Redakce | 04.06.2024 07:53

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Počet zpovídaných v novém formátu se nám utěšeně rozrůstá a už to bude pomalu na menší archív. V předchozích medailoncích se nám představovali: Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini, Heppig, lightman1, Tommy., Průcha, Youthforce, disi, omega13 a saeta a Martas007.  Jsme moc rádi za ohlas, kterého se rubrice dostalo a doufáme, že vás rozhovory budou nadále bavit aspoň tak, jako nás. Všem zpovídaným děkujeme za čas, který nám věnovali!

Ferousek: Ač vychován v rodině fanouška toho klubu z druhého břehu, cestu ke Spartě si našel a už se jí nepustil. Urbanista-amatér, který vám na potkání s obdivuhodnou erudicí rozebere pro a proti všech propíraných umístění nového stadiónu našeho klubu. Ostatně, novinek by měl v rukávu určitě víc: být po jeho, tak má SF svoje vlastní vydavatelství a také podcast, nebo možná i video pořad. O rok starší, než Wayne Rooney, chová drůbež jako Jan Kuchta. Díky za odpovědi!

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Když jsem jako dítě byl ve věku, kdy si kluci začínají hrát na fotbalisty, tak zrovna Sparta slavně táhla nultým ročníkem Ligy Mistrů, což dávali v televizi. Vlastně si ani nepamatuju, že bych to měl někdy jinak. Musel jsem překonat tátův odpor (je slávista), který se ze mě chtěl mít fanouška toho druhého klubu. Dokonce když jsem si z kapesného ušetřil na svou první permanentku (to mi bylo asi 13 a byla na půl roku do studentského sektoru), tak mi koupil i permici do Edenu. Ale tahle konverze samozřejmě nefungovala, fandit Spartě je prostě osud.

2. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Líbí se mi ten pocit sounáležitosti. Dneska je hrozně málo příležitostí, kdy se spolu můžou setkat lidi z různých oborů a společenských vrstev, protože žijeme ve svých bublinách. Ale na tribuně je jedno, čím se živíš, kam jezdíš na dovolenou nebo koho volíš. Prostě nás spojuje láska k našemu klubu. A co oceňuju? Jak strašně se změnila atmosféra na Letné za poslední rok a něco. Jak vznikají parádní chorea, hlasitě se fandí apod. Lidi, kteří za tím stojí, mají můj obrovský respekt.

3. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

V několika případech dovedu tolerovat i lidi s tak obrovskou charakterovou vadou :)

4. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je
pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?


Tak já jsem ještě svobodný a bezdětný, tudíž zatím není koho vychovávat. Až se to změní, tak samozřejmě začnu od plenek.

5. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé
postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?


Ono je to trochu zvláštní, ale já jsem v širší rodině jediný Sparťan. Dokonce mám mezi strýci i bratranci zástupce exotického druhu, tj. fanoušky Dukly, ale Sparťan jsem jediný. Tudíž všechny rodinné srazy jsou ve znamení vzájemného špičkování.

6. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Myslím, že vyloženě do breku mi bylo jednou a už je to dávno (zato si to přesně pamatuju). Bylo to na den Sv. Rufa roku 1998 po odvetě s Dynamem Kyjev (to je vůbec černý den našich dějin, kdy v bitvách padli dva významní čeští králové a tohle bylo myslím srovnatelné).

7. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Většinou se s kamarády vylejeme jak váza:)

8. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Góly, šance, kontroverzní výroky rozhodčích, fauly soupeře a jejich simulace. Svého času pouhá existence osoby jménem David Limberský…:)

9. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v
Evropě, který si hodně pamatuješ?


Já jsem podobně jako Kuchtič chovatel domácího zvířectva, tudíž to pro mě musí být něco v Praze a okolí, abych se dostal domů.

10. Který naživo sledovaný zápas byl pro tebe nej a čím to bylo?

Celkově strašně silný zážitek byla odveta s Rapidem Vídeň. Bylo to ještě v období doznívajícího covidu, ale svět už se pomalu vracel do normálu. Po roce a půl bylo na Letné zase relativně hodně lidí a skvělá atmosféra. Do toho samozřejmě to byl sportovně důležitý a napínavý zápas. Když dala Sparta postupový gól a pak rozhodčí písknul do píšťalky, tak ta kombinace běžný sportovní radosti (šlo o první úspěšný pokus v pohárové Evropě po několika letech) spojená s tím, že jsme strašně dlouho nemohli podobný věci prožívat přímo na stadionu… Jo, to bylo něco speciálního.

11. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

Kromě noční můry s Dynamem Kyjev asi Liga Mistrů s Barcelonou v roce 2000. Chvíli před koncem za stavu 1:1 Rosa s Šoulou zařídili penaltu, míč si vzal Pavel Hapal… A od tý doby ho nemám rád, protože to kopnul strašně lajdácky. Sparta byla blízko vítězství, namísto toho Barca dala ještě jeden gól.

12. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Titul a přežít v Evropě do jara. Jedno bez druhého prostě není úspěšná sezóna, i když se to částečně může vzájemně kompenzovat.

13. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Řeknu trochu překvapivý jméno – David Pavelka. Souvisí to s tím, co bychom řešili. Ten kluk je ve Spartě dlouho, hodně toho zažil s ní i jinde ve fotbale. Všichni jeho bývalí trenéři o něm mluví jako o někom s výborným charakterem a asi by mě nepřekvapilo, kdyby v blízké budoucnosti hrál ve Spartě nějakou jinou roli. Takže by mě kromě historek ze zákulisí zajímalo, co by Spartě radil dělat do budoucna a kde se osobně vidí.


14. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Jenom 3? Uff, to je těžký. Jako capart jsem chtěl být brankář, takže Petr Kouba. Viděl jsem tady začátek i konec kariéry Tomáše Rosickýho. Z hlediska elegance, kontroly míče, překvapivých řešení… asi jsem neviděl lepšího českého fotbalistu. Třetí jméno musí být Lafi, protože to bylo ztělesnění skromnosti a pracovitosti spojené s mimořádným střeleckým instinktem.

15. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti
zvlášť uvízla v paměti?


Těch bylo… Ale viděl jsem naživo první gól Adama Hložka.

16. Je naopak něco negativního ze hřiště nebo mimo něj, co pamatuješ jako velkou prohru - kromě těch opravdických sportovních?

Sparťanští fans si několikrát dali vlastní gól, který nás všechny posléze strašně mrzel. A přiznejme si, že jako klub z malého, ekonomicky nepříliš silného státu, nejsme zrovna ti, koho by UEFA šetřila. Takže všechny ty případy, kdy jsme jim v posledních letech poskytnuli záminku zavřít nám stadion.

17. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na
co by ses zeptal?


Zajímal by mě kolaps v jarní části sezóny 2011/12 a ptal bych se zejména těch, kteří v tu dobu už měli bohaté zkušenosti, takže Jirka Jarošík nebo Erich Brabec.

18. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období
by sis vybral?


Ten bych asi zavařil :) Já jsem rád, že zažívám tu současnou Spartu a doufám, že ty nejslavnější kapitoly do kroniky teprve zapíšeme. Nicméně kdyby ta možnost byla, chtěl bych se podívat na Peška-Káďu, na Raymonda Braineho, na Kvašňáka a Honzu Bergera. Vidět je na hřišti v jejich nejlepších letech a taky zažít atmosféru, která tehdy okolo fotbalu panovala.

19. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

V první řadě stadion. Sparta nutně potřebuje nový a větší. Ale bude mě strašně mrzet (byť chápu ty důvody), až se budeme stěhovat z Letné někam pryč. Tak možná, kdyby Doktor byl romantik a řekl si, že peněz má beztak dost a zkusil ten nový protlačit na místě toho starého. Pak si myslím, že nám trochu přestává fungovat akademie a že bychom měli mít větší ambice. Není to sice katastrofa, ale prostě by z toho zázemí, co máme, šlo dostat víc. A ta poslední je úplná maličkost – před zápasy by v okolí stadionu mohlo stát pár food trucků.

20. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Denně. Potřeba přispívat je silně iracionální a závisí na celé řadě externích faktorů, jako je např. koeficient frustrace či naopak radosti.

21. Vzpomeneš si na svůj úplně první příspěvek na Fórum? Jaké to bylo?

Nevzpomenu a asi radši ani nechci hledat.

22. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Twitter je jasná volba a tam Křídelník a czech footy.

23. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Ani náznakem se to neblíží náklonnosti ke Spartě, ale v Lize Mistrů vždy přeju Realu Madrid.

24. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Mám doma dres Guelora Kangy. Kanga byl zvláštní úkaz, ani bych neřekl, že mi byl lidsky nějak sympatický, ale hrozně mě bavil. Svého času tu dostával z tribun strašnou sodu, tak jako určitou kompenzaci jsem s kamarády pořídil velkou gabonskou vlajku, na kterou jsme při příležitosti jeho narozenin napsali francouzsky „Vše nejlepší!“ a při děkovačce ji rozvinuli. Málem jsme dostali přes hubu, protože si několik lidí myslelo, že to je vlajka nějaký zvláštní sexuální orientace a propagujeme tam Prague Pride… Nicméně Guelor to pochopil a asi mu to udělalo radost, jelikož nám hodil dres.

Ferouskovi moc děkujeme za čas, který nám věnoval a přejeme hodně sparťanské radosti!

RedakceCo se aktuálně mezi fans děje a co číst dále

Sparťanská energie

Co týden dal a dá jaro 2024 (15.díl)

Sparťanské sedací pytle - speciální nabídka na oslavu 38. titulu a double pro fanoušky Sparty!

Střed vesmíru - report ze zápasu Sparta - Plzeň a oslav titulu

Double!!! - report z výjezdu do Plzně na finále Mol Cupu

Co týden dal a dá jaro 2024 (14.díl)

Dělej seno, dokud svítí slunce - report z výhry Sparty v Mladé Boleslavi a zisku titulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (13.díl)

Poznej sám sebe - report z nadstavbového derby

Pivní trikolora - Fanouškovský ležák

Co týden dal a dá jaro 2024 (12.díl)

A přivezte radost! Report z výjezdu za Spartou na Slovácko.

Co týden dal a dá jaro 2024 (11.díl)

4 ze 16. Po Liberci, Teplicích a Plzni na kole 227 km do Olomouce za Spartou!

Pro tři body do Olomouce a zase zpátky - druhý report z výjezdu do Olomouce

Exoti - report z výjezdu za Spartou do Olomouce

Redakce | 04.06.2024 07:53 Vstoupit do diskuze
0