skončit jako roští ligy... První záblesk z minulosti je loňskej zápas s klokanem – slavná výhra v dramatickým derby, ale pak hned přišla uvolněná Bohemka: v tom zápase se ale hrálo o stejný 3 body jako v Derby a bylo potřeba je sebrat. Tu výhru urvanou opravdu na morál si hodně cením. Takhle já rozumím spojení „mentalita šampióna“: Jdeš do toho zase a zase a zvládáš to, i když je to „jenom“ chrchel.

Dneska nás takhle čeká Chachar: 3 dny po Derby, ve kterým jsme zvládli udržet náskok, 3 kola do konce, kvůli kartám a zraněním bude potřeba zásadně obměnit základní jedenáctku. Kostky jsou vrženy: je to další zápas, kterej je potřeba zvládnout za plný počet bez ohledu na to, že z obvyklýho základu se vyměňuje hned 5 hráčů. Přesto před zápasem nemám obavy: tu zkušenost křečovitýho dramatu z loňský sezóny má už ten tým za sebou a já nepochybuju o tom, že půjdeme do zápasu připravený. Hraje Kara, hraje Solbakken – dva hráči, o ktetých se toho hodně namluvilo, tak budou mít šanci se ukázat. Myslím, že by k nim bylo férovější, kdyby dostali na rozehrání míň náročnej zápas, ale jseš ve Spartě, tak si prostě nemůžeš vybírat.

Přiznám se, že já sám jsem trochu vlažnej: jasně, na zápase mi záleží, ale po tom vypětí, co jsem si prožil v sobotu je pro mě trochu těžký najít v sobě ten samej zápal takhle rychle znova. Možná i proto jsem trošku bohorovnej a nevěřím, že by se mohlo něco podělat. Žádných 6:0 nečekám, ale že to bude v suchým triku, to si určitě myslím. Jako už tolikrát, musím uznat, že je pro nás všechny obrovský štěstí, že naši hráči jsou v hlavách nastavený jinak, než já. Do zápasu vstoupíme dobře, chceme brzo dát góla a uklidnit se – to ti ostatně udělá dobře, i když hraješ v plný palbě: ale týhle namixovaný sestavě by to pomohlo ještě víc. Proto rád vidím, když hned zkraje Kuchtič hecuje tribunu za bránou: super! Tohle je to správný nastavení!

Ze začátku máme optickou převahu, ale Birma několikrát zakončí hodně slabě. Baník spíš čeká na svoje možnosti. Jako ve 20. minutě, kdy ztratíme balón a z rychlýho brejku pálí Ewerton – sobotní hrdina Peter Vindahl chytá, ale Sáďa nezvládne odkop a tak se Chachaři dostanou ještě do jednoho zakončení, který na štěstí prosviští těsně vedle. Je třeba pochválit náš Kotel: od začátku jede skvěle a stará se o to, aby atmosféra neupadla i když má na chvíli Baník více ze hry. Jejich fandů určitě i vzhledem k idiotskýmu času zápasu tentokrát nedorazilo tolik, jako obyčejně. Atmosféra je ale dobrá, support šlape – jen já jsem furt nějakej vlažnej... Ve 30. pak Kara přistrčí Kuchtovi, ten pošle bombu na bránu, kterou gólman jenom vyráží a všudybyl Birma doráží 1:0! Yeees! Super! Baník nás mohl v tomhle zápase trápit jedině tím, že by ještě třeba v 75. držel bezbrankovou plichtu – víme všichni, jak to nekonečný dobejvání umí bejt otravný... Jsem moc rád, že se to protrhlo už v 1. půli. Hodně rád vidím Karu a Solbakkena – jasně, nedorazy a nesoulad s ostatníma ve hře občas vidět jsou, ale nemám pochyb o tom, že takovej Solbakken se do kádru prosadí a příští sezónu mu budem aplaudovat. Chce to jen mu najít roli a nechat ho párkrát hrát. Já rozhodně viděl náznaky toho, proč jsme ho chtěli: přehled ve hře, vyvezení balónu... Až se víc osmělí a rozehraje, tak to bude dobrý. A potřebujeme ho! Kairinen je náš nejmíň zastupitelnej hráč – to je potřeba vyřešit! Kara má svoje záblesky fotbalu, na který se tak krásně kouká – ale je vidět i ve skluzu u vlastního vápna, což dřív u Adama nebejvalo zvykem.

O pauze nemám vůbec pochyb o tom, že je hotovo: soupeře jsme za celou první půli do ničeho nepustili a čekám, že jim ještě přiložíme, až začnou kolem 70. minuty odpadat fyzicky. Do druhý půle nastupujem beze změn. Nepřipouštíme ani standardky, natož šance – tohle bude dobrý. V 54. se ale z jejich prvního rohu v zápase trefuje nůžkama sešívka Frydrych. Nemůžu věřit vlastním očím: mám živě v paměti, jak si tenhle filigrán v minulý sezóně napálil úplně neškodnej balón do vlastní sítě – tenhle nám dá góla nůžkama? To jako fakt?! Chceme rychle odpovědět a dnes výborně hrající Sáďa vyšle bombu na jejich kisnu. Ta spojnice podle mě zvoní ještě teď! Za chvilku na to vykopává Peter Vindahl z ruky dlouhej balón hodně dopředu – zrychlí tím celou hru a za míčem se dere Birma v souboji rameno na rameno s jejich obráncem. Náš štírek je šikovnější, dostane se před něj a je poslán k zemi. Žádná brutalita, ale přesto faul zezadu na unikajícího hráče. Červená. Já ty karty neumím a ani nechci posuzovat – ale tady k tomu může člověk doplnit taky nejeden záblesk z minulosti: Victor v Hradci, Angelo proti Bolce mě napadaj na první dobrou. To byly taky červený a za výrok komise si pak nic moc nekoupíš. Takže pro změnu jedna červená, která, světedivse, neoslabuje nás! Na tabuli nicméně 1:1 a jak tyhle přesilovky uměj bejt ošidný jsme viděli v sobotu. Chce to dát brzo góla, ať je klid! Přímák není ze špatnýho místa před vápnem, ale Birma to nekopne úplně skvěle – nastává trma-vrma ve vápně, vykutálenej míč si najde zase Birma a z velkýho úhlu ho pálí do branky. 2:1! Nevím, co se pak docela dlouho přezkoumává VARem, naštěstí branka platí. Paráda! To je přesně ono!Další flashback přijde v 70., kdy nastupuje místo Kary Péša o kterým jsem byl přesvědčenej, že už ho v našem dresu neuvidím – ale je hodně cejtit. Na to, jak dlouho nehrál si docela rozumí s balónem a rychlej vždycky byl až-až. Pro toho kluka mám svým způsobem slabost: vzpomeňte, jak jsme všichni řvali, když 2 sezóny zpátky pod Vrbou byl naším nejlepším hráčem. Jeho hodně dobrá střela ze 71. bohužel gólem nekončí. Mohlo bejt hotovo! Zápas se pak tak divně dohrává – oni v oslabení nemaj co ztratit, my nervní, protože je to furt jenom o góla. Nikdy nevíte, kdy se nějakýmu kopytu povede zas moment slávy. Nemám to takhle rád, protože i když se „objektivně“ nic neděje, na hřišti i na tribunách vzrůstá nervozita daná důležitostí toho zápasu. Tady by to chtělo dát ještě jednoho a vymalováno. Bohužel se nedaří a tak nám všem zatrne, když si to v 6. nastavený minutě vezme mladej Šín a pošle tam ze zoufalství střelu, která prolítla kousek kolem naší šibenice. Určitě jsem nebyl sám, kdo si vzpoměl na loňskou domácí remízu, co se zrodila po první a poslední chachaří střele na branku asi ze čtyřiceti metrů. Dneska by taková haluz bolela o strašně moc víc.

Na kdyby se nehraje, zvládáme zápas za 3 body. Důležitej, těžkej mač! Mám opravdu velkou radost a myslím, že ten přístup kluků fakt zasluhuje ocenit: pro náhradníky není vůbec jednoduchý nastoupit v takovým počtu do zápasu, kterej je stejě vo všechno, jako byl ten v sobotu. Paráda, klobouk dolů. V sobotu si pojedem do Bolky definitivně pro to, ale už ve středu kolem půl desátý dobře poslouchejte – možná nám tam něco cinkne!

Sparta navždycky!

Novák


AC Sparta Praha – FC Baník Ostrava 2:1 (1:0)

Góly: 30. a 60. Birmančević – 54. Frydrych. ŽK: 72. Preciado, 76. Vitík – 27. Kubala, 44. Boula, 78. Frydrych. ČK: 58. Kpozo. Rozhodčí: O. Pechanec - P. Caletka, J. Hurych (J. Petřík) | VAR: O. Berka | AVAR: M. Vlček. Diváci: 17 057.

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Panák, Sørensen – Preciado (72. Wiesner), Sadílek, Solbakken, Zelený – Birmančević (87. Ryneš), Kuchta (72. Olatunji), Karabec (69. Pešek).

Sestava Baníku: Letáček – Ndefe, Blažek (46. Frydrych), Lischka, Kpozo – Rigo (46. Šín), Boula – Buchta (46. Rusnák), Klíma, Ewerton – Kubala (83. Adediran).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále

Co týden dal a dá jaro 2024 (13.díl)

Poznej sám sebe - report z nadstavbového derby

Pivní trikolora - Fanouškovský ležák

Jak béčko na Žižkově nestačilo na Líšeň

Co týden dal a dá jaro 2024 (12.díl)

Ve svátek na BÉČKO na Žižkov

A přivezte radost! Report z výjezdu za Spartou na Slovácko.

Co týden dal a dá jaro 2024 (11.díl)

4 ze 16. Po Liberci, Teplicích a Plzni na kole 227 km do Olomouce za Spartou!

Pro tři body do Olomouce a zase zpátky - druhý report z výjezdu do Olomouce

Exoti - report z výjezdu za Spartou do Olomouce

Co týden dal a dá jaro 2024 (10.díl)

Jsou na to různý teorie - report z výhry Sparty nad Baníkem

SPARŤANSKÉ PIVO 12. HRÁČE

Jak béčko dalo bůra Příbrami - report ze zápasu Sparta B - Příbram v II. lize

Standa ze Stylsportu: „Lednice se sparťanským pivem pomáhá přilákat spolupracovníky.“

Co týden dal a dá jaro 2024 (9.díl)

Jak jsem si došel pro tři body do Ďolíčku - report z výhry Sparty nad Bohemians

Co týden dal a dá jaro 2024 (8.díl)

Prohospodařený poločas - report ze zápasu Sparty s Mladou Boleslaví

Šála "HONZA BERGER"


Novák | 15.05.2024 11:42 Vstoupit do diskuze
7