Ivoš | 09.05.2023 11:58

Pamětníci vědí. Jeden z hitů socialistické Československé televize byla vědomostní soutěž Deset stupňů ke zlaté. Soutěžící občané předváděli své znalosti, národ na to obdivně zíral a Přemek Podlaha to uváděl. Na naše borce v nadstavbě čeká těch stupňů jenom pět, to ale neznamená, že by snad jejich úloha byla jednoduší. Spíše naopak.

Kdo, když ne my, kdy když ne teď. Úspěch se zdá býti na dosah ruky a zabrat musíme všichni. Hráči na trávníku i my v hledišti. Prostě není co řešit, do Olomouce musím. Tentokrát dokonce nejedu sám. Po Slovácku jsem dostal těžkou držkovou, že jsem výlet nenabídl Honzovi, ale vydržet se to dalo a navíc jsem tímto pochybením získal kolegy fandy, se kterými tu ligu dojezdím až do konce. Sigma vyhradila pro Spartu celou severní tribunu, takže lístky nebyly problém. Zbývá tedy v neděli ráno obléct správné propriety a vyrazit směr Andrův stadion.

Cesta na Moravu není z nejkratších, a tak bylo dost času v autě semlít páté přes deváté. Nosné téma diskuse? Kupodivu to nebyla Sparta, ale spíše jsme probírali společné zážitky z pralesního futsalu a drbali své nepřítomné známé. Pouze lehce jsme se zmínili, že v poslední době se Spartě na Hané příliš nedaří, ale že teď je ten správný čas to zlomit, všem Beňům a podobné špíně navzdory, a že by k tomu mohlo přispět i to, kdybychom tentokrát nemuseli dohánět náskok soupeře. Při nezávazném klábosení nám štreka příjemně utekla a než jsme se nadáli, byli jsme v Olomouci. Takže ještě někde zaparkovat a pak hurá na fotbal.

Sparťanů dorazilo do Olomouce opravdu hodně a našim borcům jsme vytvořili téměř domácí prostředí. Nám vyhrazenou tribunu jsme zaplnili a příznivci toho nejkrásnějšího mančaftu světa byli různě rozeseti i v jiných sektorech. Ještě před zápasem přišel před tribunu pozdravit fanoušky Sparty trenér Priske, za což si vysloužil bouřlivé ovace. Když zmiňuji Briana, mě určitě překvapil zahajovací sestavou. Vydra opět v základu, Kuchtu v útoku doplnil Minčev a hlavně na pravé straně se místo zraněného Wiesnera proháněl Zelený, jehož místo vlevo obsadil Hojer. Musím si přihrát polívčičku, tohle řešení případného výpadku Mejdra s Wiesnerem, jsem tady na fóru navrhoval a sklidil jsem negativní odezvu. Že by to prý nešlo. Tak vida, všechno jde a Zelenému to šlo docela dobře.

Ale zpět k utkání. O to, abychom zase nemuseli dohánět ztrátu, se v 6. minutě postaral Kovář, který zlikvidoval úvodní olomouckou šanci a také následnou dorážku, která sice byla ohodnocena jako ofsajd, nicméně zákrok parádní. Pak se toho na hřišti příliš nedělo. Žádná fotbalová hostina se nekonala a kaviár se opravdu nepodával. Minuty pomalu ubíhaly a já si v duchu říkal, že sice by to chtělo dát první gól, ale zatím tak nějak nebylo z čeho. Pak ale přišla velká chvíle bulharského prince. Za vápnem se pěkně uvolnil a poslal k tyči pěknou přízemní střelu. A míč se zastavil a ž v síti olomouckého golmana. Po dlouhé době nebudeme muset dohánět manko a to je dobře. Co si budeme povídat, ono to pokaždé dopadnout dobře nemůže. Do poločasové pauzy se ještě stihl do náznaku příležitosti dostat Chytil, branku ale netrefil.

Po přestávce se opět do první příležitosti dostali domácí, ale Kovář nebezpečnou střelu s jistotou zlikvidoval a poradil si i se zakončením hlavou po následném rohu. A pak už to pokračovalo ve stejném duchu, jako před přestávkou, tedy žádná sláva ani na jedné straně. Olomoučtí nechtěli příliš otevřít hru, no a my jsme nemuseli. A pak přišla obrovská příležitost definitivně zlomit odpor soupeře. Domácí hráč se od Kuchty nechal obrat o míč a Honza zakončil do tyče. Nebudu se tady pouštět do úvah o cenovce a efektivitě, ale Honzo, Honzo, těch spálených tutovek už bylo docela dost. Ale třeba si to schováváš na příští týden. Poté, co přežili klinickou smrt, se domácí fotbalisté přeci jen začali trochu více osmělovat a dokonce si nárokovali penaltu za ruku. VAR zkoumal a zkoumal, nic však nenašel a možnost vyrovnat Sigmě nenabídl. Pak už se to tak nějak přelévalo ze strany na stranu a ten úplný konec si naši hráči zkušeně pohlídali.

Fotbaloví labužníci si sice příliš nepochutnali, ale důležité tři body cestují z Hané do Prahy, nikdo se nevykartoval a snad ani nezranil, takže paráda. A domů cestujeme i my. Vymotat se s autem od stadionu trvá dlouho předlouho, ale nakonec se to povede a tradá, ještě na kraji Olomouce natankovat a honem do Budějc. A opět se v autě kecalo, kecalo a kecalo. Tentokrát již hrála Sparta v hovorech prim. A diskutovali jsme tak intenzivně, až jsem prožvanil sjezd z dálnice na Humpolec a zjistil to až za hodně, opravdu hodně dlouho. No a velitel vozu se svým zástupcem? Hanba mluvit, situaci nejistili, takže z Olomouce do Budějc jsem si to dal místo přes Humpolec a Chýnov, přes Benešov. Proč také ne. Když už si člověk v neděli udělá výlet za Spartou 2 x 300 km, proč si ten návrat ještě o dalších nejméně 80 neprodloužit. Výhru je ale třeba pořádně si vychutnat a vlastně se nic tak hrozného nestalo. Aspoň jsme se s Honzou a Romanem mohli společně radovat o hodinu déle. A o tom to je.

Příští stupínek vzhůru k vysněnému cíli bude opravdu výživný. Na tom schůdku bude ležet něco seshitého, ne příliš vábného, něco, co bychom měli s co největší opatrností překročit a pokračovat dál. Klokan nám tentokrát příliš nepomohl, ale pořád je to hlavně o nás. Když se všichni přičiníme, na hřišti i v hledišti, pak nebudeme žádnou cizí pomoc potřebovat. Tak v sobotu všichni v plné zbroji nástup na Letné.

Ivoš


SK Sigma Olomouc – AC Sparta Praha 0:1 (0:1)

Branky: 26. Minčev. ŽK: 42. Zelený, 52. Minčev, 90. Vydra – 52. Breite, 77. Kramář, 90. Chytil, 90. Zorvan. Rozhodčí: J. Všetečka - K. Hájek, J. Hrabovský. Návštěva: 9 364.

Sestava Olomouce: Macík – Chvátal (76. Vodháněl), Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Ventúra (62. Zorvan), Breite (88. Vaněček) – Navrátil (61. Kramář), Sláma (61. Zifčák), Pospíšil – Chytil.

Sestava Sparty: Kovář – Vydra, Panák, Krejčí – Zelený, Kairinen (88. Pavelka), Laci (62. Sadílek), Højer (70. Mejdr) – Karabec (62. Haraslín), Kuchta, Minčev (70. Daněk).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2023 (16.díl)

Vzhůru na Hanou - report ze zápasu Olomouc - Sparta

Sbírka na choreo

Kousat do polštáře - report z finále Mol Cupu

Čarodějnický výšlap pod Ještěd, přes Ještěd za třemi body a první příčkou

Co týden dal a dá jaro 2023 (15.díl

Choreo na finále poháru - přijď pomoci s jeho roznosem

To nevymyslíš....jeden z názorů na (nejen) nedělní dění v Liberci

Šedá zóna - názor na současné rozhodování a řízení zápasů

Co týden dal a dá jaro 2023 (díl 14 a 1/2)

Jako kdyby byl poslední - report z výhry nad Plzní

Výšlap do Hradiště - report z cesty pěškobusem na zápas Slovácko - Sparta

Jak jsem si udělal výlet na Moravu za Spartou

Fanoušek měsíce - lightman1

Tohle derby není pro....druhý report ze zápasu Sparta - slavia v lize na Letné

Co týden dal a dá jaro 2023 (13.díl)

Se štítem, nebo na něm - report z 305. derby na Letné

Fotbal v době Ramadánu aneb Welcome to hell

Ivoš | 09.05.2023 11:58 Vstoupit do diskuze
0