Redakce | 16.02.2021 16:43

V rámci našich SF narozenin rozbalujeme i druhou část dárku v podobě exkluzivního rozhovoru s Lenkou Gallo (dříve Rakovou), bývalou tiskovou mluvčí Sparty. Právě i ona se zasloužila o vznik iniciativy SF.Některé klíčové události z Vašeho působení jste již zmiňovala v první části rozhovoru. Stalo se ještě něco dalšího, co Vám uvízlo v paměti?
Jak jsem říkala, výměna vlastníka klubu, úspěchy a neporazitelnost v domácí lize, ale i herní výkyvy a propady. Euforii fanoušků, jejich oddaná srdce při úspěších, ale i nevoli při neúspěších nebo nepopulárních krocích. Zažila jsem derby se Slávií, kde jsme jasně dominovali, ale taky derby, ve kterém jsme na Strahově dostali výprask. Jeden ze zážitků si pak v sobě stále silně nesu. Gól Máry Kincla v zápase proti Laziu v nastaveném čase, kdy se z Letné stalo během vteřiny epicentrum euforie.

Potkala jste na Spartě spoustu lidí. Na jakého hráče a kolegy nejraději vzpomínáte a proč?
Je jich celá řada. Od hráčů, přes trenéry, maséra Edu Poustku, který byl mojí kotvou v kabině až přes legendu sparťanského sekretariátu pana Baťu. Má kariéra na Spartě začala díky Vlastimilu Košťálovi, což byla osobnost, která poměrně polarizovala společnost. Dodnes říkám, že pro mě osobně byl jedním z nejlepších šéfů, pro které jsem pracovala. Zvláštní místo v mé letenské kariéře pak má Lukáš Přibyl, kterému jsem předávala „úřad“. Chodící dobrák, jehož náhlý odchod mě v dalekém Bahrajnu hodně zasáhl. Osobnost, kterou by dnešní fotbal a vůbec svět potřeboval jako sůl.

Naprosto souhlasíme..... A co se Vám během Vašeho působení nejvíce podařilo?
Na toto by asi mělo odpovědět okolí, ex-kolegové a lidé ze Sparty. Nicméně doba je to dávná. :-)

Během let jste prošla různými obory i mimo sport. Jak moc jste Spartu sledovala?
Spartu sleduji stále, u nás v rodině máme trochu boj. Manžel se synem jsou Klokani, což je nekonečné dobírání. Poslední prohra s Bohemkou mi to doma moc nevylepšila, s klidem však přijímám jejich posměšky. Orel mouchy nelapá. :-)

Z našeho pohledu byl Vaším nejzásadnějším počinem bezesporu Sparta Forever (SF), kdy jste byla nakloněna této fanouškovské iniciativě a pak i klíčovým člověkem na straně klubu při založení a rozjezdu. Jaké máte vzpomínky na jeho vznik? Co se vám vůbec vybaví když se řekne Sparta Forever?
Vybaví se mi parta mladých kluků se železným srdcem, od kterých jsem se tehdy učila opravdové klubové příslušnosti. Děkuji, že patřím do této historie a vážím si toho. Jednu z nejranějších vzpomínek mám spojenou s hledáním správného jméno. Myslím, že jsme se na něm shodli na druhé, třetí schůzce na Letné a všichni po krátkém zamyšlení řekli: „Ano, takhle!“. Pro mě osobně byla komunita kolem Sparta Forever balancem k radikálnímu jádru, kterému srdce bije pro stejný klub, ale mnohdy jiným tempem.
Jak to tenkrát z vašeho a klubového pohledu bylo?
Myslím, že u prvního kroku byl můj předchůdce v roli mluvčího Jiří Vopršal. Pokud se nepletu, on byl osobou, která mě s Vámi spojila, tedy i jemu patří dík za vznik SF. :-)

Určitě. Můžeme i prozradit, že to byl právě on, kdo nás po letech opět propojil a nasměroval k Vám. Trochu symbolické :-) Proč se tehdy Sparta rozhodla iniciativu podpořit?
Práce s fanoušky byla a vždy bude alfou omegou každého klubu. Vedení tehdy cítilo, že život klubu není v silném propojení s fanoušky. Záměrem bylo otevřít dveře všem svým příznivcům. Jedním z kroků bylo i najít partnera pro komunikaci, který dovede oslovit široké spektrum příznivců a stát se mostem do jejich milovaného klubu.

Přeci jen je to již 17 let, vzpomenete si ještě, co se za Vás a klub na začátku fungování Sparta Forever společně povedlo a na jaké aktivity vzpomínáte nejraději?
Myslím, že se povedlo vybudovat oboustrannou důvěru, respekt a pochopení. Pro klubové vedení jste se velmi rychle stali partnery pro diskusi, která se později rozrostla do větší spolupráce. Myslím, že nesmazatelnou stopu pak v otázce práce s fanoušky zanechal Lukáš Přibyl, který posílil vztahy mezi fanoušky a klubem.

Rozhodně! Vzpomínáme na tu dobu, Lukáše a jeho přístup, vizi, myšlenky i některé historky opravdu často. Třeba i v kontextu současného přístupu klubu... Chystáme takový projekt vzpomínek a historek ze zákulisí SF. A máme s Lukášem jednu historku, kterou jsme si oblíbili. Tak ji nejspíše též zařadíme.... Máte z té doby nějaké příběhy a zážitky, se kterými byste se chtěla podělit?
Jsem toho názoru, že příběhy zrozené v uzavřené kanceláři nebo u stolu mají v tomto místě také zůstat. Navíc nejsem dobrým vypravěčem příběhů, to přenechávám jiným. :-)

Dobře, tak my zkusíme v našem plánovaném seriálu třeba na něco též zavzpomínat :-) Jak se díváte na vývoj Sparta Forever v průběhu let….
Jste v mých očích stále stejnou iniciativou, která se nezpronevěřila svým zásadám. Před 17 lety jste chtěli dělat web pro fanoušky o milovaném klubu. Názorové fórum, platformu pro široké spektrum fanoušků. Za tu dobu jste přidali řadu prvků, zmodernizovali strukturu, podobu, to vše bez komerčního úspěchu jako hlavního cíle. Respekt a smekám!

Děkujeme, vážíme si Vašeho pohledu! Co se vám na SF líbí? Jaké projekty jste třeba zaznamenala?
Sparťanskou tradici, historii a cestu netvoří jen A-tým, což jde cítit i ze Sparta Forever. Ženy, mládež, život Sparty mimo fotbalové trávníky. Sparta pro vás nejsou jen výsledky a osobnosti z „Áčka“.

Co vám na aktivitách naopak chybí? Dejte nám nějaký postřeh a radu :-)
Přiznám se, že na postřehy či rady bych potřebovala trávit v pravidelných intervalech více času na SF, než je mi teď dopřáváno. Ale ráda se života sparťanských fans ponořím, začtu a napíšu. :-)

Budeme rádi :-) Na závěr máte příležitost cokoliv vzkázat fanouškům Sparty…
Přeji nám všem, aby naše srdce, trpělivost, oddanost a víra byla stejně železná jako Sparta sama.

Hezké přání. Ještě jednou velké díky za zajímavý rozhovor!

Redakce

1. část rozhovoru s Lenkou Gallo (Rakovou), bývalou mluvčí Sparty zde
Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Redesign webu a příprava mobilní verze - pomůžete nám?

Rozhovor s Lenkou Gallo (Rakovou), bývalou mluvčí Sparty. - 1. část

Poprvé jsme nahlédli za oponu SF a poodkryli jeho zákulisí


Redakce | 16.02.2021 16:43 Vstoupit do diskuze
1