Redakce | 30.12.2020 10:22

Fan Club má v našem fanouškovském táboře jednu z klíčových rolí. A slovo jeho předsedy má tak rozhodně svou váhu. Proto jsme k rozhovoru pro spartaforever.cz pozvali právě Sváťu Kunerta, který úspěšně vede nejen lovosickou pobočku, ale dva roky i celý Fan Club Sparta. Probrali jsme současnost i budoucnost sdružení, ale zabrousili jsme i na hodnocení stavu klubu a do dalších oblastí.

Ahoj Sváťo, jsme rádi, že se potkáváme u rozhovoru pro spartaforever.cz. Pojďme nejdříve k současné nepříjemné situaci s pandemií. Jak funguje Fan Club Sparta v posledním roce?

Ahoj, v první řadě je dobré zmínit, že Fan Club Sparta (FCS) funguje druhým rokem s novým výborem. A jak jsme byli vloni s rozvojem FCS spokojeni, tak v letošním roce nám situace s covidem všechny plány když né zhatila, tak z větší části přibrzdila. Fan Club fungoval dost podobně jako celá společnost, tzn. omezeně, ale činnost zase úplně přerušena nebyla. Tak jak postupně přicházely vlny protikoronavirových opatření, tak se měnila i činnost FCS. Z počátku roku vše probíhalo v normálu. V březnu se začaly rušit akce v pobočkách a omezeně se jezdilo na fotbaly. A pak znovu to samé. V letních měsících se konalo vše podle plánu - členská schůze, alespoň několik rozvolněných zápasů - a následně od října opět bez účasti na zápasech a všechny akce zrušené.

Přesto. Je něco co se nakonec letos podařilo?

Rozhodně akce, které proběhly v době rozvolnění. Bylo to několik turnajů jednotlivých poboček a besedy s hráči. Na začátku sezóny i členské schůze a pak autobusové zájezdy na Letnou. Rozhodně to byla i charitativní akce, kdy jsme se připojili k podpoře domovů seniorů. Za Fan Club Sparta jsme vybrali a darovali částku 189 300 korun.
To je super a úctyhodná aktivita! Sice se nemohlo jezdit za Spartou, ale vše zlé je možná k něčemu dobré. Možná jste ale měli třeba čas se zamyslet nad dalším rozvojem Fan Clubu. Můžeme v tomto ohledu čekat nějaké novinky?

Možností rozvoje je určitě dost. Již v loňském roce jsme najeli na takový nový trend, jak by měl Fan Club fungovat. Obnovili jsme besedy s hráči nebo představiteli Sparty. Velmi dobré ohlasy měla i setkání s legendami Sparty. Ty jsme zavedli ve spolupráci se starou gardou ACS. Obnovil se velký celorepublikový turnaj poboček na Strahově. V tom bychom chtěli pokračovat a každý rok tak dále navyšovat počet akcí.

V jaké kondici se tedy vlastně Fan Club Sparta nachází?

V současné době čítá 61 poboček, ve kterých se celkově sdružuje 2 642 členů. Počty se před loňskou sezonou navýšily přibližně o 500 členů. I na letošní sezonu se počet mírně zvýšil, přestože nebylo jasné, jak vše bude fungovat. Od loňského roku také vzniklo 14 nových poboček. Přehled všech poboček je uveden na našich webových stránkách www.fanclubsparta.cz. Tam zájemci o členství najdou veškeré informace a přehled různých akcí poboček, ale zároveň i aktuality z fungování Fan Clubu.

Představení webu je rozhodně krok správným směrem. Myslím, že to byla jedna z věcí, která Fan Clubu fakt chyběla. Tak mě napadá. Kladete si nějaké cíle ohledně vašich počtů?

Konkrétní čísla neplánujeme. Určitě ale chceme, aby se každoročně navyšovala členská základna a počet členů, a aby byli všichni ve Fan Clubu spokojeni. Hlavním cílem však je, aby se zvyšoval počet členů FCS v hledišti.

Tak mě napadá, je třeba na mapě České republiky oblast, kterou byste chtěli zaplnit pobočkou?

Myšlenku zaplnit prázdná místa, kde je dost Sparťanů a kde třeba i kdysi fungovala pobočka, můžeme mít, ale zájem musí vzejít od samotných fanoušků. Namátkou mě napadá třeba oblast Rakovníka, Vysočina nebo třeba Ústecký kraj. Určitě uvítáme další nové, nebo staronové pobočky.

Jaké je vlastně rozložení sparťanských fanclubáckých sil mezi kraji?

Když se podíváme na mapu, tak s výjimkou Moravskoslezského kraje (což se dá pochopit) máme zastoupení téměř po celé ČR. Nejvíce samozřejmě ve Středočeském kraji. Silné zastoupení mají také pobočky v Pardubickém a Jihočeském kraji. Vždy záleží na práci a činnosti předsedy té dané pobočky a jak je aktivní. Podle toho také zůstává, nebo se navyšuje aktivita a počet jejích členů. Nejmenší pobočky mají 10-15 sparťanů. Nejpočetnější pobočkou je FCS Hostinné, která čítá 160 členů. Aktivních poboček je ale podstatně více. Ty však nemusím jmenovat. Každý se může podívat při zápasech na vyvěšené vlajky na Letné a v sektorech hostí při venkovních utkáních.
A co zahraničí? Máme někde svou pobočku ať už na úrovni země nebo města mimo ČR?

Zatím ne. Nějaké náznaky byly z Německa a Ruska, ale zatím to nedopadlo.

Pojďme se podívat do vaší kuchyně. Jaké má vedení Fan clubu plány na následující roky?

Nikdo teď neví, kdy se vrátíme do normálního života ,takže pak to bude hlavně takový restart. Jinak v plánu pár věcí máme. Jedná se především o tyto oblasti: více se zapojit do fanouškovských aktivit na stadionu i do společných charitativních akcí, zvýšit počty akcí pořádaných v regionech, ale jak už jsem říkal, hlavní činností by měla být účast na zápasech. A to nejen když hrajeme s „lepším“ týmem. Takže hlavně se budeme snažit dostat co nejvíce členů na stadion. Prostě celkově ještě více šířit dobré jméno Sparty.

V čem vidíte hlavní smysl a přínos FCS v nacházejících letech?

Smysl Fan Clubu je stále stejný. Jde o sdružování fanoušků Sparty a následně o podporu klubu i šíření dobrého jména Sparty v jednotlivých regionech. Členstvím pak získávají fanoušci řadu benefitů, a je na nás výboru FCS, co pro ně připravíme. Určitě Fan Club ale není o tom zaplatit členství a čekat, co za to budu mít. Být členem FCS má být čest a každý by měl být hrdý na to, že je členem Fan Clubu našeho nejlepšího klubu.

Zastavme se nakonec ještě chvilku u tebe. Jak jsi prožíval tohle divné období, kdy nejsou výjezdy a nesmí se ani na domácí zápasy?

Pro mě je to hrozná doba. Když vezmu jen Spartu. Tak to byl každý víkend zápas, do toho v týdnu nějaké to utkání hokejové Sparty, k tomu občas nějaká akce Sparty a ještě fanclubácké aktivity v pobočkách….Moc toho volna nezbývalo. A teď to bylo úplně obráceně. Nejvíce mi ale vadilo, že jsme přišli o utkání Evropské ligy a tři krásné výjezdy do Milána, Lille a hlavně na Celtic. Byla to skupina srovnatelná s Ligou mistrů. Všichni jsme si to mohli užít. Ale asi nejsem jediný, koho to mrzí. Takových je nás víc. Nic s tím však nenaděláme a nezbývá než to vydržet.

No je to bohužel tak. Když se fandí, tak na nic jiného není čas. Nyní toho času a možná i ušetřených peněz asi bylo hodně. Kam jsi svůj volný čas směřoval, nezačal si třeba sbírat víčka od jogurtů, aby ses zabavil?

No úplně nejhorší byla doba, kdy se ani nehrály žádné zápasy. Takže nebylo ani nic v TV. Když se hraje, zápasy se dají sledovat alespoň tak. Většinou jsem u televize a sleduji různé fotbaly a další sporty. Jinak občas jsem vyplnil čas i nějakou tou administrativou pro FCS. Došlo i na doplnění naší lovosické fanclubácké kroniky a podobně.

Jak vůbec hodnotíš výkony a stav týmu v podzimní části?

Tak s účinkováním ve skupině Evropské ligy můžeme být v rámci možností asi spokojeni. Zato s výkony v domácí soutěži moc spokojený nejsem, asi jako většina z nás. Někteří říkají, že jsme na tom lépe jak loni. To je sice pravda, ale já myslím, že Sparta má být úplně jinde. Opakují se stejné věci. Máme plno zranění. Myslím, že i někteří hráči ukázali, že asi na Spartu nemají… od toho tu ale máme vedení, aby s tím něco udělalo. Tak doufám, že udělá.
To se trochu dostáváme na celkovou kondici a stav klubu. Co se dle tebe vedení daří a kde vidíš rezervy?

Stav klubu odpovídá současnému postavení Sparty u nás. Sportovně jsme bohužel vyklidili pozice, na které jsme byli zvyklí a na kterých bychom měli jako nejúspěšnější fotbalový klub v ČR být. Nevím, jestli je nejvyšší vedení klubu spokojeno, ale sparťanská veřejnost určitě ne. Doufejme, že podobné nesmysly jako „akce Stramaccioni„ už se opakovat nebudou. Z dlouhodobého hlediska si naopak myslím, že se zlepšila činnost v oblasti marketingových aktivit a daří se práce s fanouškama. Pro fanoušky se dělá dost akcí. Sparta se zapojuje nebo dělá stále více různých projektů. Ale co je to platné, když nejdůležitější pro nás Sparťany je to, jak se daří na hřišti.

Nyní máš ještě prostor cokoliv prostřednictvím webu spartaforever.cz vzkázat fanouškovskému táboru a všem příznivcům Sparty. Slovo předsedy Fan clubu má jistě svou váhu.

…před chvilkou jsem tak nějak zkritizoval současný stav… ale POZOR !!! Pořád jsme SPARTA PRAHA, nejslavnější a historicky nejlepší klub u nás. Proto můj vzkaz a myšlenka je stále stejná. Ať jednotlivec, nebo člen některé z fanouškovských skupin, musíme všichni Sparťani táhnout za jeden provaz. Ještě více se semknout a vrátit Spartu tam kam patří. Tak doufám, že v lepších časech se zase všichni sejdeme na Letné. Všem přeji pevné zdraví a … Ať žije Sparta !!!

Díky za rozhovor a ať se daří!

Redakce


Co se aktuálně děje a co číst dál?

Povídali jsme si se sparťanskou fotbalistkou Irenou Martínkovou

Sedmi hráčům končí v létě smlouvy. Kdo odejde?

Vánoční přání a vzkaz od Sparta Forever

Hon na čarodějnice, aneb Bobligové mezi námi

Redakce | 30.12.2020 10:22 Vstoupit do diskuze
0