Redakce | 29.01.2021 18:26

Sparta není jen fotbal. Ale třeba i oddíl vodního póla! O současnosti Water Polo Sparta jsme si povídali s jeho hlavní trenérkou Barborou Řehořovou!

Dobrý den, nebudeme to skrývat - máme obrovskou radost z toho, že jste s rozhovorem souhlasila. :-) Sparta není jen fotbal a dění i v dalších sparťanských oddílech nás zajímá. Na vašem webu www.spartawaterpolo.cz jsem se dočetl, že Sparta Praha je nový oddíl vodního póla s cílem navázat na tradici oddílu, který během let 1922 - 1946 získal pět titulů mistra republiky. Na začátek nám prozraďte, jaká je tedy tradice sparťanského vodního póla?

Sparta Praha, klub vodního póla, vznikl již za první republiky. Tedy v době, kdy se vodní pólo poprvé objevilo na novodobých letních olympijských hrách. Díky tomu se řadí k nejstarším olympijským sportům. Hráči tehdy trénovali třeba i ve Vltavě. Sparťanský tým mužů odehrál v roce 1913 úplně první zápas vodního póla na území Československé republiky a poté se stal několikanásobným mistrem republiky.

Přímo se tedy nabízí otázka, kdy a proč došlo k zániku oddílu?
Detaily o zániku klubu bohužel neznáme.

Pojďme rovnou do současnosti. Jaká je vaše vize a hlavní cíle??
Klub jsme založili před 3 lety s cílem navázat na úspěšný klub vodního póla a aplikovat nové moderní styly výuky plavání a vodního póla. Jsme moc rádi že se nám podařilo vrátit Spartu do vodního póla v ČR.

To je skvělé! Díky za to. S čím jste do toho šli a čeho chcete dosáhnout?
Naším hlavním cílem je rozvoj dětí. Snažíme se, abychom dětem pomohli se rozvíjet po sportovní stránce, ale je pro nás důležitý i rozvoj psychologický a sociální. Uvědomujeme si, že vlastnosti získané při sportu jako je cílevědomost, píle, odhodlání a vytrvalost pomohou každému z našich svěřenců i v osobním a pracovním životě. Naším cílem je, aby si děti vybudovaly celoživotní vztah nejen k tomuto nádhernému sportu, který my máme tak rádi, ale ke sportovnímu životu obecně.
Působíte pod známou a silnou značkou SPARTA. Co to pro vás znamená?
Sparta je významné jméno. Pomohla nám v začátcích utříbit si vizi a celkovou prezentaci klubu. Jsme nadšeni, že můžeme být její součásti. Ale nejsou to jen výhody, je to také závazek. Sparta je po právu vnímána velmi pozitivně a to více musíme dbát a podporovat její dobré jméno. Víme, že Sparta působí ve velkém množství sportů a velmi často patří na špičku nejlepších sportovců. Budeme se snažit tyto úspěšné sportovce následovat a taky se zařadit na špičku českého vodního póla. Oficiálně jsme také součásti asociace sportovních klubů AC Sparta Praha - jsme součástí rodiny:)

To je doslova pohlazení našich sparťanských fans duších :-) Držíme palce! Kolik máte v oddílu trenérů a hráčů, jaké týmy pod Spartou působí?
Za 2 sezóny se nám podařilo vybudovat oddíl čítající přes 50 dětí. Ve Spartě působí oddíl mladších dorostenců, žáků a žaček a oddíl minipóla a přípravky. Letošní sezónu jsme odstartovali také plaveckou školu pro úplné začátečníky a neplavce. Každá kategorie má alespoň 2 trenéry. Spolupracujeme také s plzeňským oddílem a v rámci našich tréninků u nás také trénuje část ženského dospělého týmu z Plzně.

Parádní start, klobouk dolů. Stejně se nemůžu nezeptat. Proč nemáme tým dospělých?
Klub založil předseda Tomáš Růžička s týmem přátel, kteří se trénování dětí věnují již několik let. Začali jsme od nuly, nabrali do klubu úplné nováčky a začátečníky ve vodním pólu a rozrůstáme se postupně. Tým dospělých je určitě jeden z hlavních cílů, který bychom chtěli v budoucnu naplnit. Především tak, aby základ týmu tvořili naši odchovanci.

Tak to je skoro výzva sparťanským fanouškům, aby se dali fyzicky do topu a třeba o místo v týmu pak zabojovali :-) Jaké soutěže děti hrají a s jakými úspěchy?
Jelikož jsme nový klub, s dětmi jsme odehráli zatím jen přátelské zápasy a turnaje. Naším cílem je stát se součástí Svazu českého vodního póla a hrát oficiální soutěže s ostatními týmy v ČR. To se nám bohužel zatím nepodařilo, v českém svazu v našem snažení bohužel nemáme podporu. V loňské sezóně se nám ale podařilo navázat spolupráci s německým svazem a přihlásit se do bavorské ligy starších žáků. Z důvodů pandemie jsme však odehráli jen pár zápasů.Co na to říci….držíme palce, aby se našla cesta. Pojďme raději k veselejším věcem. Část lidí třeba vodní pólo nezná. Přibližte nám ho trochu. Co třeba pravidla?
Abychom čtenářům přiblížili vodní pólo, přirovnali bychom ho k házené ve vodě. Úkolem všech hráčů je si přihrávat a vstřelit branku. Všichni hráči mohou hrát jen jednou rukou, pouze brankář může chytat oběma. Zajímavostí je, že hráči v bazénu nestačí. I proto, že jde o kontaktní sport, se řadí mezi jeden z nejnáročnějších sportů.

Popište nám trochu i mapu dětského vodního póla v České republice.
Vodní pólo se hraje skoro v každém větším městě v České republice. V Praze jsou oddíly 3, dále se hraje např. v Brně, Plzni, Hradci Králové, Plzni nebo Táboře. Oddíl vodního póla najdete ve 12 městech České republiky, všechny oddíly pracují v různém rozsahu s mládeží. Ve většině oddílech je to ale náročná práce, vodní pólo nepatří mezi tolik populární sporty a je třeba věnovat velké úsilí i náboru.

Jak vlastně probíhá trénink a na co se zaměřuje? Trénují se pouze dovednosti, nebo i taktika?
Na tréninku se hodně věnujeme plavání. Dovednost všech stylů plavání je základem, aby byl hráč vůbec schopný se zápasu zúčastnit. Důležitá je také správná práce nohama a tzv.šlapání a samozřejmě práce s míčem. Je toho opravdu hodně, co se děti musí učit a pravidelně procvičovat. Taktice se více věnujeme až v pozdějším rozvoji a různé typy útoků nebo druhy obran začínáme děti učit až ve 13 letech a později.

Zajímavé! Asi to musí být makačka! Rodiče z řad sparťanů bude určitě zajímat, kde se hraje a kde se přihlásit, co musí děti umět….
Děti by měly umět plavat, nejen se udržet nad vodou ale i základy kraulu, prsou i znaku. Pokud děti mají zkušenosti s jinou míčovou hrou, je to pro ně také velká výhoda, protože už znají principy týmové hry a spolupráce. Trénujeme v Aquacentru Šutka na Praze 8. Je to krásný a velký bazén, určitě všem doporučujeme návštěvu a u toho se podívat na trénink nebo zápas vodního póla.

Potřebují nějaké speciální vybavení?
Velká výhoda vodního póla je, že nepotřebujete nic, jen plavky. Stačí vlastně plavky jen na první tréninky, jelikož klubové plavky nováčci dostávají v rámci vstupního balíčku.

Na vašem Faceboku jsem si všiml, že jste v této době hodně aktivní co se týče různých výzev, úkolů, ale třeba i stravovacích doporučení.
Snažíme se dát rodičům alespoň nějaké tipy a možnosti, jak děti zabavit a co procvičovat, aby se udržely v kondici a příliš nezahálely. Práce se sociálními sítěmi je pro nás také novinka, zkoušíme různé věci. Ale některé výzvy nás překvapily, kolik dětí a rodičů poslalo vlastní videa, na kterých se snaží překonávat. Nejúspěšnější byla výzva v házení na rychlost ve dvojici.

V klubu máme také sportovce Davida, který natáčí videa s posilovacími cviky. Tam máme zpětnou vazbu, že podle nich cvičili i spolužáci našich hráčů. To jsme nečekali, že by se videa mohla dostat za hranice našeho klubu. Z toho máme opravdu radost.

Kromě tréninků jsem tam viděl i kempy. Co vše pro děti pořádáte?
Snažíme se účastnit různých přátelských turnajů. Kromě ČR jsme byli i v Německu nebo na Slovensku, pořádáme také turnaje v Praze nebo i v jiných městech, kde lze ušetřit na pronájmu za bazén. Pro děti pořádáme soustředění v zimě nebo na jaře a pak koncem léta probíhá týdenní intenzivní příprava na novou sezónu. Navázali jsme dobrou spolupráci v Aši, kde máme dobré zázemí pro soustředění nebo i ty kempy o prodlouženém víkendu. Je to blízko do Německa, kde se nám podařilo také navázat dobré vztahy a můžeme odehrát i mezinárodní přátelské zápasy. Je nám moc líto, že tato sezóna vlastně ani nezačala, plánovali jsme pro děti hodně vlastních akcí - přátelské turnaje v Praze pro všechny kategorie, kratší tréninkové kempy v Aši se sparingem z Německa, zimní nebo jarní soustředění.

Další paráda – máte eshop! Suvenýry jsou hodně povedené. Kolik jich máte a jaké jsou novinky, či oblíbené kousky?
Díky za pozitivní reakci. Moc se nám líbí, když tým vyjede a je sladěný - jak na bazénu, tak mimo. Děti jsou srdcaři, jsou pyšné na to, že hrají vodní pólo za Spartu a tak rády nosí mikinu třeba i do školy. Líbí se nám to, prohlubuje to vztah ke klubu a dělá to i trochu reklamu. Novinkou je velký ručník. Ten je pro děti trávící tolik času na bazénu i praktickým doplňkem. Graficky je standardně všude dominantní velké “S”. Barvy a další prvky ladí zase s vodním pólem. Jako celek to působí skvěle.

Nemůžeme se nezeptat. Jaký je váš vztah k fotbalové Spartě?
Fandíme všem sportům pod hlavičkou Sparta Praha. Na fotbalové zápasy nechodíme, ale až skončí tato “zvláštní” doba, tak se určitě zajdeme podívat. Už by to chtělo na Letnou titul:)

Mělo by ještě něco zaznít, co jsme se třeba nezeptali? Nyní je prostor. Zároveň máte možnost cokoliv vzkázat sparťanské veřejnosti.
Určitě bychom rádi poděkovali za rozhovor a pěkné otázky. A chceme vyjádřit vašemu fanklubu podporu, obdivujeme vaši vášeň pro Spartu. Fotbalistům Sparty trochu závidíme, pro vodní pólisty v Čechách je to jako sci-fi mít tolik fanoušků :)

V dnešní době přejeme všem ještě trochu trpělivosti a síly. Určitě vám také chybí chodit na stadiony a podporovat sportovce. Dětem a nám chybí sportování hrozně moc - těší se na jiný pohyb než procházky a také na své kamarády. Přejeme celé sparťanské rodince hodně sportovních úspěchů!


Díky za zajímavý rozhovor a přejeme hodně radosti a úspěchů! Určitě to není poslední povídání :-)


www.spartawaterpolo.cz/

FB stránky: www.facebook.com/spartawaterpolo/

Instagram: www.instagram.com/spartawaterpolo/

Youtube: Warer Polo Sparta

Zdroj fotek: Water Polo Sparta PrahaCo se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Právě hlasujeme o Miss Sparta Forever

S Tomášem jsme si povídali o sbírání šál

Přečtěte si recenzi na knihu Železná Sparta!
Redakce | 29.01.2021 18:26 Vstoupit do diskuze
0