majk | 14.11.2022 22:58

Sliboval jsem šest bodů a ty máme. A tak i přes různé výhrady k cestě která k nim vedla musíme být s posledním týdnem spokojeni. Co se nám tedy událo ?

Liga

Sparta - Slovácko

Ne, nebyl jsem nadšenej, když jsem viděl základní sestavu. Co platilo v Plzni IMHO nemůžem hrát dlouhodobě. Kdyby Slovácko postavilo autobus, nevím, jak bychom se tam dostávali. S čím jsem ale nepočítal, byl fakt, že přestanem trvat na dominanci na míči a dáme se KONEČNĚ do rychlého přesunu míče dopředu. Tedy do jednoho z bodů, který Priske po nástupu avizoval. Myslel jsem, že jednodušší než návyk z dominancí bude presink, obzvlášť když máme Kuchtu, ale taky jsem člověk omylný. Může to souviset s Priskeho počátečním zděšením ze stavu fyzičky našich hráčů. Vzhledem k tomu, že si během podzimu pochvaloval, jak jdou čísla i v tomto ohledu nahoru, nemůžu se dočkat jara. Ale pojďme už k zápasu. Píšu si to před Budějovicema, aby mi to nesplývalo.....

Úvod byl z naší strany opatrný, Slovácko vyslalo do vápna pár nijak nebezpečných centrů. Po jednom z nich Matěj Kovář rychle vykopl, Kuchta prodloužil na Haraslína, ten přistrčil Sadílkovi a vedli jsme 1:0. Parádní rychlá akce, všichni čtyři velmi dobře. Zejména Sadílkovo pokračování v podpoře útoku bylo něco, čeho jsem se bál, že v zápase bude málo. Lukáš slavil velmi střídmě. Fajn gesto vůči Slovácku, já bych ale skákal jak pominutej :-). Slovácko může odpovědět, když si za naši obranu zabíhá Hofmann. Naštěstí mine. Ten samý hráč neuklízí ani nepřesvědčivou vyrážku Kováře, kterému překážel Panák. Pak přišlo nesmyslné přerušení zápasu od našeho kotle. V době, kdy je 100+1 důvod, kdy se dá na vedení nadávat, si kotel klasicky vybral ten 102. A sice věc, o který každý ví dost málo, aby si udělal obrázek. A tak se logicky hněv tribun obrátil proti kotli. Po výhře v Plzni a během dobrého úvodu zápasu se Slováckem, jsou tyhle exhibice přesně to, co potřebujem. Nikdo není víc než klub, čtu všude možně na internetu.....Kdyby se tím tak chlapci i řídili. Jejich věc. Ostatně, že to bez kotle jde, jsme viděli v Plzni a i ve zbytku zápasu se Slováckem. Snad horké hlavy vychladnou a přes zimu se najde řešení tohodle "sporu". Než zase přijde další..... Zpátky k zápasu. Za dalších deset minut bylo opět veselo. Zelený na půlce nevymýšlí a posílá dlouhý míč dopředu, Čvančara se prosazuje přes Míšu Kadlece a uklízí na přední tyč. Před poločasem může přidat branku Pavelka, bohužel trefuje jen břevno. V závěru poločasu Slovácko hrozí, ovšem střela Petržely naštěstí minula branku. Slovácko hrozí i v úvodu druhého poločasu, střelu Mihálika bezpečně vyráží na roh Kovář. V 65. je hotovo. Další dlouhý míč se přes Kuchtu dostává k Pavelkovi a ten nezištně vybízí Haraslína k úklidu do prázdné branky. V závěru se prosazuje i střídající Karabec, když jeho střelu tečuje hostující obránce mimo dosah Nguyena. Parádní výsledek, další korálek na šňůrku vedoucí k odpuštění ostudného derby navlečen.

A teď k hráčům. Matěj krom již zmíněného vyražení před sebe na Hofmanna bezchybnej. Opět velmi jistej, rychle rozehrávající, vybíhající....Nemám s ním problém. Stopeři vesměs to samé, Vitík s Panákem obstarají rozehrávku, Asger sílu a vysoké míče ve vápně. Zelený je fotbalovější než Mejdr na druhé straně, oběma ta pozice a aktuální styl dost vyhovují. Haraslín mi přišel opět docela ztracenej, ale našel se v pravý čas na správném místě. A oproti zápasu v Plzni měl těch akcí přeci jen o něco víc. Davidu Pavelkovi opět nechybělo moc, aby se zapsal mezi střelce. Měním to pětileté prodloužení smlouvy na 4+1 rok s opcí. Sadílek mne opravdu potěšil. Odehrál asi svůj nejlepší zápas ve Spartě, byl všude a výrazně podporoval rychlý přechod do útoku. Asi nejlepší zápas odehrál i Kuchta, který měl prsty hned ve dvou brankách. Čvančara klasicky taky všude, řešení branky skvělé. Potěšili i střídající hráči. Minchev dlouhodobě prokazuje, že má týmu co dát. Potěšil i Karabec a debutant Kaštánek. Ten teda potěšil hodně. Má super figuru, vůbec se nebál hrát, míče dával rychle od nohy a přesně, žádný alibismy dozadu. Kde jsme ho vzali ? A vydrží to? Takhle nějak začal i jinej K----ánek, Jirka....Snad nepůjde v jeho stopách. Casper stihl přidat další áčko, byla by škoda ho nevyužívat. Snad mu Priske najde v systému místo. Dobrá práce, hoši, opakovat!!!

Sparta – České Budějovice

Tak ty zápasy mi určitě splývat nebudou….Nemám moc co psát, viděl jsem, co se děje, jen když se hrálo pod hlavní tribunou. A tak to vemu hopem. Nástup byl fajn, Panákovu šanci chytá Šípoš. Na Haraslínovu dělovku už je ale krátkej. Pěkná trefa!!! Další střelu zastavila Šulovi obrana, stejně jako o chvíli později Wiesnerovi. Tomáš měl ještě šanci před poločasem po centru Zelenýho, nemířil ale přesně. V druhé půli už to taková jízda nebyla. Budějovice navíc musely do deseti, když Kuchtu fauloval těsně před vápnem Čavoš. Karabcův trestňák opět chytá Šípoš. Budějovice se dostaly jen k nepříliš nebezpečné střele Potočného, kterou kryl bez problému Kovář. V závěru odmítl navýšit skore Kuchta, když mu nestačila ani poloprázdná branka. A tak jsme zápas celkem v klidu dovedli k hubenému, ale přeci vítězství.

Jednotlivci? V tý mlze bylo fakt těžký se zorientovat, takže tentokrát nebudu hodnotit všechny. Zmínit musím ale oba nováčky v základu, Wiesner byl aktivní po celý zápas, z těch pološancí měla být nějaká branka...Dozadu moc prověřenej nebyl. A Minchev ukázal, že může být platný také v základní sestavě, byť se postupem času vytrácel. Z ostatních bych vypích Kovářovu kličku na kraji vápna, pěkná práce. Na nedostatek sebevědomí asi Matěj netrpí….A když máš v zádech přes 300 minut bez inkasované branky, proč ne…..

Celkově moc důležitý vítězství, po derby by nás asi nenapadlo, že připíšem devět bodů. Dobrá práce, hoši!!!

Ostatní zápasy

Brno v Plzni dostalo čtyřku….Reportéři kvíleli nadšením, že skoro vůbec nefauluje….To je stejná úchylka jak s těma xG,,,,Řešej a vypichujou se kraviny. Výsledek z Plzně docela krutej, na branku to tam Zbrojovka rozjetý měla.

Víkendový kolo jsem v sobotu zahájil na Bazalech. Čekal jsem branky a ty padaly. Jen jsem myslel, že si to trošku víc rozdělej. Bohemka hrála opět dobře, ale v první půli dával branky jen Baník. Videopenalta – Tetour, pak Bačkovského na přední tyči propálil Plavšić. Ten odehrál vůbec moc dobrej zápas, byl prakticky u všeho, rozdával přesné míče, povedlo se mu několik průniků….V 63. minutě Bohemka snížila, když si z lavičky na trestňák přišel Kovařík. A uklidil to moc pěkně. Jenže za deset minut Plavšić servíroval Almásimu a ten dodal domácím klid. V 80.´ i jistotu, když potrestal divnej výběh Bačkovského. Ten se mi opět vůbec nelíbil. Když k tomu přičtu pochybnej gól z minulého kola, vůbec bych se nedivil, kdybychom ho na jaře v ligové bráně už neviděli. V Jablonci poslal do vedení domácí Šulc, ovšem v závěru poločasu vyrovnal Ladra. To už hrál Jablonec opět o desíti, když právě Ladru hloupě zastavil Heidenreich….Zákrok nebyl nepodobný tomu, za co šel týden předtím ven Sejk….Horejš aby se tam zbláznil, Jablonec to s těma červenejma na podzim opravdu přeháněl. Boleslav asi nechtěla být moc pozadu, Šimkovo zastavení unikajícího Chramosty aspoň dávalo nějaký smysl. A vyplatilo se. V závěru hostům zařídil tři body Kubista, který přišel do Boleslavi v srpnu jako v Jablonci nechtěný…..Já bych si to teda užil, Kubista ale neslavil….Jsou to dobrý roboti, ti fotbalisti. Jablonec tak opět přezimuje na barážové příčce, Pelta bude mít ještě co dělat. Klidnější spaní si zařídily Teplice výhrou nad Libercem….Filip Žák si mne maže na chleba. O výhře rozhodl Urbanec, prý moc pěknou střelou….Říkali to, v tv nic pořádnýho vidět nebylo kvůli mlze.

V neděli Pardubice získaly bod s Plzní. Plzeň byla lepší, měla také více šancí, ale Pardubice vůbec nezůstávaly zalezlý a nečekaly na smrt. Dost jim fungovala obrana, zachytal brankář a umně vyráželi do brejků. Což bych řekl, že se starým, tlustým Černým nejde…..Jde. Za hosty vyrovnával Havel. V závěru jsem čekal peklo, ale nekonalo se. Plzni přeci jen na závěr podzimu došlo. A Pardubice toho využily. Pořád poslední místo, ale dva body ztráty na Zlín….To je hratelný. Slovácko sebralo tři body Hradci. Ten dostal do vedení premiérovou ligovou brankou Ryneš, gratulace Matěji! Slovácko ale po brankách Havlíka a Mihálika z penalty zápas otočilo a dostalo se zpět na dostřel. Dva body na čtvrtý místo, to je o dost lepší, než to celý podzim opticky vypadalo. Šohajové budou na jaře zase zlobit. Na tom čtvrtém místě je po výhře v Brně Olomouc….Na to, že už byl Jílek na cestě na pracák parádní práce. Ty oči někdy hrozně klamou. Olomouc se mi ze začátku hodně nelíbila, pak mi přišla dost šedá. Z Brna jsem byl nadšenej a najednou je ve skupině o udržení. Ono taky s 34 inkasovanýma brankama není moc divu. A jestli jim v zimě zmizí Ševčík, můžou mít ještě starosti. Ale pořád prý chybí podpis, tak uvidíme. Požár by měl ale udělat všechno pro to, aby jim v kádru ještě minimálně na půl roku zůstal. Třeba jako host. Přestřelka to tam mohla být pěkná, bohužel jsem z ní nic neviděl. A tak aspoň gratulace Kubovi Řezníčkovi za titul podzimního krále střelců….Ve snu by mne to nenapadlo….Společnost Tecla, van Burena nebo Květa jsem asi čekal, jen na výrazně horších pozicích tabulky střelců. Klobouk dolů….V posledním zápase nebylo co řešit po pár minutách. Slávie využila zaváhání Plzně a přilepila se na ni. Zlín měl docela dost šancí, neurodilo se. A už odvolal trenéra. Je to vrtkavý. Stačilo dotáhnout vedení v Olomouci a dvoubrankové ve Vršovicích s Bohemkou a Ševci mohli být v úplně jiných vodách. Ve většině zápasů měli co nabídnout, líbí se mi na hrotu ten Jawo, i Dramé měl fajn okamžiky. Jsem zvědavý, koho vemou. Tým na záchranu mají.

Co nás čeká

Repre řešit nehodlám. Oko hodím na Plecháče. Liberec mne moc neba a tak ho nemám vůbec nasledovanýho, jeho nominace je tak pro mne docela překvapením. I přes dost snížené možnosti výběru.

MOL Cup

Baník - Sparta

Mezi reprezápasy nám hlavouni hodili pohár. Moc pěkná práce. Slovácko ukázalo, že vítězství v poháru znamená v současném koeficientu nejjednodušší cestu do základních skupin evropských soutěží. A tak zase jednou po letech pohár opravdu chci. Los nebyl dvakrát příznivý, Baník se pod Hapalem zvedl. Přesto věřím, že je kvalita na naší straně a zápas zvládnem. Byla by škoda si po cestě k titulu (nejsem blázen, abych si myslel, že jsme ještě ve hře) zavřít během podzimu poslední možnost něco letos vyhrát. Jsem zvědav, jak si naše obrana poradí s Almásim. A s Plavšićem, který naposled ukázal velkou formu. Tomu ale zápas znechutit umíme. Bylo by fajn, kdyby do zápasu mohl jít Čvanči s Láďou Krejčím, bude tam třeba trochu přitvrdit....

Tak jo, poslední zápas roku před náma. Hrrr na ně !!!