Redakce | 07.01.2024 11:42

Cesta do pravěku. Mnozí máte zajisté v malíku tento legendární český film z roku 1955. Zvláště pak všichni Spáčilové z fóra SF. Na podobnou štreku proti proudu řeky času se vypravíme v dalším díle seriálu 20 let SF – svět srdečních příběhů. Nebudeme se ale vracet o miliony let zpět jako hrdinové zmíněného filmu. Skočíme dozadu pouze o patnáct a něco. Scenérie ale budou podobně neuvěřitelné. Zavřete oči a představte si. Nejsou sociální sítě. Žádné. Ani služby a platformy pro hromadné chaty. Internetové připojení máte sotva na svých stolních počítačích. Když ho tedy doma máte. Telefonem si akorát zavoláte, či pošlete za krvavé peníze drahou zprávu. Soukromé e-mailové schránky si teprve zakládáte. Pamatujete tohle ještě? Právě to byla doba počátků SF. Z ní dáváme do placu několik střípků našich vzpomínek.

Znáte nás z letáků
Zprávy mezi fanoušky se tehdy šířily hlavně osobně a papírově. Není proto divu, že v první polovině života SF jsme byli i takovým malým vydavatelstvím. Abychom dali co nejvíce sparťanům o SF vědět, přirozeně jsme vsadili na letákovou kampaň. Tiskárny a kopírky jely v řadě firmách některé dny na plné kule. A na tajňačku. Ke cti klubu patří, že v něm v našich sem tam krizových situacích také na pár stovek stránek výjimečně potýrali svůj stroj, aby nám s tím vším pomohli. Z té doby se traduje i historka, že se jeden z tehdy nejvýše postavených mužů klubu mírně řečeno hodně podivoval nad tím, co a pro koho se na jediné klubové kopírce již dvacet minut kopíruje, čímž si nemůže vytisknout nějaké klíčové dokumenty. Zároveň jsme měli pravidelnou SF rubriku v klubovém programu Sparta do toho. Průlomová věc, které jsme si hodně vážili. Na barevné tisky pro Občasník SF pak občas padly naše peníze z brigád a části prvních výplat.

Texty chorálů. Zprávy o SF. Informace o choreografiích. Občasník SF. To vše se připravovalo v primitivních grafických programech či Wordu, tisklo, stříhalo, kompletovalo a poté poctivě roznášelo sedačku po sedačce především na protilehlé tribuně, či rozdávalo u vchodů na stadion. Mravenčí práce. Otročina. AU! Při vzpomínkách nás ještě teď bolí ruce ze stříhání těch desítek tisíc papírků. Nehledě na to, že to občas přinášelo až kritické vztahové záležitosti! Ano, i to byla redakce ochotna obětovat na oltář silných základů SF. Fanatismus! Některá tehdejší rande s přítelkyněmi totiž vypadala i tak, že se třeba celý večer kompletoval Občasník SF - jeho cca 300-400 kusů – stříhání, sešívání, laminování kartiček, kopírování CD a DVD, lepení etiket. A tak pořád dokola. Každá ruka se zkrátka hodila. I přes hrozbu kyselých obličejů a tichých domácností. Vnímání významu dané činnosti nemohlo být vzdálenější. Nebylo však jiných cest. Dnes tohle všechno může znít až směšně. Doslova stačí jeden klik a zpráva se dostane k desítkám tisíc sparťanů během pár minut. Nebe a dudy. Obě doby ale měly a mají něco do sebe. Zažili jsme obě, jsme za to rádí a neměnili bychom.

Na prodej fungovala ženskost
Zkompletovaný fanzin SF byl ale jen začátek. Nejdříve jsme se ho snažili společně s drobnými SF suvenýry jako byly SF samolepky dostat k vám sami. To byl fail. Mega fail. Na rohu stadionu pod hodinama jsme se pokoušeli zachytávat již poučené sparťany a doslova jim vnutit tohle prímové čtení. To bylo něco jako hledání jehly v kupě sena. Moc se nám tenhle pouliční prodej nedařil. Výnosem byly nižší stovky korun na zápas, což pak spolklo například dost dřevní choreo v podobě kartónů přes tři sektory na protilehlé. Naštěstí se brzy utvořila parta fantastických „SF distributorek“, které to vzaly na domácích i venkovních zápasech do svých rukou. A na vás a další sparťany fungovala jejich ženskost o dost lépe. Tedy dokonale. Jak jinak. Moc dobře věděly, jak se na lopatu sedá. Zisk z prodeje skočil o řád výš a o SF se najednou vědělo tak nějak více. Za jejich pomoc jim patří velké díky!

Na pyžamo tepláky a šup do tramvaje
Návštěvnost webu začala stoupat. I díky velmi pestrému a kauzálnímu dění v klubu. A médiím. Ta velmi brzy po založení a rozkoukání začala SF web využívat jako informační zdroj. V tehdejší době naprosto převratná věc. Dostali jsme se do novin a na weby médií! Z každé zmínky v nich jsme byli poprávu fakt poprdění. Především proto, že nám to nepřímo pomáhalo se dostat do povědomí dalších sparťanů. Dnes už se všemi těmi tvůrci, kdy každý může být „novinář“, a twittery, blogy a youtuby, kam si média každý den sahají pro novinky a obsah od jiných, opět naprosto všední záležitost. Každá pozornost spojená s náporem návštěvníků na web byla výtečným testem, co server ustojí. O jednom z prvních výpadků serveru jsme již psali na počátku našeho seriálu.

Kolem roku 2008 web padal po několik měsíců o něco častěji. Jako na potvoru to byla doba, kdybyl webmaster SF na zkušené v Austrálii. Twinsen nám vesele posílal fotky své motorky, kde její SPZ překrývala SF tanga. Brázdil s ní zemi protinožců a my tady říční. Web kolaboval. A bylo třeba ho rozdýchávat. Většinou jste ho poslali do věčných lovišť večer, či v noci. Takže se utvořila taková milá tradice. Ten co bydlel nejblíže datovému centru vždy nasadil přes pyžamo tepláky, dojel tramvají k poskytovateli služeb a v něm mezi stovkami serverů dle přibližného popisu webmastera poprvé hledal SF server. Pak už tedy chodil skoro poslepu. Následoval klasický tvrdý off-on a modlení se, zda SF web naskočí. Vždy se naštěstí nějak vzpamatoval. To bylo radosti. SF absťák byl šílený strašák!

Jak to bylo se srdeční záležitostí?
Twinsena jsme tak mnohokrát proklínali, ale i velebili. Především v souvislosti s technickým zajištěním SF. Jednou nás ale tenhle ajťák příjemně šokoval i obsahově. Byl to právě on, kdo při přechodu SF na vlastní doménu na podzim 2004 ke Sparta Forever přihodil dnes již legendární podtitul – srdeční záležitost. Když nám ukázal grafickou podobu webu na vlastní doméně, měl to již v jeho záhlaví. Nijak jsme to neřešili a přešli to. Dnes už moc dobře víme, že to sedí jak prdel na hrnec. A byl to z dnešního pohledu historický moment, který dal toto motto nejen SF, ale i celému veřejnému prostoru. Do té doby nepoužívané slovní spojení totiž po nějaké době využila jako téma reportáží jednoho svého pořadu TV Nova a následně ho čím dál častěji začali v rozhovorech skloňovat nejen sportovci. A je populární a hojně používané dodnes. Nemáte zač.

Co ještě patří mezi zlaté střípky našich vzpomínek z pravěké doby? Legendární e-mailové hádky! Byli jsme mladí a neklidní. Nejen emoce, ale i nápady a rozdílné názory a pohledy na nastavení a fungování SF s námi cloumaly. Zvlášť při tvoření SF. Takže každý den na dálku probíhaly e-mailové přestřelky co a jak řešit, jak udělat, co si kdo myslí, jak to dělat a nedělat a tak podobně. Jelikož nebyly žádné platformy pro společný chat, tak se pálilo hodně ostrými přes e-maily. V nich se pak už v plachtách ztrácelo, kdo na co reaguje. Navíc reakce se zpožděním bez ladu a skladu, takže to vždy rozpoutalo emoční tsunami. Nebylo tak výjimkou, že když měl někdo trochu frmol v práci a odskočil si na hodinku něco udělat, tak pak na něj v inboxu čekalo asi tak 70 nepřečtených zpráv. Všechno průtok všemožných stavů.I muži měli a mají své dny! Tím se pak člověk prokousal a měl dotčeně potřebu reagovat, čímž rozpoutal další kola uragánu. Do již vyklidněných vod složitě vybalancovaného kompromisu tím nahodil další udičky. Vězte, že život SF tehdy každý den visel doslova na vlásku! :-) Naštěstí vždy zvítězil rozum, srdce a silné přátelství, a tyhle přestřelky přešly (dříve či později) v humorné pošťuchování. Zlaté časy! A doba legendárních hlášek. Tou asi nejčastější tak byla Energetikova „Podejte si ruce!“. Právě ta mnohdy zachránila fungování SF a jeho přežití až do dnešní doby.

Sparta navždy!

Redakce


Přečtěte si i další příběhy sf20let:

SF20 let: 2054

SF20 let: Integrace, aneb Spartaforever a jeho úloha v integraci "náplav"

SF20let: Jak to bylo s dvanáctým hráčem? Takto!

SF20let: Jak dobře znáte SF? Bude mít někdo ve výročním kvízu 55/55?

SF20let: Pocit ze zisku velké vlajky byl skoro jako po porodu

SF20let: Jak jsme dělali přestup Tomáše Rosického do Sparty

SF20let: Jak nám Matušovič zboural web

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhyCo se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Fanoušek měsíce - saeta

Slovo redakce: bilance roku 2023

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2023

SF20let: 2054

100 ACS věcí, které mi dělaly v roce 2023 radost

Letadlo do Istanbulu

Fanoušek měsíce - omega13

ŠŤASTNÉ A SPARŤANSKÉ! A ÚSPĚŠNÝ ROK 2024!

Co týden dal a dá podzim 2023 (21.díl)

Z říše snů - report z výhry Sparty nad Teplicemi na Letné

Co týden dal a dá podzim 2023 (20.díl)

Další tři body doma. A to je to hlavní - report ze zápasu Sparta - Jablonec

NÁROD SPARTA - recenze knížky od Lukáše Pěčeně

Co týden dal a dá podzim 2023 (19.díl)

"Ještě že jsme nejeli" - report z výjezdu za Spartou do Pardubic

Vůle - report z výhry Sparty nad Betisem Sevilla

Co týden dal a dá podzim 2023 (díl 18 a 1/2)

Co týden dal a dá podzim 2023 (18.díl)

Tak ještě aspoň dalších 130, krásko naše!

SF20 let: Integrace, aneb Spartaforever a jeho úloha v integraci "náplav"

{#ODKAZ_5008}

Redakce | 07.01.2024 11:42 Vstoupit do diskuze
5