sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
zaregistruj se hledej

reklama

O Spartě s ...

Kateřina Došková

Mildouch 17.10.2006 23:08

Katka Došková patří již několik let mezi opory Sparty i naší reprezentace a tak náš potěšilo, že si na nás vyšetřila trochu času a tato sympatická útočnice poskytla webu SF exkluzivní rozhovor, který vám teď přinášíme. Podíváme se v něm do zákulisí ženského fotbalu, Katka povypráví něco o rodinných bitvách mezi Spartou a Slavií, neboli mezi ní a bratry Tomášem a Lukášem, ambicích Sparty pro tuto sezonu, chybět samozřejmě nebude ani ohlédnutí za bohužel velmi krátkou pohárovou sezonou sparťanských holek v tomto ročníku a nakonec se Katka "přizná", že s kolegyněmi z týmu náš web SpartaForever pravidelně sledují. Děkujeme jedné z nejlepších českých hráček za rozhovor a přejeme hodně štěstí do dalších bojů ve sparťanském i reprezentačním dresu!

O tobě je známo, že pocházíš z fotbalové rodiny, přesto nemůžeme začít jinak, než jak si se vlastně dostala k fotbalu a následně do Sparty?

Protože máme fotbal v rodině, často jsme si s bratry kopali na hřišti v Karlových Varech, odkud si mě trenér vytáhl do týmu mezi kluky, odtud jsem ve třinácti letech putovala do Plzně a po čtyřech letech pak následně zamířila do Sparty.

Mezi fanoušky se o tobě s oblibou říkalo, že jako jediná z rodiny nosíš ten správný dres. Jak se u vás doma prožívala derby?

O mně je známo, že když ještě bráchové kopali za Slávii a šlo se na derby, tak jsem fandila Slávii, ale teď, když už tam nikdo z nich není, tak už je to samozřejmě už čistě klubová záležitost a závislost, takže držím palce jenom našim barvám.

A jak to vypadalo obráceně?

Já bych řekla, že fandili mně, ale zároveň Slavii. Takže nejlépe abych dala nějaké góly, ale Slavie vyhrála.

Od té doby, co bratři svlékli sešívaný dres, přeci jen už utekl nějaký čas, takže kde teď vlastně hrají?

Od té doby, co odešli ze Slávie, oba vystřídali dva kluby. Lukáš hraje momentálně ve švýcarském Thunu a Tomáš pod panem Csaplárem v Polsku.

V záři jste měli jak na klubové tak i reprezentační úrovni velmi nabitý program. Sparta byla přímo nasazená do druhé fáze Poháru UEFA, kde se však nepodařilo navázat na loňský postup do čtvrtfinále. Můžeš alespoň v krátkosti porovnat obě osmifinálové skupiny?

Určitě jsme letos měli silnější soupeře a podle toho vypadá i konečný výsledek. Nicméně si myslím, že postup byl v našich silách. V té letošní skupině jsme se setkali s kvalitními týmy ženského fotbalu, loňská skupina byla lehčí. Turbine Potsdam navíc patří mezi evropskou špičku. Zbývající dva týmy byly přibližně srovnatelné s námi, ale v samotných zápasech se projevila naše stále nedostačující tréninková činnost, ve srovnání s evropskou špičkou.

Oba zápasy, které nakonec rozhodly o vašem neúspěchu, jste však měli velmi dobře rozehrané. Proti SV Saestum se ti podařilo brzy vstřelit vyrovnávací branku a proti Rapidu Wezemaal jste po prvních deseti minutách vedli 2:0, přesto se obě utkání shodně prohrála o dvě branky. Co rozhodlo?

Právě tady byl asi největší rozdíl v těch skupinách. Loni jsme si třeba proti Baku dokázali již v prvním poločase vytvořit náskok, který jsme pak bez problémů udrželi. Tady to sice vypadalo podobně, pak nás ale poznamenalo, že jsme nedokázali proměnit další šance a když pak soupeř vstřelil kontaktní branku a vyrovnal, už jsme se z toho nedokázali psychicky zvednout a do zápasu se zase dostat.

Zápas proti Turbine Potsdam pak sice již nic neřešil, ale ani v něm se nepodařilo uhrát alespoň čestný bod. Proti loňským finalistkám a předloňským vítězkám poháru to ale asi bylo velmi těžké.

Já tohle moc nemám ráda. Do každého zápasu jdu s tím, že ať je soupeř jakýkoliv, dá se s ním hrát a třeba i něco uhrát. Na vítězství jsme sice už asi pomýšlet nemohli, ale třeba loni jsme hráli 1:1 s Frankfurtem, který nakonec vyhrál celou soutěž, tak proč se o to aspoň nepoprat. Potsdam ale nakonec přeci jen potvrdila svojí kvalitu.

Nemohl se na neúspěchu třeba paradoxně projevit i to loňské pohárové tažení? Přeci jen Sparta byla nasazená až do další fáze a na podzimní vrchol sezóny cestovala po dvou přesvědčivých ligových výhrách s celkovým skóre 15:0, což asi není ta úplně nejlepší příprava. Nechyběly vám pak třeba ty tři těžké zápasy z první kvalifikační skupiny?

Nemyslím si, že by nám nějak chyběla zrovna tahle tři utkání. Problém je spíš s celou naší ligou, protože úroveň zdejších týmů se nedá srovnávat se soupeři, na které jsme narazili v poháru. Tady by asi moc nepomohlo mít odehráno třeba o tři čtyři ligová kola víc, takže potíže s nerozehraností jsme určitě neměli.

Loni jste sehráli tři utkání na našem hlavním stadionu. Jak se vám tam hrálo?

Každý zápas nebo třeba i jenom trénink na tomhle nádherném stadionu je zážitek pro každého. Hráčky může třeba tahle atmosféra ještě více motivovat a pak na hřišti skutečně nechají úplně všechno už jen kvůli tomu prostředí. Atmosféra sice třeba ještě není úplně to, co bychom si mohly přát se srovnáním třeba s návštěvností na reprezentaci v zahraničí, ale všem lidem, kteří se na nás chodí koukat velmi děkuji a doufám, že v tom budou pokračovat a třeba jich časem bude i více.

Není škoda, že se naše média příliš nevěnují ženské kopané? V tisku se třeba teď objevil obsáhlý článek, jak jste si před odletem na pohár zkoušely klubové oblečení, ale výsledky ze samotných zápasu bývají většinou „dobře“ schované.

Co na to říct. Samozřejmě, že je to škoda. Mrzí nás to, stále s tím bojujeme a ještě asi dlouho bojovat budeme, i když ta situace se začíná pomalu zlepšovat. Ovšem pro media je pořád mnohem zajímavější vyfotit nás při přebírání nových šatů, než třeba zveřejnit nějaké obrázky ze zápasů.

Od nové sezóny došlo ke změně hracího systému naší ligy a odpadla nadstavbová vyřazovací část. Je lepší, že o vítězkách rozhodne dlouhodobá soutěž nebo naopak tato utkání pomáhala alespoň trochu tým připravit na těžké pohárové zápasy?

Z hlediska spravedlnosti to byl systém, který byl nevýhodný, protože my třeba celou ligu neprohrajeme a pak nás jeden nepovedený finálový zápas připraví o titul. Na druhou stranu to pro nás ale znamenalo více utkání s těžšími soupeři a ty zápasy nám něco daly.

Mezi odbornou veřejností jste jednoznačné favoritky na titul, což potvrdila i první odehraná kola. Kdo z ostatních by vám mohl cestu za obhajobou asi nejvíce zkomplikovat?

Mezi týmy, co už dlouhodobě patří do naší špičky a mohli by nám to zkomplikovat, patří určitě Slavia, Otrokovice a také Brno. Nakonec ale stejně asi rozhodnou vzájemné zápasy a to, jestli někdo z favoritů překvapivě neztratí nějaké body.

Za Spartu v minulé sezóně nastupovala i Martina Jedličková, která má na starosti naše juniorky. Jak se vám na hřišti hrálo po boku dalšího trenéra?

Martina určitě přinesla obrovské zkušenosti a na hřišti bylo to bylo znát. Dokáže podržet nejen míč, ale i celý tým, což bylo jasně vidět, když s ní nastupovaly hlavně mladší hráčky.

Poslední dobou se v mediích občas přetřásá, že se fotbalisté či hokejisté před důležitými zápasy tmelí kolektiv populárním tataráčkem. Co říkáte na tuto pochoutku?

Tak tohle by u našich asi trenérů neprošlo, ale když to někomu chutná, tak ať si dá.

O tomto víkendu ukončila reprezentace kvalifikaci na MS v Číně. Naději na postup jsme měli až do posledního zápasu, ve kterém jsme podlehli na hřišti favorizovaných Švédek a celkově tak obsadili druhé místo ve skupině. Lze to považovat za úspěch?

Určitě. Kvalifikace byla odehraná výborně. Od začátku všichni čekali, že postoupí Švédky, ale myslím, že jsme se dokázali ukázat třeba v domácím zápase na Kladně. Zápas jsme rozhodně neodevzdali zadarmo a i přes porážku 2:3 je tento výsledek úspěchem. V odvetném zápase nám však domácí ukázaly, že jsou stále ještě trošku jiná kategorie.

Koho tipuješ na vítěze finálového turnaje?

Toť otázka, ale určitě se rozhodne mezi klasickými uchazeči jako je Brazílie, USA, Švédsko, Norsko, Německo a domácí Čína.

Postoupit do závěrečného turnaje je nesmírně těžké, ale o moc lehčí to není ani na ME. Naposledy nás až v dodatečné baráži zastavily Italky.

Když se podíváte na týmy, co jsem právě vyjmenovala, tak jich je polovina z Evropy. Italky sice můžeme považovat za slabší z těch silnějších soupeřek a třeba už příští rok se s nimi můžeme poprat, ale ještě pořád je ta špička trošku jinde.

Když už jsme u těch velkých turnajů, jak se ti zamlouval výkon našich fotbalistů v Německu?

Tým, který jsme poskládali, měl asi daleko větší ambice, než odehrát jenom tři utkání ve skupině.

Jak jsme zmiňovali v úvodu, nastupuješ v útoku a tak samozřejmě dáváš i docela dost branek. Které z nich si osobně nejvíc považuješ, ať už na klubové či reprezentační úrovni?

Těch gólů za mojí hráčskou kariéru už bylo opravdu hodně, takže vyjmenovat hned teď třeba nějaké tři nejcennější dost dobře nejde, ale pochopitelně platí, že výš stavím ty reprezentační a pohárové než třeba tu dnešní proti Hlučínu.

Každý rozhovor zakončujeme také tradiční otázkou. Sledujete na internetu webové stránky Sparty a znáte www.spartaforever.cz ?

Webové stránky známe a pravidelně sledujeme i všechny další informace o Spartě.

Chceš ještě něco vzkázat fanouškům?

Určitě. Aby nás chodili podpořit na naše zápasy, protože třeba na konci minulého ročníků nám hodně pomohli.

Chystáš se na pondělní derby?(rozhovor se uskutečníl pár dní před utkáním Slavia - Sparta - pozn.)

Bavili jsme se o tom a vypadá to tak, že se s holkama asi společně sejdeme na stadionu.

Děkujeme za rozhovor, přejeme hodně úspěchů a nastřílených branek!

Diskuze k článku

Komentáře (31)

  Novinky na internetu

1.  miloš  miloš  34

1.  kakamil  kakamil  34

1.  doca  doca  34

4.  martanek  martanek  33

4.  Ragnarok  Ragnarok  33

6.  prso  prso  32

6.  riss  riss  32

6.  THRASHER  THRASHER  32

9.  Polin  Polin  31

9.  Dalos  Dalos  31

9.  vapno23  vapno23  31

9.  mufety  mufety  31

13.  RawAsF*ck  RawAsF*ck  29

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2018 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama