roboACS | 13.02.2023 22:02

Poprvé v novém roce jsem vyrazil na fotbal a tak si po delší době můžete zase přečíst, jak jsem zápas viděl já. Když jsem v posledních letech psal nějaký ten report a v názvu zmiňoval rekord, byl to většinou dost negativní článek a rekordní debakl Sparty. A tak jsem rád, že tentokrát to bude pozitivní čtení o překonání rekordu, který nikdo nepamatuje.

V Ďolíčku se nám sice v posledních letech docela daří, ale přesto tam nejezdíme úplně rádi. Většinou to tam nebývá příliš pohledný fotbal. Spíše boj na těžkém terénu s extrémně vyhecovaným protivníkem a často tam ztrácíme body za remízy. Když už vyhrajeme, tak většinou jen o gól. Ale potěší, že naposledy jsme tam prohráli 18.11.2001, kdy po vedoucím gólu Vlado Labanta domácí ve druhé půli utkání otočili a vyhráli 2:1. Za Spartu tehdy ještě chytal Petr Čech a tehdy tam dost smolně skončila jeho série 904 minut bez inkasovaného gólu. Série bez prohry v Ďolíčku pokračuje minimálně do podzimu 2023. Ale pojďme postupně...

V 19. kole sezony 2022/2023 hrajeme ve Vršovickém kráteru v neděli 12.2.2023. Výkop utkání byl stanoven na 18 hodinu. Do základní sestavy se z marodky vrací obránci Martin Vitík a Asger Sörensen. Jinak sestava vlastně stejná jako minule s Mladou Boleslaví. Kapitán LK 37 zatažený dozadu do obrany a v záloze jsem poprvé na živo viděl Kaana Kairinena. Tuhle neděli nebyla taková kosa jako minulý víkend. Teploměr ukazoval asi 4 stupně nad bod mrazu. V hledišti se sešlo 6012 diváků. Domácí oslavili 75 narozeniny Karola Dobiáše a před úvodním hvizdem se ještě držela minuta ticha za oběti zemětřesení na pomezí Turecka a Sýrie a také za nedávno zesnulého Františka Cipra.

Klokani zahájili rohovým kopem hned v první minutě. Jestli Spartě něco nejde, tak jsou to obranné standardní situace. Tentokrát jsme to zvládli. V tu dobu už hořel domácí kotel zeleně, protože Klokani rozjeli svojí choreografii o tom komu se prý vyplatí fandit a že jsou prý nejlepší v Praze? Sparta se domácím vyrovnala v bojovnosti a oba týmy chtěli hrát fotbal. Postupně jsme se osmělovali více a více a už v páté minutě využil ne důrazu zelených obránců Jan Kuchta a zamířil jen těsně vedle pravé tyčky brankáře Jedličky. Ten měl další práci hned v deváté minutě, kdy vyrazil jedovatou střelu Lukáše Haraslína jen před sebe a míč mu do branky vrátil Jan Kuchta. Jenže Lucka od plotny zavolala Xi Xaovi, že tam viděla ofsajd a tak jsme si na regulérní gól museli počkat až do 15 minuty. Po rohovém kopu pokračoval náš tlak a centr Kaana Kairinena si na zadní tyči našel kapitán Láďa Krejčí - 0:1. Po gólu se prezentoval choreografií i náš kotel. Aby bylo prostě jasno , kdo je v Praze nejlepší. Ovzduší u Botiče tentokrát vylepšila červená barva. Ve třicáté minutě si parádně vyhověli Honza Kuchta s Tomášem Čvančarou a druhý jmenovaný orazítkoval břevno. Pak se trochu vyhrotili emoce u laviček. Naštěstí tentokrát to měl Čvanči jen za žlutou. Kolega Majk ve svých pravidelných týdenících často píše o tom, jak moc jsme občas hloupej tým. Ani v tomhle zápase jsme na to nezapomněli. Když jsme úplně z ničeho dokázali v nastaveném čase prvního poločasu vytvořit pro domácí penaltu. Puškáč mířil doprostřed branky, ale naštěstí ne moc vysoko a Matěj Kovář tam stihl nechat nohu a míč vykopl.

V šatně byla asi velká sláva, že vedeme 1:0 a tak jsme tam zůstali ještě asi o pět minut déle než domácí. Ti toho využili. První šanci ještě zvládl Matěj Kovář vyrazit, ale na Čermákovu střelu na zadní tyč už byl krátký 1:1. Sparta na chvilku úplně vypadla z tempa a domácí cítili, že by nás třeba zase jednou mohli porazit. Naštěstí nám poslední dobou celkem jdou standardní situace a Lukáš Haraslín udržel svojí střeleckou formu z přípravy a tak když po rohovém kopu zůstal v 56 minutě chvilku sám v rohu pokutového území napálil loptu z jedničky krásně do levé šibenice. Jedlička si sice na míč sáhl, ale byl absolutně bez šance - 1:2. O chvíli později se před kotlem domácích opět kopala penalta. Tentokrát samozřejmě pro Spartu. Domácí ani moc neprotestovali, ale přesto si Xi Xao opět zavolal s Luckou, která tentokrát ani po usilovném hledání ofsajd nenašla. Láďa Krejčí už čekal s míčem na penaltovém puntíku a pak ho jen v pohodě uklidil k pravé tyčce - 1:3. Nás kapitán tak z pozice defenzivního hráče dosáhl toho, že v pátém utkání této sezony vstřelil svůj pátý gól. Docela slušná bilance. O chvilku později jsme zase kopali roh, Tomáš Čvančara přetlačil domácího brankáře a ten šel pro míč do sítě po čtvrté - 1:4. Zatím všechny naše góly padly po standardních situacích. Ovšem k vidění byla ještě jedna penalta. Tentokrát u branky za níž není tribuna, ale tramvajová zastávka. Čermák si počkal na pohyb našeho brankáře a poslal mu to po zemi k pravé tyčce - 2:4. V ten moment prý také skončila jedna série. Klokani nám dali gól z penalty po 35 letech. No tak alespoň také mají co slavit. Domácím tento gól vlil novou krev do žil a přemýšleli alespoň o jednom bodu. Ale už nepředvedli nic z čeho by nás ještě ohrozili. Pátá odbyla v 81 minutě. Tentokrát akce středem hřiště. Světe div se. Ono to občas jde. Lukáš Sadílek vyslal do brejku Honzu Kuchtu a ten neměl problém. VARníci zase chvilku přemýšleli o ofsajdu, ale museli gól uznat - 2:5. Tou dobou už jsem si v hlavě přehrával název článku ve kterém by mělo být něco o tom, že jsme jim dali bůra, jenže do hry nastoupil střídající Martin Minčev a tak bylo jasný, že budu muset vymyslet něco jiného Počkal si na ten gól do třetí minuty nastaveného času a údiv v našem kotli neznal mezí - 2:6. Tenisový výsledek v Ďolíčku? Neuvěřitelný. Ptal jsem se i starších výjezďáků, protože já zatím jezdím jen asi 23 let, ale nikdo něco takového nepamatoval.

No a tak jsem si dneska dopoledne dal tu práci a ponořil se do svých knih a našel jsem to. Nejdříve jsem tedy spoléhal na novináře, ale ti psali o všem možném, o penaltě pro Klokany po 35 letech a podobných nesmyslech. Napsali jen, že naposledy dala Sparta šest gólů v lize venku na Žižkově v roce 1999 při výhře 6:1. Ale nejen mě zajímalo, jestli se nám to někdy povedlo i v Ďolíčku? V knize Československý fotbal ve faktech a číslech jsem našel, že v sezoně 1987/1988 jsme Bohemku porazili jednou 5:0 a jednou 6:0. Jenže z knihy nešlo vyčíst, co z toho bylo na Letné a co ve Vršovicích. A tak jsem otevřel knihu Atlas Českého fotbalu, kde jsem zjistil, že v té sezoně jsme u nich vyhráli 6:0. Ale i to mě bylo ještě pořád málo a tak jsem se konkrétně zeptal strejdy Googla a ten mi řekl, že utkání se hrálo ve 28 kole v pondělí 6.6.1988 s výkopem v 17:30 přihlíželo mu 9010 diváků a o naše góly se postarali v prvním poločase Skuhravý, Griga a Němeček a po pauze pak opět Němeček, Lavička a I. Hašek. A jestliže teď máme sérii kdy jsme v Ďolíčku neprohráli přes dvacet let, tak tehdejší utkání naopak ukončilo dlouhou sérii neúspěchů na jejich hřišti, protože před tím jsme tam nevyhráli od sezony 1969/1970, kdy jsme je tam sejmuli 5:0. Omlouvám se, ale o tomto utkání jsem už podrobnosti nezjišťoval :)

Příští týden hostíme doma Jablonec. Tak přijďte v hojném počtu dotlačit naše rudý kluky k dalším třem bodům.

roboACS

Bohemians Praha 1905 – AC Sparta Praha 2:6 (0:1)

Branky: 48. Čermák (Beran), 70. Čermák (pen.) – 15. Krejčí (Zelený), 56. Haraslín, 60. Krejčí (pen.), 67. Čvančara (Kairinen), 81. Kuchta (Sadílek), 90. Minčev (Mabil). Karty: 22. Prekop, 57. Hůlka – 36. Čvančara, 47. Wiesner. Rozhodčí: L. Szikszay - J. Kříž, M. Vlček. Návštěva: 6300.

Sestava Bohemians: Jedlička – Hůlka, Petrák, Vondra – M. Dostál (77. Mužík), A. Čermák, Jindřišek, Kovařík (77. Nový) – Prekop (46. Beran), Puškáč (86. Hála), Jan Matoušek (86. Novák).

Sestava Sparty: Kovář – Vitík, Sørensen, Krejčí – Wiesner, Sadílek (89. Laci), Kairinen, Zelený – Čvančara (70. Mabil), Kuchta (89. Daněk), Haraslín (83. Minčev).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?