Lukáš Rauch | 07.12.2013 08:31

Jaroslav „Jarka “Poláček se narodil 5.4.1905 v Plzni. Vyrůstal v plzeňské čtvrti Doudlevce. Svá dětská léta prožil zejména na tzv. „Dobytčáku“, kde se odehrávaly populární fotbalové mače mezi tamější mládeží. Jarka nebyl pouze vášnivým fotbalistou, ale také organizátorem většiny sportovních akcí v prostředí „Dobytčáku“. Začal navštěvovat dorostenecké fotbalové družstvo Slavie Plzeň. Ve dnech zápasů se choval netrpělivě a dychtivě - již od 6 ráno oběhával své spoluhráče a svolával je, aby přišli včas. Choval se kamarádsky, nevýbojně. Byl dochvilný, spolehlivý nekuřák a abstinent. Ve 119 zápasech za plzeňský dorost nasázel 171 gólů, nejčastěji z pozice středního útočníka nebo pravé spojky.

V roce 1924 se po půlroční epizodce ve Viktorii Plzeň stěhoval do klubu jeho srdce, do Sparty Praha. Svým přátelským vystupováním, upřímností a nezištností si brzy získal členy družstva, vedení klubu i fanoušky. Debut za ligové mužstvo Sparty přišel brzy a hned se hrálo derby proti Slavii Praha. Sparta prohrála 2:1 a Jarkův výkon nebyl vůbec oslnivý. Ba naopak, hřiště opouštěl v slzách. Brankář Slavie, Josef „Štaplík“ Sloup, jej ihned po konečném hvizdu uklidňoval a snažil se povzbudit. Rozloučili se se slovy, že jim v příštím zápase Jarka ukáže…









A skutečně,o rok později se hrálo další derby těchto nesmiřitelných rivalů, Sparta zvítězila 4:2 a Poláček vsítil 2 branky. Po každém gólu běžel podat „Štaplíkovi“ ruku - a ten ji vždy gentlemansky přijal…

11.10.1925 si připsal svůj první a zároveň poslední reprezentační start, kdy nastoupil proti Maďarsku.

V roce 1926 se konal slavný zájezd Sparty do Ameriky. Stal se miláčkem publika. V Americe odehrál 8 zápasů a vsítil 6 branek. Jarka neustále vymýšlel nějaké kulišárny, nejčastěji se obětí jeho žertíků stával vysoký sparťanský funkcionář, Ferdinand Scheinost.

V Americe Jarka onemocněl. Pravděpodobně kdyby se léčil hned na místě, mohl žít mnohem déle. Nechtěl však přijít o triumfální návrat do Československa, a tak se rozhodl pro riskantní výpravu zpět se svými spoluhráči. Při cestě z Ameriky došlo k legendárnímu rozhovoru mezi Jarkou a sparťanskými funkcionáři. Jarka se stal doslova miláčkem amerických tribun, byl ze všech stran chválen, a dokonce obdržel z celého týmu Sparty nejvíce nabídek na přestup. A nyní již k obsahu onoho rozhovoru. Vedení Sparty se bálo, že o Poláčka přijde - ten jim na to ale řekl: „Já miluji Spartu a v žádném případě nemám v úmyslu z ní někdy odejít. Ale měl bych návrh - když mi zaručíte pozici v prvním mužstvu Sparty, nevezmu za hru ani halíř, já totiž hraju fotbal z lásky!!! Ale klukům to neříkejte, brali by mě za hlupáka…“ A tak z toho vyšli všichni spokojeně.

Po návratu to jeden čas vypadalo, že svůj boj s nemocí vyhrál… Bohužel se však nemoc začala ozývat a Jarka nakonec svůj boj prohrál. Jaroslav Poláček zemřel 5.1.1927 ve věku nedožitých 23 let na akutní zánět ledvin. Během vánočních svátků strávil v nemocnici v bolestech 15 dní.
















Jeho tělo bylo pochováno do hrobu na hřbitově sv. Václava (dnes Ústřední hřbitov v Plzni). Jeho spoluhráči ze Sparty pak při každé cestě přes Plzeň zastavovali a s kyticemi přicházeli navštívit bývalého spoluhráče a kamaráda… Do hrobu ulehl mladý Jarka ve sparťanském dresu a s fotografií letenského mužstva v rukou… Jeho rakev táhlo čtyřspřeží bílých koní, kolem kterého šli spoluhráči, kamarádi i rodinní příslušníci. Za nimi se táhly desetitisícové davy, chtějící naposledy spatřit svůj velký vzor… Takový pohřeb Plzeň nikdy předtím ani potom nespatřila.













Jaroslav Poláček (5.4.1905 - 5.1.1927)

Slavia Plzeň
Viktoria Plzeň
AC Sparta Praha

Ve Spartě působil v letech 1924 - 1926, odehrál za ni 80 utkání a vstřelil 74 branek. V lize nastřílel ve 20 utkáních 21 gólů. Dvakrát nastoupil za amatérský výběr ČSR a jednou za národní tým ČSR (r. 1925 proti Maďarsku v Praze).


Lukáš Rauch

Lukáš Rauch | 07.12.2013 08:31 Vstoupit do diskuze
11