Redakce | 21.11.2023 04:08

Určitě vám neuniklo, že jsme po nějaké době znovu oživili dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne" pod novým názvem "Fanoušek měsíce". Počet zpovídaných v novém formátu se nám utěšeně rozrůstá a už to bude pomalu na menší archív. V předchozích medailoncích se nám představovali: Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito, Ondra, Bruno Rossini, Heppig, lightman1, Tommy., Průcha a Youthforce. Jsme moc rádi za ohlas, kterého se rubrice dostalo a doufáme, že vás rozhovory budou nadále bavit aspoň tak, jako nás. Všem zpovídaným děkujeme za čas, který nám věnovali!

Ač nerodilý Pražák, fandí Disi Spartě už od klukovských let. Pamatuje Mordor 2. ligy: dokonce to tehdy bylo poprvé, co se dostal na Letnou a samozřejmě na to vzpomíná dodnes. Ostatně, když někdo prohlásí, že je z duklácké rodiny, musí vám být jasné, že 20 už mu bylo… Je až dojemné číst si o tom, jak fandům, co toho mají fanouškovsky tolik za sebou, vlhnou oči při oslavách loňského titulu: jako spoustě z nás i jemu po nějakém období odevzdanosti vlil nedávný úspěch čerstvou fanouškovskou mízu. Přejeme Disimu a s ním i celé fanouškovské obci hodně takových zážitků v příštích letech.

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Táta fandil Dukle. Tak vlivem rodiny to nebylo. Prostě jsem jím zřejmě byl hned od doby, kdy jsem začal vnímat sport a především fotbal. Vyrůstal jsem na sídlišti okresního města a fotbal byl hlavní sport v létě a bendy hokej v zimě. Když se hrál fotbal rozdělovalo se to na Sparťany a slávisty. Když se mě před začátkem zápasu ptali komu fandím, tak jsem okamžitě vyhrkl Sparta ! Myslím, že za to můžou dvě věci. Václav Mašek a jeho famózní výkon proti Anderlechtu a dějepis.

2. Doplň, prosím: "Fanoušek Sparty je někdo, kdo..."

V dobrém slova smyslu správný “blázen”, který má Spartu v srdci, prožívá její každý zápas, ať na stadionu nebo třeba doma. Je naštvaný a smutný z prohry a neskonale šťastný při výhře. Já chci výhru v každém zápase a to i v nějakém pouťáku.

3. Co na fanouškovství máš rád a co oceňuješ u jiných fandů Sparty?

Právě to zprofanované srdíčko a oceňuji, že ve svém volném čase připravují choreo, podílí se na aktivitách, související s chodem klubu atd.

4. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Nemám. Tečka :)

5. Jak do fandovství zapojuješ rodinu: vychováváš ke Sparťanství anebo je pro Tebe Sparta spíš hájemstvím, kam rodina nemá přístup?

Spíš to druhé. Je to jen moje věc.

6. A co z druhé strany: jak velké pochopení má Tvoje rodina pro tvé postižení Spartou? anebo to jde spíš mimo ně?

Nyní to jde úplně mimo.

7. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Nebrečím a nebrečel jsem ani když jsem byl opravdu malý kluk. Ale přiznám se, že při posledním titulu jsem měl slzy štěstí. To byla pro mě nečekaná a neskutečná bomba. Když pak jsem viděl ty záznamy z oslav na Letné, tak to mě dostalo. Asi už stárnu :)

8. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Blbě. Musím se něčím zaměstnat, abych na to nemusel myslet. Nejdu ani na SF forum, protože tady je to někdy opravdu masakr.

9. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Když hráč vypustí souboj, ležérnost a někdy i ta nefotbalovost.

10. Máš v lize oblíbený stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Oblíbený nemám. U nás znám pouze stadiony v Praze kromě toho z druhého břehu a starý v Hradci Králové. Nedávno jsem měl možnost navštívit I stánek v Karviné a docela se mi líbil

11. Který naživo sledovaný zápas byl pro tebe nej a čím to bylo?

Možná to vyzní divně, ale pro mě nej byl můj první zápas na Letné. Na podzim jsem začal v Praze studovat. A první kroky vedly na Letnou. Co na tom, že to zrovna byla druhá liga. Ten zážitek ze svatostánku, který jsem znal jen z TV, pro mě kluka z malého města bylo nejvíc. Neskutečně jsem si to užíval. Později ten proti OM a proti Brémám.

12. Který zápas si naopak pamatuješ jako ohromné zklamání?

Pamatuji si, že mě hrozně dostala prohra ve Splitu a ta domácí s Dynamem Kyjev. Obě prohry jsem hodně prožíval a toho Olejára, jak tam podběhl ten centr, jsem dodnes nepochopil.

13. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Jednoznačně každé vyhrané derby!

14. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

S Kuchtou. A téma ? Přece drůbež :). Také o tom něco vím, tak by to mohlo být zajímavé.

15. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Na první dobrou mě okamžitě naskočila tato jména Jan Berger, Lumír Mistr a Guelor Kanga.

16. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Z nedaleké minulosti mě hned napadne Kincl proti Laziu. Ale já mám v paměti gól Tomáše Skuhravého v Madridu. Poslouchal jsem to z tranzistoru a pak jsem celou noc nemohl usnout. Následně jsem to viděl i v TV a ta hlavička byla pro mě nejvíc. A navíc postup.

17. Je naopak něco negativního ze hřiště, co pamatuješ jako velkou prohru - mimo těch opravdických sportovních proher?

Já ty negativní věci mimo fotbal většinou hned vytěsňuji, tak mě nic nenapadá.

18. Kdyby ses mohl dovědět "jak to tehdy ve Spartě bylo doopravdy" koho a na
co by ses zeptal?


Jak to bylo s tou vysokou prohrou s Partizanem Bělehrad a jestli ten Zachar byl opravdu takový vůl, jak psal Jan Berger ve své knize.

19. Kdybys měl stroj času a mohl se přenést do historie Sparty, které období
by sis vybral?


Při této otázce mě ihned napadla doba, kterou velmi dobře pamatuji. A to byl postupný vzestup po postupu do ligy. Začátek 80.let s příchodem trenéra Ježka. To mě hodně bavilo a Sparta jako bájný Fénix povstala a nastoupila cestu budoucí dominance.

20. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Já jsem v současné době v podstatě spokojený. Máme titul, hrajeme Evropu a jsme první v tabulce. A že to někdy drhne ? To k tomu patří.

21. Je nějaká opravdová ptákovina, která se o Spartě povídá a která Ti zvlášť pije krev?

Tady to mám jednoznačné. Je to o propojení s minulým režimem. To mě opravdu vytáčí.

22. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Vlastně každý den cca 15 let. Od doby, kdy jsem získal první PC. Nepolíbený vymoženostmi internetu na mě vykoukla stránka SF. Koukal jsem nejdřív, co to je ? Pes Filipes, Lucifer pekelný, Načeradec, Paolo Maldini atd. Chvíli mi trvalo se zorientovat :). Miluju tady kromě fotbalu také to, že ať kdokoli nahodí jakékoli téma, vždy se najde někdo, kdo poradí, napíše případně své zkušenosti atd.

S těmi příspěvky je to těžké. Již jsem to na fóru kdysi zmínil, že pan Herrer má fotbalové názory totožné s mými. A jelikož je čipernější a kreativnější, většinou je zveřejní hned. Já to tak neumím.

23. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

SF je pro mě priorita. Občas si přečtu klasické noviny a na netu jen výsledky. Podkasty a různá moudra t.zv.expertů jdou mimo mě. V dávnějších dobách jsem hodně četl Československý sport a těšil se vždy na nový Stadion ( dříve narození vědí :) ). Nyní mě nejvíce baví Co týden dal.

24. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub?

V srdci asi ne, ale když naši hráči v zahraničí o něco hrají ( vyjma těch z druhého břehu), fandím tomu klubu. Kdysi jsem hodně prožíval vítěznou cestu Schalke 04 s Látalem a Němcem pohárem UEFA. A když hrál Rosa v Arsenalu, to byla srdcovka.

25. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Nevím, jestli se to dá nazvat suvenýrem, ale knihu od Vitězslava Houšky Železná Sparta. Když jsem ji v době vydání dostal, přečetl jsem ji jedním dechem. Nyní se k jednotlivým kapitolám občas vracím.

Díky za rozhovor.

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Choreo na výroční zápas se Zlínem - přijď pomoci

Návrat ikony. Kupujte triko pro všechny dvanácté hráče

Co týden dal a dá podzim 2023 (17.díl)

VÝROČNÍ LEŽÁK 130 LET SPARTY

Co týden dal a dá podzim 2023 (16.díl)

Díky za příspěvky v naší internetové sbírce na choreo na protilehlé!

Paralelní svět - report z výhry Sparty nad Bohemians na Letné

SF20let: Jak to bylo s dvanáctým hráčem? Takto!

Táto!

Co týden dal a dá podzim 2023 (15.díl)

Info o sbírce na CHOREO

Smíšené pocity - report ze zápasu Sparta - Rangers

Redakce | 21.11.2023 04:08 Vstoupit do diskuze
17