saeta | 01.10.2023 23:54

To si tak v půlce září sedíte v jedné z Letenských hospůdek a v telefonu se objeví dotaz: „Chystáš se na Plzeň?“ Počítám s tím, jasně, že jo. A jestli bych pak něco napsal? Po několika pivech je odpověď okamžitá, fotbalová – tak určitě. V tom dotazu jsem přehlédl zmínku o prodlouženém víkendu. Toto sousloví tak pořádně zarezonuje o dva dny později z úst manželky, když se ptá, kam na prodloužený víkend vyrazíme. Nevím, kam bychom mohli jet, protože v sobotu jdu na Spartu (nahlas to však neříkám, má to přeci v kalendáři). Zkouším úhybný manévr, „tak úplně prodloužený víkend to není, volno je ve čtvrtek, v pátek se jde normálně do práce…“ Ale nakonec nacházíme kompromis. Ve čtvrtek pojedeme na chatu, která je od Sparty v dojezdové vzdálenosti.

Co tím však padá, je pomoc s choreem, za což se dodatečně omlouvám Spartě i dcerce. Sice ve třech letech moc nepomáhá, ale návštěvy Letné si oblíbila, stadion má ráda a roznos chorea je k jeho důkladnému poznávání ideální záležitost. Že se tu cítí jako doma, ukázala při ženském derby, kdy dlouho zdárně utíkala před pořadatelem, který ji dostihl až na konci dětské tribuny. „když mě honil, tak jsem pelášila, co mi nohy stačily“. Asi z ní bude rebelka…

Ale už ke Spartě. Tuhle sezonu si užívám. Jaro posledního ročníku bylo nádherné, ale po psychické stránce náročné. Když mi koncem dubna v mailu vyskočilo, že mám 1893 nepřečtených mailů, udržoval jsem toto číslo z pověrčivosti až do konce sezony. Každý zápas jsem byl nervózní a strašně moc jsem si přál, aby to klaplo. Letos si vše zatím užívám. Nechodím na poslední chvíli a těším se z atmosféry vyprodané Letné. Nepřemýšlím předem nad sestavou, koho tam Brian se svými parťáky vybere, toho tam vybere, a já věřím, že to je v danou chvíli ta pravá jedenáctka. Na tribunu chodím klidný a těším se, co mi Sparta bude servírovat. A i když jsme dostali v pohárech gól jako první, tak vím, že se z toho neposereme. Nehledám na výkonech chyby, které logicky přicházejí, ale mám radost z každé povedené akce, přihrávky, gólu. Nicméně současný sled zápasů a obtížnost soupeřů mne do toho jarního módu maličko přibližuje. Bod z derby, zvlášť po tom vývoji, má cenu zlata. A jestli byl fotbal oku lahodící, nebo to byl boj, je mi popravdě úplně jedno. Jo, přiznávám, nejsem žádný expert, abych lamentoval nad tím, že fotbal nebyl hezký. Klidně napíšu, že mne neurazilo ani jejich choreo. Že to mají na triku i děti, je jejich vizitkou. Chápu, že nás nemaj rádi stejně, jako my je a navždy to bude soupeř největší, i kdyby z ní zmizela ta parta psychopatů. Za sebe říkám, že Plzeň jako taková pro mne po hráčské obměně už není tím, čím červený hadr pro býka. Ale z jejich momentálního rozpoložení mám respekt. Větší, než z těch z druhého břehu. Ta série zápasů je teď fakt zabijácká, a zatím tím proplouváme výborně. Ale co únava? A nemyslím jen fyzickou, s tou Brian bojuje rotací hráčů, ale i psychickou. Jak dlouho může ta báječná vlna, na které jsme, vydržet? Červíček pochybností začal před zápasem trochu hlodat.

Na rozdíl od dcerky jdu zodpovědně na svoje místo, podívám se, kdo dnes dostal důvěru a pošlu pár tipů na góly a střelce. A hned 2. minuta naznačuje, že by Sparta mohla vyprodanému stadionu připravit další příjemný večer. Akce to byla na úvod zápasu nádherná. Panákem počínaje a Lacim konče, ale já si nejvíc smlsnul na balónu od Ryneše. Mňam. Ten kluk nám fotbalově roste víc a víc. Návraty s čistým odebráním míče, jeho pumelice zpoza vápna i zmíněná přihrávka…

Plzeň byla zpočátku všude druhá a je škoda, že to ve 20.min nebylo 3:0, šance na to byly. Postupem času se vyrovnává bohužel nejen hra, ale i skóre. Ale jak jsem psal, je hezký sledovat že po gólu nepanikaříme a nehroutíme se. Rychlá akce a za minutu máme vedení zpět. Angelo prodloužil hlavou, Sáďa potáhl a posadil balon Kuchtičovi na nohu mezi penaltu a malý vápno. Srdce plesá a šály vlají.

Koho by v tu chvíli napadlo, že se právě zrodil konečný výsledek? Určitě si to málokdo myslel, když se Plzeň po půlhodině radovala znovu. I když stále nejsem příznivcem videa v této podobě, tentokrát chvála mu, já si z tribuny ničeho nevšiml. (To už jsem si víc všiml těch rukou při jejich první brance a jako mnozí další si vzpomněl na neuznanou Krejdovu hlavu loni. Bylo by dobré, kdyby se výklad sjednotil.) Když Asger zvyšoval na 3:1, tak jsem ruku ze svého místa viděl jasně, ale netušil, čí byla. Přiznám se, že mi nepomohly ani opakované záběry, které jsem si pustil v noci.

Zatímco Plzeň mi tlak už tolik nezvedá, Chorý ano. Chápu, že hráči jeho výškových parametrů často rozdají i jen tak mimoděk. Někdy mi bylo líto třeba Libora Doška, hlavně tedy když hrával v našem dresu, ale Chorý je skutečně diagnóza. A k jeho „souboji“ s Asgerem se, podle mne, měl vyjádřit VAR. Pokud se vytvoří dvě skupiny - úmysl x ne úmysl, najdete mne v té první.

Radši zpět k utkání. Nechybí mu dramatičnost, závary i šance až do konce. Neustále jsem doufal v pojistku, ale když tu zmíněnou Asgerovu odvál VAR, bylo jasné, že to bude otevřený boj až do úplného konce. Jak jsem měl v derby pocit, že jsme na to lépe fyzicky, tak včera to vypadalo obráceně. V samém závěru odbráněny tři rohy, ale ze čtvrtého málem přišla pohroma. Seděl jsem přesně v trajektorii střely, která mířila pod břevno. Zdálo se mi, že letí dlouho, pomalu, ale nezadržitelně. A v tom před míčem vyrostla hlava Víťase. Málokdy se radost z obranného zákroku vyrovná radosti ze vstřeleného gólu. Teď se ale Víťas dostal oprávněně na roveň střelců. I díky němu tak mohla opět propuknout pozápasová radost. Radost, ke které přispěl svým dílem každý. Rozepsat bych se mohl asi o všech. O realizáku, který umí hráče posouvat a vlévat do nich sebevědomí; o stoperech, u nichž je zatím jedno, kteří do zápasu naskočí; atd… Zmíním jen jednoho, kterému to dlužím.

Peter Vindahl, po Pardubicích jsem tu psal, že mi připadá, jako by stoper navlékl rukavice. Od té doby odchytal víc než 10 zápasů a mohu napsat, že techniku mu může většina stoperů v lize závidět a rukavice mu rozhodně nepřekáží.

Po děkovačce opouštím Letnou s vědomím, že vlna, na které se pohybujeme, stále trvá. A protože nejsem jako Ivoš, který report sepíše snad dřív, než dojede na jih, tak už vím i to, že se ti z druhého břehu tento víkend zařadili do skupiny takových velkoklubů, jako jsou: PSG, Manchester United, Manchester City, Bayern, Juventus či Liverpool, tedy mezi týmy, které nedokázali zvítězit. O to je pohled na tabulku veselejší.

saeta


AC Sparta Praha – FC Viktoria Plzeň 2:1 (2:1)

Branky: 2. Laci, 27. Kuchta, – 26. Durosinimi. ŽK.: 80. Preciado – 8. Dweh, 60. Cadu, 90. Staněk. Rozhodčí: O. Pechanec - J. Kubr, L. Matoušek (O. Berka) | VAR: J. Machálek | AVAR: K. Hájek. Návštěva: 17 791.

Sestava Sparty: Vindahl – Vitík, Sørensen, Panák – Preciado (83. Wiesner), Laci, Sadílek, Ryneš – Haraslín (83. Pešek), Kuchta (77. Karabec), Birmančević (67. Olatunji).

Sestava Plzně: Staněk – Hejda, Hranáč, Dweh – Cadu, Bucha, Kalvach, Traoré (36. Chorý), Kopic (62. Jirka) – Šulc (78. Kliment) – Durosinmi (78. M. Vydra).
Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Už je to jedenáct let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

SF20let: Jak dobře znáte SF? Bude mít někdo ve výročním kvízu 55/55?

Co týden dal a dá podzim 2023 (10.díl)

Choreo na Plzeň - přijď pomoci s roznosem

První krok máme za sebou, ale....report ze zápasu Sparta - Limassol

Co týden dal a dá podzim 2023 (9.díl)

Kopaná skončila a vrátil se nám fotbal. Díky bohu.

Co týden dal a dá podzim 2023 (8.díl)

Fanoušek měsíce - Youthforce

SF20let: Pocit ze zisku velké vlajky byl skoro jako po porodu

Co týden dal a dá podzim 2023 (7.díl)

Aktivity a choreografie - informace

Pod Ještědem řádil Haraslín - report z výjezdu do Liberce

Nevěřící Tomáš - report ze zápasu Sparta - Dinamo Záhřeb

Co týden dal a dá podzim 2023 (6.díl)

Hadr na hlavu - report z výhry Sparty nad Karvinou

SPARŤANSKÉ PIVO

Co týden dal a dá podzim 2023 (5.díl)

Z Teplic vezeme jen bod

Gejzír emocí se smutným koncem. Liga mistrů opět mizí v dáli

Těžká disciplína - report ze zápasu Sparta - FC Kodaň

Co týden dal a dá podzim 2023 (díl 04)

Kodaň po zemi a po vodě - report z výjezdu do Dánska

Demolice Jablonce

Choreo na Kodaň

SF20let: Jak jsme dělali přestup Tomáše Rosického do Sparty

Co týden dal a dá podzim 2023 (3.díl)

Z párty na párty - report z výhry Sparty nad Pardubicemi

SF20let: Jak nám Matušovič zboural web

Co týden dal a dá podzim 2023 (2.díl)

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhy

Co týden dal a dá podzim 2023 (1.díl)

Něco za něco - report z výhry Sparty nad Olomoucí

Co týden dal a dá podzim 2023 - prolog

Sedací pytel SPARTA FOREVER s titulovou slevou!

saeta | 01.10.2023 23:54 Vstoupit do diskuze
9