Redakce | 18.03.2024 10:20

Kdybych měl odpovědět na orázku, co považuju za tu jednu jedinečnou věc, typickou pro českou kulturu, tak mám za sebe úplně jasno: je to ta neuvěřitelná schopnost udělat si ze všeho na světě srandu. Jak z vážnejch věcí, tak z blbostí, je to jedno. Ta sebezáchovná reakce lidí, když jim je opravdu ouvej, je obrátit věci v žert. Když s tou hrůzou nemůžeš nic dělat, tak si z ní udělej prdel. A pokud Nacisti za Protektorátu říkali Čechům „lachende Bestien“ – smějící se bestie – tak to bylo přesně z těchto důvodů. Ať se děje, co chce, tady se s tím lidi vždycky jsou schopni nějak srovnat, udělat si legraci ze sebe i z tebe a jít dál. Takhle se doma proti Liverpoolu za stavu 1:4 zpívá sborem „Sparťani dejte jim bůra“ a když nám tam v odvetě přistanou 4 fíky za 14 minut, fandové na síti se věnujou extrapolacím toho hororovýho začátku na celej zápas a dochází se k exaktním závěrům, že ten zápas musí skončit 38:0. Ale jak jinak, než humorem, jde čelit něčemu takovýmu, jako se nám stalo ve dvojzápase s LFC? Rochnit se v tom, jak je soupeř o světelný roky jinde a pomiliontý zdůrazňovat, že od začátku bylo jasný, že fakt nemáme šanci? Může to bejt tisíckrát pravda, ale za sebe v tom nevidím sebemenší přínos. A strašně rád vidím, že jak doma, tak na výjezdu na sever Anglie to fandové a fanynky vzali přesně z tohohle konce: když už z toho nekouká pro nás žádnej úctyhodnej výsledek, tak si užijem aspoň to fandění. A jak viděla celá Evropa, ani na posvátným Anfieldu se Sparťani a Sparťanky neztratili. Klobouk dolů!

15 branek za tejden, dlouhý projížďky na kolotoči proti prvnímu mančaftu Premiérlík, na pohled laciný branky od borců, co sami stojej jako celej náš kádr dohromady, to všechno se samozřejmě v mediálním světě sleje do jednoho pojmu: krize! Sparta je v krizi! Priske je v koncích! Rok a půl měli štěstí, ale Liverpool teď ukázal, že císař byl vlastně celou tu dobu nahatej. Za ty roky už jsem pochopil, jak zdejší mediální rybníček funguje: Sparta táhne, to je jasný, ale kdežto u chvalozpěvů choděj kliky jenom od Sparťanů, tak u těch flusanců si kliknou i olomoučák s chacharem... A proto teď nastávaj ty pravý žně: samotnýho mě to docela otravuje, ale naše mediální experty jsem s nějakým úsilím schopnej odfiltrovat. Jak je ale známo, je Sparťanskej fanda osobnost s notorickým sklonem k hysterii a tak je těžký po 15 banánech za 3 zápasy zachovávat stoickej klid a netahat si ty výlevy i do vlastního baráku. Tady mě to stojí úsilí o poznání víc, ale taky si uvědomuju, že moje myš má nahoře takový šikovný kolečko a tak ho zhusta využívám a roluju, co zvládnu. Klepec o 4 v Plzni mě, samozřejmě, netěší ani trochu, ale jak u mě po pár dnech opadne frustrace při pomyšlení na slavící fandy soupeře, tak se začnu soustředit na to, že opravdu důležitá bude ta reakce. S výsledkem zes Plzně dneska už neuděláme nic, žejo.

A když pominu odvetu na Anfieldu, která, co si budem, byla docela z povinnosti, tak se ta reakce měla ukázat právě dneska proti Hradci. A ani já vám nebudu kecat, že ty příděly šli naprosto mimo mě: sám se zaměřím na to, že nás dneska musej zajímat zejména 3 body. Ostatní vem čert. Na jednu stranu se přesvědčuju o tom, že celá ta domnělá krize se odehrává mnohem víc ve virtuálu: v médiích, na sítích a ve fans komunitě. Jako vždycky po takových zápasech se napíše spousta velkejch mouder, zasvěcenejch analýz a definitivních soudů. Já ale chci věřit tomu, že v tom mančaftu samotným se nic moc tak zásadního neděje. Jo, ztratili jsme 3 body v Plzni, blbý no, ale to už tak prostě je a je potřeba koukat dál. Hmmm... ledaže by se přecejen ukázalo, že to hráči maj v hlavách víc, než bych čekal. Znáte to: blbej náhodnej fík a naše trápení, který třeba skončí remízou. Fuuu... To se nám zrovna dneska do krámu vůbec nehodí... Takhle nějak se to ve mně mísí a hlavně už chci, aby ten zápas začal a já moh všechny ty úvahy pustit z hlavy. Pravda je totiž na hřišti, víme?

Moc rád vidím, že Brian nic nezkouší, nikoho nešetří a prostě tam pošle to nej, co máme k dispozici. Únava-neúnava, tady musíme za 3 a hotovo. A já taky nedokážu posoudit, jak moc sil vás stojí zápas, kde jste 90 minut za téninkovej kužel. Na Hradec nijak supr nevlítnem – maj ti naši přece jen v hlavách nějakou pochybnost? Kvalita na naší straně a prví gól to uklidní, říkám si. Naštěstí přijde už v 16. minutě a zase vyprodaná Letná může slavit. Hráče i ochozy gól evidentně hodí do pohody: takhle je to vono! Hrozně rád vidím zase ten dominantní výkon, jak jsme na něj od Sparty zvyklí – přinejmenším v lize. Pojďte dát druhýho do půle, ať máme definitivně klid! Žádná loženka se už ale bohužel neurodí: Víťas zakončuje hodně z úhlu a Ryneš bombí do boční sítě. Do kabin se jde za stavu 1:0, ale já mám radost z toho, co se tady dneska odehrává. Naši nejpozděj od góla nejsou nijak nervní a hrají si to svoje – vůbec nepochybuju o tom, že když nic jinýho, tak soupeře v druhý půli uběháme. Hned po pauze vystihne Šulo rozehrávku soupeře, přistrkuje Kuchtovi a ten se neukvapí, potáhne si to do ideální pozice a na jistotu zvyšuje na 2:0. Sice máme teprve nějakou 48., ale já vím, že z tohohle dneska drama nebude. A jsem za to moc rád: vono těch dramat bylo v posledních tejdnech až-až. Pojďme si dneska zahrát fotbal! A ten se v těch chvílích docela hraje: gól Haraslína odvolává VAR pro ofsajd, stejnej hráč pak po Kuchtově přiťuknutí „na oplátku“ před prázdnou bombí do břevna a v těch chvílích to vypadá na to, že Votroci odjedou dneska s ranečkem. Jejich jedinou šanci v 56. lapá Vindahl, kterej si dneska mnohem víc zacentruje, než zachytá: jako v 68. když skvělým dlouhým nákopem najde Šula, kterej pošle do tisíciprocentní Sadílka, ale ten zahazuje. Škoda, Sáďa musí vnímat, že mu pomalu ale jistě ujíždí vlak a ve středu zálohy máme dneska kvalitu, který přestává stačit – gól by mu určitě pomoh... V 72. se na hřiště podívá dokonce Honza Mejdr – toho už jsem opravdu nečekal... A v 84. má i jednu šanci, se kterou ale naloží tak docela po Mejdrovsku... Zápas se pak dohrává – jsem moc rád za to, co vidím: žádný blbosti, žádný pochybnosti. Dominance a fotbalová krása na naší straně. Paráda! Kaňkou je ztráta čistýho konta v nastavení, ale v dnešním zápase asi fakt šlo hlavně o ty body a ty zůstávaj tam, kde jich je nejvíc.

Tak máme ten šílenej start jara za sebou! I v původním znění to bylo to těžký jako prase a to se nám do toho ještě totálně nad plán vecpal dvojzápas s jedním z nejlepších mančaftů planety. A možná zní jako blbost ty 2 zápasy z toho programu vyndavat: nejde říct, že se nestaly – já je přesto mám taknějak v závorce. Doufám, že si kluci z toho něco vzali, ale je potřeba sportovně uznat, že LFC ve svý současný fazóně pro nás není žádným způsobem měřítko. Když teda pominu tyhle 2 mače, tak v Plzni to nemusel bejt takovej klepec, ale tam zas je asi potřeba vidět, že prohra je prohra, ať 1:0 nebo šest... A moje oblíbená anketa z fóra „brali byste raši výhru tady nebo prohru támhle“ je moc zábavná disciplína, ale každej, komu už byly 4 roky určitě chápe, že takhle to ve světě opravdu nechodí. Přiznám, že Hradec mě hodně uklidnil: žádná panika, žádný zběsilý přehazování výhybek se nekoná. Ta šňůra předtím – 4x Evropa, 2x Derby, Plzeň venku – bylo obrovský vychýlení a za sebe bych řekl, že jsme ho zvládli hodně dobře. Rád jsem ho zažil a hodně jsem si u toho prožil a tomu mančaftu to dá určitě strašně moc. Teď budu rád za pár dnů úplnýho volna při reprenudě a po neděli nemám nejmenších pochyb o tom, že se Sparta vrátí zase hladová a motivovaná tak, jak jsme si na ni tak rádi zvykli.

Sparta forever!

Novák


AC Sparta Praha B – FC Hradec Králové 2:1 (1:0)

Branky: 16. Birmančević (Wiesner), 47. Kuchta (Haraslín). ŽK: 35. Wiesner – 55. Kučera, 58. Dancák, 63. Krejčí, 71. Čmelík. Rozhodčí: O. Berka – M. Vlček, M. Leška (A. Trska) | VAR: J. Všetečka | AVAR: J. Váňa. Návštěva: 16 666.

Sestava Sparty: Vindahl – Zelený, Panák, Vitík – Ryneš, Sadílek (87. Solbakken), Laci, Wiesner (72. Mejdr) – Haraslín (72. Tuci), Kuchta (80. Olatunji), Birmančević (87. Karabec).

Sestava Hradce: Zadražil – Spáčil (69. Čech), Čihák, Klíma – Krejčí, Dancák, Kodeš, Čmelík (87. Hais) – Šašinka (64. Koubek), Kučera – Vašulín (64. Juliš).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Feel the rain on your skin - report z výjezdu do Liverpoolu

Co týden dal a dá jaro 2024 (5.díl)

Díky FCS Opolany za příspěvek na choreo

Srovnání - report ze zápasu Sparta - Liverpool na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (4.díl)

VSTUPENKY, PŘEKUPNÍCI, PODVODNÍCI

Malověrnost - report k nedělnímu DERBY na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (3.díl)

Když jsem jel do Hradišťa pro tři body - report z výjezdu na Slovácko

Autobusem 12. HRÁČE do Liverpoolu

Zpráva Sparta Fans II.

Letecký speciál do Liverpoolu

Je toho moc! - report z výhry nad Galatasaray

Sparta vs. Liberec se zastávkou v Istanbulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (2.díl)

Choreo na Galatasaray

Nakonec to byla dřina - report z výhry Sparty nad Libercem

Letadlem do Cařihradu - report z výletu do Istanbulu fanouškovským leteckým speciálem

Horoskop a hvězdy - report z výjezdu do Istanbulu

Co týden dal a dá jaro 2024 (1.díl)

SF20 let: Luky, už jsme (snad) na té cestě správným směrem

Jeden den tam v Karviné - report z výjezdu za Spartou do Karviné

VŠECHNO NEJLEPŠÍ NÁM, VÁM!

Co týden dal a dá jaro 2024 - prolog

Redakce | 18.03.2024 10:20 Vstoupit do diskuze
7