Redakce | 23.01.2023 08:41

Už se dá se říci, že se stává pěknou tradicí, že se na přelomu roku setkávají sparťanští fanoušci na přátelském posezení s bývalými hráči Sparty, kteří nám v minulosti přinášeli tolik radosti. A když se k tomu přidají i nějaké ty kulaté narozeniny, je to o to příjemnější :)

Víťa Lavička, Vráťa Lokvenc, Petr Kouba, Horst Siegl, Jula Bielik, Mára Kincl, Béda Vrabec, Zdeněk Svoboda, Martin Frýdek aspol. Ti všichni si našli v sobotu po generálce s Norimberkem cestu za fanoušky Sparty. Škoda, že na poslední chvíli se museli z různých důvodů omluvit Jarda Blažek, Ivan Hašek, Venca Němeček, Honza Berger, Máňa Mistr či Míra Baranek, ale i tak to byla sestava přímo pohárová :) Ve zcela zaplněné žižkovské hospůdce se tak sešly generace hráčů a fanoušků, kteří spolu prožívali možná nejúspěšnější historii moderní Sparty, jedni na hřišti, druzí v ochozech.

A co by to bylo za sejšn, kdyby se na něm pořádně neoslavili i nějaké ty kulaté narozeniny :) Tento rok oslaví krásných 60 let dvě nejen hráčské, ale i trenérské osobnosti Sparty. První z nich je Ivan Hašek, malý velký muž Sparty, vpravdě jedna z největších legend Sparty v celé její historii. Osm mistrovských titulů jako hráč, dva jako trenér. Rudý dres oblékl v 520 zápasech, v kterých vstřelil 193 branek, dvojnásobný fotbalista roku. Ivan měl bohužel nějaké povinnosti v zahraničí a tak se pro tentokrát omluvil, ale my ho i s dárky a blahopřáním od fans Sparty navštívíme při nejbližší příležotosti, neuteče nám :) Druhou sparťanskou osobností, která letos slaví šedesátiny je Víťa Lavička, skvělý hráč, trenér a neméně výborný a slušný člověk. Za Spartu odehrál 324 utkání a vstřelil 61 gólů. Je majitelem sedmi sparťanských mistrovských titulů jako hráč, jednoho jako hlavní trenér a čtyř jako asistent. Je posledním koučem, který v roce 2014 dokázal na Letnou přivést mistrovský pohár. Je třeba něco více dodávat? A byli jsme strašně rádi, že si cestu mezi nás našel ještě jeden šedesátník, který své jubileum sice měl už v loňském roce, ale kvůli covidovým restrickcím to mohl s fans oslavit až letos. Navíc tento výborný hráč je z těch, kteří nepotřebují a nevyhledávají nějakou velkou pozornost veřejnosti a o to víc jsme byli nadšeni, že za námi přijel. O kom je řeč? O Juliu Bielikovi, vynikajícímu obránci Sparty osmdesátých a devadesátých let, držiteli sedmi mistrovských titulů, který za Spartu nastoupil v 502 zápasech a vstřelil 15 branek. Z počtu titulů všech těchto tří legend se vskutku jednomu zamotá hlava :)

Všem (Ivanu Haškovi zatím jen na dálku) patřil zcela zaslouženě velký potlesk a bylo nám ctí jim předat dárky od fanoušků, mezi kterými nechyběla ani narozeninová trika a další suvenýry, věnované eshopem SF spartani.cz. A moc díky Víťovi Lavičkovi za milá slova, která potěšila srdce každého sparťana.

Ale to nebylo vše, tento rok totiž oslaví či oslavily významné jubilem a to 50 let, další sparťanské ikony. První dvěmi z nich jsou Jarda Blažek, brankář, majitel šesti titulů se Spartou za kterou nastoupil v 391 zápasech a Miroslav Baranek, jenž odehrál za Spartu 219 zápasů, vstřelil v nich 67 branek a získal s ním pět titulů, v současnosti je vedoucím áčka Sparty. Oba dva se bohužel omluvili, ale jistě bude příležitost jim popřát jindy :) Avšak další dva oslavenci už nechyběli. A tak šup k nim :) Vráťa "Šoula" Lokvenc, bombarďák, další člen "zlaté" generace devadesátých let. Pět mistrovských titulů, 297 zápasů v rudém, 141 branek. Jsme moc rádi, že se se mu podařilo v nabitém kalendáři najít čas i pro nás, byla to jeho premiéra na tomto setkání. A čtvrtým do party byl Marek Kincl. Slyšíte to taky? Ten řev a emoce po brance Laziu na Letné? My pořád, když ho potkáme :) Ale Mára není "jen střelec jedné branky", se Spartou získal dva mistrovské tituly, odehrál za ni 173 utkání a vstřelil 54 branek. Na Máru se vždycky strašně těšíme, je nejen skvělý fotbalista a člověk, ale taky velmi zábavný společník a vždy strašně rád za fanoušky dorazí. Samozřejmě ani jim se nevyhnuly gratulace, potlesk a nějaké ty dárky.

Když bylo těmto "ceremoniím" učiněno zadost, přešlo se k dalšímu, neméně zajímavému programu. Svou premiéru si tento večer odbyla dvě výtečná videa, dva průřezy mapující kariéry dvou vyjímečných fotbalistů, kteří zanechali ve Spartě velkou a významnou stopu. První z nich bylo věnováno výtečnému exekutorovi přímých kopů, Petru "Bédovi" Vrabcovi, který za Spartu nastoupil k 420 utkáním, vstřelil v nich 56 branek a slavil s ním šest titulů. Samozřejmě v jeho curriculum vitae je jistá černá kaňka v podobě jeho působení v roli asistenta za řekou, ale to jsme si už tak nějak vyříkali :) Video o Bédovi Vrabcovi zde: Béda Vrabec - Legenda AC Sparta Praha Druhé z nich pak patřilo Zdeňkovi Svobodovi, držiteli osmi sparťanských titulů, který v 353 zápasech v rudém vsítil 56 branek. Jeho medailón zde: Zdeněk Svoboda - medailon od fanoušků k 50 narozeninám Bylo moc příjemné vidět, jak se oběma tento počin líbil a nám snad i slza ukápla :)

Samozřejmě nezůstalo jen u těchto dvou videí, během večera přišlo na řadu i více kousků, které se věnovali sparťanské historii a jejím úspěchům, která nám připomněla, jak vyjímečnou éru jsme si tehdy prožili a je otázkou, zda se k ní aspoň náznakem někdy přiblížíme. Moc bychom si to přáli.

Završením "oficialit" pak bylo přinesení a porcování originálního narozeninového "dortu", který obstarali členové fanklubu z Týnce nad Sázavou, a jak je vidět na fotkách, všem opravdu šmakoval :)

No pak už následovala volná zábava, focení, podpisování, klábosení, vzpomínání, nechyběly samozřejmě ani "historky z natáčení", nevyhnuli jsme se ani současné Spartě a nejen její nové cestě, ale jak se povídá, co se řekne v hospodě, tam i zůstane.... a vydrželo nám to až do hodně pozdních hodin.

Na závěr bychom ještě jednou chtěli poděkovat hráčům, že si nejen našli (opět!) cestu za sparťanskými fanoušky, ale i za to, že to neberou jako nějakou povinnost, ale naopak bylo na nich vidět tu jejich ochotu, že jsou strašně rádi "mezi svými", že je to baví a že si to užívají. A nás opravdu hodně těší, že tohle vzájemné pouto stvořené před roky na hřišti a na tribunách, stále přetrvává a je možná ještě pevnější, než tehdy. Díky!

Velký dík patří také všem, kteří se na organizaci tohoto setkání podíleli a věnovali tomu spoustu času a práci. Poděkování také patří pobočkám Fan Klubu Sparty za finanční podporu při vzniku již zmíněných videí, bez které by to šlo velmi obtížně uskutečnit a i fanouškovskému fanshopu spartani.cz za dárky pro oslavence.

Velmi, velmi příjemný večer ve společnosti legend Sparty a kamarádů!

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Jak sobolí trus - report z utkání Sparta - 1. FC Norimberk

Začíná jarní část TIPOVAČKY 2022/2023!

Fanoušek měsíce - Ondra

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2022 a TIPOVAČKY k MS

Fanoušek měsíce - Bombito

Šťastné a sparťanské! A úspěšný rok 2023!

Fanoušek měsíce - dexíček

Fotbalová horečka - Fotbal v kraji bohyně Afrodity

Jedinečná éra skončila, děkujeme! Tohle bylo TOP 5 momentů!

Fanoušek měsíce - Jumbo1

Knížka SPARTA - 130 let fotbalové historie

Co týden dal a dá podzim 2022 (18.díl)

Usedlej fotřík on tour - report z výjezdu do Ostravy na Mol Cup

Auto pro Lukáška

Co týden dal a dá podzim 2022 (17.díl)

Narozky v mlze - report ze zápasu Sparta - České Budějovice

Díky za pomoc s přípravou a realizací chorea!

Jinej by se bál, my jdem dál - report ze zápasu Slovácko - Sparta

Prales tour - Do Újezda na klobásu

Co týden dal a dá podzim 2022 (16.díl)

Debakl béčka s Příbramí - druhý report z prohry našeho béčka s Příbramí

Fandovo velmi pozdní dopoledne - report ze zápasu Sparta B - Příbram

Pan Pospíchal měl pravdu - report ze zápasu Plzeň - Sparta

Fanoušek měsíce - roboACS

Redakce | 23.01.2023 08:41 Vstoupit do diskuze
0