sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

O Spartě s ...

O Spartě s......rozhovor s Pavlem KADEŘÁBKEM

Redakce 06.02.2011 13:56

V dnešním díle dalších rozhovorů " O Spartě s..." přinášíme fanouškům nejúspěšnějšího českého fotbalového klubu povídání s Pavlem Kadeřábkem, pravým záložníkem a jedním z velkých talentů současné Sparty, hráčem velice slibného sparťanského ročníku 1992, který ve svých kategoriích doslova válcoval své protivníky v celé republice. Pavel Kadeřábek se narodil 25. dubna 1992 v Praze. O jeho sportovním směřování vlastně nemohlo být ani chvilku pochyb, jeho dědečkem je totiž bývalý hráč Sparty Václav Vrána, člen pověstného útoku ACS Veselý – Mráz – Kvašňák – Mašek - Vrána a tak jeho první fotbalové krůčky nemohly mířit jinam než do týmu na Letné. A je potřeba hned na začátku říci, že rozhodně ostudu svému dědečkovi nedělá.

Ve Spartě prošel všemi mládežnickými kategoriemi, včetně dorostů, kde se pod vedením trenéra Janouška vytvořil naprosto jedinečný vítězný tým, který neměl u nás konkurenci a jehož členy například byli Adam Jánoš, Láďa Krejčí, Jirka Skalák, David Pavelka, Dan Krch a další. Po přechodu z dorosteneckých kategorií začal okamžitě nastupovat v rezervě Sparty v druhé lize. Sparťanské vedení si bylo samozřejmě vědomo jeho potenciálu a tak se Pavel dočkal pozvání i do širšího kádru A týmu a dokonce i nastoupil jako střídající hráč do utkání předkola LM v Žilině proti místnímu MŠK. Kadeřábek sice převážně nastupuje za juniorský tým Sparty, ale dá se předpokládat, že není daleko doba, kdy se stane stabilním členem prvního mužstva a jeho základní sestavy.

Rozhovor byl dělán na soustředění Sparty ve španělské La Cale exkluzivně pro web Spartaforever a my vám ho nyní přinášíme.Ve Spartě je veliká konkurence a dostat se do základní jedenáctky není snadné. Jak budeš brát, když se dejme tomu ani po dvou letech nestaneš jejím pevným článkem? Nebudeš pak mít zaječí úmysly?

Myslím, že nemůžu takhle předbíhat a koukat tak moc dopředu. Ted se chci porvat o šanci ve Spartě. Kdyby to třeba po těch dvou letech nevyšlo, tak bych asi zkusil nějaké hostování.
Ale chci se prosadit ve Spartě.

Nedávno jsem četl rozhovor s jedním mladým hráčem Teplic, kterému není ještě ani 18 let a už do novin vyprávěl, jak ho česká liga vůbec nezajímá, v TV se dívá pouze na ManU a Real Madrid a už se těší, až z Čech vypadne do zahraničí. Nepřijde ti, že dnešní mladí hráči postrádají respekt a svojí zemí, resp. svým okolím a systémem, od kterých dostali fotbalové základy pohrdají?

Teď trochu odbočím. Když jsem byl malý, někdy v žácích a potkával jsem starší kluky – třeba dorostence, tak jsem k nim vzhlížel, měl jsem k nim úctu. Ale myslím, že tak od ročníků 94 a níž už to ti kluci berou, jakože je jim tuzemsko i Sparta málo, že pro ně nic není.
Já to takhle neberu, chci se prosadit ve Spartě v lize a pak samozřejmě, když se bude dařit zamířit za čas do ciziny. Ale neberu naši ligu jako něco špatného.

Pavel Nedvěd odešel do zahraničí ve 24, Karel Poborský zhruba ve stejném věku a oba se stali světovými hvězdami. Dnes se mladí hráči i díky vlivu svých manažerů celí třesou, aby mohli jít do ciziny už ještě takřka coby dorostenci a naprostá většina z nich tam pohoří. Určitě to s klukama na repre srazu probíráš. Můžeš se pokusit vysvětlit, proč jste tak netrpěliví? Pokud máte potřebný talent a kvalitu, tak se do toho zahraničí stejně nakonec dostanete. Jaký na to máš názor ty osobně?

Mám třeba kamaráda Milana Jiráska, který odešel ze Sparty do Interu Milán. Bavili jsme se o tom a říkal mi, že odešel, protože ve Spartě neviděl budoucnost. Takový názor já nemám. Tvrdil, že ve Spartě byla fůra středních záložníků, přes které by se nedostal. Tak odešel, ale v Interu se stejně zatím neprosadil.. Je každého věc, jakou cestou jde, já do ciziny nepospíchám…

Je trenér Petr Janoušek opravdu tak dobrý, jak vypovídají výsledky, kterými s vámi dosáhl a mohl bys zkusit charakterizovat jeho silné stránky?

Měl jsem trenéra Janouška tři, nebo čtyři roky a podle mě je to nejlepší trenér, jakého jsem doteď poznal. Mimo jiné měl výborné tréninky, dokázal nás zfanatizovat, hodně nás ty tréninky bavily.
Umí komunikovat s hráči, nemá oblíbence, které by prosazoval, myslím že má na to, aby se v budoucnu stal úspěšným trenérem i u týmu mužů.

Kdo je tvůj nejoblíbenější spoluhráč, se kterým bys mohl hrát poslepu? :)

Poslepu… I když hrajeme každý na jiné straně hřiště, tak myslím Láďa Krejčí. Nebo taky Jirka Skalák, se kterým už hraju vlastně od A žáků, navíc je v útoku na mé straně, takže s ním určitě.

V přípravném zápase proti Persepoli většina tvých centrů chodila do brankáře, byl to pokyn trenéra nebo ti to nesedlo? :)

Nebyl to pokyn trenéra, nesedlo mi to :)

Kolik peněz bere fotbalista ve Spartě, který se pohybuje na hraně béčka a áčka? :P Stačí částka v českých korunách, nemusíš psát nějakou omáčku kolem, že zaleží jestli nastoupíš za A-tým, jestli dáš gól atp :)

Nebudu říkat částky, odpovím Šalamounsky, že pro kluka jako já je to částka, která stačí :)

Odchovanci Sparty se asi víc než kdo jiný u nás upínají k prvnímu soutěžnímu startu za A tým. Ta cesta je hodně trnitá, ale pár výjimek se najde. Tobě se to poštěstilo, ale v jednom z nejsmutnějších zápasů za poslední roky. Vnímal jsi v tu chvíli blížící se obrovskou prohru, nebo jsi měl jen motivaci za tu půl hodinku něco dokázat? A jak vypadala tvá vysněná představa prvního startu?

Měl jsem dost smíšené pocity. Na jednu stranu jsem byl šťastný, že jsem dostal šanci, ale to jak zápas dopadl bylo smutné…takže smíšené pocity…
Každý si to asi vysní jinak… třeba jako zápas, kde vyhrajeme 3:0 a jde mi to… když jsem šel do zápasu se Žilinou a prohrávali jsme, tak jsem si v duchu říkám, že bychom mohli dát 3 góly a třeba dva já a na třetí přihrát… to by bylo fantastický… bohužel to tak vždycky není.

Co znamená pro hráče sparťanského béčka výkon Kuby Podaného v zápase s Palermem? Když vidíš kluka, se kterým trénuješ a on třeba na tréninku tolik nevyčnívá, ale trenér po něm nečekaně sáhne a on zahraje tak, jak Kuba v tom zápase zahrál? Pomůže ti to pak v uvažování, že všechno to co v juniorce děláš, má smysl?


Případ Kuby Podaného nás dost povzbudil, vidíme, že se z Béčka do A týmu dá dostat. Že když trenér potřebuje, tak klidně někomu z B týmu tu šanci dá.
Kuba tu šanci dostal, chytl se jí a uspěl. Je to pro nás povzbuzení.

V jedné z novinářských anket ohledně budoucího reprezentačního mužstva pro MS 2014 tě dal Martin Frýdek do základní sestavy. Určitě to mělo tehdy v kabině ohlas :-) Myslíš, že ti tohle prohlášení nějak pomohlo?

Musím říct, že když jsem si ty noviny koupil tak jsem na to zíral…. Martin Frýdek mě i trénoval, byl jsem kapitán, měl mě rád. To je asi i jeden z důvodů – trénoval mě, zná mě, věří mi…

Když v zimní přípravě běháš nekonečně do kopců a už jedeš na krev, co je tvoje motivace? Máš něco, co ti vždycky řekne „musíš!“ ?


Motivace… snažím se motivovat se na nejbližší cíl… například když jsme byli na běžkách, měl jsem motivaci takovou, abych zůstal v kádru a jel do Dubaje s týmem. Dělám to tak pořád… na kažém tréninku se snažím ,abych byl v nominaci na nejbližší akci.

Štěpán Vachoušek se o komunikaci s hráči kteří moc nehrajou nevyjadřoval dvakrát lichotivě, máš v tomto lepší zkušenosti ?

Nemyslím si, že by byla komunikace špatná, jak se někde píše. Dozvíme se všechno včas. Třebas ne mezi prvními, ale včas, abychom vše potřebné stihli.

Jak moc jsou v repre tréninky v U19 pod Hřebíkem rozděleny na taktiku a hru ? Jaký názor máš na tohoto trenéra ?

Když přijedeme na nějakou akci, většinou dva dny před nejbližším zápasem jedeme naplno, pak těsně před zápasem spíš taktiku. Byli jsme i sami za trenérem Hřebíkem a dával nám individuální rady a tréninky, co zlepšit. Myslím, že má na nás pozitivní vliv.

Ví se v kabině o akci s kníry na Liverpool ? Co na to říkáš ? Pěstuje někdo z hráčů knír i po CSKA ? Měls na CSKA knír také? Co říkáš na fanouškovské choreografie?

Knír jsem měl taky, ale nebyl jsem nakonec ani na lavičce, tak jsem si ho oholil… ale mně to stejně moc neroste :)
O fanoušcích se bavíme. Třeba na Eindhoven, to bylo krásný, jak bylo choreo. A i jiná,nejen tohle. A nápad s kníry je taky fajn, fanoušci budou mít knír, hráči měli, nebo i budou mít taky… i tohle fanoušky a hráče víc spojuje.

Kolik kluků z toho slavnýho dorostu má podle Tebe už teď na první ligu ? A na první ligu ve Spartě?

To je těžká otázka… myslím, že jsme byli dost silný ročník. Pokud mám tipovat, tak myslím, že v lize by se alespoň 5 nebo 6 hráčů mohlo prosadit.

Na jakých postech jsi ve své kariéře dosud nastupoval?

Odmala do nějakých 12 let jsem hrál v útoku. Pak jsem měl ale období, kdy jsem neproměňoval šance a nedával góly. Tak mě trenér zkusil na pravého záložníka, tam mi to šlo a už jsem tam zůstal. Jiný post kromě pár záskoků na pravém obránci už ne.Jak vidíš ty svou kopací techniku? Co ty a zahrávání standardních situací?

Myslím, že zrovna kopací technika je moje slabší stránka a měl bych ji zlepšit. Standardky jsem nikdy nekopal, ale trenér Chovanec po mně chtěl, ať je zahrávám. Budu na nich muset zapracovat v tréninku. Třeba mi to půjde dobře a bude to důvod, proč by mě pak kvůli této přednosti měl stavět do zápasů. To nám říká i trenér Hřebík, že si musíme najít něco, nebo umět něco, proč by nás pak trenér na to hřiště měl dát.

Někteří fotbalisté mají silnější vždy jednu nohu a druhou „ na opírání „. Jak jsi na tom ty?

Jsem na tom jako většina fotbalistů. Jednu nohu silnější – u mě pravou… a druhou spíš na to opírání.

Zůstáváš například po tréninku ještě sám na hřišti a piluješ třeba centry, střelbu? Případně, děláte někdo z kádru, ať už prvního mužstva či rezervy?

Teď v přípravě si nepřidáváme, je dost náročná. Ale v sezoně ano, když jsou tréninky na Letné, tak zůstáváme třeba o 20 min déle, zkoušíme prudké přihrávky, nebo jedni centrují a druzí zakončují…

V dorostu jsi spolupracoval a i v béčku spolupracuješ na pravé straně sestavy s krajním bekem Adamem Jánošem. Dá se říci, že už jste na sebe zvyklí a máte zažité jisté automatismy?

S Adamem Jánošem spolu hrajeme taky dlouho, už od A žáků a teď spolu v lajně hrajeme prakticky už 4 roky, takže jsme sehraní, myslím,že si rozumíme a že nám to jde.

Už se těšíš, až jednou vyběhne v mistrovském utkání sparťanské áčko v základní sestavě s dvojicí Jánoš – Kadeřábek na pravé straně? :)

To je hezká představa, kdyby se to stalo… třeba se to povede.

Těší tě to, že spousta fanoušků v tobě vidí velký potenciál, budoucnost Sparty a jasnou volbu pro budoucí jedničku na pravém kraji zálohy?

To nevím, jestli si to myslí, ale pokud ano, tak mě to samozřejmě těší. Sledujeme s rukama názory fanoušků, diskuzní fora, co si o nás myslí a tak. Bývá to samozřejmě někdy i negativní, ale sledujeme to.

Nebojíš se, že ti stoupne sláva do hlavy? Kdo by ti řekl, kdyby se tak stalo?

Myslím, že by mi to řekli a řešili by se mnou rodiče… Musím přiznat, že už jsem jednou takovou tendenci měl, ale rodiče to se mnou vyřešili… Snažím se zůstat takový, jako jsem byl, být ve spojení se starými kamarády…

Jaký máš vztah ke svému dědečkovi Václavu Vránovi, bývalému hráči Sparty, co on říká na tvoji kariéru ve Spartě?
Pomáhal ti děda nějak v tvých prvních fotbalových krůčcích?S dědou mám výborný vztah. Odmala mě vodil na fotbaly, on i rodiče. Chodí, pokud může, na každý zápas, dokáže mě pochválit, i vytknout chyby. Říká mi, že jsem podobný jako on, že taky dával málo gólů, že taky spíš přihrával.

Bylo jasně dané, že budeš hrát fotbal ve Spartě a ne nikde jinde?

Myslím, že to bylo jasně dané. Děda Sparťan, rodiče taky… sice bydlím na pomezí Vršovic a Nuslí, takže blíž bych to měl na Slavii, nebo Bohemku, ale tím vyznáním to bylo dané, začal jsm ve spartě a nikdy jsem nehrál jinde.

Víš hodně o jeho sparťanské kariéře?

O své kariéře mi děda vyprávěl, něco vím i z knížek, z fotek… Nedávno jsem viděl nějaké fotografie v novinách, vyprávěl mi o derby, kde bylo nějakých 50 tisíc diváků, ukazoval mi z toho i fotky… Neznám jeho kariéru nijak detailně, ale takhle ano.

Co říkáš na aktivitu fans ACS, konkrétně sdružení 12. hráč a webu Spartaforever, kdy sami bez jakékoli „ pomoci „ zorganizovali nejen autobusový zájezd ( celkem pět autobusů ) pro příznivce Sparty do Liverpoolu, ale dokonce připravili i letecký speciál fanoušků?

Myslím, že je to fantastický. Nejen že se na zápas v Liverpoolu dostanou další fanoušci ale je vidět, jak je Sparta zajímá a co pro ni umí udělat.

Víš o fanouškovském webu Spartaforever a případně jestli ho navštěvuješ a co tě tam zaujalo?

Web Spartaforever sleduju. Koukám do diskuzí, hodně taky na fotky, bývají tam fotky z béčka, A týmu, někdy dorostu… takže ano, sleduju.

A poslední dotaz. Co pro tebe znamená SPARTA PRAHA?

Je to pro mě druhá rodina. Jsem ve spartě od 5 let, jak jsem už říkal, tak nikdy jsem ten dres nevyměnil za jiný, pořád jen Sparta… Je to fakt druhá rodina…Díky za rozhovor.


Redakce

Diskuze k článku

Komentáře (24)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter


  Novinky na internetu
hrac

Kanga Guélor

známka:

6 9

zápasy: 7
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Nita Florin

známka:

6 3

zápasy: 8
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

12. hráč

známka:

6 3

zápasy: 8
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Plavsić Srdjan

známka:

5 8

zápasy: 8
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Hložek Adam

známka:

5 8

zápasy: 6
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  Skříň  Skříň  170

2.  miram  miram  159

3.  Pacos  Pacos  157

4.  bbs  bbs  148

4.  Adjan  Adjan  148

6.  pepe.spartan  pepe.spartan  146

7.  Morn  Morn  143

8.  vráťa  vráťa  140

8.  inaccess  inaccess  140

10.  vejric  vejric  139

11.  bendys77  bendys77  137

Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2019 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter