Redakce | 14.01.2019 09:48

V posledních letech se stává leden měsícem, kdy si dávají dostaveníčko sparťanští fanoušci s bývalými hráči Sparty, aby si nejen zavzpomínali na doby minulé, ale probrali i současnost, či budoucnost našeho klubu. Nejinak tomu bylo i letos, avšak toto setkání bylo tentokrát opravdu hodně výjimečné.

Čtyři hráči, čtyři vpravdě legendy Sparty, totiž v letošním roce oslaví velké životní jubileum. Lumír Mistr, Martin Frýdek, Horst Siegl a Petr Kouba, kluci ze zlaté sparťanské generace osmdesátých a devadesátých let minulého století, hráči, kteří nám dokázali rozdat tolik radosti, slaví padesátku! A to už je důvod k pořádnému večírku! Děkujeme pořadatelům této slávy, že jsme u toho mohli být také!

A když tedy oslava padesátky, tak tedy ve velkém a ve velkém stylu! :-) A více než symbolické bylo, že letošní setkání a oslava se uskutečnily přesně v den narozenin hráče, který si nejen svým fotbalovým uměním, ale i celkovým postojem k životu, ve kterém si nikdy na nic nehrál, vždy byl absolutně svůj, možná nejvíc získal srdce sparťanských fanoušků, ke kterým byl vždy neustále vstřícný, kamarádský a nedal na ně nikdy dopustit. 12. ledna 1969 se narodil Lumír “Máňa” Mistr. Obyčejný kluk, který začínal s fotbalem v Odoleně Vodě, jenž pak v devíti letech přešel do Sparty a ze kterého se některým obráncům Barcelony doteď motá hlava. A jen velká smůla na zranění mu zabránila zapsat se do naší fotbalové historie ještě mnohem silnějším písmem. Ale i přesto toho stihl i tak požehnaně, včetně pěti titulů se Spartou a nezapomenutelným tažením “nultým” ročníkem Ligy mistrů se skalpy Barcelony či Olimpique Marseille.
Spolu s Máňou váleli v rudém dresu a kosili naši ligu i Evropu i zbylí tři oslavenci. Horst Siegl, je třeba vůbec něco k tomuto jménu dodávat? Jedenáctinásobný ligový šampion se Spartou, čtyřnásobný král střelců, autor 176 ligových branek, spousty dalších v evropských pohárech včetně snad toho nejpamátnějšího, kterým skolil na Letné Barcelonu. Dále pak Martin Frýdek, Sigiho “dvojče”, na jejichž spolupráci v rudém dresu dodnes fanoušci vzpomínají, hráč sice malým vzrůstem, ale velkým srdcem a fotbalovým uměním, pilná včelka středu pole, která dokázala bodnout spoustu soupeřů. Za Spartu odehrál 177 ligových zápasů a v nich vstřelil 27 branek, další zápasy pak přidal v evropských pohárech. Se Spartou získal pět titulů a je majitelem stříbra z ME 1996. A jako čtvrtý Petr Kouba, skála a jistota v brance Sparty, ikona sparťanských fanoušků, které si dokázal získat jak na hřišti, tak mimo něj. Koubič nastoupil za Spartu k 155 zápasům a vstřelil v nich i jednu branku (v květnu 1995 z penalty proti Českým Budějovicím). Stal se prvním hráčem, který získal korunu pro Fotbalistu roku v samostatném českém státě (1993). Je majitelem čtyř ligových titulů se Spartou a také stříbra z ME 1996.

A samozřejmě k pořádné oslavě patří i náležití gratulanti. A že to tedy byla i v tomto směru hvězdná sestava. Slavícím legendám přišly popřát neméně slavné legendy. Honza Berger, legenda legend Sparty, bůh fanoušků osmdesátých let, jeden z nejlepších hráčů, co kdy oblékali rudý dres, excelentní fotbalista a skvělý člověk. Jirka Novotný, se čtrnácti tituly český rekordman, kapitán, vynikající stoper a symbol Sparty devadesátých let a přelomu tisíciletí. Jozef Chovanec, velký šéf, kapitán s velkým K, majitel osmi titulů se Spartou, dvou titulů s PSV Eindhoven, účastník MS 1990 v Itálii, hráč roku 1996, později výborný trenér (2x titul se Spartou, postup s repre na Euro 2000), bývalý prezident Sparty. Jarda Blažek, další sparťanská brankářská legenda, šestinásobný šampion se Spartou, majitel stříbra z Eura 2004, v současnosti marketingový ředitel sparťanských futsalistů. A jako poslední Tomáš Jun, sparťanský odchovanec, který v jejím dresu získal šest titulů, v sezoně 2004/05 se stal nejlepším ligovým střelcem, je i rakouským šampionem v dresu Austrie Vídeň.
Vskutku vybraná společnost se sešla tuto sobotu. A tomu odpovídala i zábava. Vše zahájila sparťanská hymna a poté se pak kromě spousty povídání, vzpomínek apod., samozřejmě i slavilo a předávaly se dárky. Všichni čtyři oslavenci jich dostali opravdu spoustu, včetně třeba exkluzivních, pro tuto příležitost vyrobených a vybroušených lahví s tou nejlepší moravskou medicínou, každý také dostal speciální tričko “Legendy” vyrobené k této příležitosti a darované eshopem www.spartani.net, sparťanské obouváky, šály, hrnky, samolepky atd. A samozřejmě také krásný dort, jehož přínos a sfoukávání bylo jedním z vrcholů večera, opravdu hodně povedený okamžik, u které měli mnozí (včetně hráčů) slzy na krajíčku. A ty možná měli i všichni u sledování speciálního videa pro Máňu Mistra, vyrobeného k této slavnostní cjvíli a v sobotu poprvé prezentovaného (k zhlédnutí zde: Lumír Mistr k 50. narozeninám.

Velmi potěšily i projevy všech slavících legend, které pohladily srdce všech přítomných fanoušků, ale které by si možná nedalo za klobouk současné vedení Sparty (ale to je už na jiný povídání). Je prostě naprosto skvělé, jak i přes uběhlá léta funguje vazba mezi těmito legendami klubu a fanoušky, která se přenesla z trávníků a tribun a jež se věky nemění, dá se možná říci, že naopak čím dál víc zpevňuje, přímou úměrou tomu, jak se vytrácí ze současné Sparty klubismus, hrdost, víra, síla a jednota, které ji vždy zdobily a byly základem jejích úspěchů. Jednu chvíli je člověk dojatý vzpomínkami a plný nostalgie a za chvíli nasr*aný na to, co se Spartou její majitel a vedení v posledních letech provádějí.
Po všech možných “oficialitách” se vše jako vždy ještě více rozjelo. Historky, vzpomínky, kuriozity, vtipy, žertíky, srandičky, příběhy….neuvěřitelně poutavá vyprávění Honzy Begra, vzpomínky na kulišárny od Frýďase a Sigiho, golmanské pošťuchování Koubiče a Bláži, brankové historky Tomáše Juna, povídání o Spartě minulé i budoucí s Jirkou Novotným, nezastavitelný živel Máňa a stále neuvěřitelně charismatický Pepa Chovanec…a všude Sparta. Samozřejmě také došlo na spoustu podpisování a také zde se organizátoři vyznamenali, když nechali vyrobit velké fotografie všech přítomných hráčů ve formátu A3, které si mohli nechat fanoušci podepsat a mít vskutku exkluzivní vzpomínku na tento večer. Večírek pokračoval v družné zábavě až do pozdních (a pro některé i brzkých ranních) hodin a všichni jsme si odnesli spoustu skvělých zážitků.

Znovu musíme poděkovat organizátorům, za toto famózní setkání. Je skvělé, jak si umí fanoušci najít cestu ke svým idolům a legendám a je úžasné, jak si tito pánové, ke kterým jsme vzhlíželi pomalu jak k bohům, dokáží najít čas a nejen to, ale s velkou radostí a ochotou za fanoušky přijet a trávit s nimi dlouhé večery. Prostě tohle pouto je nepřetrhnutelné a pevné! A o tom Sparta vždy byla a měla by být, jednotná a pevná, fanoušci a hráči. Tato jednota dělala ze Sparty to co byla, to byla duše klubu. Tohle ale bohužel nikdy současný majitel nejspíš nepochopí.

V současnosti zrovna neprožíváme lehké časy, ale Sparta byla, je a bude. Tvoříme ji my fanoušci, hráči a spousta dalších "neviditelných" lidí. A nikdo nám ji nikdy nevezme, ať už ji bude vlastnit ten či onen, či trénovat ten a ten.
Ještě jednou díky za skvělý večer všem!

Sparta Forever!

Redakce


P.S. A jako bonus ještě jedno vlastně už trochu "retro" video, krátká vzpomínka na doby, kdy Sparta ještě byla Spartou: Mistři!

Redakce | 14.01.2019 09:48 Vstoupit do diskuze
4