Novák | 11.11.2022 06:26

Kvůli tomu, kde se hrálo, jsem byl dlouhou dobu bez fotbalu. Těžko uvěřitelných 24 dní! Za tu dobu se se Spartou stalo hodně důležitých věcí. Především Derby: ani se mi k tomu nechce vracet – ostudný výkon, ostudný výsledek. Přiznám, že pro mě překvapení: fakt jsem věřil, že máme teď lepší tým v lepším rozpoložení a na hřišti se to ukáže. Náraz! Do zdi! Tímto zápasem došlo u mě, jako možná u spousty fandů, k vystřízlivění z „Dánskýho opojení“ – Priske spadl z piedestálu a začal se ozývat takovej ten červíček pochybností, co se za poslední léta zabydlel ve fanoušcích ACS: „Co když je to jen další slepá ulička?“ Po výplachu se můžem vzpamatovat v domácím proti Slovácku, což sice taky není úplně soupeř na honění ztracenýho sebevědomí, ale človek si nevybere – pak čekaj Štruncovy sady. Vodník Kebule však do veškerých plánů hodí trojzubec a do Plzně se jede rovnou. 14 dní bez ostrýho zápasu – pecka! Sparta tyhle reprepauzy, zimní pauzy a vůbec pauzy poslední léta hodně dobře „umí“: navíc Plzeň hraje LM s top týmama – jak jen tohle může dopadnout? Světedivse, nevím jestli Brian klukům dánsky spílal nebo zpíval: v Plzni vyběhne jiná Sparta.

Koncentrovaná, hladová, sebevědomá. Navíc náš trenér postaví divný, nečekaný rozestavení, který Plzeňákům opravdu nechutná a v kombinaci se skvělýma výkonama některejch a dobrýma výkonama zbytku vítězíme po neuvěřitelných 11 letech v Plzni! Vůbec nebudu tvrdit, že je Derby zapomenutý – to ani náhodou, ale zkuste si představit, že by se prohrálo i v Plzni... a já se veřejně přiznám, že jsem další nářez spíš čekal. Taky neříkám, že po výhře v Plzni už není na čem dělat a budeme všechno už jenom válcovat. Ale přinejmenším mi Priske ukázal, že neumí jenom sympaticky mluvit (a že to teda umí!). K chorým příhodám toho večera se netřeba vracet, ale otrávenost Michala Bílka po zápase byla až hmatatelná. Fajn, že si to projednou zkusí ty druhý!

Dneska tedy dohráváme se Slováckem: a to nejsou rozhodně žádní nazdárci. Hodně zkušenej tým, co je dlouho spolu, plus trenér, co tam v těch podmínkách ukazuje, že umí. Vloni nás ze 4 zápasů 3x spláchli – a zvlášť obě ty prohry v Hradišti byly vyložený mňamky. Navíc letos posíleni o pohárovou zkušenost – ta jim v lize zatím spíše škodí, ale v zápase jako dneska by zrovna zkušenost mohla hrát roli. A vzpomeňte kolikrát už to vypadalo, že je něco u nás na ne úplně blbý cestě, aby pak přišla další ťafka. Podtrženo a sečteno, nemám před zápasem velký voči: doufám, že se na Plzeňský vlně dovezem k výhře 1:0 nebo tak. Trenér nemění sestavu ze zápasu s Plzní: rád vidím Filipa Panáka, kterej tam zahrál skvěle a doufám, že Priskeho slova o tom, že hraje a trénuje ve velkých bolestech, jsou spíš něčím, co bylo ztraceno v překladu. Ten kluk má už odmaroděno dávno přes – ale sport bohužel není vždycky fér.

První šanci zápasu má Slovácko, naštěstí Hofmannovi to nesedne a tak střelu kryje Kovář. Náš gólman pak rozehrává dlouhej balon až k druhýmu vápnu, kde ne úplně obvyklej hlavičkář Šula pošle pěknou do běhu Sáďovi a ten se nemýlí. A neslaví. My v ochozech ano: 1:0 v 9.minutě – snovej úvod! 10 minut na to se stane něco, co jsem si doteď nebyl schopnej nijak přebrat: náš kotel vyvěsí transparent, na kterým je něco o zákazech a zahalování a zasype vlastní šestnáctku i s gólmanem světlicema a dělbuchama. Co jsem v sezóně viděl doposud, tak kotel docela šlapal: přišlo mi, že fandí na slušný úrovni bez ohledu na výsledky a netahá se do toho žádná politika. Jednou v tom byly nějaký pozápasový světlice na place a posledně se nefandilo v Plzni či co. Aktivity kotle nesleduju a ani mě moc nezajímaj, takže vím jenom, co jsem si přečet. Pyro na fotbale mi neva, ale na hřišti to dle mýho nemá co dělat – navíc vedem 1:0 v ne úplně snadným zápase... Protilehlá reaguje pískotem a pokřiky. Necítím se na to, abych posuzoval kde je pravda – spíš mě hodně mrzí, že se tady rozjíždí nějaký „my“ a „oni“: to mi v situaci, kdy nás na ten fotbal chodí 5 a půl, přijde škoda a zbytečný. Nakonec kotel vyklidí prostor a fandění přebírá Protilehlá. Atmosféra po incidentu pochopitelně nic moc – tohleto vyřizování účtů se většinou odehrávalo během posledních domácích a hrozně mě to vždycky otravovalo – byly doby, kdy jsem na ty závěrečný mače ani nechodil. Naštěstí ve 30. unikne Točvan, šikovně si odblokuje Michala Kadlece a zvyšuje na 2:0. Na tribunách výtrysk nadšení a hlasatel si do ohýnku přileje něco ve smyslu „skuteční Sparťani zůstali fandit“... Nevím, nevím... za mě někdy lepší prostě bejt zticha a dělat svou práci. Po druhým fíku až do nějaký 45. Slovácko úplně vyklidí hřiště a může pro ně bejt i hůř: Kuchtič vyzkouší Nguyena a po centru od Mejdra hlavičkuje Pavelka do břevínka. Ve 45. dá o sobě vědět Milan Petržela a docela slušně se vymotá mezi našima obráncema, ale svoji střelu pošle nad. V nastaveným čase, kterej se pocitově táhne daleko přes ohlášenejch 6 minut se Slovácko o něco snaží, ale žádný úplný loženky se nedočká. Do šaten se jde za stavu 2:0 a na tréňovu past to tedy ze strany Svědíkovců moc nevypadá.

Zkraje druhý půle se Slovácko snaží trochu zapnout: znaj ty naše – kdyby se třeba do 55. povedlo snížit, může z toho ještě pro ně bejt zápas... Ve 47. musí z placu Točvan a přichází Kryštof Daněk. Žádnej kontakt tam nebyl, takže asi něco se svalem: doufám, že ne nadlouho. Sørensen pak sice vyhraje hlavu, ale jen k Mihálikovi, kterej pálí, ale Matěj Kovář vyráží. Fandění po odchodu kotle probíhá taknějak spontánně – někdo někde začne chorál nebo pokřik a lidi se buď přidaj, nebo ne. Dlouho jsem to takhle nezažil a docela mě ta živelnost pro tu chvíli i baví. V tý době kontrolujem hru docela napohodu až do 65., kdy Kuchta vyšťourá v souboji na půlce balón a David Pavelka peláší ze strany na Nguyena – je to i na zakončení, ale David pošle krásnej zatočenej pas po zemi křížem přes vápno, kde dobíhá Šula Haraslín a ten už to má snadný (i když Standa T. by mi třeba vysvětlil, co je to „snadný“, žejo...) 3:0! Nemám to slovo moc rád, ale takhle nějak si představuju „dominantní“: Slovácko nemá nic. Sparta efektní i efektivní: souboje vyhráváme, nikdo nejančí a na některé akce se dá i koukat. 3:0 a je po zápase: ve velkém se pak střídá na obou stranách – hned po gólu Šulu střídá Minčev, v další várce pak na posledních 15 minut Kara, Højer a Dan Kaštánek. Na Žižkov na Bengo docela chodím, akorátže s malýma dcerkama, takže mám přehled spíš o tom, co maj ve stánku: jméno Daniel Kaštánek mi toho moc neříká. Kluk ale napoprvý dostane docela slušnou minutáž a na mě teda udělá dojem: vůbec se toho nebojí – umí se domluvit se spoluhráčema, bojuje, nabízí se: za těch 15 minut o něm vím víc, než kolikrát o Michalu Sáčkovi za 2 zápasy. Jen tak dál! Nikdy jsem nepatřil k vyznavačům Kary, taky byly mače, kdy o něm člověk nevěděl, ale ze včerejška mám v paměti jedno naprosto přesný přenesení hry z jedničky přes celou šířku a jedno vysunutí šajtličkou (tuším Minčeva), u kterých jsem i já musel uznat, že tohle se v naší lize jen tak nevidí. Proto mu moc přeju, když Casper Højer zachrání balón u lajny, přihraje pod sebe a Kara parádně uklízí. Doufám, že mu ten fík zas o kus pomůže. 4:0 z úplně vlhkýho snu!

4:0 je sice moc dobrej výsledek, ale tohle nejsou rozhodně žádný samozřejmý body. Řekl bych, že ty proplesknutí, co jsme schytali v poslední době, nás mohly a měly naučit brát takovýhle výhry všema dvaceti bez nějakejch nabubřelejch řečí. Já jsem hrozně rád za trenéra i za kluky, kteří se z tý blamáže u trati dostávaj tím nejlepším způsobem: koncentrací na výkon. Dneska bylo vidět, jak je to baví a po spoustě pěknejch akcí jsme se dočkali spousty pěknejch branek (všechny ze hry, podotýkám!). Myslím, že je potřeba si takovejch zápasů vážit. V sobotu to, doufám, bude taky pěkný v těch výročních dresech: Budějky hrajou teď víc otevřeně, to by mohlo znamenat dobrej fočus. Jsme v laufu, tak doufám, že ligu uzavřem na dobrý vlně. Navíc Spartička slaví příští týden narozky, tak přijďte poblahopřát!

Novák

P.S. V sobotu na výročním utkání proběhne také velká choreografie na protilehlé tribuně, přijďte nám pomoci s její přípravou, sraz je v sobotu v 10:00 hod. u hlavního vchodu na stadion. Díky! Více info zde: Choreo na výroční zápas!AC Sparta Praha – 1. FC Slovácko 4:0 (2:0)

Branky: 9. Sadílek (Haraslín), 30. Čvančara (Zelený), 65. Haraslín (Pavelka), 90. Karabec (Højer). ŽK: 90. Minčev - 14. Tomič. Rozhodčí: J. Machálek - K. Hájek, P. Antoníček. Diváci: 10851.

Sparta: Kovář – Vitík, Sørensen, Panák (78. Højer) – Mejdr, Pavelka (77. Karabec), Sadílek, Zelený – Kuchta (77. Kaštánek), Čvančara (47. Daněk), Haraslín (67. Minčev).

Slovácko: Nguyen – Tomič, M. Kadlec (78. Šimko), Hofmann, Kalabiška – Daníček, Ljovin (46. Kohút) – Petržela (76. Brandner), Havlík, Holzer (67. Doski) – Mihálik (76. Vecheta).
Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Prales tour - Do Újezda na klobásu

Choreo na výroční zápas! - přijď pomoct s přípravou

Co týden dal a dá podzim 2022 (16.díl)

Debakl béčka s Příbramí - druhý report z prohry našeho béčka s Příbramí

Fandovo velmi pozdní dopoledne - report ze zápasu Sparta B - Příbram

Pan Pospíchal měl pravdu - report ze zápasu Plzeň - Sparta

Fanoušek měsíce - roboACS

Prales tour - Pražský přebor v Braníku

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel


Novák | 11.11.2022 06:26 Vstoupit do diskuze
3