Redakce | 02.08.2023 18:45

První redakční vzpomínkou vykopáváme kampaň #sf20let- svět srdečních příběhů. Ta je naší oslavou 20 let iniciativy a webu Sparta Forever. Více se dozvíte v intro článku - SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhy. Máte také nějaký příběh, zážitek či připomenutí události spojené se SF? Budeme rádi, když nám je pošlete!

„SF kolabuje! Tvl, je na něm 1000 lidí!“ Podobně katastrofické zprávy jsme si mezi námi volali a vyměňovali přes ICQ (Mladší ročníky si najdou co bylo ICQ.) jeden březnový večer roku 2005. Teď se tomu s láskou usmíváme, ale tehdy to byla z mnoha pohledů více než dramatická situace. Jednoznačně otázka života a smrti! Ve vší vážnosti! Sparta Forever je pro nás od založení jako droga, na které frčíme. Absolutní závislost. Jakmile se tedy web po kliknutí nenačte, ihned pociťujeme abstinenční příznaky. O to silnější byly první roky, které se nesly výhradně ve znamení obrovské euforie a budování. Nic jiného než SF neexistovalo. Prostě jízda a makání poctivých 24/7. Potom postupně přišly i dospělácké povinnosti a především přítelkyně a manželky, které se nám i snažily vysvětlovat, co jest též důležité. Marně. Sparta! To je však jiný příběh, zpátky k SF.

Jak tehdy glosoval jeden z nás (a pak jsme se toho drželi) „Pro klid duše, život a jeho rovnováhu je funkční web SF absolutní prioritou“. V daný moment jsme tedy zažívali srdeční kolapsy. Web spadl, chvilku jel, pak pomalu, následně výpadek. Nebylo se čemu divit. Jeho denní návštěvnost se tehdy pohybovala průměrně něco kolem 300 lidí. Teď však počítadlo ukazovalo neuvěřitelně více než trojnásobek. Navíc v jednu chvíli. Na to jsme nevěřícně valili oči. Blázinec!

Pro SF to byl doslova první křest ohněm. Pořád se jednalo o nově narozené a zranitelné děťátko, které během několika málo dní na podzim 2004 po odchodu z ofiko webu naprogramoval Twinsen. Server nebyl na nápor vůbec připraven a nestíhal. Firemní hantýrkou jsme proto aktivovali krizový štáb. To znamená, že jsme hystericky volali webmasterovi Twisenovi. Ten to nezvedal a pak nás se svojí pověstnou ajťáckou vstřícností z nějaké hospody uklidnil (čti poslal do prdele), že to je pro něj skvělý test, co web zvládne. S obtížemi, ale zvládnul. Nějak.

Infarkt webu i nás proběhl v návaznosti na vcelku normální ligový výjezd do Budějovic. Vedení Sparty v horké zimní pauze sezóny 2004/2005 hodně přitopilo pod kotel. Tak jak to umělo a i nadále velmi často umí. K šokující trenérské výměně Straka – Hřebík ještě z Ostravy přivedlo záložníka Miroslava Matušoviče. Ten jen půlroku předtím ukazoval na fanoušky Sparty fakáče a měl mít i další přiblblé řeči. Kotel po něm požadoval omluvu. A ta přišla hned na začátku jara právě v Budějovicích. Po utkání přišel ke sparťanskému sektoru a omluvil se. Díky neuvěřitelné pohotovosti Manicse bylo Sparta Forever jediné, které tuto událost mělo na záznamu. Manics špionsky skrz mříže v sektoru natočil jeho řeč na foťák. Revoluční věc. Velebte Manicse! V dnešní době, kdy prakticky každý může ze svého telefonu na jeden klik dělat online streamy a vysílat živě přes sociální sítě desítkám tisíc lidí, to může pro některé dříve narozené vypadat trochu směšně.

Proto je potřeba připomenout kontext doby. Facebook byl založen v únoru 2004 (Shodou okolností jako SF.). O něm v Čechách ještě neměl nikdo ani páru. Youtube vznikl v březnu 2005 (Shodou okolností v době této události.) a teprve v roce 2006 ho koupil Google. Chytré mobilní telefony byly sci-fi. Poctivě jsme bušili do tlačítkových, které s vypětím sil a využitím všech moderních technologií uměly posílat jen sms. Internetový přístup také nebyl ve všech domácnostech úplnou samozřejmostí. I proto má tato příhoda u nás v redakci své důležité místo. A ještě z jednoho důvodu.

Celá událost byla i jedním z prvních příkladů dnešního pojmu něco jako „twitter journalism“, kdy média vytvoří článek na základě něčího postu na sociální síti, nebo informace z různých internetových zdrojů. Po výjezdu jsme totiž v klidu přijeli do svých domovů a video s Matušovičovou omluvou následně umístili na web. Jeho publikování způsobilo zájem nejen mezi fanoušky Sparty, ale pozornost se přelila i do médií. Česká televize amatérské video s velmi hlučným podkresem, kdy Matušovičovi není téměř rozumět, vysílala ve večerních Brankách bodech vteřinách. Tím odstartovala tsunami návštěvníků na tomto webu. Video následně převzala celá řada dalších médií, což pomohlo web SF zase o něco více dostat pod kůži dalším sparťanům. A nastartovat i růst jeho návštěvnosti až k dnešním více než 13 000 fanouškům denně.

Video najdete třeba zde: Omluva Miroslava MatušovičeRedakce


Máte k této události také nějakou vzpomínku? Napište do komentářů!

Chcete přispět svým článek o SF a k jeho 20 letům? Pošlete nám příběh na e-mail fanousci@spartaforever.cz.

Chcete si zavzpomínat? Přejděte na některý z dříve publikovaných článků!

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhy

Sparta Forever je jedna sparťanská rodina, říká o smyslu webu Ludva

SF je výjimečný ekosystém, říká Twinsen


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2023 (2.díl)

SF slaví 20 let. V jedinečné aktivitě hledá i vaše srdeční příběhy

Co týden dal a dá podzim 2023 (1.díl)

Něco za něco - report z výhry Sparty nad Olomoucí

Co týden dal a dá podzim 2023 - prolog

Fanoušek měsíce - Průcha

Startuje podzimní část TIPOVAČKY 2023/2024!

KOLEKCE ŠAMPIONI 37

Fanoušek měsíce - Tommy.

Co týden dal a dá jaro 2023 - Epilog

Redakce | 02.08.2023 18:45 Vstoupit do diskuze
2