majk | 20.02.2024 04:55

První anglický týden máme za sebou, po radosti z Letné přes porážku v Istanbulu až k další radosti na Letné…..Tak pojďme si to shrnout.

Evropské poháry

Galatasaray - Sparta

Hoši, tohle nebylo vůbec blbý. Jsem rád, že jste nebyli připosraní jako většina uživatelů fora a snažili se to vyřešit jako se sobě rovnýma. Oni jsou o fous lepší technicky, ale dokázali jsme, že na tu úroveň taky spějem. A to kurva rychle. Nemůžu nezopakovat větu po Kodani, jsou to hodně draze nabytý zkušenosti, ale ty prostě na zemi nenajdeš. Věřím, že za rok, dva takovej zápas zvládnem. A když vidím tempo Prisketeamu, vůbec bych se nedivil, kdyby to přišlo o něco málo dřív. Třeba ve čtvrtek? Ale popořadě.

Nástup do utkání byl boží, Qazim měl na hlavě branku. Po presinku zase na noze Birma, že zrovna on zkusí prostřelit Musleru místo aby to dal pod sebe na Kuchtiče, to mne překvapilo. Bohužel jsme pak dostali z ničeho branku a to nás trošku otupilo. Přesto jsme se z útlumu dostali, do půle mohl vyrovnat nejen Kuchtič. Povedlo se to však až krátce po nástupu do půle druhé. Preciado propálil z hranice vápna odražený míč a vyrovnal. Opět pak přišel dárek, Krejda udělal chybu v rozehrávce a následnou střelu ještě nešťastně tečoval. Stejně jsme šli za vyrovnáním, perfektní pas na Birmu a stoper domácích hasil za cenu červené. Qazim napálil jen zeď, ale nemuselo nás to mrzet dlouho, protože Preciado našel ve vápně Kuchtu a ten vyrovnal. V tu chvíli jsme šli dokonce za vítězstvím. V tom nás zbrzdila druhá žlutá pro Matěje, přesto jsme zápas měli na talíři. Bohužel Wiesi žral a než aby nahrál zcela volnému Olatunjimu, trefil raději nosánek malého Muslery. Než jsem se, myslím, že nejen já, stihl vynadávat, měli jsme tam třetího.....

Miluju koukat se na tuhle sebevědomou Spartu, která přijede se svým fotbalem na Betis nebo Galatasaray. Jak jsem nesnášel blbnutí s míčem před vlastním vápnem, začínám si víc a víc užívat to nalákání soupeře, tři rychlé přihrávky a brejk. Až takových zápasů budou v těch nohách mít kluci víc, bude to pro nás čím dál tím samozřejmější, stihnem se vyhejbat soubojům a přihrávky nám nebudou lítat kousek před nohy spoluhráčů, ale na ně. Stále jsme ve hře, byť nás sudí v několika momentech dost blbě vykartoval. Ale v Evropě jsme pořád za ratlíky, s tím se holt musí počítat.

Když to vemu po jednotlivcích, Peter určitě ví, že první branka by se měla chytat. Jeden zákrok po hlavičce tam měl, ale věřím, že to týmu splatí hodně brzo. Krejdův obvyklý velmi dobrý výkon hatí minda před druhou brankou. Při tomhle stylu zakládání hry to však občas vyjde na každého. Viťas s Asgerem mi přišli docela v pohodě, byť mi zpětně dochází, že si Viťase moc nevybavuju z výstavby hry. Na matný výkon z Karviný dal odpověď Preciado, velmi dobrý výkon a bilance 1+1. Matěj na druhé straně se oproti Karviné taky zlepšil, ale začínám si myslet, že má jedinou kličku. Lépe řečeno on nemá kličku, on má jenom předbíhačku. A nějak mu to nepředbíhá. Červená smolná, obhajitelná.....V režimu toho, co se pískalo, mi to přišlo spíš jako zářez. Ale já bych se tam v roli sudího asi taky posral. Ve středu pole mi začíná připadat, že se z Kaana stává ten defenzivnější. Narozdíl od Bosák company mi přišlo, že Qazim naši hru dirigoval celej zápas. Kara byl velmi dobrej, kéž by takový výkony předváděl pravidelnějš. Birma to chtěl urvat, zařídil červenou, vůbec to nebylo blbý. Stejně jako od Kuchtiče, ale já už se prostě začínám těšit na dobu, kdy tam místo něj bude nějakej zabiják. S o 30 let mladším Sieglem bychom tam ve čtvrtek vyhráli i kdyby se Horst za celej zápas nevrátil k půlce ani jednou. To mi nikdo nevymluví. Ze střídajících bylo vidět, že Šulo dlouho nehrál. Měl tam nějakou kličku, ale míče do strany balil spíš k rohovému praporku než k bráně. Markus moc vidět nebyl, takovej Kaanovskej výkon. Wiesi ten zápas bohužel zabil. Sáďa se snažil, ale jeho neohrabanost v porovnání s ostatníma borcema už je moc vidět. Lehkonožejší se taky rval, ale k ničemu se nedostal. Brianovi nemám co vyčíst, první dvě střídání bych udělal stejně, ty další už moc nevím. Hodně to ovlivnila ta červená pro nás. Každopádně je radost vidět, že propast mezi tím, jak se chceme prezentovat a jak se skutečně prezentujem je stále menší a menší. Pořád za sebou máme jen rok a půl Briana Priskeho....Dobrá práce, hoši!!!

Liga

Sparta – Liberec

Miluju viditelné pokroky, které Sparta dělá. Frajer vymění 8 hráčů základu, krom kostry Vindahl-LK37-Pany-Šulo-Birma to vlastně byla sestava backupů (Wiesi, Péša, Sáďa) a plánovaných budoucích starterů (Solbakken, Olatunji, možná i Vydra). A na začátku to co? Nepoznáš....Dřív, když jsme se pokoušeli o rotaci, nedávalo to smysl, vyměnili jsme hlavní koně a divili se, že to talentovaný mládí nezvládlo. Tohle ale byla jiná káva. Úvodní střelu minul Birma. Sparta držela míč, jak je jejím zvykem, do šancí se však dlouho nedostala. V 23. jsme měli vést, ovšem Sáďa ze sedmi metrů trefil Huga i Jana. Ten se pak vytáhl při střele Peška. Podobně si vedl chvíli před poločasem po střele Šula. V závěru poločasu přišel další náš roh, který přinesl běh Tupty přes celé hřiště bez zakončení. Jestliže se do hlav škarohlídů a Bundů vnášel pocit, že ztráta se blíží, musel nástup do druhého poločasu všechny obavy rozprášit. Wiesi koupe útočníka, posílá míč na Victora, ten prodlužuje na Haraslína. Ten tentokrát nevymýšlí a střílí. Střela po teči Prebsla zapadá na zadní tyč a můžem se radovat. Než se doradujem, uklízí Victor přihrávku Birmy a na Letný vítáme platnýho Ronalda. S tátou jsme se shodli, že podoba tam je. Ale Kristýnce to nebudeme říkat. V 63. půlí Ryneš břevno, škoda, mohlo bejt hotovo. Místo toho dochází ke komplikaci, dva ze tří útočníků Liberce peláší z ofsajdu na Vindahla, jenže míče se po zmatcích a přesunech (jasné ovlinění bránících hráčů, stejně jako nevybíhajícího Vindahla) dotýká jedinej hráč, co v ofsajdu nebyl a přiťukává Horskýmu před prázdnou kasu...Hugo Jan pak dává pěstí Panymu, ale lízl před tím míč, tak to se asi může. Stejně jako dokopávat hráče na lajně. Nastavuje se bůhvíproč 7 minut, Liberci by však i přes drobnej tlak, nestačila ani hodina. Sparta v obměněné sestavě přidává další domácí win a může myslet na čtvrteční pohár.

A jednotlivci? Je vidět, že se Vindahl v Istanbulu poučil. Na přední tyči schytal několik ran, dokonce tam proti Tuptovi vytáhl i jednoho nosního Musleru. Jen mne teda sakra překvapilo, že při inkasované brance zůstal viset na čáře. Zrovna jeho bych tam čekal a myslím, že by tam měl jít, i kdyby mu bylo stokrát jasný, že jde o ofsajd. Protože u nás nikdy nevíš. Stopeři opět v pohodě, tam je fakt jedno, koho postavíme. Vydrys mezi kluky v pohodě zapadl. A Láďa Krejčí v 80. presuje na hranici vápna Liberce? Wtf!!! Při každém Panyho ulehnutí uvnitř tančím, vlastně trpím....A zdá se mi, že toho začíná nebezpečně přibejvat. Péša nebyl daleko k vyloučení a tak šel po poločase dolů. Měl tam jednu pěknou střelu, ale obávám se, že jeho šance budou ubejvat. Wiesi to odehrál v pohodě, možná nemá hlavu na velký zápasy, ale zas nemá hlavu, co by se v něčem dlouho babrala. Rozehra před první brankou luxusní. Žlutá za zastavení brejku dobrá, ale ten zákrok byl docela drsnej. Z Markuse stříká, jakej je to fotbalista. Jen se musí sžít a otrkat. Je vidět, že zatím hraje na jistotu. A tak byl ofenzivnějším Sáďa. Jak jsem ho proklínal, že je mistr nenápadnej, tak ty dvě šance zahodil hodně po Kuchtovsku. Velká škoda, mohl být brzo klid a hotovo. Na Šulovi je pořád vidět nerozehranost, ale ten tah a síla dopředu tam je. O Veljkovi se úplně odmítám bavit, ten se za půl roku naučil i vracet a dopředu je svou nečitelností nebezpečnej vždy. Victorův výkon měl v první půli rezervy, v druhý už plnil co měl. Je mi záhadou, že se kluci nedokážou na domácí zápas obout. A že když to netrefí, tak se tam plácaj celý poločas. Jako jo, Victor mohl kariéru začínat naboso a tak je rád za to co má, ale stejně bych kromě hlavového oddělení zapřemejšlel otevřít i obuvnické. Pamatuju, že dřív to bejvalo, kdyby nám maminky nevázaly tkaničky, spousta zápasů přípravek by se asi nedohrála. Ze střídajících má cenu hodnotit vlastně jen dva....I zatím v né moc dobré formě hrající Matěj je lepší jak Péša, škoda, že to břevno neskončilo brankou, mohlo mu to pomoct. Tuci je zatím v platnosti dost podobnej Sejkovi, jestli v něm něco je, zatím můžeme spíš hádat. Chtěl bych ho vidět na hrotu, takhle na kraji je to taková šance nešance, řekl bych. Kuchtič s Kaanem přišli v závěru podržet a uklidnit tým, dotáhnout ho k udržení vedení. To se stalo, takže všechno dobrý. Brian u mne opět velmi přesvědčivej. S takovou kostrou to točit můžeš, vyzkoušel si na Galatasaray nějaké varianty, dal odpočinout hráčům kteří to nejvíc potřebovali. Myslím, že nám chtěl i ukázat Ševinského, to by ale asi musel Matěj proměnit to břevno. Tleskám nohama a zvyšuju intenzitu!

Liga - dohrávky

Při sledování vyprcanců z 02 jsme se zase dozvěděli, že soft penalty nechceme. Kontakt na koleno tam prej byl. Já nevím, žádná škoda, že Plzeň nekopala penaltu, ale spíš než zavádění podobných píčovskejch termitů bych si nepřál kontakty na kolena. Nakonec to Plzeň mrzet nemuselo, Cadu totiž v nastavení polocentrem polostřelou rozhodl a Pavel Hapal připisuje druhou porážku bez vstřelené branky na startu jara. Nějaké parametry ale ten jejich výkon měl.

Radek Kováč si v Pardubicích prosadil svou a nese to nečekané ovoce. Dva výjezdy, šest bodů a blíž než k baráží (kterou jsem jim asi hodně velkým omylem přisoudil) mají do prostřední skupiny. Po dvou zápasech 6 bodů a 5 vstřelenejch branek, to je třetina toho co zvládly Pardubice nastřílet za celý podzim. Klobouček.

Než se dostanem k poslední dohrávce, je třeba hráčům, trenérům i vedení Slávie poděkovat, že se tentokrát k cestě do Zlína vypravili bez žádostí o odklad a snad i s dostatkem svačiny. Ráno byla 0, k tomu svátek svatého Dyndy nebo co to bylo, fakt klobouček. Odměna ale nepřišla, ve Zlíně totiž sáhl Červenka do správného hrníčku a branka profesora Ikebary znamenala vyrovnání. A po Inženýrově červený Zlín dokonce sahal po třech bodech. Vyprcanci z O2 nás opět oslnili znalostí, na Schánělce nemohla být pecka, protože ho sáňkař Ogbu zasáhl až po odkopu míče....Každopádně Schánělec měl dobrý střídání, chvíli před tou šancí připravil gólovku pro spoluhráče. Troufám si tvrdit, že mít za sebou víc zápasů v lize, i s tou šancí, respektive její přípravou, by si poradil líp. Každopádně Slávie má nad čím přemejšlet, přestupní okno se brzy zavře a nevím, jestli by Jindra ještě pět šest kousků neuživil. A Luftx s Tykačem zatím nepotvrzují naše předsezonní obavy. Jako minutek dostávaj na rozhodnutí dost, ale video jim teda dvakrát nepomohlo. S tím souborem Jarmilů bude muset začít rychle blikat oranžová, jinak to bude v nadstavbě nuda.

Ostatní zápasy - víkend

V sobotním odpoledni jsem si dal Baník v Mladé Boleslavi. První půle velmi dobrá, moře góláků. Radši bych je viděl na druhý straně, ale hlavně že padaly. Trochu se bojím, že David Holoubek bude dalším z těch, co to boleslavské prokletí nezlomí. Oni zahrajou v Plzni na pána, jsou lepší a když to maj doma potvrdit, koukaj jak je tam školí Rigo s Boulou. A Tomáš Král pokračuje v (nepřipsaných) vlastňácích. Jsem hodně zvědavej, jestli ho David podrží. Na hlavu devatenáctiletého novice v lize to musí bejt pěkná zátěž, byť zejména v sobotu v tom byl hodně nevinně. S osudem utkání se Boleslav snažila něco dělat, Holoubek na nic nečekal a o půli vyměnil tři kusy. I když Pulkyho s Marečkem asi musel střídat pro šrámy. Když ale Boleslav z úvodního tlaku nesnížila, bylo skoro po zápase. Baník si to ohlídal a Pavel Hapal tak opět dostane měsíc hájení. Stejně je to pro Baník ztracenej čas. V Olomouci si dal Jílek s Kotalem bezbrankovýho Kotrbu. Nic jsem neviděl a dobře jsem udělal. Pardubice brzo vedly nad Teplicema, ale nedokázaly to udržet. Teplice v 74. musely střídat Grigara (třeba to vůbec nesouvisí) a zbývající pasáž vyhrály 1:0, když v závěru po centru slávisty Hronka slávista Chaloupek vyrovnal. Fuj!!! Budějovice dostaly bůra v Jablonci, jejich zápasy asi budou hlavně psina. V nedělním odpoledni favorit úřadoval jen v Karviné. Když se zdálo, že Karviná chytá tempo, dostala dva slepené góly a nebylo co řešit. Přesto mne za ten krátkej čas, co jsem tomu věnoval, zaujal ten jejich Vinicius. Figura na 19 kluka jak kráva, nebojí se hrát, míč mu neuskakuje. A vystrašil Mandouse….Toho budu určitě sledovat. Slovácko vedlo ve Zlíně a to se nelíbilo VARu. Nesmyslnej zásah do zápasu, červená za kontakt v přerušený hře...Prošlo jich mraky, tenhle ne, těžko říct proč. Víc než vyrovnávající branka Toma Slončíka mne vyděsilo jeho blond háro. Asi už jsem starej. Obrat dokonal Vukadinović a Slovácko se zatím stává na jaře dobrovolným dárcem bodů. Tak ještě jednou, šohaji!!!

Co nás čeká

Evropská liga

Sparta – Galatasaray


Tohle nebude vůbec lehký. Ale tuším naši radost. Jak se porvem s absencema naznačil nedělní zápas se Slovanem. Turci jsou mameluci, můžou se stokrát dušovat, že už vědí s kým mají tu čest. Jenže ještě nezažili letenskej uragán. Dopadnou jak Dinamo. A když ne, tak se budou hodně klepat. To vám garantuju! Galatasaray už na Letný dvakrát byl a vždycky z toho byla trojka. A když ji tu mohl fásnout zakarpatskej Maradona Gheorge Hagi s Tugaiem, Emrem, Korkmazem, Popescem či Hakanem Sikuřem, nevím proč by to nemohlo potkat také Icardispor.

Liga

Slovácko – Sparta


Myslím, že nebude třeba takovej kolotoč v sestavě jako proti Liberci. Karetní hříšníci budou ready a zbytek nám vyplave z formy a způsobu odehrání čtvrtečního zápasu. Euforii z postupu nepřibržďovat, sfouknout jedním dechem ještě to Slovácko. Ti nám doma v posledních letech připravili pár nepříjemných chvilek, ale naposled jsme tam pečetili titul. Tak pojďme využít jejich nepohody v úvodu jara a potvrdit náskok v tabulce. Taky to nebude úplně lehký, ale bude to lehčí než ve čtvrtek a taky to zvládnem za tři boďáky.

Ostatní zápasy

Středeční dohrávka Teplic s Olomoucí nám srovná počet odehranejch zápasů u všech týmu. Přijde mi až neuvěřitelný, že Frťala v případě výhry bude jen dva body za Jílkem a vlastně i první šestkou. Strašný. Zápas vidím spíš remizově, Olomouc má určitě lepší tým, Teplice zase větší chuť. Žádnej šlágr z toho asi nebude, Jílek opět, znovu, čili opakovaně moc nechytl úvod sezony.

Sobotní odpoledne bude za mne docela nuda. Severočeské derby většinou nabízí boj, Liberec mi přijde v současnosti lepší, ale to jejich tramvajový derby většinou favorit nevyhrává. Aspoň to tak mám vžitý. Baník může navázat na výhru z Boleslavi, čekám další nečekanou blamáž a Bohemka bod odveze. Co se bude dít v Hradci si už vůbec nedokážu tipnout, Boleslav může všude překvapit, ale taky prohrát. Spíš bych věřil pragmatickému Kotalovi než Holoubkovi. A bejt Davidem, začnu hledat brankáře, protože ten Trmal je taky díra. A ještě jebač. No a Teplice by si měly doma s Karvinou poradit, ovšem taky budou mít třetí zápas v sedmi dnech a Karviná by toho mohla využít. Podvečer hostí Plzeň Zlín. Ten obral o bod věčně druhýho, porazil čtvrtýho, možná by se mohlo něco urodit také v Plzni. Myslím, že Viktorka to nakonec zvládne, ale jednoduchý to mít nebude. V neděli už by to měl Jílek zlomit v Budějovicích. Domácí můžou kousat, bojovat, nějaký góly tam dorvat, ale logicky musej vždycky dojet na kvalitu. Podobný osud nás čeká také v Edenu, Radek nehraje beton nikdy a nikde a ačkoliv obrana Slávie je schopná psích kusů, pardubická série bez porážky bohužel skončí. A pak už na ty ovečky…….

Objednávám 6 góláků, postup a tři body ze Slovácka. Díky.

majk


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Choreo na Galatasaray

Nakonec to byla dřina - report z výhry Sparty nad Libercem

Letadlem do Cařihradu - report z výletu do Istanbulu fanouškovským leteckým speciálem

Horoskop a hvězdy - report z výjezdu do Istanbulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (1.díl)

SF20 let: Luky, už jsme (snad) na té cestě správným směrem

Jeden den tam v Karviné - report z výjezdu za Spartou do Karviné

VŠECHNO NEJLEPŠÍ NÁM, VÁM!

Co týden dal a dá jaro 2024 - prolog

Startuje jarní část TIPOVAČKY 2023/2024!

Manics: Pro fanoušky je velká čest být na ploše

SF20 let: Knížky na choreo, inspirace Realem i řádění

Kalendářní rok jsme zahájili vítězně - report z přípravy Sparta - FC Kodaň

SF20 let: Sdílíme zlaté střípky niterných vzpomínek na opravdový SF pravěk

Fanoušek měsíce - saeta

Slovo redakce: bilance roku 2023

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2023

SF20let: 2054

100 ACS věcí, které mi dělaly v roce 2023 radost

majk | 20.02.2024 04:55 Vstoupit do diskuze
7