Michael Durčák | 30.04.2024 07:24

Že bude Olomouc jarním ligovým výjezdem sezony jsem tušil tak trochu už při rozlosování. Odpovídala tomu nejen důležitost vzhledem pokročilosti sezony, ale také přívětivé počasí v souvislosti s datem v kalendáři a dopravní spojení z Prahy.

Přípravu jsme zahájili s přáteli už před několika týdny, když jsme se inspirovali náhodným příspěvkem na Twitteru. Ten ukazoval kolegy z Anglie, jak vyrazili podpořit svůj oblíbený klub ve vlaku s rozloženým „pojízdným barem“. https://twitter.com/thecasualultra/status/1768983166348345783

Rozhodli jsme se jejich kousek zopakovat, tudíž slovo dalo slovo, já sehnal dávkovač tekutých zlepšovačů nálady a všichni účastníci výpravy se rozhodli přispět jedním „nábojem“ do našeho pojízdného baru. Vzhledem k hojné účasti zhruba deseti lidí nakonec nebyli s lihovinami nejmenší problém a my vyrazili směr Haná z hlavního nádraží krátce po deváté hodině. Vstříc za třemi body a snad co nejmírnější kocovinou.

Náš pojízdný bar vyvolal okamžitě ohlas. Nejprve si nás fotila jednotka přihlížejících policistů se slovy „Pánové tohle už je možná trochu moc, ne? Ale respekt! Zpátky jedeme s vámi.“ Svá slova chvály přidali nakonec i průvodčí a spolucestující sparťané a sparťanky. Průvodčí pak jednu spolucestující odkázal přímo k nám se slovy: „Pokud hledáte minibar, tak je buď v jídelním voze nebo tady u kluků“.

Jakmile se zpráva o našem baru rozkřikla, začali za námi chodit lidé ze sousedních vagonů. Mnozí z nich přinesli i peníze, avšak jejich bakšiše jsme odmítali se slovy, „ať dají raději na choreo“. Cesta vesele ubíhala a s postupujícím časem začaly jedna po druhé mrzet i flašky. Naše dobrosrdečnost se nám začala záhy vracet a lidé nám donesli své vlastní tekuté zlepšovače nálady, respektive brzdy, abychom nebyli příliš brzy na suchu. Cestou do Olomouce jsme naštěstí vydrželi a při sklízení našeho pojízdného občerstvení jsme napočítali jedenáct vypitých lahví a jednu půlku rumu sbaleného na cestu zpět.

Highlightem cesty však byla zřejmě asi omylem rozbitá zářivka na chodbě, do níž jeden z kolegů udeřil omylem pěstí při chorálu „Ale ale aleooo, Sparta Praha šampion!“ Naštěstí za pomoci průvodčího a multifunkční karty, respektive šroubováku v ní obsažené se nám podařilo světlo opravit a my tak místo možného více než hodinového zdržení spojeného s odstávkou vagónu v Zábřehu na Moravě v klidu dojeli do Olomouce.

Zde se patří poděkovat jak panu průvodčímu, tak dohlížejícím policistům, že měli pro naše extempore pochopení a snažili se nám vyjít maximálně vstříc. My jsme jim tuto důvěru oplatili mimo jiné kompletním úklidem kupé a vynesení veškerého smetí. Ostatně, když mají na poklidném průběhu cesty zájem obě strany, všechno je v pohodě.

Už samotné hlavní nádraží v hanácké metropoli bylo kompletně rudé a my mohli vyrazit vstříc k restauraci u Drápala, kde mají vyhlášenou Plzeň. Po zhruba půlhodinovém úmorném pochodu jsme dorazili na místo a nalezli ve sklepě útočiště a zaslouženou Plzeň. U vedlejších stolů jsme viděli další kolegy v rudém, z nichž mnozí se byli upravit den předtím v Belmondu po vzoru reprezentantů. Majitel Belmonda odmítl otevřít v neděli, tudíž tyto fajnšmekry čekal z podstaty věci několikadenní výjezd.

Zhruba kolem půl druhé se vydáváme na stadion doufajíce, že na nás zbyde alespoň nějaká normální velikost triček. Při snaze zaplatit ovšem ztrácím dva lístky potvrzující zaplacení dvou stovek, a tudíž mě nakonec mé modré tričko velikosti 2XL (menší nebyla) vyšlo na šest set korun. Utracených peněz však pochopitelně nelituji!

Ikonická „mušle“ na Andráku je nacpaná k prasknutí a všechny naše obavy z toho, že sváteční výjezďáci nebudou schopni vytvořit důstojnou kulisu se rychle rozplynuly. Potíže nám činilo především poddimenzované občerstvení, tudíž jsme během jedné objednávky obrali naše kamarády o veškerou hotovost a pro naši skupinu koupili během zápasu zhruba 25 piv ve dvou objednávkách.

Při čekání jsme se bavili například strháváním samolepek Baníku. U této zábavy mi museli někteří kolegové sparťani zdatně asistovat, neboť kvůli nízkému vzrůstu jsem nebyl schopen na některé výše položené samolepky dosáhnout. Ovšem následně se podařilo, jak urvat několik FCB samolepek z přilehlých sloupů, tak urvat tři body ze hřiště Sigmy.

Výkon byl solidní jak na hřišti, tak v hledišti. Možná i díky tomu, že za stavu 4:0 se člověk soustředí mnohem více na fandění než na dění na hřišti. Což je správně! Na unikátní prezentaci s trikolórou v tričkách se bude ještě roky vzpomínat a sluší se poděkovat všem, kteří se na distribuci a přípravě tak masové akce podíleli. Za tu více než dekádu, co jezdím na Spartu to byl jeden z nejlepších, ne-li nejlepší výjezd vůbec. Závěrečná děkovačka, která obletěla sociální sítě, bude pro mnohé výjezďáky vzpomínkou, která je donutí navštěvovat venkovní zápasy Sparty častěji.

Co se týče naší party, vydali jsme se na večeři do Šantovky a nakonec jeli na nádraží taxíkem. S malým zpožděním jsme pak za pokřiku „Kuchta – Belmondo,“ respektive „já nechci domů“ vyrazili směrem metropole.

Úmorná cesta vlakem zpět připomínala klasický výjezd z Moravy. Dopíjely se lahve, tu a tam nějaký konflikt s ostatními cestujícími, ale jinak vše probíhalo víceméně v klidu. Spíše než kocovina, neboť jsme se především cestou tam věnovali hlavně nalévání, nás trápí tak v době psaní tohoto textu úžeh ze slunce. A myšlenka hlodající někde vzadu v hlavě, jestli přeci jen nepojedeme příští neděli na Slovácko nahánět na Moravu další tři body v honbě za titulem.

Michael DurčákSK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 1:4 (0:2)

Góly: 75. Šíp – 28. z pen. a 33. Krejčí, 52. Birmančević, 66. Kuchta ŽK: 31. Juliš – 58. Wiesner. Rozhodčí: O. Pechanec - P. Caletka, J. Kříž (V. Zaoral) VAR: J. Všetečka AVAR: J. Hrabovský. Diváci: 12 359.

Sestava Olomouce: Stoppen – Vraštil (69. Ventúra), Matys, Pokorný – Chvátal, Breite (90. Hadaš), Pospíšil, Zorvan (69. Langer), Uriča – Zifčák (90. Fiala), Juliš (54. Šíp).

Sestava Sparty: Vindahl – Sørensen, Panák, Krejčí – Wiesner, Sadílek (62. Laci), Kairinen, Ryneš (62. Zelený) – Haraslín (82. Pešek), Kuchta (69. Olatunji), Birmančević (69. Karabec).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Exoti - report z výjezdu za Spartou do Olomouce

Co týden dal a dá jaro 2024 (10.díl)

Jsou na to různý teorie - report z výhry Sparty nad Baníkem

VÝJEZD DO OLOMOUCE

SPARŤANSKÉ PIVO 12. HRÁČE

Jak béčko dalo bůra Příbrami - report ze zápasu Sparta B - Příbram v II. lize

Standa ze Stylsportu: „Lednice se sparťanským pivem pomáhá přilákat spolupracovníky.“

Co týden dal a dá jaro 2024 (9.díl)

Jak jsem si došel pro tři body do Ďolíčku - report z výhry Sparty nad Bohemians

Co týden dal a dá jaro 2024 (8.díl)

Prohospodařený poločas - report ze zápasu Sparty s Mladou Boleslaví

Šála "HONZA BERGER"

Michael Durčák | 30.04.2024 07:24 Vstoupit do diskuze
0