Mára | 16.01.2021 17:16

Kniha Železná Sparta je doslova sparťanskou biblí. Možná si tedy řeknete, že její představování je nošením dříví do lesa. Není. Zaprvé je dobré si ji průběžně připomínat. A vracet se k ní. Mě například naplňuje silou, hrdostí a optimismem. A tak si ji pravidelně otevírám a opětovně se nořím do příběhů naší historie. Zadruhé by rozhodně neměla chybět ve zdejší webové rubrice ACS knihovnička. Proto jsem se rozhodl toto místo zaplnit. Především by však neměla chybět v žádné opravdové knihovně všech sparťanských fanoušků. Tedy i u těch mladších, kteří Železnou Spartu možná tak úplně neznají. Přesto by ji měli mít. To píšu s vědomím, že nastupující generace čte čím dál méně a obsah konzumuje prostřednictvím videí. Mám však za to, že Železná Sparta dokáže vtáhnout a připoutat ke čtení každého. Proto by bylo super, aby mladí kluci právě tuto knihu a její nová vydání dostávali od svých otců, babiček, či pradědů. Je to sparťanský slabikář

Kniha fantasticky mapuje více než 125 let fotbalové Sparty. Tedy bohatou historii nejslavnějšího, nejznámějšího, nejlepšího a nejúspěšnějšího českého klubu všech dob. A nejen to. Mapuje jeho příběhy, úspěchy, události z dění v klubu a kolem něj, slavné doby, mužstva, okamžiky i zápasy, ale připomíná i skvělé fotbalisty a legendy našeho klubu. Čtenář se prostřednictvím příběhů dozví i hodnoty, na kterých je AC Sparta Praha postavena. Základy, které Spartu formovaly i zocelovaly, ale především vedly k úspěchu. Vše doplňuje statistická část a celá řada dobových fotografií. To vše dává dohromady naprosto unikátní fotbalovou kroniku. Za ní stojí Vítězslav Houška. Spisovatel, publicista, novinář, filatelista, karikaturista a překladatel, který je znám především svou publicistikou v oblasti sportu. Když v roce 2011 ve věku 86 let zemřel, převzal po něm žezlo Zdeněk Pavlis. Sportovní novinář a publicista. Ten stojí za doplněnými vydáními. To první z let 1966-67 je rozdělené na dva díly. Následuje již ucelené vydání o jedné knize s legendární obálkou, na které je Tomáš Skuhravý. To je z roku 1992. Následuje první z novodobých verzí z roku 2011, která je následována rozšířenými vydáními z let 2018 a 2019. Ta poslední tak mapuje historii klubu až po sezónu 2018-2019 a vyšla u příležitosti oslav 125 let Sparty. Všechna vydání jsou k dispozici na trhu. Ty starší získáte především prostřednictvím bazarů, antikvariátů, či od sběratelů.

Další prodlužování článku je už trochu zbytečné. Železná Sparta je prostě top. Vždycky si říkám, zda by jeden výtisk, či alespoň nějakou zkrácenou verzi neměli dostávat hráči, kteří do našeho klubu přicházejí. Jen tak, aby prostě věděli. A pak třeba některé věci okolo Sparty, dění v ní i nároky fanoušků tak nějak lépe chápali. Podobně fajn by bylo, abychom se knize a příběhům občas vraceli i my fanoušci. V dobách slavných i horších. Třeba bychom některé věci viděli trochu jinou optikou a pomohlo by nám to ty občasné horší časy o něco lépe ustát. :-) Sparta totiž byla, je a bude vždy železná.


Železná Sparta
Autor: Vítězslav Houška, Zdeněk Pavlis
Nakladatelství Olympia
Poslední vydání je z roku 2019 a má 328 stran


MáraCo se aktuálně děje a co číst dál?


Blíží se uzávěrka soutěže Miss Sparta Forever. Posílejte fotky!

ACS knihovnička - Tenkrát na Spartě

Vyzpovídali jsme předsedu Fan Clubu Sparta Sváťu Kunerta

Mára | 16.01.2021 17:16 Vstoupit do diskuze
0