Redakce | 09.08.2023 14:26

Ve druhém díle naší aktivity #sf20let – svět srdečních příběhů vás vezmeme do zákulisí jednoho z největších přestupů. Odhalíme pozadí největšího návratu sparťanského odchovance a legendy Tomáše Rosického do Sparty. Díky nám tak nakouknete do oblasti, která fanoušků zůstává povětšinou zahalena několika rouškami tajemna. Máte i vy nějaký příběh, vzpomínku či vřelý vztah k SF? Pošlete nám váš příspěvek na fanousci@spartaforever.cz a my ho rádi zveřejníme.

Místo: Lužinský pivovar

(dnes již zavřený pivovar a restaurace v pražském OC Lužiny na stejnojmenné stanici metra)

Datum: zima 2014

Osazenstvo: část redakce SF a další sparťani v počtu cca 7 kusů

Pokud se na vše podíváme mistrovskou optikou dnešní doby a vliv Rosy na získaný titul, věříme, že tenhle příběh bude mít místo v knížce Železná Sparta. Až se do ní budou znovu dopisovat klíčové události posledních let. Zlaté písmo nevyžadujeme. V životě SF i našich srdcích ho ale bez debat má. Byl to totiž jeden z TĚCH převratných milníků, který otočil kolo sparťanských dějin tím správným směrem. Sice dost pomalu, ale přece… Přitom to začalo tak romanticky nevině. A nikdo z tehdejších účastníků rozhodně netušil svou historickou úlohu. Tak, jak to u podobných událostí už tradičně bývá.

„Měli bychom zajít na jedno!“ Řeklo by se, že je to tuctová věta, ale… Cítíte to? Ta věta, zvlášť když je pronesena kámošem, v sobě skrývá určitou naléhavost i volání o pomoc dotyčného. Zároveň obsahuje jasně daný závazek ale i určitou výčitku, že jsme jako dlouho nikde nebyli. Porce urgence v podobě probrání nějakých naprosto zásadních témat je také více než patrný. „To rozhodně měli!“ Jak jinak lze na danou větu rozumně odpovědět. Nijak. Slovo dalo slovo a šlo se.

Jelikož mezi sebou máme opravdové pivní fajnšmekry, tak na mapě Matky měst zabodli neomylně prst do míst, kam jsme to měli nejen blízko, ale kde se i dalo na pivu pochutnat. Večer to byl vesměs tradiční – pivo, smažený sýr, řeči o všem možné, historky stokrát probrané, ale opět v jiné podobě, rum či zelená, chorálování, ještě více chorálování (po požití více rumu a zelené) a dokonce zpěv s neznámými restauračními hosty něžného pohlaví, které prý fotbal sice nezajímal, ale rády zpívají. Za zmínku tedy stojí jen dvě věci.

Když se přejíte lupínků a začnete snít

Místní specialita v podobě smažených bramborových lupínků. Výtečné na oleji smažené i doslova olejem nacucané bramborové plátky podávané v proutěné ošatce. Jedli jsme je rukama hlava nehlava po kilech.

Také jsme jedním okem koukali v televizi na zápas Arsenalu. Centrem diskuze se zcela pochopitelně stal (tehdy nehrající a zraněný) Tomáš Rosický a to, zda se někdy vrátí do Sparty, zda by chtěl on, zda by to dávalo smysl, zda by si to přáli fanoušci, zda….. Názorů ve stylu „kolik třešní, tolik višní“. Téměř všichni jsme však začali snít a rozvíjet myšlenku, jak ho do Sparty dostat. To nás bavilo! Jelikož je dokázáno, že se po kombinaci pivo-rum rozvíjí kreativita a mozkové závity jedou bomby, tak neuvěřitelných nápadů padalo spousty. U některých možná s představou, že to jsou všechno takové hospodské plky, které budou tradičně zapomenuty. To by však nesmělo jít o SF!

Jednou z našich hodnot je od založení to, že „kecy nemají cenu a ukázaná platí“. Dále také to, že „slovo nejde v SF slovníku neexistuje“ Ba právě naopak. Zdánlivá nemožnost realizace nás hecuje. Ukázat, že hranice nemožného lze posouvat a že všechno jde, když se chce.

Marketingová strategie, kterou by mohl Kamil vyučovat :-)

Poté co odešlo pivně-rumové opojení, což tedy trochu trvalo, jsme se rozhoupali k akci. Během tehdejšího večera jsme totiž s pivně-rumovým supportem vymysleli takovou marketingovou strategii, že by na tom agentura dělala minimálně půl roku! :-) Navrch jsme ještě přihodili sub brand „SF fans“ jako autora aktivity! „Rosa zpět“ totiž nebyla jen redakční myšlenka.

Pak už to šlo ráz naráz. Nejdříve vypustit balónek a zjistit, co na to další sparťani. Získat je pro naši myšlenku. Článek zde - Tomáš Rosický zpět ve Spartě!. To klaplo skvěle! Bylo vidět, že tenhle sen má mnoho z nás. Následně tvrdě na komoru v podobě dopisu Tomáši Rosickému do Arsenalu a jeho agenta Pavla Pasku. Jo, tak to bychom měli. To už začala zajímavý příběh čuchat i média. Následoval těžší kalibr, a to otevřený dopis Danielu Křetínskému Bum! Bum! To už byla voda na mediální mlýn. Objevilo se několik článků. O pozornost bylo postaráno. Jiskra byla zažehnuta v oheň. Trochu nás tedy doteď mrzí, že jsme na naše dopisy od nikoho nikdy nedostali odpověď. Asi proto, že jsme neuvedli zpáteční adresu :-) Ba ani nevíme, zda byly dopisy doručeny a dostaly se do správných rukou. To ale není podstatné. Klíčové bylo, že nás tenhle bláznivý nápad bavil a vše mělo silnou pozitivní odezvu ve sparťanském táboře. Díky za to! :-)

Sice byl Rosa v té době pod smlouvou v Arsenalu a jeho příchod byl v danou dobu nemyslitelný, ale my jsme plně věřili, že jsme zadělali na jeden obrovský návrat. To ostatně poté potvrdil i Tomáš. V den tiskové konference ke svému příchodu do Sparty přítomným fanouškům na Letné zmínil něco v tom smyslu, že i tato aktivita měla vliv na jeho comeback. Poté se v tomto duchu vyjádřil i na následujícím setkání Sparta Clubu. My jsme u toho nebyli a s Tomášem se nepotkali, ale zprostředkovaná slova nás ohromně potěšila. Třeba bude někdy příležitost o tom pokecat :-)

Nicméně po našem dopisu Danielu Křetínskému, kde jsme deklarovali se na přestupu Rosy finančně podílet (teď o ničem nevíme a částky taky nesouhlasí!), jsme měli lehkou pauzu. Chystali jsme se na velké finále.

Co to bylo? A k čemu už nedošlo? Nyní se dozvíte jako první a jediní. Plánovali jsme zacílit na ty, kteří drželi trumfy v rukou. Již jsme byli těsně před realizací letu do Londýna za Arsene Wengerem s cílem přivézt a nabídnout za Toma to nejcennější – několik sudů českého piva! :-) Na úplný závěr jsme si nechali nápad nějakou aktivitou oslovit a i přemluvit k návratu do Prahy Radku Rosickou jako hlavního hybatelku rodinného stěhování. K realizaci těchto dvou (a některých dalších) nápadů už nedošlo. Měli jsme indicie, že se již ledy začaly pomalu hýbat. Přešli jsme tedy výjimečně k taktice „kdo nic nedělá, nic nepokazí“. Cítili jsme, že naše úloha byla pro danou chvíli naplněna. Naštěstí nás například zastoupil Ondra, který sepsal 25 důvodů, proč by se měl Tomáš Rosický vrátit do Sparty.

A jak to bylo dál? Netušíme, zda se hlavní aktéři přestupu také sešli na podobném dýchánku jako my, ale nejdůležitější bylo, že vše klaplo. Tomáš Rosický zpět ve Spartě!

Redakce

PS. Tím to ale úplně neskončilo

Vítej doma, Tome! Vždy za tebou budeme stát! – článek k příchodu Rosy (2016)

Fotogalerie z návratu Tomáše Rosického do Sparty

Tome, stojíme při tobě a těšíme se na léto! - slova podpory při zranění (2017)

Nejkrásnější podzim. Tome, díky! – text k ukončení hráčské kariéry (2017)

Rosa je naše naděje - názor z roku 2020


Co číst dále sf20let?

SF20let: Jak nám Matušovič zboural web


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2023 (3.díl)

Z párty na párty - report z výhry Sparty nad Pardubicemi

SF20let: Jak nám Matušovič zboural web

Co týden dal a dá podzim 2023 (2.díl)

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhy

Co týden dal a dá podzim 2023 (1.díl)

Něco za něco - report z výhry Sparty nad Olomoucí

Co týden dal a dá podzim 2023 - prolog

Fanoušek měsíce - Průcha

Startuje podzimní část TIPOVAČKY 2023/2024!

KOLEKCE ŠAMPIONI 37

Fanoušek měsíce - Tommy.

Co týden dal a dá jaro 2023 - Epilog
Sedací pytel SPARTA FOREVER s titulovou slevou!


Redakce | 09.08.2023 14:26 Vstoupit do diskuze
1