konrad.heineken | 11.11.2011 14:14

Výzva! Lepší úvod už asi stejně nevymyslím, protože když se letos naše áčko v pohárech příliš neohřálo, rozhodli jsme si alespoň trochu spravit chuť možností vidět na vlastní oči, jak se naše fotbalistky v Lize Mistryň poperou s asi v současné době nejlepším a nejsilnějším týmem, na který mohly narazit. Od účasti na historickém výjezdu nás samozřejmě neodradil ani výsledek prvního utkání v Praze a do Francie jsme si to společně s našimi hráčkami jeli hlavně užit. Nezbytná (před)odjezdová kontrola dokladů dala vzniknout výstižnému nadpisu a protože jako tradičně chyběl pouze José Chroustal, mohlo se vyrazit. O poklidném putování nočním Německem se toho moc napsat nedá, jelo se pěkně, dokonce tak, že reálně hrozil příjezd do cíle už hodně dlouho před svítáním. Trošku jsme si proto protáhli poslední odpočinkové zastávky a zase si aspoň trochu užili ranní špičku.

Jinak se tenhle výjezd samozřejmě nijak nelišil od jakéhokoliv zahraničního cestování za sportem, takže jsme po odstavení auta a nalezení hotelu vyšli do ulic objevovat místní krás(k)y. Z reportáže určitě nelze vynechat návštěvu zeleninového bio veletrhu, kde místní zaujalo nejen oblečení v klubových barvách, ale také naše vypracovaná těla. Jinak jsme si taktéž potvrdili informace s turistického průvodce, že každé větší francouzské město musí mít svojí Petřínskou rozhlednu. K té Lyonské vedla dokonce i dost podobná lanovka. Je pěkné, že jsme natolik inspirativní pro naše bratry z EU, ale na druhu stranu by asi nebylo špatné, aby část našich dotací do těchto rozvojových zemí putovala na jazykové vzdělávání - obzvlášť když se čeká návštěva z ciziny, protože když v pekárně zahlásíte „Tohle, tohle a kafe.“, celkem úspěšně předstírají, že nerozumí. Dalším potěšitelným faktem pak bylo zjištění, že prakticky všechny důležité památky jsou soustředěné v poměrně pohodlné docházkové vzdálenosti, akorát to bylo většinou do kopce, co už zas tak velká výhra nebyla. Počasí se nijak výrazně nelišilo do toho, co máme teď u nás. Klasický, lehce mlhavý, podzim, takže když z vyhlídky nebyly ani vidět Krkonoše, přesunuli jsme do útulné hospůdky a můžeme jen doporučit klášterní Leffe, zejména pak jeho červenou variantu Ruby s lehkou ovocnou příchutí. Znalci sice mohou namítat, že se jedná o belgický speciál, ale stejně jako jsme my venku známí svou pivní kulturou, do Francie se přeci jezdí za vínem a sýry… …a také nebyl důvod pokoušet osud, když před námi byla ještě dlouhá cesta domů.

Ještě před tím nás však čekalo hlavní lákadlo, které nás přimělo zvednout z gauče a přijet sem – večerní osmifinálová odveta Ligy Mistryň. Naše děvčata vstoupila do utkání hodně sebevědomě, takřka celé první dvě minuty soupeři nepůjčila míč a překonala tak nedávný rekord z prestižního edenského derby Barcelon. Že byla tahle taktika velmi prozíravá, se ukázalo už o pár vteřin později, když se po poprvé tahal míč z naší branky. Loyn prostě od začátku ukázal svou kvalitu a bylo jasné, proč tým vyšperkovaný o zvučné zahraniční reprezentantky, vyhrál poslední ročník této soutěže. Poločasových 1:0 tedy rozhodně nebylo špatným výsledkem, jenže si to zřejmě myslel i domácí trenér, do druhého dějství ještě posílil útok a asi i taky trochu svým svěřenkyním domluvil, takže to během chvíle bylo o pět kousků a těsně před koncem to pak ještě domácí zakulatili na rovný půltucet. Nechci v článku zbytečně plakat nad výkonem rozhodčích, protože jsme Sparta, ale musím zmínit, že si závěr pohlídali skutečně spolehlivým způsobem. Marné byly protesty naší výpravy, že za stavu 0:6 a 6:0 by se ještě mělo minimálně prodlužovat, ale maltská krasavice v dresu UEFA po devadesáti minutách zcela nepochopitelně poslala obě družstva do kabin, aby nepřipustila vytoužený penaltový rozstřel a možnost nečekaného krachu velkého favorita. Hanba! Tak jsme našim fotbalistkám alespoň hlasitě poděkovali za předvedený výkon a před vyprazdňujícím se stadionem ještě počkali na hromadné pozápasové foto. Jenom pro zajímavost bych doplnil, že celková návštěva se vyšplhala někam k šesti a půl tisícům a nijak nevadilo, že většinu tvořili zástupci zdejší mládežnické akademie s doprovodem. Prostě to jde ke všeobecné spokojenosti dělat třeba i takhle.

Trochu rozladěni z nespravedlivého zářezu jsme už jen potřebovali vyřešit akademickou otázku, co s večeří, protože vybírat z množství křupavoučkých bagetek, burgerů a mnoha dalších pochutin nebylo snadné, ale nakonec to ke všeobecné spokojenosti těsně vyhrál vyhlášený „Le Řízek“, protože to přece zase nepovezeme domů.

No a co napsat na závěr? Snad jen, že nic vám neprotřídí kamarády tak, jako když koupíte přes dvacet lahví (dobrého) vína a domu si jich dovezete asi osm, takže dostane opravdu jen ten, kdo si zaslouží… :-)

konrad.heineken


Statistika zápasu:


Olympique Lyon – AC Sparta Praha 6:0 (1:0)

Branky: 3. Dickenmann, 46. a 50. Abily, 58. Schelin, 66. Necib, 86. Georges.

ŽK: Mocová.

Rozhodčí: Esther Azzopardi - Ingmar Spiteri, Mitchell Scerri (Malta).

Lyon: Deville – Georges, Bompastor, Viguier, Kaci (46. Franco) – Dickenmann, Henry, Le Sommer (64. Bretigny), Necib – Abily, Rosana (46. Schelin)

Sparta: Gazdíková – Vyštějnová, Sedláčková, Čulová (69. Tauberová), Mocová (49. Bertholdová) - Ondrušová, Pivoňková, Martínková I., Malinová, Bartoňová (60. Chlastáková) - Ringelová


Vstupenka na utkání:


Další fotogalerie z utkání Olympique Lyonnais - AC Sparta Praha ZDE.


konrad.heineken | 11.11.2011 14:14 Vstoupit do diskuze
21