Energetik | 30.11.2007 08:53

Když se řekne Vlasta Burian, každý si hned představí skvělého komika a člověka, jehož humor přežívá všechny generace a oslovuje i generace současné. Říkalo se mu Král komiků. Málokdo ovšem ví, že Vlasta Burian za svého života holdoval sportu, a to nejenom jako fanoušek. Mnoho sportů provozoval aktivně, jmenujme například tenis, stolní tenis, jízdu na koni, plavání. Ovšem jeden sport tomu dominoval - kopaná. Vloni jsme na Sparta Forever představili speciální Intro k smutnému výročí smrti Vlasty Buriana a mnoho lidí se divilo, co má se Spartou společného. Ano, Vlasta Burian byl v první polovině dvacátých let minulého století aktivním fotbalistou, konkrétně brankářem Sparty. Působil též ve Viktorii Žižkov, ale jeho pouto se Spartou bylo mnohem silnější. K angažmá Vlasty Buriana ve Spartě se váže zajímavá historie, ze které je nakrásně vidět jakou náhodou se vlastně dostal tento umělec a komik do branky fotbalové Sparty na tehdejším letenském stadionu na pražské Letné, která patřila Spolku pro pěstování her české mládeže.

Vlasta Burian, člen sboru smíchovské Areny, byl oblíbencem fotbalistů Sparty již v předválečné době. Byl zván na společné večery a akce, kde tehdejší plejeři rokovali a debatovali. Vlasta vždy bavil celé okolí a byl tak vítaným hostem. Na jedné takové akci se Burian pochlubil, že vlastně také kope do míče a že je brankářem pražského Slavoje. Vyslovil též přání, že by jednou chtěl hrát a chytat v dresu Sparty. Všichni to brali jako další z řady žertů veselého komika. Nikdo tehdy netušil, že již brzy se mu toto přání vyplní a Vlasta bude brzy jejich spoluhráčem.

Vlastu Buriana přivedl na Letnou Ferdinand Sheinost, významná postava a ikona klubu AC Sparta Praha, člověk, který přeneseně do dnešní doby zastával pozici významného šíbra, či agenta pražské Sparty. Historka praví, že se s Burianem setkal a seznámil v družné zábavě v hospodě U Fleků. Od té doby se z nich stali nerozluční přátelé. Ferdinand Scheinost byl seznámen s touhou Vlasty stát mezi tyčemi sparťanského mužstva, ale tehdejší doba nedovolovala riskovat jméno a tradici klubu zařazením neznámého člověka do branky.

V létě 1914, kdy již bylo jasné, že vypukne válka, byla ještě Sparta pozvána na dva zájezdy do ciziny. Nejprve hrála v Polsku, kde sehrála čtyři zápasy s celkovým skóre 49:0 a poté odcestovala do Záhřebu, kde opět čtyřikrát vyhrála. Poslední zápas pak Sparta hrála s Hajdukem Split, v poločase vedla 1:0, ale po přestávce již nenastoupila, neboť akorát vypukla válka. Výprava se tak narychlo musela vrátit posledním parníkem zpět.

A zde již začíná brankářská kariéra Vlasty Buriana v letenském, tehdy již rudém, dresu. Většina hráčů Sparty totiž musela okamžitě na začátku války narukovat. Mezi nimi byli například Pilát, Mates, Váňa, Plaček a další. Zájem o fotbal, který zažíval v desátých letech velký divácký boom, téměř zmizel. A v tomto roce se hrál malý nenápadný přátelský zápas na Spartě s Meteorem Vinohrady. Sparta se v podstatě nemohla sejít, dorazilo strašně málo hráčů. Jen tak tak tehdejší kapitán Vaník sehnal mužstvo, ale chyběl brankář. Ferdinand Scheinost stál s Vlastou Burianem v ochozech a kapitán si vzpomněl na Burianovo vyprávění o tom, že chytá na Slavoji. A tak se Vlasta Burian poprvé postavil do sparťanské svatyně. Všichni byli plni očekávání, ale Burian zachytal výborně, slovo dalo slovo a Vlasta již skládal brankářskou maturitu, chytal proti Slavii! A udržel čisté konto, Sparta vyhrála 3:0 a Burian se stal pražskou fotbalovou senzací. Ve Spartě chytal do roku 1917, pak odešel do žižkovské Viktorie, která patřila v té době spolu se Slavií ke špičce české kopané. Po 1. světové válce se Vlasta Burian do Sparty vrátil a působil zde až do roku 1924. Paradoxně tato doba je v historických análech uváděna jako doba jeho působení ve Spartě, ale Vlasta v těchto letech chytal za Spartu již spíše sporadicky, neboť se naplno rozjela jeho divadelní kariéra a divadlo s filmem bylo přeci jen jeho hlavní náplní života.

Nemá cenu syrově odvyprávět jeho jednotlivá utkání ve Spartě. Lepší je představit některé zábavnější historky, které se váží k jeho působení ve Spartě a nakonec i některé zajímavé souvislosti.

Jak již bylo uvedeno Vlasta Burian působil ve sboru smíchovské Areny. Poté, co se stal fotbalistou Sparty, tak mu jeho sportovní popularita dopomohla k angažování v divadle na Vinohradech. Jeho gáže se zvedla ze 40 korun na závratných 50 korun! Ne vždy měl ale jako umělec na růžích ustláno. Často upřednostňoval fotbal před divadlem a kolikrát na to doplatil. Například se jednoho dne hrál pohárový zápas s Unionem Žižkov. A protože se v normální hrací době nerozhodlo, tak se muselo nastavovat (2* 15 minut). Vlasta měl být za chvíli ve Varieté, ale přesto zůstal. V prodloužení Sparta vedla a pak rozhodčí nařídil proti Spartě penaltu. Známý fanoušek Sparty z té doby – obchodník Wohryzka sliboval nahlas Burianovi, že pokud to chytí, tak mu dají vše, co si bude přát. Burian chytil, zápas skončil a po Wohryzkovi se zem slehla… Navíc Vlasta Burian dostal výpověď ve Variété, kde nestihl představení.

Další zajímavostí byl zájezd Sparty v roce 1921 do Říše. Zde sehrála utkání v Drážďanech a v Lipsku. Oba zápasy vyhrála 5:1. Vlasta tehdy jel s Spartou jako fanoušek, nikoliv jako hráč. Po prvním zápase se konal večírek, kde Burian začal bavit společnost takovým způsobem, že druhý den ranní německé noviny věnovaly bývalému brankáři Sparty tolik prostoru, kolik samotnému zápasu. Vychvalovali ho jako krále komiků a brankáře AC Sparta – tehdy v Říši velké popularitě těšícího se klubu.

Veselá historka se váže k zájezdu Sparty do ciziny, kde si Vlasta vystřelil z předsedy domácího klubu. Na banketu, který se konal po zápase byl Vlasta Burian požádán, aby přednesl řeč. Vlasta tak učinil a s vážnou tváři svou řeč ukončil výzvou, aby místní vždy vzácným hostům provolávali slávu třikrát českým: Flintíky, flintíky, flintíky! Jaké pak bylo překvapení o pár let později, když přicestovali Bohemians a seriózní předseda domácího klubu na závěr setkání přrednesl velmi vážnou a procítěnou řeč, kterou ukončil trojnásobným výkřikem – Flintyky, flintyky, flintyky…

To neznáte Hadimršku! Téměř každý zná tuto veselou komedii s Vlastou Burianem v hlavní roli. Málokdo ale dodnes ví, co to je a jak vůbec vzniklo slovo „Hadimrška“. O to víc překvapujícím faktem je, že Hadimrška se zrodila ve Spartě! A byla to akvarijní rybka! Jak to vše vzniklo: Ve Spartě působil střední záložník Antonín Fivebr a ten byl nárůživým chovatelem exotických ryb. Míval doma vždy celé sbírky vzácných rybiček a v kabině se chlubil svými obrovskými znalostmi stran těchto rybiček. Vlastovi Burianovi a Tondovi Hojerovi to nedalo a hezky si z chudáka Fivebra vystřelili. Jednoho dne mu přinesli rybky s krásnými červenými proužky na bříškách. Tonda Fivebr byl u vytržení! Přiznal se, že tenhle krásný druh rybek nezná. Když už přímo prosil Vlastu Buriana a Tondu Hojera, aby mu prozradili jak se jmenuje, tak Vlastovi uklouzlo slovo „Hadimrška“. Každopádně Tondovi Fivebrovi lekly ryby již druhý den. Ukázalo se, že se jednalo o obyčejné rybky, které Hojer s Burianem namalovali anilinovými barvičkami… ;-)

Na závěr lze dodat jediné. Ať už byl Vlasta Burian spíše méně významným hráčem, tak se do historie letenského klubu bezesporu zapsal. Na jeho památku se na Letné dodnes vzpomíná a v útrobách stadionu byla v roce 1997 spolu s Nadací Vlasty Buriana umístěna bronzová busta.

Energetik

Energetik | 30.11.2007 08:53 Vstoupit do diskuze
11