Martas007 | 01.05.2023 11:35

Kde jsou kluci z Netflixu, když je člověk potřebuje? Tento příběh by zasloužil zfilmovat. Sparta dostává možnost penalty v 90. minutě utkání. Ale kdo si ji vezme? Krejčí vykartovanej, Sørensen a Čvančara zranění. Kuchta pokutový kop ještě nikdy v lize neproměnil. Těžká situace. Zatraceně těžká. Moment, který může rozhodnout o titulu. Ostatně stejně jako v předešlých zápasech, ale to byl na hřišti Láďa, a to je člověk přece jen trochu klidnější. Tak kdo si ji vezme? Wiesner stepuje kolem puntíku, ale zřejmě jen hlídá místo kopu před zničením. Míč si bere…Mabil.

Počkat to je snad nějaký vtip, ne? Ten stejný Mabil, který je ze všech hráčů Sparty na jaře asi nejvíc kritizovaný? Ten stejný Mabil, který zahodil tutovku v nastavení proti Slovácku? Ten stejný Mabil, který se nevešel ani mezi pětici exekutorů penalt v poháru proti Liberci? Hustý. Tohle je teda slušný adrenalin. Přiznám se, že v tu chvíli jsem byl malověrný. Kolegům v práci říkám, že si myslím, že nepromění. Je ve mně malá dušička. Rozhodčí pískne. Rozběh…Brankář vystihl stranu, ale Mabilova rána je tak prudká, že Vliegen neměl šanci.

Remíza 1:1 ale stále nic moc neřeší. První místo po základní části pořád drží Slavia. Ale po zkušenostech z posledních zápasů věřím, že si v devítiminutovém prodloužení ještě něco vytvoříme. Vše ale může být jinak. Olatunji se na druhé straně dostává do velké šance, ale Kovář chytá. To by bylo přísný. Prodloužení se chýlí ke konci a rozhodčí najednou míří k videu. Podle komentátorů hrozí červená pro Vydru. Jo, to by nám ještě při těch absencích scházelo. Ale vše je nakonec jinak. Sudí Starý našel faul ve vápně na Wiesnera a zahráváme další penaltu.

Kdo si ji vezme teď? Zase Mabil. Teď mu už věřím trochu víc. Ten kluk je očividně bez nervů, ale asi se jeho odhodlání dá chápat, protože tohle je pro něj asi jediná možnost jak si zachránit angažmá. Chvíle napětí. Prásk. Vliegena posílá suverénně na druhou stranu a není co řešit. Simultánně sleduju Livesport, jak se vyvíjí zápas v Edenu. Rozhodčí tam nastavil osm minut, ale už se hraje desátá minuta nastavení. Hypnotizuju ta číslíčka na monitoru, aby konečně zčernala. A dočkal jsem se. O pár vteřin později píská rozhodčí konec zápasu i v Liberci. Základní část sezony jsme tím vyhráli o dva body a titul je fakt blízko, ale neříkej hop…

K samotnému výkonu proti Liberci se moc vyjadřovat nebudu. Spíš jsem se věnoval práci a oči zvedl, jen když komentátoři zvýšili a hlas. Jak na potvoru to bylo mnohem častěji při šancích Slovanu, takže experimentálně složená obrana asi moc nefungovala. S návratem Krejčího a Zeleného se to snad zase zlepší a doufám, že si Sørensen na jaře ještě taky kopne.

A ty penalty? První sporná, za mě padesát na padesát. Kontakt tam byl, ale Kuchta asi padat nemusel. Ale kdyby nespadl, tak si toho kontaktu s Kuchtovou nohou rozhodčí nevšimne. Faul to ale asi byl. A druhá penalta úplně jistá bez debat. Je pravda, že míč byl v době zákroku už úplně mimo dosah, ale na to se současná pravidla neptají.

Byl bych nasranej kvůi těmto penaltám, kdybych fandil Slavii? Ano. Cítím se špatně jako fanoušek Sparty, že Sparta vyhrála díky těmto penaltám? Ne. Obě šly písknout. A úplně stejně vnímám i rozhořčení zbytku národa ohledně našich penalt v závěru sezony. Nalijme si čistého vína, kdyby tímto způsobem získala body Slavia nebo Plzeň, byl bych nasranej. A troufám si říct, že většina z vás asi taky. Ale objektivně řečeno ani jedna z těch penalt nebyla vyloženě zářez. Penalty proti Slavii a druhá s Libercem bez debat jasné. Penalty proti Slovácku a první s Libercem sporné – 50 na 50, ale písknout se daly. A o penaltě proti Plzni jsem si myslel, že být neměla, protože měl ruku u těla, ale po zkouknutí několika opakovaček jsem to přehodnotil. Upaženo Hejda neměl a udělal zcela zřetelně pohyb ve směru letu míče, navíc zabránil střele na branku. Ale tohle pravidlo si taky každý vykládá jinak. Guláš.

Ale co mi neuvěřitelně pije krev, tak argument, že písknout takovou penaltu v nastavení je vražda. To je berlička, kterou používají pořád dokola hráči i trenéři. No a co, že to bylo v nastavení? Pravidla fotbalu jsou daná a měla by platit úplně stejně ve 20. nebo 96. minutě. Nevím, co na tom kdo nechápe. A to stejné platí třeba i v hokeji, když se hraje prodloužení.

Suma sumárum – ligu vedeme před nadstavbou o dva body. Luxusní výchozí pozice, kdy si můžeme v klidu dovolit remizovat doma v derby a pak ještě kdekoliv jinde. Případná výhra v derby už titul hodně přiblíží. Kromě mistrovské trofeje bychom si zase mohli přičichnout k Lize mistrů. Já osobně jsem ji naživo na Letné ještě nikdy nezažil. Nejblíže jsem byl v roce 2010 se Žilinou, kdy mi naši kluci nadělili přesně na moje narozeniny krásnou prohru 0:2. Hodně smutná vzpomínka. Ale tento tým, pokud vydrží zdraví a neprodáme klíčové hráče, má na to se přes ta předkola prokousat. Věřím tomu. Víc než kdykoliv jindy. Protože SPARTA!