Co týden dal a dá jaro 2024 (2.díl)

<< Zpět na článek

Diskuze k článku


Přidej nový komentář
boy_of_russia 
Zkušenosti

20.02.2024 08:43

Příjemný počtení pro úterní ráno v kanceláři. Nicméně, u jedné věci s Majkem nesouhlasím :). To, že stále sbíráme zkušenosti, které v budoucnu už určitě zúročíme...no, primárně si nemyslím, že bychom měli na evropské scéně nějak nezkušený tým. Jen v letošní sezoně to byl náš jedenáctý zápas v pohárech. Není to extra moc, ale ani něco, kvůli čemu bychom měli být vyjukaní jak panicové před prvním štychem. K tomu je potřeba připočíst i starty za národní týmy - Kuchtič, Haraslín, LK37, Preciado, Kaan, Vitík atd. Birma má zkušenosti z evropských pohárů za Malmo, se kterým zahrál i LM, strávil rok i ve francouzské lize, Qazim taky už má něco za sebou atd. To za mě rozhodně není tým, který by měl žehrat na nedostatek zkušeností. Samozřejmě, nelze to úplně rovnat s tím, co mají za sebou Icardi, Mertens nebo třeba Zaha, ale stejně. Z mého pohledu se už o berličku nedostatku zkušeností opírat nemusíme :-). Druhá věc pak je, že i pokud bych přistoupil na toto "Majkovo vidění světa," tak bohužel naši kluci tyhle nabité zkušenosti už budou brzy zúročovat někde úplně jinde, než u nás. V létě se dají čekat odchody LK37, Viťase, Kuchty. Pokud se povede EURO Haraslínovi, nedivil bych se ani jeho odchodu. Do roka a půl budou chtít jít za lepším i další, jako Birma nebo Kaan. Nijak mě to nepohoršuje, to je prostě realita potravinového řetězce. Právě proto se ale nesmířím s uvažováním typu "jsou to draze nabité zkušenosti, které v budoucnu/už brzy v Evropě zúročíme." Na to není čas, já chci pořádný úspěch teď a tady, protože na podzim už bude hrát jiná Sparta a my se vrátíme z pohledu sbírání zkušeností zase o kus zpět :).


majk 
re: Zkušenosti

20.02.2024 09:44

vidíš, já jsem přesvědčenej, že víc jak jeden odchod ze základu za půl roku dělat nebudem. A pokud náhodou ano, budeme mít už náhradu připravenou a ne ji teprve začít hledat. Počítat všechny letošní zápasy jako zkušenost za mne nelze, je fajn, že to číslo vypadá jako veliký. Jenže chceš to porovnávat s asi desetiletou účastí FC Kodaň v Champions League, nebo 5 ze 7 Galatasaraye. Navíc, kromě Rangers jsme do žádného zápasu nevstoupili jako vyjukaní zajícové, takže už tady ty zkušenosti vidět jsou. Nejsou daleko doby, kdy si s náma vytírali Subotice nebo Hackeny....a teď přijedem na Betis či Gala a ti frajeři do naší první chyby nevědí co si s náma počít. To je nepopíratelnej posun, z kterého mám radost. A nejde jen o počty, ale i o čas v kterém ty zápasy ve vysokém tempu hraješ. Na Galatasaray tě prostě zápas v Karviný nepřipraví. Přijde mi, že mnozí žijou v nějakým matrixu kde stačí lousknout prsy a všechno prostě půjde hned. Jenže nikdy to tak nebylo a můžu tě ujistit, že ani nebude. I Chelsea, City, PSG po vlně zběsilých nákupů nejlepších fotbalistů světa pár let čekali, než jim to začlo fungovat a něco vyhráli. Jestli vůbec. A když se podívám v jakém světě funguje Sparta, musím prostě nad tou prací co odvádíme smeknout. Stejně jako si nemyslím, že by všechno bylo super kdyby to Wiesi trefil, tak určitě to není všechno blbě (nemířím tím na tvůj příspěvek) protože to netrefil. Někdy je to fakt jen o kuličku.....


boy_of_russia 
re: re: Zkušenosti

20.02.2024 11:34

Já přece nikde nepíšu, že bych neviděl, jaký pokrok Sparta pod BP udělala a to především v Evropě a že z toho nemám velikou radost. Ani nečekám, že bude Sparta teď na potkání porážet bayerny a manchestery apod. I já smekám před tím, co tady BP a jeho tým za rok a půl stihli udělat za práci. Můj komentář cílil primárně na ten všeobecně přijímaný názor, že až nabereme ještě pár zkušeností, tak to bude zase lepší a to jak herně (méně minel, kdy soupeři sami nabídneme gól na stříbrném podnose), tak výsledkově. Z mého pohledu není reálné, abychom drželi takto úspěšný tým i další sezonu, takže jak jsem psal, ty zkušenosti bude, podle mě, dost hráčů příští roku už zúročovat někde jinde. Tu samou frázi ( ("až nabereme víc zkušeností, bude to top a bude to mašina i v Evropě...") jsem v nedávné době slyšel u Hložana, Hanciho, Točvana...A kdybych si měl vsadit, tak na to, že v létě přijdeme o tři hráče ze základu určitě. LK37 to bude mít za zásluhy, Viťas podle mě bude mít od léta v hlavě pouze vidinu angažmá v západní Evropě a Kuchtič...nasranýho Kuchtiče mít v kádru dlouhodobě nechceš prostě :). Už se nám podařilo ty jeho zaječí myšlenky odrazit dvakrát, ale do třetice myslím, že už nebude moc co řešit :-). A pokud se Šulovi podaří EURO (což není vůbec nereálné), nedivil bych se, kdyby u něj zaťukal s pytlem zlata právě klub typu Galatasaray, Olympiakos nebo třeba nějakej průměr Španělska :). Ale samozřejmě budu moc rád, pokud se ukážu jako velice špatný tipér :).


majk 
re: re: re: Zkušenosti

20.02.2024 11:45

tak ještě jinak....i kdyby ti 4 odešli, máš tu dalších 12 co za letošek nabralo zkušeností jako se pět let nikomu ve Spartě nepodařilo....ti kluci si to předaj, je to v tom týmu, v tom klubu....ty zkušenosti přibejvaj, i kdyby ti co je nabíraj hlavně odešli....v tom týmu zůstane to, že nemusí jet na Betis v hnědejch trenkách, že může otočit prohru 3:1 z venku, že může postoupit ne do skupiny, ale do jarní části poháru. ..... Viťase tu někdo prodává každej půlrok, já si myslím, že dokud nebude pevně v základu, nikam nepůjde. Ten to má v hlavě srovnaný, nemá kam spěchat a ví to. LK dělá v Evropě mindy, který mu top kluby zavřou a pak je otázka, jestli chceš jít do nějakýho středu top ligy, nebo tu dělat kapitána a brát titul za titulem. Šulovi by muselo EURO hodně vyjít, pro všechny ostatní je to ten co si nekop v serii A a i v nejlepší formě je použitelnej na 60 minut. Kuchtičův odchod nám vzhledem k jeho nenahraditelnému stylu hry může přinést jiné a možná i lepší varianty. Stejně jako odchod třeba Hložka, či letos Čvančiho. Vůbec bych se toho nebál, ale pořád jsem přesvědčenej, že když Sparta konečně našla správnej směr, nerozmrdá to prodejem třetiny základní sestavy. To by prostě nedávalo smysl.


saeta 
Týdeník

20.02.2024 20:57

tradičně výbornej, tentokrát s nášupem v diskusi. Paráda!


majk 
re: Týdeník

21.02.2024 06:50

musím bojíčkovi poděkovat, protože to je přesně to, co jsem trochu čekal, že tu bude pravidelnějš. Když napíšu něco, co se někomu nezdá, vysvětlí mi proč si to myslí a já se nakonec stejně nenechám přesvědčit :-). Ale líbilo se mi srovnání s Sáčkem, vložení pesimističtějšího výhledu než mám já a tak.....


boy_of_russia 
re: re: Týdeník

22.02.2024 10:44

To je v pořádku, však od toho ty komentáře a celkově diskuze je :-). Byla by nuda, kdybychom měli všichni na všechno stejný názor a pohled :). A zrovna s Majkem diskutuju rád. Mám na některé věci sice jiný pohled než já, ne vždycky s tím souhlasím, ale pokaždé nad tím minimálně přemýšlím a snažím se na to podívat i z jiného úhlu :).