majlan | 08.05.2023 00:58

Liga jde do finále a prvenství v tabulce nám přisoudilo dva moravské výjezdy. Ten první byl na pořadu dne v Olomouci, což je pro nás východní fanoušky vcelku vděčná destinace. Domácí udělali stejně jako proti Baníku vstřícný krok (díky za to!) a nabídli Sparťanům celou severní tribunu, což v našich řadách vyvolalo mohutnou mobilizaci. Dobrý nedělní termín, přímý spoj, v pondělí volno, po spoustě let šance na titul - tady zkrátka neexistovala žádná přijatelná výmluva a tak moravské fankluby doplnila na tribuně i velmi slušná výprava z matičky měst a zbytku Čech. Počet volných míst během víkendu utěšeně klesal a nakonec se nás v sektoru sešlo více než 2 500 výhrychtivých fanatiků! Další stovky Sparťanů se vmísily mezi domácí a ve výsledku nám patřila dobrá polovina stadionu. Klobouk dolů před všemi kdo dorazili!

Z města, kde mají místo stadionu nevzhlednou kůlnu a po rozpadající se vzpomínce na dávné časy slávy se prohánějí už leda tak Mercedesy, je to po dálnici necelá hodinka svižné jízdy, člověk si tedy mohl i přispat :-) Do Olomouce dorážím s časovou rezervou, takže stíhám oběd, kávu i zákusek s nadějí, že stejně sladce bude chutnat i odpolední výhra. Po městě se trousí skupinky Sparťanů a ve vzduchu je cítit napjaté očekávání důležitého zápasu.

Na stadion přicházím s více než hodinovým předstihem, ale sparťanské barvy už jsou tu jako doma. Volný čas využívám ke šplhání na samotný vrchol obrovské tribuny (je to kopec jako kráva) a jen co udělám pár fotek, v dáli se objeví čelo pochodu z nádraží. Nejeden Sparťan vypadá lehce znaveně, na vině ale asi nebude ani tak dlouhá procházka jako spíše poctivý pitný režim :-)) Tribuna se velice rychle zaplňuje, kotel rozbíjí základní tábor hned za bránou, přijde nás pozdravit i trenér Priske, opticky vypadá sektor velmi dobře - můžeme začít!

Brian Priske trochu zamíchal sestavou a tak se například na pravé straně objevuje levák Zelený, na stoperu opět Vydra a vepředu nažhavený navrátilec Minchev. Na Kryštofa Daňka se opět nedostalo :-( Nezbývá než důvěřovat trenérovi a doufat, že ví, co dělá. V první půli kryjeme záda Matěji Kovářovi a bohužel vidíme míč zblízka mnohem častěji, než bychom si přáli. Domácí mají ze hry o něco více a nepřesvědčivý výkon Sparty z minulých zápasů pokračuje. Ve 26. minutě se poprvé dostaneme k bráně soupeře, Minchev si navede míč, potom uklouzne, přičemž centruje? Střílí? Těžko říci, důležité je, že balon skončí v síti, vedeme 1:0 a tribuna bouří! Po delší době zase ochutnáváme pocit prvního vstřeleného gólu.

Po zbytek poločasu se toho na hřišti moc neděje a do kabin si tak odnášíme důležité vedení o jeden gól. V sektoru panuje od první minuty skvělá atmosféra, spíkr neúnavně hecuje a jede se jeden chorál za druhým. Na velké tribuně se to bohužel někde v půlce trochu láme a horní část Sparťanů se příliš nezapojuje, alespoň se nám to tak zespodu jevilo. Mezi fanoušky dnes zavítal i sám Tomáš Chorý, totiž dřevěné koště, po tribuně koluje i zelená poštovní schránka :-) Náladá je dobrá a tak nám tolik nevadí ani zvětralá Litovel v kelímku. Domácí kotel nás vřelými slovy zdraví na dálku a jako správně vychovaní hosté jim tuto zdvořilost vracíme. A ne jednou!

Druhý poločas pokračuje v podobném duchu jako ten první. Většina našich akcí končí ještě před vápnem, případně u dnes slabšího Karabce nebo statického Mincheva. Vidí to zřejmě i Brian Priske, proto v 62. minutě posílá na plac Haraslína se Sadílkem. Doufal jsem, že Šulo bude zdravě natěšený a levou stranu trochu více provětrá - zoufale bychom potřebovali více míčů do vápna a trochu větší přímočarost směrem na bránu. Honza Kuchta si na hrotu v posledních zápasech užívá více bojových sportů než fotbalu a když mu tak domácí Beneš nabídne stoprocentní tutovku, nechá sparťanský forvard jen vyniknout brankáře Macíka. Troufám si říct, že Kuchtič ve formě by tenhle dárek jasně proměnil, ale bez Čvančary je momentálně poloviční. 2:0 už by nám dodalo mnohem více klidu, takhle se budeme o výsledek strachovat až do konce. Zatrne nám hned vzápětí, když Kairinenova ruka ve vápně vypadá hodně podezřele, rozhodčí (který nám do té doby nedaroval ani kousíček) však jasně ukazuje, že tady se žádná penalta pískat nebude. Uf!

Trochu nečekanou slabinou dnes byly i naše rohy, nejenže polovina z nich byla kopnutá naprosto mizerně, ale když už ten balon doletěl do vápna, tak se nám nepovedlo ani jednou zakončit a několikrát z toho byl ještě brejk soupeře. V 70. minutě se do hry konečně podívá i Kryštof Daněk a spolu s Honzou Mejdrem přináší důležité oživení pravé strany. Najednou máme obě křídla mnohem akčnější a tlačíme se dopředu, jenže stále selháváme na tom stejném - do vápna nejde skoro žádný balon a těch pár pokusů domácí obrana vcelku snadno odvrací.

Naštěstí se nám podaří závěr zápasu rozkouskovat a poslední minuty už jen svádíme urputnou bitvu o rohový praporek. Není to zrovna symbol fotbalové hrdosti, ale to nás nemusí trápit - tyhle tři body potřebujeme za každou cenu! Konečně se ozývá závěrečný hvizd a můžeme slavit. I v druhém poločase pokračoval skvělý support, nechyběla pyrotechnická vložka a s postupem času se přidávalo více a více lidí. Skupinky odvážných fanatiků na hlavní tribuně dokonce rozjely dělený pokřik a závěrečnou děkovačku si z plného hrdla užili úplně všichni. Tak jsme první, no a co! Svou vlastní chvíli pod tribunou si vychutnává trenér Priske a podporu vyjadřujeme i Tomáši Čvančarovi, kolem kterého bylo v posledních dnech vinou sešívaného primitiva zbytečné a nesmyslné rušno.

Po zápase ještě pár minut dáváme najevo, že nechceme domů a už vůbec ne zejtra do práce a pak už se davy Sparťanů rozutíkají do všech směrů a Olomouc je naše. Myslím, že výjezd se povedl na výbornou, takhle velký kotel jsme dlouho neměli a asi dlouho mít nebudeme, palec nahoru všem zúčastněným! Vše na stadionu proběhlo bez jakýchkoliv nezbedností a udělali jsme si skvělou reklamu. Ve večerním zápase klokan dle očekávání k bodům nedohopsal a tak situace na čele tabulky zůstává stejná. Brian Priske má týden na to, aby konečně vymyslel, jak přechcat kšiltovku. Tohle derby bude mít obrovský náboj a já doufám, že se Letná změní v hořící peklo, které sešívky uvaří zaživa. No a 23. května se uvidíme opět na Moravě. Úterní termín není žádná sláva, ale snad se sejdeme v co největším počtu. Pojďme se do těch posledních zápasů všichni spojit a společně dotlačit naši Spartu zpátky k titulu!

Ať žije Sparta!

majlan

SK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branky: 26. Minčev. ŽK: 42. Zelený, 52. Minčev, 90. Vydra – 52. Breite, 77. Kramář, 90. Chytil, 90. Zorvan. Rozhodčí: J. Všetečka - K. Hájek, J. Hrabovský. Návštěva: 9 364.

Sestava Olomouce: Macík – Chvátal (76. Vodháněl), Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Ventúra (62. Zorvan), Breite (88. Vaněček) – Navrátil (61. Kramář), Sláma (61. Zifčák), Pospíšil – Chytil.

Sestava Sparty: Kovář – Vydra, Panák, Krejčí – Zelený, Kairinen (88. Pavelka), Laci (62. Sadílek), Højer (70. Mejdr) – Karabec (62. Haraslín), Kuchta, Minčev (70. Daněk).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?