Redakce | 22.03.2023 08:21

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Fotbalová jedenáctka zpovídaných v novém formátu - Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini zaznamenala skvělý ohlas, za který jsme moc moc rádi. Z mnoha reakcí a komentářů jsme pochopili, že vás povídání celkem baví a brali byste klidně i víc otázek. Jak jistě víte, na webu SF je opravdu máloco nemožné a tak se z kouzelného sluchátka ozývá "ale beze všeho, žádný problém" a přidali jsme další zvědavé dotazy. Doufáme, že vás budou bavit stejně, jako nás a doplňujeme pozvání pro již zpovídané: pokud vás nějaká z nových otázek zvlášť nakopne a chtěli byste se s námi podělit o odpověď, rádi si přečteme pár větiček v komentářích. Díky předem!

Podcast “Odbrzděno” určitě všichni znáte: inteligentně vedené rozhovory, ze kterých je však pořád cítit především fandovství se těší velké oblibě mezi fanoušky, ale díky své vysoké úrovni lákají i velice zajímavé hosty z řad hráčů, trenérů i novinářů. My jsme moc rádi, že do dnešního vydání “Fanouška měsíce” přijal pozvání Honza Šťastný, kterého dnes už jen zcela výjimečně můžete zahlédnout i na našem fóru pod nickem Heppig. Honza se neváhal rozpovídat o tom, jaký je jeho pohled na fanouškovství a jak to vlastně má s fanděním on sám. Děkujeme, že si při náročné přípravě podcastů našel čas i na nás a přejeme ještě hodně zajímavých dílů.

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Nemám úplně rád frázi, že jsem se Sparťanem narodil, ale vlastně jo. V rodině všichni Sparťani, neexistovala jiná cesta. Navíc mám to štěstí, že když jsem začal sledovat fotbal, Sparta sbírala jeden titul za druhým. Liga mistrů byla samozřejmost. Krásné časy. O to víc si dnes užívám, když k nám do podcastu Odbrzděna, nebo dříve na rozhovor do Sparťanských Novin, dorazí nějaká legenda, které jsem jako malý fandil u TV.

2. Prosím, doplň: "Fanoušek Sparty je někdo, kdo..."

Fandí Spartě. Vím, asi dost nudná odpověď, ale hlavně v poslední době si všímám kádrování fanoušků Sparty. Kdo jezdí na výjezdy, je víc. Kdo byl na výjezdu před 20 lety, je víc. Pro mě je fanouškem Sparty každý, kdo ji fandí a není mu lhostejná. Ať je to z gauče, hospody nebo stadionu. Spojuje nás přece jedna vášeň a tou je Sparta.

3. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Mám rád emoce na fotbale, patří to k tomu. Mám rád diskutování o Spartě. Hodně lidí si určitě bude myslet, že projekty ať už Sparťanských Novin nebo teď Odbzrděna je zájmová činnost na pár hodin měsíčně. Není. Radši to nepočítám, ale Spartou trávím několik hodin denně. Oceňuju u ostatních fandů podobný zápal, nebo ještě větší, když svůj klub podporují i na výjezdech třeba.

4. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Mám jednoho, ale já ho jako slávistu neberu. Původem Slovák, přišel do Prahy a kolegové v práci ho vzali na ten podivný stadion na druhém břehu Vltavy. Tak se zněl stal slávista. Řekl bych velmi typický fanoušek onoho týmu. Kdybych ho poznal dřív já, je z něj Sparťan :)

5. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?

Sparťanství je v rodině. Matka mého syna je z Kluže a fandí CFR, nicméně musí mít i Sparťanské tričko. Syn vždy, když projíždíme kolem stadionu Horních Měcholup, zacpává si nos, protože ten klub co tam je vyobrazený přece smrdí a dává palec dolů. V létě i stahuje okénko :) Když jedeme tramvají a hlásí "další zastávka, Sparta" , okamžitě přidá "Praha".

6. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?

O tom se vůbec nevede diskuze :)

7. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

To teda už dlouho ne, naposledy u penalt proti Dynamu Kyjev. Táta mi totiž slíbil, že jestli se tam Sparta dostane, koupí permice. Jinak se s prohrama a neúspěchama vyrovnávám po svém.

8. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Je to jiné než dřív. Když jsem byl mladší, vyřval jsem si hlasivky na stadionu, zalil to pivem a druhý den jsem to už ani moc neřešil. Jednak to bylo v době, kdy Sparta pravidelně vyhrávala a jednak měl člověk jiný život, povinnosti. Dneska to ve mně déle bublá a třeba poslední derby je ve mně vlastně pořád. Stejně jako to "s plyšákama". To bylo poprvé a zatím naposledy, co jsem ze stadionu odešel. Totální bezmoc.

9. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Rasismus a lidi, co ho obhajují. A že jich na Letné je. Všude..

10. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Přiznám se, že úplně výjezdník nejsem. Mě baví Sparta, Letná. Cítím se tam dobře. Rád jsem jezdil na "výjezd" na Duklu, když byla v lize. Byl jsem třeba ještě v Teplicích, Jablonci, Liberci (zápas s kauzou "trpaslíci". Seděl jsem dost blízko laviček a slyšel prakticky každé slovo. Neuvěřitelný zážitek.) a Boleslavi.

11. Který naživo sledovaný zápas Sparty byl pro tebe nej a čím to bylo?

Poslední derby Adama Hložka se sladkou tečkou a potom samozřejmě zápasy s Laziem, na AC Milán, ale i proti Chelsea, Liverpoolu. Vlastně obecně můžu říct, že hlavně zápasy v Evropě. Člověk až zpětně ocení, že tu viděl Barcu, Manchester United s Ronaldem a takhle bych mohl pokračovat. Prostě s evropskou elitou, se kterou se Sparta uměla poměřit a často i vybojovala dobrý výsledek. Když se pak vypadne s Vikingem, Hackenem nebo Suboticou, Sparťanské srdce pláče o to víc.

12. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

Domácí derby 0:3. Naprostý zmar.

13. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Herní posun, abychom věděli co chceme hrát a zlepšovali hráče.

14. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

LK37. Znám ho jen z videí a výstupů na Spartě, přijde mi ale, že má podobný humor jako já.

15. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Hrozně rád jsem se koukal na Sigiho, Feryho, Labanta. Z pozdějších sestav mě extrémně bavila ta mistrovská 2014. Dodnes si pamatuju jak jsem svou pozdější manželku vzal na zápas s Olomoucí, Sparta je přejela tuším 4:0 a snad nám to dokonce zajistilo titul. Ona se ale nudila. Moc jednoznačný prej :) A pak jsem měl velkou slabost pro Romana Bednáře. Mám rád tyhle typy útočníků, co jdou jako buldoci. Možná jsou i hajzlíci. Byl jsem stejnej :)

16. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Lafata, tohle není ofsajd... ! Samozřejmě gól Laziu od Máry Kincla, nebo Tomáše Juna na AC Milán. Táta tehdy vstával brzo do práce a nevydržel koukat. Když se Junko trefil, šel jsem ho vzbudit, v jaký jsem byl euforii.

17. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na co by ses zeptal?

Měl bych milion a jednu otázku pro Daniela Křetínského. Sen (nereálný) je s ním udělat rozhovor, ideálně ve formě podcastu. Otevřený rozhovor, který tu ještě nebyl. Odpovědět jak to doopravdy bylo se sms Poborákovi, Stramaccionim, Kšiltovkou. Otázek by bylo mraky.

18. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období by sis vybral?

Tady asi překvapím. Rád bych se přenesl do 70. let, kdy Sparta sestoupila, protože o to větší to musela být euforie, když se pak zase začalo dařit. O to víc si fanoušci vážili dalších titulů a úspěchů, protože znali reálné dno, kam se až Sparta může dostat. Já jsem ročník 87, takže za mě slavila Sparta jeden titul za druhým a aktuální titulový půst je pro mě těžký na skousnutí.

19. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Mně by stačila jedna jediná - konec všemožných výmluv.

20. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Aktivitu mám podle situace, času. Začínal jsem na SF od jejího úplného začátku, nicméně moje příspěvky asi za moc nestály, protože jsem až pár let zjistil, že existovala hierarchie velkých vlajek a malých vlajek atd. V poslední době sem ale chodím míň a míň. Nemám problém, když se v okurce řeší jiná témata, ale přijde mi, že se toho tady v poslední době řeší hodně mimo fotbal. Při tom na to jsou i místnosti, ale všichni chodí do jedné a tam řeší všechno. Ale možná mám jen smůlu, že se dívám v blbej okamžik.

21. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Jsme pořád v kontaktu s původním "tvrdým jádrem brejlounů" ze Sparťanských Novin, plus Vojta alias Křídelník. Jinak hodně sleduju Twitter, tam je spousta zajímavého infa.

22. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Tady se asi rozepíšu trošku víc. Nejdřív vysvětlím, co to pro mě znamená "být fanoušek". Potřebuju se s tím klubem ztotožnit, každý den hltat veškeré info a hlavně, fyzicky na tom stadionu být. Pravidelně. Proto, když někdo mluví třeba o Chelsea jako o "my", nedává mi to smysl. Nikomu to neberu, ale já mám v srdci jen Spartu. Potom jsou samozřejmě kluby, co jsou mi sympatický, ale vždy je to spojený s nějakým osobním zážitkem. V tomhle jsem zase pro ostatní divnej fanda já, protože třeba v Anglii mám rád Tottenham, Manchester United a Newcastle. Manchester kvůli finále 99, to byl ohromně silný zážitek a kvůli osobě Sira Fergusona. Přečetl jsem od něj dvě knihy a měl jsem tu čest se nasáčkovat do jednoho univerzitního debatního klubu, kde byl zrovna hostem. Nesmírně inspirativní osoba. Jeho citáty často používám i v práci. Manchester byl vůbec tehdy extrémně zajímavý, jména jako Scholes, Giggs, ale i Keane a další. Tehdy ze třídy všichni fandili United a Spartě. Dávalo to smysl - nejvíce titulů, historicky silný klub, jeden z nejmilovanějších, ale taky nejnenáviděnějších v zemi. Potom se přidal Newcastle. Jeden z nejsilnějších zážitků bylo utkání se Sunderlandem. Poprvé jsem měl na stadionu pocit, že to klidně může spadnout, jak se tribuna hýbala, nebo mi to tak alespoň připadala. Na výlet do hospody Strawberry (myslím) před zápasem taky nezapomenu. Až později jsem se dozvěděl, že se tam scházejí fanoušci, co mají zákaz vstupu na fotbal. Když jsem na baru ukázal prstama, že chci dvě piva, dostal jsem málem přes hubu :) no a Tottenham potom kvůli atmosféře. Ještě na WHL jsem zažil opravdu fantastickou atmosféru a to hned několikrát. Pak mám třeba rád Bayern, kde je zase ta stejná analogie jako s Manchester United a Spartou. Není to ale tak, že bych všechny tyhle kluby sledoval každý zápas. Občas se podívám na výsledek a to mi vlastně stačí. Bohužel jsem se už dlouho nedostal na fotbal do Anglie, snad se mi to povede brzy napravit se synem.

23. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Měl jsem přívěšek na batoh Spurs. Kamarád mi ho v hospodě ze srandy schoval a pak mi chtěl posílat fotky a ať zaplatím výkupné. Hrozná sranda. Hlavně, když ho pak ztratil. Mám sparťanský hrneček, dostal jsem ho k osmnáctým narozeninám a dodnes si do něj rád dělám kafe. Povlečení, které už po mě zdědil syn. A potom mistrovská hokejová šála, kterou nosím vždy na play off. Možná bych měl přestat, asi to hokejkám nosí spíš smůlu, když od tý doby titul nevyhrály.

Díky za dočtení až sem a sledujte naše kanály Odbrzděna!
Youtube - Odbrzděno
Instagram - Odbrzděno
FB - Odbrzděno
Twitter - OdbrzděnoRedakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Vydařená sobota - druhý report z výjezdu za Spartou do Bolky na zápas s Hradcem

Juniorův první výjezd - report ze zápasu Hradec Králové - Sparta

Co týden dal a dá jaro 2023 (9.díl)

Co týden dal a dá jaro 2023 (8.díl)

Maminka má vždycky pravdu - report z výjezdu na ligová zápas Baník - Sparta

Béčko vládne Prazer - report ze zápasu Sparta B - slavia B

Co týden dal a dá jaro 2023 (7.díl)

Jak jsme "ukončili" teplickou štaci Jirky Jarošíka - report z výhry Sparty nad Teplicemi

Víte, co je „Kvintesence“? - report z výjezdu na Mol Cup do Liberce

Co týden dal a dá jaro 2023 (6.díl)

Co týden dal a dá jaro 2023 (5.díl)

Nic náhodě - report z výhry Sparty nad Jabloncem na Letné

Vítězství které nikdo nepamatuje aneb jak jsme rozstříleli Klokana v Ďolíčku - report z výhry Sparty na Bohemce

Fanoušek měsíce - Bruno Rossini

Co týden dal a dá jaro 2023 (3.díl)

Hřeje nebo studí? - report z výhry Sparty nad Mladou Boleslaví

Speciální edice trika Legendy Železné Sparty

Co týden dal a dá jaro 2023 (2.díl)

Co zima dala a tento týden dá jaro 2023 (1.díl)

Setkání fans s legendami 2023

Jak sobolí trus - report z utkání Sparta - 1. FC Norimberk

Začíná jarní část TIPOVAČKY 2022/2023!

Fanoušek měsíce - Ondra

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2022 a TIPOVAČKY k MS

Fanoušek měsíce - Bombito

Šťastné a sparťanské! A úspěšný rok 2023!

Fanoušek měsíce - dexíček

Fotbalová horečka - Fotbal v kraji bohyně Afrodity

Jedinečná éra skončila, děkujeme! Tohle bylo TOP 5 momentů!

Fanoušek měsíce - Jumbo1

Knížka SPARTA - 130 let fotbalové historie

Co týden dal a dá podzim 2022 (18.díl)

Usedlej fotřík on tour - report z výjezdu do Ostravy na Mol Cup

Redakce | 22.03.2023 08:21 Vstoupit do diskuze
4