Redakce | 23.01.2024 21:10

Naše střípky ze SF pravěku zaznamenaly fantastickou odezvu. Ve čtenosti i množství otázek. Dáváme proto do placu ještě pár dalších vzpomínek. Věřte, nevěřte. Další díl seriálu SF20 let- svět srdečních příběhů je tu!

Knížky na choreo
Baví nás poznávat životní i Sparta příběhy dalších sparťanů. Každý z nás má nějaký. Každý z nás i nějaký píše. Zároveň máme osudy vepsané ve hvězdách. Máme svůj životní styl, osobitý přístup, vlastní rituály, vnímání fotbalu, prožívání fandovství, strasti a radosti. To dohromady dává neuvěřitelně pestrou a krásnou směsici. Neméně hezké je to, že se ale vždy minimálně jednou týdně ta různorodost nakonec propojí a spojí ve jménu SPARTA. V jeden pospolitý šik i hlas. Rozdílnosti jdou pak stranou. Podstatné je to, co nás spojuje.

Díky SF jsme měli možnost potkat obrovské množství sparťanek a sparťanů. Jsme za to moc rádi. Mnozí se stali našimi kamarády. Tak jako týpek, kterého jsme potkali při vzniku SF v roce 2004. Přihlásil se hned na první výzvu o zapojení do SF. Hodili jsme tedy na ochozu protilehlé slovo. Kovanej sparťan a životní pohodář. Klidná síla. Proto nás brutálně zaskočil jeho fanatický nápad na pozvednutí vizuální prezentace při zápasech.. Byl totiž úplně mimo jeho rozvážnost. „Dělám teď v knihovně, kde často vyhazujeme staré knihy. Co je takhle všechny rozstříhat na malé papírky, vyházet je fanoušky do vzduchu a udělat tak opravdovou Argentinu.“ Zahlásil s kamennou tváří. Bum! Spadli jsme pod stůl. Jako tohle nás fakt povalilo. Úplně jiná planeta. Nevěděli jsme, co na to říci. Stříhat knížky na choreo by nás asi fakt nenapadlo. Již dvacet let se tímhle nápadem bavíme. Nedošlo na něj. Naštěstí. Ale nějak takhle začalo před 20 lety jedno z mnoha silných přátelství. A právě tento mikro příběh věnujeme a vzdáváme i hold všem již pevným i nově tvořeným přátelstvím, která nám právě Sparta přinesla. A ještě nám umožní.

Jak nás inspiroval Real
Do SF jsme vtiskli naši vizi i kus sebe. Proto jsme od začátku věděli, že součástí našich aktivit bude i pomoc potřebným. V prvních letech to byly menší jednorázové akcičky. Zlom nastal někdy v roce 2007/2008. Z přátelství s Davidem Novotným se vyklubal nápad pinknout si přátelský fotbalový zápas s Realem Top Praha. Sportovním týmem složeným z osobností kulturního a sportovního života (více třeba zde: Vendetta aneb SF vs. Real Top Praha). Právě jeho členem David byl a stále je. Z toho vzešlo i osudové setkání s lídrem tohoto sdružení a týmu Sašou Smitou, také velkým sparťanem. Jeho vize s Realem, přístup a nadšení pro dobro i pomoc se přeneslo i na nás. Byl to skvělý impuls (více zde: Web Sparta Forever přispěl potřebným a chystá svůj projekt
. Řečí korporátů jsme si dali dohromady takový náš CSR plán, tedy plán společenské odpovědnosti. No prostě jsme si řekli, jak chceme pomáhat a že chceme třeba inspirovat a zapojit i to velké množství fanoušků, které na SF chodí. Nakonec z toho byly tři pilíře.

První je náš vlastní. Pomoci plnit, či alespoň podporovat cestu za různými fotbalovými i životními sny. Věříme totiž, že snít je důležité. A ještě důležitější je pro naplnění snů něco udělat. A v tom je někdy potřeba někoho správným impulsem na té cestě popostrčit, či povzbudit. Proto jsme naši podporu nazvali Cesta za snem. Nákup fotbalového vybavení, pořízení vstupenek na zápasy, peníze na podporu léčby nemocí, větší i menší dárky, zprostředkování kontaktů, či třeba set suvenýrů. To byly některé z našich dosavadních akcí.

Druhým pilířem je aktivní účast na sbírkách a projektech organizovaných napříč ACS fans táborem. Velké sbírky pro české děti, na pomoc po ničivém tornádu na Moravě, na léčbu dětí. To byly asi ty největší, které společně organizovaly velké ACS fans skupiny a podpořilo je velké množství z vás. Vybrané částky v každé z nich šly do statisíců korun. Velké díky za spoluúčast.

Třetí pilíř stojí na využití vysoké návštěvnosti webu a dosahu našich sociálních sítí. Průběžně sdílíme informace o vybraných veřejných sbírkách. Ideálně ve spojitosti s ACS. Naposledy například na auto pro Lukáška - malého velkého sparťana. Dříve sbírka na nákup invalidního vozíku pro Martina. S pokorou si uvědomujeme, že máme to štěstí, že na SF chodí hodně skvělých lidí. A když třeba občas po menších částkách přispějeme, dokážeme společně hodně pomoci.

Hrubou kalkulací se přes tyto tři pilíře zatím podařilo společně pomoci částkou přes 2 miliony korun. Sparťani, děkujeme, že se zapojujete a pomáháte spolu s námi. Vážíme si toho! I to je pro nás důkazem, že SF je více než jen web. Tímto příběhem vzdáváme hold inspiraci a děkujeme Sašovi a Realu za tu jejich.

Řádění v přímém přenosu
Hybatelem SF bylo vždy srdce. Proto když začaly v průběhu jara 2004 probleskávat zprávy o vypršení smlouvy a možném konci Karla Poborského v klubu, udělalo se nám mdlo. Nemohli jsme to nechat jen tak! Bylo třeba přispět k tomu, abychom o něj nepřišli a kolo dějin se točilo správným směrem. Vždyť jeho příchod do klubu spustil opravdovou mánii. Byla to mega bomba. Evropská hvězda v nejlepších letech šla ze zahraničního angažmá zpět do Čech. Za Spartu válel. To na něj se chodilo. Kapitán. Dribler. Technik. Miláček tribun. Dumali jsme proto, jak na to. Tehdy byla Praha a Česko polepené reklamami s jeho podobiznou. Klub nám sehnal několik z nich a jedna z ACS skupin vytvořila choreo Karle zůstaň.

Nám se však do cesty připletla jiná šancička, kterou jsme chtěli proměnit. V pražské Lucerně se v roce 2004 v přímém přenosu jedné z televizních stanic konalo vyhlášení ankety Zlatý míč. Jeden z nás se nějak zapletl do toho, že měl sehnat partu fanoušků, která na galerii doplní atmosféru večera. S pár dalšími kamarády jsme ji utvořili také my. Po celý průběh předávání jednotlivých cen jsme pilně povzbuzovali společně s našimi "spolupracovníky" z Odoleny Vody, kteří si k supportu přinesli i několik bubnů. Při předávání cen nenastalo nic výjimečného, první si odnesl držitel ocenění pro nejlepšího fotbalistu Evropy Pavel Nedvěd. Největšího aplausu se od nás dostalo všem Sparťanům. Na řadu pak přišel i narychlo ušitý plán, kdy se pokřik "Karle zůstaň" při oceňování našeho Poboráka rozlehl po utichlém sále. Zkušený moderátor večera Karel Šíp tohle naše lehké faux pas ustál s obrovskou noblesou. Zda i tohle přispělo k setrvání Karla, či nikoliv, to už nevíme. Nicméně ve Spartičce pokračoval i nadále. Jeho následný rozchod s klubem byl už jiný příběh. Tento příběh věnujeme všem, kteří se řídí především svým ACS srdcem. Všechny ty Xg jsou asi fajn, ale…srdce.

Sparta navždy!

Redakce


Přečtěte si i další příběhy sf20let:

SF20 let: Sdílíme zlaté střípky niterných vzpomínek na opravdový SF pravěk

SF20 let: 2054

SF20 let: Integrace, aneb Spartaforever a jeho úloha v integraci "náplav"

SF20let: Jak to bylo s dvanáctým hráčem? Takto!

SF20let: Jak dobře znáte SF? Bude mít někdo ve výročním kvízu 55/55?

SF20let: Pocit ze zisku velké vlajky byl skoro jako po porodu

SF20let: Jak jsme dělali přestup Tomáše Rosického do Sparty

SF20let: Jak nám Matušovič zboural web

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhy


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Kalendářní rok jsme zahájili vítězně - report z přípravy Sparta - FC Kodaň

SF20 let: Sdílíme zlaté střípky niterných vzpomínek na opravdový SF pravěk

Fanoušek měsíce - saeta

Slovo redakce: bilance roku 2023

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2023

SF20let: 2054

100 ACS věcí, které mi dělaly v roce 2023 radost

Letadlo do Istanbulu

Redakce | 23.01.2024 21:10 Vstoupit do diskuze
0