Redakce | 20.04.2023 14:04

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Fotbalová jedenáctka zpovídaných v novém formátu - Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini. Z mnoha reakcí a komentářů jsme pochopili, že vás povídání celkem baví a brali byste klidně i víc otázek. Jak jistě víte, na webu SF je opravdu máloco nemožné a tak se z kouzelného sluchátka ozývá "ale beze všeho, žádný problém" a přidali jsme další zvědavé dotazy. V březnu přijal pozvání Heppig a my doufáme, že vás rozhovory budou nadále bavit aspoň tak, jako nás. Všem zpovídaným děkujeme za čas, který nám věnovali!

Fanoušek, který by chtěl zažít, jak Sparta válela před 25 i více lety anebo pamětník, co by rád se slzou v oku zavzpomínal na slavná vítězství, těžko najde lepší zdroj: hrdinská hudba jede jako podmaz pod vyčerpávající sestřihy z často unikátních záběrů, které si lightman1 umí sehnat po celém světě. Medailonky hráčů velké éry Sparty Praha s kompletní sbírkou gólů, ať už padaly v jakékoli zemi. Sám přitom ohromný znalec a milovník historie našeho milovaného klubu. Je taky jedním z hlavních organizátorů každoročního setkávání sparťanských fanoušků s legendami Sparty. Jsme moc rádi, že si na dnešní vydání “Fanouška měsíce” od výroby dárečku k padesátinám Máry Kincla na chvilku odskočil k našemu povídání. Díky moc a i letos se budeme hodně těšit na tradiční Vánoční video speciály: ať Ti to stříhá!1. Jak ses stal fanouškem Sparty? 

Fanouškem Sparty jsem se stal díky kamarádům v okolí. Nejvíc na základce. Už tak někdy ve 4.třídě jsem pomalu začínal vnímat ligový fotbal díky spolužákům, kteří už chodili na Spartu se svými rodiči. Já jsem se jako dítě na velký fotbal nedostal. Naši se rozvedli a žili jsme s mamkou sami a máma ta na fotbal nebyla:) Já byl odmala spíš hudebního charakteru. Pěvecký sbor, hraní na kytaru atd. a sportu jsem se začal věnovat až pozdě a to někdy kolem desátého roku. Ke Spartě jsem se vlastně dostal hlavně i díky svým kamarádům bratrům Maršálekům z Chuchle, jenž už chodili se svým tátou - velkým fanouškem Sparty - na fotbal odmala.
 
2. Doplň, prosím: "Fanoušek Sparty je někdo, kdo..."

Fanoušek Sparty je někdo,kdo miluje tento klub a dokáže chodit na fotbal i když se nedaří a to dlouhodobě. Možná je to zní jako klišé,ale jsem rád,že se v posledních letech zvedla hodně návštěvnost na Spartě,ikdyž se nedařilo. V porovnání s návštěvami třeba v druhé polovině 90 let je to značný rozdíl. Fanoušci Sparty jsou skvělí a ikdyž se třeba někdy nedařilo na hřišti,člověk si to užil na tribuně a proto stojí za to chodit na Letnou!!
 
3. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Mám rád tu obětavost pro klub. Člověk má třeba málo času,ale když jde o Spartu,je schopen všeho nechat. Pro mě osobně je v poslední době největší záliba,co se Sparty týče historie klubu a bere mi to neskutečně mnoho času. Ale dělám to rád. Mezi fanoušky Sparty mám mnoho kamarádů a známých,které vídám na stadionu již pěknou rádku let. Obdivuju jejich obětavost pro klub. Pamatuji je ještě jako mladé chalany, dnes už je vídám na Spartě s dětmi. Vím, že jezdí často i na venkovní zápasy a to bydlí daleko od Prahy. Takových fans je třeba si vážit.

4. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Mám! a neni jich málo:) Mám velkého kamaráda Petra Houšku. Řešíme spolu hodně věcí okolo fotbalu. Známe se ze základky v Modřanech a on má o naší lize neskutečný přehled. Řešíme spolu hodně i statistiky a vzpomínáme na 90. léta,kdy byl pro nás fotbal něco jako "náboženství"..:) On mi hodně pomohl i díky tomu, že mi daroval některé ročníky časopisu Gól a Fotbal, které jako kluk sbíral a já v tom najdu mnoho věcí pro moje sestřihy. Pokud potřebuji poradit něco z naší ligy,tak volám vždy jemu. Musím také zmínit Jirku Šimečka, s kterým si často voláme. Je to bývalý bubeník skupiny Letadlo a hlavně kapely Toyen (první česká kapela na MTV). Jirka je velký slávista, opravud srdcař! Je mezi náma rivalita, ale on je o generaci starší než já a vždycky mi říká: "bez Slávie neni Sparta a bez Sparty není Slávie" a já ho uznávám. Legenda českého Undergroundu a určitě doporučuju přečíst jeho knihu "Praha Calling". Do třetice musím zmínit kamaráda ze střední školy - Marka Jarolíma. Velký talent v mládeži Sparty. Když jsme maturovali, tak už se věnoval naplno fotbalu. Ve Spartě to ale nevyšlo a největší úspěch udělal ve Slávii Praha, kde momentálně trénuje B tým. S nim jsem si občas jako fanoušek Sparty vytrpěl a nejvíc to asi bylo, když Slávie vyhrála na Letné 4:1 a on mi musel zamozřejmě po zápase hned volat..:)
 
5. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?

Rodinu do Sparty nezapojuji vůbec. Na fotbal chodím s kamarády a beru to dnes jako ventil si od domácnosti odpočinout. Do fotbalu mi naštěstí doma nikdo neremcá..:)

6. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?

Tak zde budu také stručný. Fotbal jde úplně mimo ně a díky bohu!!:)))

7. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Ze současné Sparty nebrečím. Jestli někdy ukápne slza,tak když se dostanu k nějakému archivnímu zápasu třeba z Evropských pohárů a vzpomínám na výjezdy hlavně na LM. To byla krásná doba. O prázdnínách brigády, aby měl člověk na výjezd třeba do Anglie. Ano, z toho mi někdy smutno je, protože tahle doba je nenávratně pryč a je mi líto mladších fanoušků Sparty, že tohle nezažili. Tyhle výjezdy autobusem mi neskutečně chybí. Mělo to svoje kouzlo a vzpomínám na to rád. 
 
8. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

To je různé. Průserů a zpackaných zápasů ve Spartě už jsem zažil dost. Dokonce jsem si je i nedávno dal dohromady a udělal video k výročí 18 let Daniela Křetínského ve Spartě. Chtěl jsem udělat takový přůřez touhle érou a doufám, že to viděl i někdo na Spartě. Každopádně třeba po posledním derby (na podzim v Edenu) jsem se dával do kupy týden. Nemohl jsem uvěřit tomu, že nás takhle smázli.
 
9. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Tak to bude víc věcí. Rozdělím to na dvě části. V tom negativním slova smyslu mě určitě zvedne ze sedačky třeba špatně rozehraná standardní situace. Sparta byla v dřívějších letech neskutečně silná právě na standardky. Padalo neskutečně gólů z rohů a přímých kopů, ale i ze hry za hranicí vápna. Pokud máme roh, který je rozehrán nakrátko a během pěti doteků je balon u našeho gólmana,tak to mě opravdu dokáže naštvat.Ve Spartě jsem dlouhodobě zvyklý na góly z dálky a rohy, které udělaly pořádný závar ve vápně. Někdy si říkám, co ti kluci vlastně dnes trénují. Proto mám často v hlavě nápady, udělat sestřihy třeba Pepa Chovanec a Béda Vrabec, aby dnešní fanoušci, ale i hráči viděli, jaké pumelice dokázali tito fotbalisté vyslat na bránu soupeře. Jo a rozhodnčí, ti mě zvedají ze sedačky pořád, ale to maj asi všichni fans..:)

Ze sedačky mě samozřejmě vždy zvedne gól našeho týmu, ale i pěkně zahraná kombinace se zakončením, co zavání brankou. Musím říct, že mě ze sedačky zvednul ale i soupeř. Nidky nezapomenu na patičku Štajnera, která vedla ke třetímu gólu Liberce. Tleskal jsem mu ve stoje, to přiznávám. Za mě to je jeden z nejlepších fotbalistů, co kdy hráli v naší lize.
 
10. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Oblíbený stadion mám. Jezdim několikrát za rok na Příbram. Sice už nejsou v lize, ale jezdím tam již mnoho let. Jsem domovem Dobříšák a fotbal s výhledem na Třemošnou jsem si za ty roky prostě nějak zaryl pod kůži. Výjezd v Evropě vzpomínám často na utkání LM proti Arsenalu na Highbury Road. Byla to velmi náročná cesta. Francouzi nás nechtěli pustit na trajekt, nějak se to ale uplatilo. Na moři jsme chytli bouři. Pro kluka,co je poprvé na lodi na moři to byl zážitek a naštěstí jsem svuj žaludek dokázal zkrotit..:) V Londýně jsme projeli některé stadiony. Byli jsme se podívat na Wembley, Chelsea a Tottenham. Pak už pospíchali na fotbal. První půli jsem ani moc fotbal nesledoval. Koukal jsem hlavně na tribuny. Z celého zápasu si vzpomínám hlavně na krásný gól Tomáše Rosického a jeho pozdrav k nám do sektoru. Ten stadion měl opravdu kouzlo. Škoda, že už není a jsem rád, že jsem tam byl. Zážitek na celý život. Cesta domu byla ještě náročnější než do Anglie. Chtěli nám vykrást autobus v Londýně, ale řidič naštěstí zůstal spát na zadních sedadlech a rozbili nám tak jen přední sklo u dveří. Pamatuji se, že jsme ho cestou do Prahy museli několikrát během cesty lepit. 
 
11. Který naživo sledovaný zápas byl pro tebe nej a čím to bylo?

Vynechám evropské poháry a řeknu rovnou derby 5:1. Naprostá fantazie a zážitek do konce života.
 
12. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

Tak to bylo rychlé. Dynamo Kyjev. Z toho člověka mrazí doteď. Vyhráli jsme venku (to nikdo nečekal) 1:0. Hrálo se tuším na nějakým vedlejším stadionu a Baranek skoroval někdy hned na začátku. Kyjev to dobře podcenil tenkrát.

Dnešní fanoušci to možná nepochopí, ale ten večer se mi vryl pod kůži na celý život. Měli jsme na lopatě tým, ze kterého vzešli světové hvězdy. Oleg Lužnyj, Kaladze, Rebrov, Andrej Ševčenko!! a k tomu legendární Valerij Lobanovski. Ten tým byl naprosto fenomenální. Sezonu před tím dali Barceloně 4:0 na Camp Nou! Po našem vyřazení došli až do semifinále LM!!!! vyřadil je až Bayern Mnichov. Na této cestě vyřadili i Real Madrid. Když to tak vezmu, tak to byl pro mě jeden z nejlepších mančaftů, které jsem na Spartě kdy zažil a nezapomenu.
   
13. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

V současné sezoně bych si řekl "dobrý" jen za předpokladu, že vyhrajeme český pohár. Je to jednodušší cesta do Evropy. Asi bych byl spokojen i s tím, kdybychom skončili druzí v lize, ale já osobně tomu moc nevěřím. Fotbal Sparty se mi v poslední době moc nelíbí. Ale třeba to Priske zvládne vše bude jinak....///rád bych poznamenal, že tuto odpověď jsem napsal ještě před startem (jarní části) ligy a nechci jí měnit.:))
 
14. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Na pivo? to bych šel klidně s celým týmem i včetně trenéra a udělal jim prezentaci o historii Sparty. Mám pocit, že někteří hráči ani neví,za jaký klub nastupují a jakou historii Sparta má. Všichni, co dělají na Spartě by něco málo o historii měli vědět a za tím já si stojím. Pokud sem přijde hráč jen vydělat peníze a neví o klubu nic, tak pak se nesmíme divit, že se budem dokola plácat jen v lize a budem v předkolech padat s týmy jako Subotica, nebo Stavanger. Jinak na pivo chodím občas s Tomášem Junem. Musím se mu často fotbalově vyzpovídat a on si mě vždy vyslechne:) Občas mu natáčím tréninky na jeho fotbalovou akademii. Běhat s nim po hřišti je zábava a už se těším na jaro.
 
15. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Uff no tak to je těžká otázka. Oblíbených fotbalistů jsem měl ve Spartě mnoho. Každopádně to vezmu od třetího místa a na něj dávám Davida Lafatu. Pro mě největší počin Křetínského éry. Jednoznačně nejlepší fotbalista Sparty posledního desetiletí. Velká škoda,že jsme s ním neuhráli víc. Ve vápně naprostý zabiják. Vstřelil nádherné góly v evropských pohárech a někteří fans už se mě ptali, jestli se taky chystám udělat sestřih...nechte se překvapit:)
   
Na druhé místo dávám svého velkého oblíbence éry devadesátých let - Vráťu Lokvence. Vynikající šutér. Nejlepší ligový střelec mistrovské sezony 99/00. Nedával góly jen hlavou, uměl si i krásně pokrýt balon, udělat solo a vystřelit z dálky. Na něj nedám dopustit a jsem moc rád, že jsem ho ve Spartě zažil. Jeho sólo přes půlku hřiště v Portu, nebo na AC Parma, kdy nahrával Pepikovi Obajdinovi na 2:1, to jsou okamžiky, které člověku zůstanou navždy v paměti. Pamatuji toho samozřejmě víc. Parádní zápas se Spartakem Moskva a samozřejmě derby 5:1. Vzpomínám ale i na derby(tuším jaro 98), kdy Šoula srovnával na 1:1 ke konci asi z třímetrového ofsajdu. Pískal to Vidlák a dnes se tomu už jen směju...:) Kamarád Petr Houška mi tohle derby vždy připomene a ještě včetně toho asi nejukřivděnějšího pro slávisty, které pískal legendární Pavlín Jirků. Fanoušci co to zažili asi ví, o čem mluvím..:) Vráťa Lokvenc rozhodně nebude chybět v mojí sestavě Sparty od vzniku samostatné české ligy.
 
Na prvním místě je pro mě jednoznačně  PAN FOTBALISTA  - Karel Poborský. Pro mě je to jasná jednička českého fotbalu. Někdo mi bude říkat, kde jsem zapomněl Nedvěda, ale Karel mi byl fotbalově vždy blíž. To co už  předváděl za Budějovice nebo Žižkov. Jeho tažení za Slávii v sezoně 96. Pak Euro 96. Tam posadil na zadek Maldiniho, ale myslím si, že posadil na prdel i fotbalový svět. V United ostudu rozhodně neudělal, ale Beckham  prostě musel vyhrát. V Portugalsku patřil mezi lídry týmu a v Itálii ostudu také neudělal. Měl to tam ale těžké a ikdyž se v roce 2002 rozodl pro Spartu, Mancini se ho snažil přesvědčit, aby v Itálii zůstal. Každopádně jestli na něco u Karla ve Spartě nezapomenu, tak to jsou jeho nůžky proti Široki Brjeg. Dále na jeho výstavní trefu proti Vardaru Skopje. To byla naprostá fantazie. A samozřejmě na jeho centr Márovi Kinclovi proti Laziu Roma. Jeden z největších momentů Sparty v její historii. I ted, když to píšu, běhá mi mráz po zádech. Mára Kincl to je taky muj oblíbenec. Je to první fotbalista, kterému jsem dělal sestřih z kariéry a dnes jsme kamarádi. Vlastně nebýt jeho, tak bych ty další možná ani nedělal. Letos slaví 50 a budu pro něj mít ještě jedno překvapení. Snad to vyjde..:)
 
16. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Tak nezapomenu na nůžky Lafiho proti Jablonci a taky mě utkvěl v paměti hattrick Patrika Bergera proti Kladnu. Jsem na přesvědčený na milion procent, že žádný jiný fotbalista nedal za Spartu tři goly jako Patrik v tomto utkání. Všechno rány za hranicí vápna..:) 
 
17. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na co by ses zeptal?

Tak toho bylo víc, ale určitě mě třeba zajímalo, jak to bylo doopravdy s přestupem Vladimíra Šmicra do Sparty. Ptal jsem se ho na to několik let zpátky osobně a řekl mi, jak to bylo. Taky mě zajímalo, jak to bylo doopravdy s Novotňákem a Ščasným, když ho Zdeněk vyřadil. Taky jsem se dozvěděl proč. Je toho víc, ale spíš už se v tomhle nechci hrabat.
 
18. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období by sis vybral?

Jednoznačně dobu Kvašňáka a Maška a zažít třeba zápasy proti Anderlechtu Brusel nebo Partizanu Bělehrad - hrozně by mě zajímalo, proč to tenkrát projeli venku 5:0..:))) A Mašek dal prý Anderlechtu nádherný gól z přímáku. Chtěl bych ho vidět.
 
19. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Nebudu říkat, že bych měnil, ale ať se zlepší přístup některých lidí na Spartě celkově vůči fanouškům, ale i hráčům. Aby třeba Julius Bielik musel při vyzvednutí vstupenky ukazovat občanku?? To je ostuda největšího kalibru. Ať tam sedí u výdeje kdokoliv, musí mít o tomhle přehled. Zlepšil bych i systém občerstvení a ať už konečně zmizí ta díra vedle stadionu. To je hnus.

20. Je nějaká opravdová ptákovina, která se o Spartě povídá a která Ti zvlášť pije krev?

Ano. Když někdo říká, jak Sparta byla tlačená v 80 letech a že by bez pomoci tolik titulů neudělali, to je blábol první kategorie. Měli jednoznačně TOP mančaft, který neměl konkurenci. Ano, někteří soupeři je potrápili. Na tým s Chovancem, Bergrem, Haškem, Skuhravým a mnoha dalšími ale prostě neměli. To je pravda a jsem rád, že tohle každýmu blbovi vysvětlim, i když jsem tu dobu nezažil.
 
21. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Poslední dobou moc ne. Ale vždycky tam chodím den po zápase pročítat, co se píše. Přispěju často tím, že třeba nesouhlasím s něčím komentářem, nebo se snažím doplnit něčí komentář o nějaká historická data. Každopádně už mě nějak pustilo, chodit na fórum SF vylévat si třeba aktuální zlost a nespokojenost..:)
 
22. Kam chodíš pro fotbalová moudra?  Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Tak pro moudra chodím často hlavně s kámošema do hospody. Tam když dáme hlavy dohromady, dokážeme po pěti pivech vymyslet moudra, že by nám to mohli na Spartě závidět i vrcholoví manažeři...:) Každopádně někdy řeším fotbal třeba i s bývalými fobalisty a to nejen těmi, co byli ve Spartě. Někdy mě zajímá názor profíka, který hrál naší ligu, ale i třeba v zahraničí. Píšu si často třeba s Novotňákem, Junem, Kinclem, ale třeba i s Lubošem Kubíkem na facebooku.
 
23. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Mám - je to Manchester United. Tomu jsem začal fandit v 90 letech. Myslim si, že to bylo kvůli Ericovi Cantonovi. Poradím zde mladším fanouškům. Podivejte se, jak se to mlelo v 90 letech v PL. Takovej Cantona byl řezanej zápas co zápas. Nikdy se ale neválel, nesimuloval a dohrával s krvavými šrámy. To byl fotbal!!! to dnes neznáte...:) dnes jsou to často fňukny a princezny, co nám tu běhají pro hřišti
 
24. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Mám!! a že jich je. Mám mnoho podepsaných velkých fotek a mám třeba podpis s věnováním od Patrika Bergera. Mám i mnoho šál z výjezdů a nejvíce si cením dresů. Mám dres z LM - Marek Kincl s věnováním. Mám třeba i dres od Milana Fukala - HSV, od Tomáše Juna dres ACS a mám i unikátní suvenýr mimo Spartu. Originální dres Chicago Fire od Luboše Kubíka z mistrovské sezony. Pamatuji se, že mi za Kincla i Kubíka jeden sběratel nabízel nemalou částku...ale je to NEPRODEJNÉ..:)
 
Díky za rozhovor.

Redakce


Lightmanova videa ke shlédnutí zde: Youtube


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Tohle derby není pro....druhý report ze zápasu Sparta - slavia v lize na Letné

Co týden dal a dá jaro 2023 (13.díl)

Se štítem, nebo na něm - report z 305. derby na Letné

Fotbal v době Ramadánu aneb Welcome to hell

Cyklovýlet na Spartu do Pardubic

Fotbalová horečka - Špunti na tripu

Co týden dal a dá jaro 2023 (12.díl

Srdeční záležitost v Pardubicích - report ze zápasu Pardubice - Sparta

Redakce | 20.04.2023 14:04 Vstoupit do diskuze
3