sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

reklama

Rudé legendy

Ing. Václav Mašek

Bombito 31.12.2008 08:32

Václav Mašek se narodil 21.3.1941. Začínal jako žák v týmu ABC Braník a v necelých 17 letech přestoupil do Sparty Praha. Pokud by v jejím dresu dal jen dvě branky, zasloužil by si své místo ve Dvoraně slávy našeho klubu. Na konci sezóny 1961/1962 měla Sparta a Dynamo Žilina vyrovnanou bilanci a teprve rozhodující zápas na neutrálním hřišti měl rozhodnout, který z týmů v lize setrvá a který sestoupí. Dnes neuvěřitelných 20 000 Sparťanů se vydalo do Brna podpořit svůj tým v boji o ligovou záchranu. Vyprodaný brněnský stadión, 35 000 diváků, sledoval urputný boj obou mužstev. Sparta, která se tehdy jmenovala TJ Spartak Praha Sokolovo, nastoupila v sestavě: Seidl - Potměšil, Hertl, Starý - Novák, Vojta – Pazdera, Dočkal, Kvašňák, Mašek, Kraus. 80 minut se hraje bez branek, poté přichází čas zachránce Vency Maška. Nechytatelnou bombou z 15 m překonává žilinského gólmana a chvíli poté střelou k tyči rozhoduje zápas o bytí či nebytí našeho klubu. Sparta vítězí 2:0 a zůstává v naší nejvyšší soutěži. A Venca se na dlouhé roky stává miláčkem Sparťanského tábora. Jenže Václav Mašek nedal jen tyto dva veledůležité góly. Sehrál v rudém dresu 677 zápasů, v nichž skóroval 406 x. Ligová bilance je také úchvatná: 309 utkání, 121 branek. Po zásluze je členem ligových kanonýrů. Svůj 1.ligový gól vsítil v den svých osmnáctin v pražském derby Slávii Praha. Mimochodem, svůj 100. a 101. ligový gól dal jednomu z nejlepších světových brankářů, Ivo Viktorovi z pražské Dukly. V šedesátých létech byla Dukla jedním z nejlepších mužstev kontinentu a její tehdejší trenér Karel Kolský o ní prohlásil:“ Dukle, v době její největší slávy, chyběla jen jedna maličkost. MAŠEK!!!“

Venda se prosadil i reprezentaci, sehrál v ní 16 zápasů a vstřelil 5 branek. Jeho gól na MS v Chile proti Mexiku byl celých 40 let nejrychlejší brankou šampionátu. Skóroval už v 15. sekundě!

Po hubených létech 50. a 60. se Spartička začíná zvedat. V roce 1964 vyhrává nejen Československý pohár, ale vítězí i ve finále Středoevropského poháru, kdysi nejslavnější soutěži Evropy. V odvetě na Letné poráží Slovan Bratislava 2:0 a obě branky dává reprezentačnímu gólmanovi V.Schrojfovi Václav Mašek. Od předsedy Středoevropského poháru, Jugoslávce Nikoliče, převzali medaile a pohár tito hráči: Kramerius, Kollár, Tichý, Táborský, Vojta, Steiningel, Dyba, Mráz, Kraus, Mašek a Vrána. Konečně, po dlouhých 11 letech, pod vedením trenéra V.Ježka, přichází v roce 1965 titul. Jen na okraj. Sparta měla v této sezóně průměrnou domácí návštěvu 21 750 diváků. Venku na ní chodilo průměrně 15 500 fanoušků! V celém ročníku prohrála Sparta jen 2x a svým vítězstvím oslavila i návrat k tradičnímu a slavnému jménu TJ Sparta ČKD Praha. Až v roce 1990 vypadává z jejího názvu jméno patronátního podniku. Sparta se probojovala do PMEZ, kde ve čtvrtfinálové odvetě prohrála 9.března 1966 za dosud neobjasněných okolností s Partizánem Bělehrad 0:5. Po domácí výhře 4:1 všichni viděli Spartu v semifinále a tak toto byla jedna z nejhorších porážek v historii našeho klubu.

V ročníku 1965/1966, za velmi zvláštních okolností v závěru soutěže, skončila Sparta druhá za Duklou Praha. Vašek se stal aktérem i nejslavnějšího derby československé historie. Na Strahov přišlo 4.září 1965 50 105 diváků a bylo svědky remízy 2:2. Mezi nimi i Sparťan Pavlíček, který přivezl sešívku Pacáka na trakaři až z daleké Smržovky. To byl výsledek jejich sázky! Ani se nechce věřit, že slíbená prémie za vítězství hráčům Sparty i Slávie byla 180.-Kč. Protože zápas skončil nerozhodně, odnesli si hráči odměnu ve výši 90.-Kč.

Svůj druhý titul získal Venca o rok později. V drtivém finiši ligy jsme své vítězství korunovali v závěrečném zápase na vypůjčeném hřišti v Edenu, kdy jsme 5 brankami Ivana Mráze oslavili už 16.mistrovský titul. A nyní přichází jeden z nejslavnějších okamžiků kanonýra V.Maška. Ve 2.kole PMEZ jsme hostili Anderlecht Brusel. Doma vítězíme 3:2 díky Maškovu hattricku. Zápas v Bruselu zůstane navždy zapsán v paměti Sparťanů. Vedeme Maškovým gólem 1:0, ale domácí otáčejí na postupových 3:1. Několik minut před koncem utkání kopeme trestný kop. Václav se rozebíhá a nevídanou bombou snižuje na 2:3 a minutu před koncem vyrovnává Ivan Mráz na konečných 3:3. V dalším kole nás čeká nejslavnější tým světa, hvězdný Real Madrid. Na San Bernabeu prohráváme 3:0, ale v odvetě v Edenu 40 000 diváků nestačí žasnout. Sparta vede 2:0 a má další šance. Šestinásobný vítěz soutěže stojí na kraji propasti vyřazení. Nakonec ovšem Gento snižuje na konečných 2:1 pro Spartu a dále postupuje Real.

Na přelomu let 1965 a 1966 se Vašek účastní legendárního zájezdu Sparty do Ameriky. Během zájezdu sehrála Sparta 11 zápasů, 6x vyhrála, 3x remizovala a jen 2x prohrála. Svými výkony uchvátila celý fotbalový svět, vždyť se střetla i s nejlepšími týmy Střední a Jižní Ameriky. A Venca se na úspěchu podílel pěti brankami. Když před 60 000 diváky porazila Sparta domácí C.A. River Plate, napsal list LA NACIÓN toto:“V posledních minutách hry předvedla Sparta takovou ukázku individuálních a kolektivních kvalit, že vyvolala bouřlivé ovace obecenstva. Jen jedinečný výkon domácího brankáře Carriza zachránil River Plate od zničující porážky!“ Nebylo náhodou, že manažeři nabízeli Spartě za útok Pospíchal, Mráz, Kvašňák, Mašek, Vrána tehdy neuvěřitelných 500 automobilů značky FIAT.

Dlouhé roky jsme si sestavu Sparty nedokázali bez jména V.Mašek představit. Čím byl tak výjimečný? Drobná, útlá postava, takřka dětské kopačky velikosti 39, ale ve své levačce dynamit. Jeho trestné kopy byly vyhlášené po celé Evropě. Pár kroků od míče, poklepání špičkou kopačky o trávník a o pár chvil později tribuny vybuchují nadšením. A smutný brankář loví míč ze sítě. Je paradoxem, že nikdy v kariéře se nestal králem ligových střelců.Venca byl i velice rychlý, technicky na výši, prostě levá spojka jako z fotbalové učebnice. Jeho smůlou bylo, že se nenarodil o pár let později. O hráče jeho kvalit by se praly ty nejznámější kluby celého světa. Ony se o něj zajímaly i během jeho kariéry, ale tehdejší politická situace nebyla nakloněna přestupům našich vynikajících hráčů do zahraničních klubů. Celou svoji fotbalovou kariéru absolvoval bez jakýchkoliv přestupků, na hřišti byl vždy tím správným rytířem. Nemýlím-li se, za svou bohatou kariéru byl jen jedenkráte vyloučen. A jako jeden z mála stačil i vystudovat vysokou školu a získal titul inženýra. Po ukončení kariéry pracoval v Úřadu pro patenty a vynálezy. A těsně po listopadové revoluci byl na krátký čas prezidentem našeho klubu. Dodnes, kdykoliv sparťanský hlasatel čte sestavu, v duchu slyším jak do mikrofonu nadšeně zvolá:“s číslem 10 nastupuje ………..Václav Mašek!!!“ Tak nesmazatelně se Venca vryl do mého srdce.

Venoušku, hodně zdraví, hodně spokojených let a hodně radosti se Spartičkou! A děkuji za všechno, cos pro Spartu udělal.

Bombito

Zdroj fotek: www.sparta.cz

Diskuze k článku

Komentáře (5)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter
  Novinky na internetu
hrac

Nita Florin

známka:

6 5

zápasy: 12
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Moberg Karlsson David

známka:

6 3

zápasy: 9
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Vrba Pavel

známka:

5 8

zápasy: 10
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Plavsić Srdjan

známka:

5 8

zápasy: 13
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Krejčí "37" Ladislav

známka:

5 7

zápasy: 10
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  milhaus9  milhaus9  246

2.  Ivoš  Ivoš  242

3.  spartak5  spartak5  232

4.  soty66  soty66  226

5.  leonpa  leonpa  218

6.  GAR  GAR  215

6.  zbarda  zbarda  215

8.  vapno23  vapno23  213

9.  vladiček  vladiček  211

10.  Richtric  Richtric  210

10.  mufety  mufety  210

12.  lvice  lvice  208

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2021 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama