roboACS | 15.04.2024 04:05

V sobotu 13.4.2024 se v Praze hrála dvě zajímavá utkání. Malé fotbalové derby Bohemians - Sparta a sedmý zápas semifinále play off hokejové extraligy Sparta - Třinec. Původně jsem si myslel, že se to určitě nějak domluví a já v pohodě stihnu obě utkání. Představoval jsem si to tak, že když má fotbal výkop ve tři, že hokej dají od šesti a že to půjde určitě stihnout. Ale florbal rozhodl jinak. No a já už měl zajištěnou vstupenku na fotbal a pořád platí, že jsem více fotbalový fanda než hokejový, takže jsem jednoznačně zvolil ACS.

Na víkend hlásili pokračování léta v dubnu a tak mě napadlo, že bych do Vršovic mohl dojít pěšky. Mám to z Modřan 8,5 km. Říkal jsem si že vyjdu v poledne, abych měl čas i na nějakou tu přestávku. Nakonec jsem vyšel s asi deseti minutovým zpožděním. Ale nasadil jsem hodně solidní tempo a tak to vlastně bylo úplně jedno. Poprvé jsem zastavil až ve 12:55 po asi 4,5 km u nádraží v Krči, kde mě zaujala cedule s nápisem, že zde probíhá výstavba metra linky D Olbrachtova - Nové Dvory a vedle ní stojící opuštěný bagr. Protesty neúspěšných firem jim do toho hodili vidle, ale na ceduli stálo, že to stihnou do roku 2030. Tak jim budeme držet palce.

13:00 V 02 aréně začíná hokej a já pouštím aplikaci Livesport. Jsem trochu nervózní nejen z fotbalu, kde se nám poslední týdny daří trochu méně než jsme si za poslední zhruba rok a půl zvykly, ale i z hokeje. Sparta ještě nikdy nevyhrála sedmé utkání a zároveň ještě žádný tým v historii play off naší extraligy nedokázal otočit stav série z 0:3 na 4:3. Která série dnes skončí? Přede mnou je kopec na Pankráckou pláň.

13:05 Největší kopec dnešního výletu úspěšně zdolán. Jsem u staveniště stanice metra Olbrachtova. Tady se opravdu staví, tenhle úsek mají povolený. Už se těším až se svezu metrem bez šoféra asi 900 metrů z Pankráce sem. Pípá Livesport. Jakub Krejčík - vedeme 1:0.

13:10 Jsem u zastávky mhd U Krčského hřbitova. Zase pípá Livesport. Třinec vyrovnal. Hřbitov = vyrovnáno. Tak tvl to je asi špatný znamení...

13:35 Už jsem ušel asi 6 km a konečně opouštím hlavní silnice a dále budu pokračovat parkem Jezerka. Hromada výletníků, běžců, ale překvapivě chybí cyklisté.

13.40 Hokejisté odpočívají po první třetině a já po 6,5 km na chvilku usedám na lavičkuv v parku Jezerka. Piju vodu. Ano i takové tekutiny občas piju.

13:45 Už zase šlapu dál. Jak se říká mezi námi turisty. Hodil jsem kufr. Kdybych si toho přes mapy.cz nevšiml, zbytečně bych si přidal skoro jeden kilometr.

13:55 Prošel jsem podchodem pod železnicí a jsem na křižovatce ulic Bartoškova a U Seřadiště. Potkávám klokaní rodinku. Máma, táta a dvě děcka. Všichni od hlavy až k patě v zeleném. To budu mít parádní doprovod. Ale podařilo se mi na ně vyzrát. Jdou po pravém břehu Botiče. Já se tedy vydávám po levém. A stejně jsem tam tudy chtěl jít. Je to tam určitě mnohem hezčí.

14:00 Přes Rio Botičo, sleduji množící se klokany a že někteří něco sledují na mobilu. A najednou slyším nějakého O2 Zárubu jak křičí. Pár vteřin na to pípá Livesport . Krejčík opět dělá radost. HCS vede 2:1.

14:10 Jsem na místě. Jsem u hlavního vchodu na stadion. Ušel jsem pohodových 8,5 km. Všude vládne zelená a bílá. Dnes nejdu do kotle Sparty ke druhé bráně od tramvajové zastávky. Těch pár lístků do našeho kotlíku bylo vyprodáno snad za minutu. Mě se přes jednoho kámoše podařilo sehnat lístek na hlavní tribunu. I proto jsem dnes inkognito bez symbolů. U hlavního vchodu kontrolují hodně opálení security. Asi Afričané dovlečení ke klokanům do Austrálie za prací... Dávám první a jediné dnešní pivko. Krušovice desítka za 50,- Všechno je lepší než ten staráč u nás. Hned vedle stánku je jakýsi objekt, na výšku to může mít tak metr osmdesát. Pro mě tedy ideální místo na odložení pivka a opření se.

Sleduji šrumec v okolí a mimo jiné i že pořadatelé celkem poctivě kontrolují vchody u u jednotlivých sektorů. Vypadá to, že opravdu budu muset do toho sektoru A5 řada 10 sedadlo 48. To je na hlavní tribuně v rohu hned vedle kotle Bohemky.. Sice docela dobrý výhled, ale necítím se tam úplně komfortně.

14:40 V O2 aréně už se hraje třetí třetina a Livesport zase pípá - 2:2. No do prdele. Ale za chvilku pípá zase. Neuznaný gól - coych challenge, takže stále vedeme 2:1. Okolo mě se to stále víc a víc zelenalo. Ale přišlo i pár lidí v civilních barvách. No sláva. Ten nejvíc tlustý si sedl vedle mě. Paráda. Tohle zbožňuji. O řadu níže si sedá rodinka máma, táta a dvě děcka. Nejsou to ti, co jsem potkal u Botiče. Tatínek má rudé tričko s velkým znakem FC Barcelona. Barva a znak nejdou tak úplně dohromady, ale mě je ten pán celkem sympatický.

Dobrá zpráva. Pořadatelé kropí trávník. Koukám na sestavu Sparty. V základu pro mě překvapivě Lukáš Sadílek a a z pravé strany toho našeho trojzubce Indrit Tuci? Hmmm Lukáš Haraslín jako žolík na lavičce do unavené obrany. To je tak okatý, že jsem to pochopil i já. Na lavičce chybí Brian Priske, který na tribuně vedle sportovního ředitele Tomáše Rosického odpykává trest za čtyři žluté karty. Jako hlavním trenérem je tedy v zápise o utkání uveden Lars Friis. V základu samozřejmě chybí i minule červený Angelo Preciádo.

15:00 Před výkopem domácí pořadatelé oslavují kulaté narozeniny svých legend. Pro nás je nejvíce zajímavé, že 80 narozeniny letos slaví Jozef Jarabinský. Tedy muž který prošel oběma kluby. Utkání začíná. Náš kotel se prezentuje choreografií v těch nejkrásnějších barvách. Domácí se prezentují žlutým čmoudem a také vytahují nějakou plachtu, ale ze své pozice nejsme schopen identifikovat, co se na ní píše. Bez tak to bude nějaká hovadina o nejlepším klubu v Praze nebo tak něco. Nervozita asi svazuje nohy. Hromada nepřesností, nedotažených akcí a pokažených i jednoduchých přihrávek. U těch domácích kopit mě to nepřekvapuje, ale u našich celkem jo. Nic moc se neděje. Je to spíše boj ve středu hřiště než nějaký extra pohledný fotbal. U nás je k vidění pár nedotažených slibně rozjetých akcí a domácí hrozí jen ze standardek. Celkem slušně se fandí. V 19 minutě se domácí prezentují celostadionovým balónkovým choreem. Já se nezapojuji. Přes hubu nedostávám. Slyšet a vidět jsou i hosté.

15:30 Livesport hlásí, že v Libni je vyrovnáno. Zase jsme dostali gól v poslední minutě. To snad není normální.

15:40 V Libni už se všichni těší na první prodloužení. Další špatná zpráva tentokrát přímo ze hřiště v Ďolíčku. Po standartní situaci prohráváme 0:1. Někteří domácí fandové se dožadují ukončení zápasu. Pro naše hráče to naštěstí působí jako budíček a ještě do pauzy to klidně mohlo být 3:1. Ale díky bohu za vyrovnání po rohovém kopu. Nejvýše vyskočil Martin Vitík - a trochu popudil i domácí fandy - 1:1.

16:00 Přiblblá nekonečná hokejová prodloužení. Nic moc extra se neděje. Tohle není o hokeji, tohle je o tom že nikdo nechce udělat chybu. V Ďolíčku začíná druhý poločas a ani jeden z trenérů nesahá k žádné změně v kádru. Sparta na soupeře vlítne a co se nepodařilo Láďovi Krejčímu a Veljko Birmančevičovi v nastavení prvního poločasu zvládl ten druhý jmenovaný hned z kraje toho druhého. V první půli mu to pár krát úplně nelepilo a tak to tentokrát napálil z hranice vápna z voleje a běžel slavit s naším kotlem - 2:1.

Pak chvilku určovali dění na hřišti domácí. Ale do žádné šance se nedostali. Ale já si říkal, že snad nebudeme zalezlí až do konce. Vedení o gól bývá ošidné. Zhruba po hodině hry oba trenéři prostřídali. Dočkal jsem se i onoho mnou očekávaného střídání Indrit Tuci x Lukáš Haraslín. A byl to právě Lukáš Haraslín kdo mohl v 73 minutě vstřelit uklidňující třetí gól. Ale domácí gólman skvěle zasáhl a náš kotel si gól zakřičel až o minutu později, kdy se k dorážce v pokutovém území dostal muž zápasu Veljko Birmančevič - 3:1 a někteří zelení kašpárci okolo mě se vydali na cestu k domovu.

16:40 Z fotbalu už jsem nebyl nervózní. Bylo vidět, že si to už v pohodě pohlídáme. Nervózní jsem začal být z toho, že se mnou přestala komunikovat aplikace Livesport a nejen ona. Restartuji telefon a čekám co se bude dít.

16:50 V Ďolíčku utkání končí. Vyhráli jsme 3:1, splnili jsme roli favorita a minimálně na 24 hodin jsme se vrátili do čela ligové tabulky. V neděli večer kouknu na fotbal v telce a jsem moc zvědavý, jak k tom u Plzeňáci přistoupí. Aplikace ani internet se mnou nekomunikují ani po několikátém restartování. Nemám tyhle situace v moderní době rád a tak si trochu zanadávám.

17:10 Nastupuji do autobusu na zastávce Ukrajinská. Livesport stále mlčí i mapy jdou jen offline. V autobusu to nevypadá, že by někdo sledoval hokej.

17:45 I s nákupem na večer jsem před barákem a telefon pípá jak zběsilej. Internetové připojení se vrací a chodí všechny zprávy co mi kdo napsal za poslední hodinu. Jak jsem se později dozvěděl tak se jednalo o celorepublikový výpadek operátora T-Mobile. Nic mě nezajímá více než Livesport. Stále se ještě hraje. Akorát končí třetí prodloužení. Hurá domů. Místo keců ospalých komentátorů se soustředím na přípravu něčeho k papání a ten rekordní zápas si ještě tedy taky užiji. Jenže jsem si užil již jen 106 vteřin a dočkal se rokrdu o který jsem nestál... Na hokej již tedy v této sezoně nepůjdu.

A co nás čeká ve fotbale? Již ve středu hraje od 17.00 hodin doma béčko s Příbramí. V sobotu od 15 hodin hraje áčko doma na Letné s Baníkem Ostrava. Tam já určitě nebudu, protože půjdu raději do práce. Ale o týden později jedu do Olomouce. Tribuna zvaná mušle už je vyprodaná, ale stále ještě můžete kupovat lístky do původního sektoru hostů. 5 tisíc nás tam bude.

Bohemians Praha 1905 – AC Sparta Praha 1:3 (1:1)

Góly: 41. Hůlka – 45. Vitík, 49. a 74. Birmančević. ŽK: 73. Kadlec, 76. Hůlka, 81. Shejbal – 15. Panák, 86. Ryneš, 90. Zelený, 90. Olatunji. Rozhodčí: O. Berka - J. Kubr, M. Vlček (D. Vokoun) VAR: J. Petřík AVAR: L. Slavíček. Diváci: 6 195.

Sestava Bohemians: Soukup – Kadlec, Křapka (62. Shejbal), Hybš – Vondra, Hůlka, Beran, Kovařík (76. Hrubý) – Prekop (76. Huf), Hála (62. Köstl) – Ristovski (36. Puškáč).

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí – Wiesner, Sadílek (86. Solbakken), Kairinen, Ryneš (86. Zelený) – Tuci (66. Haraslín), Kuchta (66. Olatunji), Birmančević.

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?