Novák | 22.04.2024 04:30

Jsem línej. Nebylo to tak vždycky a třeba dodneška vzpomínám na dovolenou v Bulharsku, když mi bylo tak 10: furt se někde sedělo, nebo leželo na dece a nic... Pro malýho kluka fakt hrozný. Největší otrava mýho života! Dneska si ten čas, kdy chvilku nic nemusím, opravdu umím užít. Jen sedět, koukat... Ve starým Řecku by ze mě byl natuty velkej filosof. Ostatně, jsou na to různý teorie, ale jedna z mejch oblíbenejch říká, že lenost je hnací silou pokroku lidstva. Kolem toho koně je přece tolik práce: furt abys to krmil, hřebelcoval, kydal hnůj... Co kdyby takhle byl nějakej stroj, ke kterýmu bys nemusel vstávat v 5 ráno: nevymyslíme něco? Na druhou stranu mi práce – zvlášť vlastníma rukama – hodně pomáhá, když se něco podělá. Vypnout hlavu, nečíst, nepřemejšlet, neřešit. Výplach v Plzni a polička v koupelně, co měsíce visí šejdrem, je najednou jako když střelí. Skříňka do kuchyně čekala v krabici až do remízy s Bolkou. „Pracovní terapie“ se tomu tuším říká. Doporučeno paní Novákovou.

Takhle si v sobotu ráno ordinuju roznos chorea. Nechci se rejt donekonečna v tom, jak nám to nejde, proč nám to nejde a co ten podělanej Liverpool... Radši vyrazím brzo na staďák a přidám ruku k dílu, ať to máme hezký. Posledních pár sezón je to tak, že se zápasy s Baníkem mnohem víc odehrávaj v hledišti, než na hřišti: tradičně organizovaný Chachaři se pokaždý na Spartu chtěj vytáhnout, což pochopitelně tahá nahoru i náš support. Na hřišti není ten jejich klub žádnej extra soupeř, ale v hledišti je rivalita pořád přítomná. Takže chci jít pomoct, i když počasí k ničemu podobnýmu teda neláká. Prší, fouká a je docela kosa – psa by nevyhnal. Moc cením, že se nás přesto v 9 ráno nesešlo úplně málo. Díky všem! Vám, co třeba váháte, jestli příště jít nebo nejít, můžu roznos rozhodně doporučit: opravdu se stačí jenom dostavit a díky úsilí a zkušenostem lidí, co se o naše chorea staraj, bude postaráno i o vás. Všechno promyšlený a zorganizovaný na jedničku – na týhle „brigádce“ potkáte jak kotelníky, tak rodiče s dětma: čím víc nás přijde, tím dřív máme hotovo. Nepřestává platit, že jaký si to uděláme, takový to máme.

V psím počasí trvá roznos dýl, než to původně vypadalo (rolovat ty fólie ve větru a dešti fakt není snadný) a tak sotva stihnu uloupit 2 před. Navíc po Miladě nejezdí tramvaje, což to je taky faktor, se kterým se musí počítat. Na svým místě jsem asi až 10 minut před výkopem. Pozdějš, než to mám rád, ale nenadělám nic. Zkusím se příště polepšit. Proti Baníku postavíme stejnou jedenáctku jako v minulým kole proti klokanovi: a za sebe musím říct, že se mi to tak docela zamlouvá. Tím, že Šulo zůstává na lávce máme možnost vystřídat do kvality a to se může v týhle fázi soutěže ukázat jako rozhodující. Druhá půle v Ďolíčku už z naší strany snesla i nějaký měřítka, takže v sobotu odpol doufám v dobrej výkon. Hlavně ale za 3, to se ví! Před výkopem proběhne gratulace ke kulatinám panu trenérovi Jarabinskému. Mnohem parádnější oslavu pak kotel i celá Letná připraví našemu kapitánovi Láďovi „LK37“ Krejčímu: 17 tisíc skanduje jeho jméno a přes 2 patra se rozvine plachta s jeho portrétem. Moc povedený! Je až s podivem, jakou pozici si tenhle kluk z Rosic u Brna získal u sparťanů a sparťanek. Já osobně jsem naprosto propad tý jeho klukovský opravdovosti a nehraný vůli rvát se za ten dres. Taky si prošel horšíma obdobíma a nehraje vždycky bez chyb, ale to, že chce za všech okolností bojovat za Spartu, to tomuhle říznýmu Brňákovi nikdo upřít nemůže. Často myslím na to, jaká je škoda, že doby, kdy by nějakej takovej plejer dohrál na Spartě celou kariéru, jsou nejspíš nenávratně pryč. Vše nejlepší, Láďo!

Začátek zápasu je z naší strany docela nervní: všichni víme, o co se hraje – po výhře v Ďolíčku jsme v neděli v Plzni dostali druhou šanci. Teď už to nesmíme podělat! Sezóna vrcholí a je potřeba tyhle zápasy zvládat. Co si budem – je to zase jeden mač hlavně o nás, o naší hlavě. A tam je to těžký: je poznat, že 2 kola před koncem regulérní části ligy už sotva budem uhrávat něco v suchým triku. Navíc Baník asi taky něco umí a nastopro nám nic nenechaj. Prvních 20 minut se naši ne a ne do něčeho dostat – dokonce nás jednou nebo dvakrát zachrání Peter Vindahl. Z hlediště se v těch chvílích ozývá i ojedinělej pískot – a remcá se, samozřejmě, horem dolem. Tohle my umíme! Mezi 20. a 30. minutou má pak 2 velký šance Kuchta, ale gólman ho vychytá. Je vidět, že ani Kuchtič není v pohodě: zvlášť to první zakončení volalo po lobíku, kterej Honza přece tak hezky umí... Na hodinách je ale ještě spousta času, tak nepropadám trudnomyslnosti a věřím, že se něco chytne. Baník nejsou sice úplný nazdárci, ale nevěřím tomu, že by nás mohli porazit. Když to vypadalo, že chvilku hraje zase spíš soupeř, vyválčí míč u vápna Kuchta, přistrčí Birmovi a po jeho křížný střele vedem ve 41. 1:0. Jooo, takhle je to správně! Nikdy nevím, jestli to v těchto situacích spadne z kluků anebo spíš ze mě: přijde mi ale, že jsou naši hráči po gólu rázem mnohem víc lehkonohý a uvolněný. Tohle jsme potřebovali! Nevěřím, že by to dneska moh rozhodnout ten první gól, ale rozhodně je skvělý, že jsme ho dali my. A to máme na lávce furt ještě Haraslína – ten z Chacharů pak teprve udělá trhací kalendář, říkám si.

Do druhý půle kluci vlítnou jak velká voda: hned zkraje pošle Matěj Ryneš dlouhým nákopem do sóla Kuchtu, ten ještě udělá kličku gólmanovi a zasouvá do prázdný. Jooo! Paráda! Tak tohle už nepustíme! Navíc za pár minut po podobný akci, kdy z hloubi pole posílá pas Tuci na Birmu, kterej ještě strčí Kuchtičovi před prázdnou a je to 3:0! Sborka rozborka. Nazdáár! V těch chvílích je zas radost na kluky koukat: baví je to, maj nápady, věří si – lehký nohy, dobrej ťukes. Nejpozdějš od Birmova gólu je pak i v hledišti naprosto jasný, kdo je tady doma. V první půli byly chvíle, kdy jsme se utápěli ve vlastním zklamání a fandění trochu uvadalo, ale to je tak asi normální. Teď už jede celá Letná naplno a sálá energií. V 54. si pak po rohu dává náš kapitán vlastňáka, ale v tý chvíli to působí jenom jako malá vlnka, která náš křižník, co neomylně míří do vítěznýho přístavu, rozhodně ohrozit nemůže. Klasicky v 60. přichází na plac Šulo Haraslín a já se nemůžu dočkat toho, jakou parádou přispěje do tohohle roztančenýho večírku. A takyže jo: za 3 minutky nádherně vymete z dálky šibenici a je definitivně hotovo. Za stavu 3:1 si třeba moh Chachar vzdáleně myslet na nějaký drámo, ale tohle jim definitivně zatlačí voči. Pak asi do 70. minuty máme 3 gólovky, který ale pokaždý nějak zázračně vyčape gólman Markovič. Publikum si žádá bůra a na hřišti je jenom jedno mužstvo. Vůbec nemám pochyb, že pátá odbije. A i kdyby ne: 4:1 s Baníkem taky slušný!

V 70. pak přicházej Qazim Laҫi a Asger Sørensen: moc rád je oba vidím, budou určitě v příštích zápasech ještě moc potřeba! V 79. přecejen Baník dává góla na 4:2, což mě štve, protože to je vzhledem k průběhu zápasu úplně zbytečný, ale zase vzhledem ke skóre na tabuli žádná katastrofa. V 80. pak nastoupí Victor O. a Kara a Olatunji nás může 3 minutky na to definitivně hodit do klidu, akorátže nesešteluje tu svou obrovskou nohu tak, aby Šulova pobídka zaplula do kisny. Hned na to pak Baník dává třetího, Chacharskej kotel slaví a mě ten gól spíš než cokoli jinýho docela vytáčí: podle obrazu hry by o vítězovi vůbec nemělo bejt pochyb, ale teď člověk neví, jestli z toho ještě nějakou náhodnou kravinou nebude debilní a trapná ztráta. Hodně zbytečný tohle! Naštěstí jsme to my, kdo si pak vezme zase iniciativu. Po projetým vedení o 3 je lehkost a krása tatam, ale dohrajem to docela aktivně a Baník už se do ničeho nedostane.

Konec, hotovo dvacet: vyhráváme 4:3 v zápase, ze kterýho byly nakonec ještě úplně zbytečný nervy. Jsou na to různý teorie, ale já mám sklon si vždycky vybírat tu o poloplný sklenici. Dneska jsem viděl zase Spartu, kterou bavilo spolu hrát fotbal – krásný kombinace, mraky šancí... Pak se dostavila určitá bohorovnost, což přineslo docela zbytečný góly v naší síti. Nakonec jsem i rád, že kluci dostali lekci, že prostě není konec, dokud není konec. Navíc když ta lekce nic nestála: všechny body zůstali tam, kde je jejich místo a já jsem si na stopro jistej, že se to našim podruhý nestane. Příští neděli jedem v posledním kole do Olomouce vytvořit klukům domácí prostředí (Více info ZDE). V týhle fázi ligy už nás nečeká žádnej jednoduchej zápas, takže hlasivky sebou!

Tisíce nás tam budou!

Sparta! Praha!

Novák


AC Sparta Praha – FC Baník Ostrava 4:3 (1:0)

Góly: 41. Birmančević, 48. a 52. Kuchta, 63. Haraslín – 54. Krejčí (vl.), 79. Klíma, 85. Kubala. ŽK: 45. Krejčí – 3. Klíma, 70. Ndefe. Rozhodčí: D. Černý - J. Paták, M. Podaný (K. Rouček) | VAR: T. Klíma | AVAR: J. Pečenka. Diváci: 17 706.

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Panák (70. Sørensen), Krejčí – Wiesner, Sadílek (70. Laçi), Kairinen, Ryneš – Tuci (60. Haraslín), Kuchta (80. Karabec), Birmančević (80. Olatunji).

Sestava Baníku: Markovič – Ndefe (88. J. Juroška), Blažek, Lischka, Kpozo – Boula (65. Šín), Buchta (65. Rusnák), Rigo, Ewerton – Ji. Klíma (80. Kubala), Tanko (80. Adediran).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

VÝJEZD DO OLOMOUCE

SPARŤANSKÉ PIVO 12. HRÁČE

Jak béčko dalo bůra Příbrami - report ze zápasu Sparta B - Příbram v II. lize

Standa ze Stylsportu: „Lednice se sparťanským pivem pomáhá přilákat spolupracovníky.“

Co týden dal a dá jaro 2024 (9.díl)

Jak jsem si došel pro tři body do Ďolíčku - report z výhry Sparty nad Bohemians

Co týden dal a dá jaro 2024 (8.díl)

Prohospodařený poločas - report ze zápasu Sparty s Mladou Boleslaví

Šála "HONZA BERGER"

Udělat si čas - report z výjezdu do Opavy za Spartou

Co týden dal a dá jaro 2024 (7.díl)

1893 kroků dlouhý výjezd - report z utkání Č. Budějovice - Sparta

Zpráva Sparta fans III.

Fanoušek měsíce - Martas007

Kouzlo SF spočívá v tom, že je pro všechny sparťany, říká Tomáš Křivda, generální ředitel Sparty

Co týden dal a dá jaro 2024 (6.díl)

„Lachende Bestien“ - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Feel the rain on your skin - report z výjezdu do Liverpoolu

Co týden dal a dá jaro 2024 (5.díl)

Díky FCS Opolany za příspěvek na choreo

Novák | 22.04.2024 04:30 Vstoupit do diskuze
2