Redakce | 13.03.2024 08:52

Další příběh seriálu SF20let je jeden z těch pro nás úplně nejsrdečnějších. Povídání s Tomášem Křivdou. Se sparťanem, který se z klubového stážisty stal jeho generálním ředitelem. S někým, kdo nás provází po celou dobu existence SF, kdo nám byl z klubu vždycky nejblíže a nesčetněkrát nás podpořil.

Tome, rádi tě vidíme! Nejdříve opětovně přijmi gratulaci k tvé nové pozici. Máme tvůj profesní příběh moc rádi. Máš i náš respekt. Zároveň si vážíme toho, že sis ve svém našlapaném kalendáři na nás našel čas. Co se ti vybaví, když se řekne SF?
Fanoušci. Vášeň. Sparta. Není třeba nic dalšího dodávat. Web jsem navštěvoval ještě předtím, než jsem do klubu přišel. Tehdy jsem na něj chodil více než na ten oficiální. Vše jsem od začátku sledoval. Když jsem na Spartu pak v roce 2005 nastoupil, dostal jsem na starosti web sparta.cz. Na něj jsem pak chodil víc. (smích)

SF pro mě vždy bylo zajímavým zdrojem informací i přehledem nálady ve fans prostředí. Zároveň pro mě vždycky bylo i generátorem neuvěřitelného množství nápadů a skvělých aktivit. V neposlední řadě pro mě znamená i spoustu stráveného času s lidmi, kteří mají Spartu rádi tak, jako ji mám rád já.

Měnil se v závislosti na tvé klubové pozici nějak tvůj pohled či vztah k SF?
Určitě jo. Tak jak se vyvíjím já jako člověk a má pozice v klubu a s ní spojená odpovědnost, tak se vyvíjí i vztah k SF. Nejintenzivnější byl, když na Spartě někdy v roce 2006 vznikal marketing. Já byl na začátku a řadu let jeho jediný zaměstnanec.

Nikdo v té době například ještě nevěděl, co je pozice a zkratka SLO (poznámka. Supporter Liaison Officer, kontaktní osoba klubu pro fanoušky), ale já jsem ho vlastně tehdy dělal. Byl jsem v každodenním kontaktu s fanoušky a dlouhá léta takový spojovací článek mezi klubem a fanoušky. Společně ještě s Příbou a poté třeba Kásou. Snažil jsem se přenášet nápady fanoušků do realizace. Proto ten můj vztah k SF byl nejsilnější, když jsem vedl marketingové oddělení. Těch osm, možná deset let. Velmi silně jsem vnímal důležitost aktivity SF. Byli jsme i v dennodenním kontaktu.

Na tu dobu moc rádi vzpomínáme i my.
Zajímavé je, že jsem na začátku před těmi téměř dvaceti lety možná ani nechápal, proč by měli mít fanoušci svůj vlastní web. Vnímal jsem, že bychom mohli mít všichni jen jedno místo v podobě oficiálních stránek. Tenhle můj pohled se postupem času vyvinul. Teď snad ještě více než dříve oceňuji to, že SF je a že je někdo již dvacet let ochoten věnovat svůj čas, energii i peníze do něčeho pro ostatní. Pro sparťany. Něčemu, co je nejen pro všechny fanoušky klubu, ale i pro klub jako takový. Klubu to pomáhá. Čím silnější je totiž komunita fanoušků, tím silnější je klub. Naše Sparta.

Určitě. Z našeho pohledu je zajímavé, že svět kolem nás se proměnil, ale SF se svými základy stále zůstává velmi populární. Jsme za to moc rádi a velmi si toho vážíme. Před těmi 20 lety SF svým pojetím možná lehce předstihlo dobu a vývoj, nicméně nyní už třeba máme dobu podcastů, která zatím naopak na SF nemáme. Čím to dle tebe je, že se SF stále drží a ta jeho základní vize, pojetí i podoba jsou stále tak oblíbené?
Tak asi to je tím, že zakladatelé nejspíše nemají nic jiného na práci a mají na všechno čas (smích).

Přesně. Teď už to stejně dělají jen SF roboti a umělá inteligence :-)
A na fóru Popelář :-) Zpátky ale k otázce. Zaprvé je to rozhodně zakladateli. Je to lidmi, kteří za tím vším stáli a stojí, a na které se nabalila skupinka dalších. Já vím, že to není o desítkách lidí, ale jednotkách, kteří za SF stojí opravdu aktivně.

Myslím si, že si SF našlo tu správnou pozici, kdy jako platforma funguje opravdu pro všechny fanoušky a je pro každou sparťanku a sparťana. SF je pro tátu, který chodí se synem na fotbal a na pivo předtím s kamarády se nedostane, pro fans skupiny, party kamarádů, až po aktivního kotelníka, kterého zajímají choreografie. SF je pro všechny a tím si udržuje tu svou relevanci. Já si přeju, aby tady takhle SF bylo i dál a prospěšné pro sparťany.

V příběhu SF jsi měl též velmi důležitou roli. Hodně jsi nás podporoval. Jaké aktivity jsou pro tebe za těch 20 let ty srdeční? Tvá nej.
Já mám několik silných zážitků. Jsem hrdý především na to, kolik nových tradic se nám za tu dobu společně se SF a ve spolupráci s mnohými dalšími fanoušky, fans skupinami a kotlem podařilo vytvořit. Je jich opravdu spousta. Řeknu proto to, co je pro mě nejdůležitější. A co má dodnes vliv na to, jak fungujeme tady na našem stadionu a jak si užíváme ten vrchol týdne v podobě zápasu.

Je to především předzápasový ceremoniál. Na něm jsme společně pracovali. Skládal se střípek po střípku do jednoho celku. Všechny ty drobné aktivity. Kdysi dávno jsme se bavili o tom, že by bylo super mít velké vlajky. Bruska mě pozval do hospody Na Brusku na pivo a tam jsme si řekli, že do toho půjdeme. V té době jsem přemýšlel, že by bylo fajn dostat fanoušky na stadion dřív a mít nějaký ceremoniál, na který se všichni budou těšit. Aby měli hráči podporu už při nástupu, nebo už rozcvičení, a dali jsme signál soupeři, že na Letné rozhodně bodovat nebudou.

Tohle též patří mezi naše top. V souvislosti s vlajkami určitě zmíníš i to, co se všechno řešilo. (smích)
No nebylo úplně jednoduché velké vlajky v klubu tehdy prosadit. U některých kolegů panovaly obavy, že se může stát, že fanoušek majzne hráče soupeře či rozhodčího, jelikož se tehdy ještě nastupovalo do špalíru u střídaček a hráči jím procházeli. To bylo jen šest vlajek. Při současném počtu by to již takto nešlo. Měl jsem ale silný argument. Každý fanoušek přeci chce, aby se vyhrálo a moc dobře ví, že pokud by něco takového nastalo, tak je to kontumace 0:3 a to nechce.

První zápas s vlajkami bylo derby, vyhrálo se, vše proběhlo parádně a vlajky se ukotvily v předzápasovém programu. To bylo někdy 2011/2012. Někdo přišel s písničkou od skupiny Riviera Playboyz. Kluci ji upravili do stadionového aranžmá, aby to bylo údernější a kratší. Další dílek. Pak se dala odpovídačka základní sestavy spíkra s tribunami. Do toho jsme vrátili dřívější hymnu Zpívej, kdo jsi sparťanem. Chtěli jsme do času těsně před zápasem vložit nějaký prvek společné aktivity, na který se každý bude těšit. Ve spolupráci celé řady lidí a fanoušků tehdy vznikl náš skvělý a jedinečný ceremoniál a kluci to dnes již jen ladí. Ani se tomu nechce věřit, že to je již více než 10 let, co si ho společně užíváme. A tohle mělo největší přínos a dopad.

Napadá tě ještě něco?
Začali jsme tehdy společně dělat celostadionová chorea, která byla předtím z nějakého důvodu zakázaná. Mým úkolem bylo najít cestu, jak je společně dělat a za jakých pravidel. Teď už nikoho nenapadne, proč by choreo mělo být zakázané. Vím, že za tím je obrovské množství práce i je potřeba fakt dost peněz. Vážím si proto všech, kteří se na tom jakkoliv podílejí. Výsledný efekt vypadá fantasticky.

Co tvůj nejsrdečnější zápas?
Chelsea – Sparta (rok 2013). Z mnoha důvodů, ale především kvůli tomu, že jsem tehdy cítil obrovskou hrdost.

Bylo to i díky akci „kulichy“. :-) Volal mi tehdy Standa ze Stylsportu, že mu to nedá spát a že když v Londýně zakázali choreo, tak i tak musíme něco udělat. Přemýšleli jsme, hledali cesty a průběžně si psali. Pamatuji si, jak mi pak volal i na Štědrý den. Vyrážel jsem za kamarády na naše tradiční dopolední setkání v podobě vánočního piva. Standa mi říkal, že to prostě nejde, jet na Chelsea a nemít žádnou prezentaci. Povídá, zda by nešlo udělat kulichy. Tak jsme si řekli, že potřebujeme 3 tisíce kulichů a máme na to měsíc a něco. Přišly dva dny před odjezdem fans autobusů, které je do Londýna vezly. Společně všechno dojednat a zkoordinovat - kulichy, autobusy, pochod a další věci kolem - to bylo pro všechny extrémně náročné. Chybělo tomu jen to, aby nám Hazard nedal gól minutu před koncem, jelikož by se šlo do prodloužení a tam bychom je dali.

Bylo opravdu skvělé, jak se pak o Spartě a fanoušcích všude pozitivně psalo, včetně zahraničních médií. Zaujali je kulichy, organizované fandění i hlasitost supportu. Tehdy jsem si to na maximum užil a byl neuvěřitelně hrdý. Přál bych si, aby takových výjezdů bylo co nejvíce a především s ještě lepším výsledkem.

Mám také rád a se SF hodně spojenou aktivitu Dvanáctým hráčem Sparty jsme my. Byla to iniciativa SF, ke které se brzy přidal kotel, spousta fans skupin, fanoušků, mělo to velkou pozitivní odezvu u hráčů, v klubu….Tam fanoušci dělali celou řadu aktivit, které jsem se já a další lidé v klubu snažili podpořit, či dále posunout do dalších aktivit třeba i klubu, např. fanouškovský manifest, předání dresu s číslem 12 a další.

No vida, to nám připomíná jednu záležitost. Tehdy se na tiskové konferenci podepisovala i smlouvu klubu s fans, která běží a jsou tam asi nevyplacené prémie za poslední titul (smích). Co nám k tomu řekneš?! Tam asi budou nějaké sudy piva pro fans.
Budu se muset podívat do smlouvy, jak je postavená (smích).

Byl bych nesmírně rád, abychom před sebou měli nějaké oslavy, kde budeme moci sudy piva zaplatit a vyvalit. Společně pro úspěch udělejme vše, co je v našich silách. Každý máme ještě v živé paměti, jak jsme si užili poslední oslavy titulu na Letenské pláni. To byla skvělá party a zážitek. Bylo by fajn si to zopakovat.

Kdybys měl o SF napsat kapitolu do knihy Železná Sparta, co by tam bylo?
Hodně jsem řekl úplně na začátku rozhovoru. SF mělo v těch uplynulých mnoha letech výrazný podíl na tom, že se na Letné postupně a ve spolupráci s dalšími fans skupinami proměnila atmosféra a vznikla daleko silnější komunita sparťanských fanoušků. Je skvělé, že se na tom podílí stále větší množství fans skupin i jednotlivců, vlastně všechny sparťanky a sparťani. Atmosféra při zápasech na Letné je totiž úžasná.

Co bys nám popřál do dalších let?
Abyste všichni kolem SF měli pořád co nejvíce energie posouvat ty věci vpřed. Nejen web, ale i všechny ty aktivity kolem. Přál bych si, aby Sparta jako klub dělala všem sparťanským fanouškům co největší radost a ti mohli být na klub hrdí.

Díky za rozhovor. Ať se tobě, nám všem a Spartě daří!

Redakce


Utekl ti některý z příběhů SF20let? Přečti si ho:

SF20 let: Luky, už jsme (snad) na té cestě správným směrem

SF20 let: Knížky na choreo, inspirace Realem i řádění

SF20 let: Sdílíme zlaté střípky niterných vzpomínek na opravdový SF pravěk

SF20 let: 2054

SF20 let: Integrace, aneb Spartaforever a jeho úloha v integraci "náplav"

SF20let: Jak to bylo s dvanáctým hráčem? Takto!

SF20let: Jak dobře znáte SF? Bude mít někdo ve výročním kvízu 55/55?

SF20let: Pocit ze zisku velké vlajky byl skoro jako po porodu

SF20let: Jak jsme dělali přestup Tomáše Rosického do Sparty

SF20let: Jak nám Matušovič zboural web

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhyCo se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2024 (6.díl)

„Lachende Bestien“ - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Feel the rain on your skin - report z výjezdu do Liverpoolu

Co týden dal a dá jaro 2024 (5.díl)

Díky FCS Opolany za příspěvek na choreo

Srovnání - report ze zápasu Sparta - Liverpool na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (4.díl)

VSTUPENKY, PŘEKUPNÍCI, PODVODNÍCI

Malověrnost - report k nedělnímu DERBY na Letné

Co týden dal a dá jaro 2024 (3.díl)

Když jsem jel do Hradišťa pro tři body - report z výjezdu na Slovácko

Autobusem 12. HRÁČE do Liverpoolu

Zpráva Sparta Fans II.

Letecký speciál do Liverpoolu

Je toho moc! - report z výhry nad Galatasaray

Sparta vs. Liberec se zastávkou v Istanbulu

Redakce | 13.03.2024 08:52 Vstoupit do diskuze
1