Kamil Veselý | 18.06.2022 06:24

V uplynulých dnech Sparta představila nový věrnostní systém pro permanentkáře, respektive využívání a bodování permanentních vstupenek v nadcházející sezóně (více zde: chodimnaspartu.cz). Pro část sparťanů se tento systém a jeho provedení stal hodně kontroverzním, neztotožnili se s ním, měli k němu výhrady, kritizovali ho atd. Po dohodě s marketingovým úsekem klubu jsme se rozhodli na našich stránkách dát prostor jeho řediteli Kamilu Veselému, aby ho obšírněji vysvětlil, sdělil důvody, proč se klub k tomuto kroku odhodlal, jak to vidí a co by to mělo přinést kladného. Je jen dobře, že Sparta takto se svými, zejména dlouholetými fanoušky a permanentkáři komunikuje a chce vysvětlit své kroky (za nás by to klidně mohlo být i častěji), i když je jasné, že i přesto část fans stejně tento nový systém za svůj nevezme a bude s ním mít problém. Svůj věcný feedback k tomu, svoje výhrady, poznámky, jak to vidíte apod. pak můžete dát klidně najevo v komentářích pod článkem, či na fóru našeho webu. Ale prosíme případně opravdu o věcné komentáře a připomínky atd., ať to má jistou úroveň, nějaké osobní výlevy či invektivy sem nepatří, díky. (pozn. redakce).


Sparťani, čtenáři SpartaForever.cz,

v uplynulém týdnu se mezi Vámi řešil nejen start přípravy A-týmu, ale také nový program pro permanentkáře, který jsme představili krátce před startem prodeje permanentek na sezonu 2022/2023. Rozsáhlá diskuse se na toto téma rozjela nejen na sociálních sítích, ale také přímo na Vašem fanouškovském webu. Redakci SF proto klub požádal o zveřejnění tohoto textu, který je hlavně reakcí na komentář uživatele BodyACS, který zde vyšel ve středu. Níže v textu najdete také rozsáhlejší vysvětlení, proč s tímto novým programem přicházíme a co je naším cílem.

Co nejvíce naplněný stadion s lepší atmosférou. To je hlavní cíl nového programu pro majitele permanentek, který spouštíme s novou sezonou. Samotný program není samospasitelný, sám nenaplní stadion, to samozřejmě víme.

Nové funkce v rámci platformy, prostřednictvím které zajišťujeme distribuci vstupenek, však mohou nás všechny k více zaplněnému stadionu posunout. V uplynulých letech se pravidelně opakovala situace, kdy ani na derby nebyla všechna místa majitelů permanentek obsazena. V průběhu jarní části uplynulé sezony jsme měli na zápasy s Baníkem a Slováckem prakticky vyprodáno, na stadionu však zůstalo velké množství volných míst. Míst, na která jsou zakoupeny permanentní vstupenky.

Nový systém dává příležitost stávajícím majitelům permanentek velmi jednoduše poskytnout vstupenku na místo své permanentky přátelům a známým, a to zdarma a opravdu jednoduchým procesem. Aplikace vygeneruje zcela nový QR kód pro vstup na stadion. To pro majitele permanentek znamená, že už nemusejí předávat plastovou kartičku, nebo posílat vyfocený QR kód své permanentky.

Jako další velkou výhodu, kterou nový systém přináší, vnímáme uvolnění neobsazených míst na konkrétní zápas jiným/novým zájemcům. Na protilehlou tribunu dnes totiž prakticky není možné koupit vstupenku, protože je zaplněna v naprosté většině právě permanentkáři. Na uvolněná místa tak budou moci například ostatní permanentkáři zakoupit vstupenky pro své přátele, a to co nejblíže ke svým místům. Už by se nemělo tak často stávat, že se s kamarády rozdělíte před stadionem a každý půjdete k jinému vchodu.

Uvolněná místa především na protilehlé tribuně pak budou, věříme, impulsem k návštěvě pro fanoušky, pro které jsou místa za brankami neatraktivní.
 
Až do této chvíle určitě nikdo z vás nový systém nerozporuje. Jako velmi problémovou část však někteří vnímáte bodování, především pak možnost přijít o rezervaci svého místa na další sezonu. Bodový systém je nastaven na 18 domácích ligových utkání. Pokud jich klub v sezoně odehraje méně, budou také na nižší úroveň posunuty stanovené limity.

V případě, že odehrajeme jen 17 domácích utkání, maximální počet získaných bodů bude 34 a poměrově budou sníženy i ostatní úrovně. Zde je potřeba říct, že nikdo o permanentku nepřijde. Hrozí možnost přijít o své místo, ale i na to, abyste o něj přišli, byste se museli opravdu „ne/snažit“ – nechodit na domácí zápasy, nepůjčovat permanentku.

Pokud někteří permanentkáři kupují permanentku opravdu jen kvůli dvěma až třem zápasům a svůj „přeplatek“ za permanentku nad cenu těchto vstupenek berou jako podporu klubu, bude jim pak opravdu stačit přijít jen na tyto zápasy. Tedy pokud pak při ostatních zápasech pošlou své místo kamarádovi, nebo jej včas uvolní pro klub, aby místo mohl prodat.

Aby vše bylo co nejpohodlnější, spustíme pro oba způsoby přenechání místa jinému fanouškovi uživatelsky velmi příjemnou aplikaci. Získat potřebný počet bodů opravdu nebude nijak náročné. Nejextrémnější variantou je přijít jen na 1 zápas osobně (nebo poslat kamaráda) a na všechny ostatní pustit permanentku klubu do prodeje. Zkuste si vzpomenout, kolikrát jste přišli na zápas v posledních třech sezonách. Pokud jste měli permanentku zakoupenu, určitě to bylo více než 1x.

Když budete permanentku uvolňovat do prodeje, nebo půjčovat přátelům, umožníte dalším sparťanům sledovat zápasy Sparty z lepších míst, při prakticky vyprodaném utkání jim umožníte svým přepuštěním permanentky na zápas přijít, protože jinak by se na fotbal nedostali. Ale pouze v případě, kdy sami víte, že z různých důvodů sami nemůžete přijít. Jednoznačně si přejeme, abyste primárně permanentku využívali Vy. A v případě, že nemůžete dorazit na stadion, ji poskytovali svým přátelům a sami je tak přivedli k tomu, abyste pak někdy na Letné fandili spolu. Také proto je za propůjčení permanentky přátelům vyšší bodové ohodnocení, než za poskytnutí místa do volného prodeje.

Nejpozdější možný čas pro uvolnění permanentky do prodeje budeme ještě zpřesňovat, aktuálně je nastaven na čtvrtek – a to s ohledem na utkání hraná v sobotu. Cílem je, aby pro následný nákup bylo možno využít minimálně 30 hodin před výkopem. Informace o termínu budeme vždy zasílat i mailem a notifikací do mobilní aplikace. Zaslání permanentky kamarádovi bude možné i po termínu pro uvolnění do prodeje, nikdo tedy nebude nucen rozhodovat se 3 dny před zápasem, jestli na něj půjde. Pokud nakonec nebudete moct přijít, pořád můžete zkusit nabídnout vstupenku přátelům či známým.

Někteří z vás podotýkají, že klub „zinkasuje“ za vaše místo 2x. Ano, pokud nevyužijete možnost poslat vstupenku svým přátelům a nabídnete ji klubu do prodeje, přímo podporujete svůj klub. Ten pak v případě prodeje získá dodatečnou tržbu ze vstupného. Nikoho nenutíme, aby poskytoval své místo do prodeje. Pokud tak však učiníte, děkujeme za příležitost prodat vaše místo znovu a zvýšit tak příjmy klubu ze vstupného. Předpokládáme, že si vstupenky na uvolněná místa budou kupovat především fanoušci, kteří by si jinak koupili místa do nižších cenových kategorií (za branku), dodatečný příjem tak nebude celá cena vstupenky, ale jen její část. Věříme však, že uvolněná atraktivnější místa přivedou na stadion i nové fanoušky – a dostaneme možnost rozšířit skupinu těch, kteří nesledují utkání v televizi z gauče, ale přímo na tribuně.

BodyACS ve svém komentáři (Bodování fanoušků ) zmiňuje i Zlatou permanentku a výhody, které svým majitelům přinášela. O tyto výhody a služby mělo zájem i velké množství fanoušků, kteří si ale permanentku kvůli dvěma až třem zápasům naopak pořizovat nechtěli. Proto vznikl samostatný Sparta Club, který je kombinovatelný s permanentkou, ale je vhodný i pro fanoušky, kteří vědí, že permanentka není pro ně. Výsledkem je, že dnes máme členů Sparta Clubu téměř 6x více, než bylo majitelů „zlaté permice“.
 
Na závěr bych rád připojil, že bez ohledu na nový program pokračujeme v modernizaci stadionu. Přejeme si, aby se jak permanentkáři, tak občasní návštěvníci cítili na Letné co nejkomfortněji. Jak dobře víte, stadion má své limity. To však neznamená, že bychom rezignovali na jeho zlepšování. Kompletní rekonstrukci trávníku doplňují v průběhu léta další práce.

Budujeme nový vchod na protilehlou tribunu a navyšujeme počet turniketů na vchodu E na dvojnásobek. Na protilehlé stavíme také další nové toalety pro muže i ženy. Na konci léta pak budou na protilehlé tribuně a na vchodu E hotové i nové stánky s občerstvením s moderní infrastrukturou a úpravou sortimentu. Tato úprava zboží vychází i z dotazníku, který měli fanoušci možnost vyplnit po konci uplynulé sezony. O všech úpravách a změnách budeme postupně informovat. Stejně tak finalizujeme změnu předzápasového programu, která se projeví již v průběhu podzimní části sezony.
 
Cílem nového programu není porovnávat věrnost fanoušků. Každý fanoušek Sparty, který je s klubem roky, je věrný, přestože třeba nemůže navštívit každý zápas. Každý svou věrnost projevuje jiným způsobem. Nový program tedy není o porovnávání věrnosti permanentkářů, ale o využití volných míst na stadionu, která mají zakoupena permanentkáři, ale z různých důvodů je na konkrétní zápas nemohou využít.

Na závěr bych chtěl všem permanentkářům poděkovat za podporu klubu. Většina z Vás je skoro na každém domácím utkání a podporuje hráče v dobách sportovně dobrých, ale i těch nevydařených. Mnoho z Vás zažilo na Letné stovky utkání. Věřím, že další stovky zažijete.

Díky za to, že jste se věnovali i tomuto delšímu textu a dali tak klubu prostor přednést všechny, nebo možná většinu argumentů.

Sparta.

Kamil Veselý

foto.sparta.cz


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Hodnocení sezony - útočníci

Rozhovor s I. vicemiss SPARTA FOREVER 2021 Anet

Bodování fanoušků - názor k novému systému sparťanských permanentek

Prales tour: SK Modřany B - TJ Sokol Bílá Hora

Prales tour SF: Dáme ještě jedno čerstvý?

Hodnocení sezony - záložníci

Hodnocení sezony - obránci

Jak česká lvíčata nestačila na Angličany - report z výjezdu na zápas Česko U21 - Anglie U21

Rozhovor s II. vicemiss SPARTA FOREVER 2021 Anetou

Hodnocení sezony - brankáři

Hodnocení sezony - Pavel Vrba

Co týden dal a dá jaro 2022 - Epilog

Někdy je to fakt těžký…report z výjezdu na finále Mol Cupu do Uherského Hradiště

Všichni ven, ale kdo dovnitř? - názor k současnému dění okolo Sparty

22. ročníku Memoriálu Františka Lhotáka

Jak béčko nestačilo na Líšeň - report z výjezdu do Brna na zápas Líšeň - Sparta B

Prales tour - FK Radošovice A - FK Dobřejovice A

Bořku díky! - report z utkání Sparta - Slovácko

Kamil Veselý | 18.06.2022 06:24 Vstoupit do diskuze
7