Redakce | 08.02.2023 08:53

Rozhodli jsme se po delší době znovu trochu oživit dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne", respektive ji i mírně upgradovat :) Nyní s ní přicházíme pod názvem "Fanoušek měsíce" a chtěli bychom v ní cca jednou za měsíc formou krátkého fanouškovského dotazníčku zpovídat, zejména pro začátek, některé nicky, známé z fóra na našem webu. Co jim dělá radost a s kým by šli do hospody? Bulí někdy kvůli ACS? Doufáme, že si počtete a necháte se možná i inspirovat! Prvními devíti zpovídanými v novém formátu byli Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek, ACS - fan, roboACS, Jumbo1, dexíček, Bombito a Ondra a dnes je tu desátý.


Na fóru působí od dřevních dob. Občas ho zmůže únava s dlouhého čekání na úspěch, který si všichni tak moc přejeme a on pak umí propadnout skepsi. Morous je ale ideální reportér z "dětského zápasu", no ne? Jsme rádi, že k dnešnímu povídání přijal pozvání Bruno Rossini. Původně jsme se domlouvali na prosincový termín, ale v nabitém kalendáři rubriky se na něj dostalo až nyní a Bruno během přestupního období zahlédl snad světélko na konci tunelu a poprosil nás o možnost na druhý pokus dobarvit své původní odpovědi do lehounce růžovějších tónů, což my jsme rádi udělali – třeba to s tou skepsí nebude ještě tak zlé. V každém případě Brunovi velký dík, že si na nás udělal čas a budeme doufat, že se brzy všichni dočkáme!

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

K fandění Spartě jsem se přivedl tak nějak sám. Nikdy jsem nebyl žádný velký sportovec, takže fotbal jsem vyjma hodin tělocviku ve škole aktivně nehrál… Spartě fandím od sezóny 1999/2000, to jsem ji prvně viděl hrát zápasy v Lize mistrů a byla to láska na první pohled. Jestli bych byl dneska slávista, kdyby LM tehdy hráli oni a ne my? Nemyslím si. Vždycky mi na nich vadilo to jejich vymlouvání se na okolní vlivy, ať to byla únava, počasí nebo třeba kvalita terénu. Naopak Spartu, ač třeba nehrála pokaždé nejpohlednější fotbal, mám odjakživa spojenou s touhou po vítězství a bojovností na hranici sebeobětování, kterou se občas urvaly i nepříznivě se vyvíjející zápasy.

2. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Bohužel mám kamarády hlavně slávisty (naštěstí v rodině nikdo tímto druhem postižení netrpí, jen bratr fandí Bohemce). I kolega v práci, který se mnou sedí v kanceláři, je slávista… Samozřejmě se před derby vzájemně hecujeme, i když vždycky jen v rozumných mezích. Občas si taky společně zanadáváme na Plzeň, pokud sudí rozhodnou nějaký kontroverzní moment v jejich prospěch nebo mají nějakou kauzu jako naposledy Chorého hlavičku do Sörensena.

3. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

To přímo ne, ale když se někdy nedaří, tak cítím neuvěřitelný pocit zmaru, že to dění nemůžu nijak ovlivnit. To bych nejradši na to hřiště sám vběhnul, kluky seřval a řekl jim, ať aspoň bojujou a třeba i někoho pokopou, když už to nejde fotbalově.

4. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Těžko. Jsem člověk, který se neumí přetvařovat a hodně špatně skrývá emoce, takže ta nasranost je na mě na první pohled vidět. Při té příležitosti si občas někdo z rodiny neodpustí nějakou štiplavou poznámku typu „ta Sparta to zase prosrala“, to se pak jen trpce pousměju… Každopádně po projetým zápase bych byl nejradši, kdybychom hned další den hráli znova a mohli tu prohru odčinit. V hlavě už si promítám, jaký změny v sestavě bych udělal a co by mělo být příště jinak. To mě dovede uklidnit, ta myšlenka na ten další zápas.

5. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Povedená akce, gól, vybojovaný souboj, ale třeba i očividně špatný výkon rozhodčího.

6. Máš v lize oblíbenej stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Nejsem výjezďák, chodím jen na domácí zápasy nebo na zápasy v rámci Prahy. Ale docela rád mám stadion na Julisce, i proto, že to tam mám z domova kousek. Škoda, že si tam v téhle a minulé sezóně zahrálo jen naše béčko. Ale třeba Dukla postoupí zpátky do první ligy a pak…

7. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

S titulem v téhle sezóně nepočítám. Byl bych hodně mile překvapený, kdybychom to k němu nějakým zázrakem dotáhli. Ale je tu nový trenér, z velké části obměněná sestava oproti minulému ročníku, nezdá se mi to reálné. Konec podzimu byl sice fajn, ale nějaké ztráty na jaře ještě budou… Abych si řekl „dobrý“, tak mi bude stačit vidět progres v podobě zlepšené hry. A super by bylo vyhrát MOL cup, protože to znamená snadnější cestu do pohárové Evropy. Jestli budeme v lize druzí nebo třetí, to je mi tak nějak jedno, obojí nejspíš bude znamenat jen 2. předkolo Konferenční ligy (za předpokladu, že Slávie neudělá double).

8. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Původně jsem chtěl napsat že s Florinem Nitou, ale ten je teď na hostovačce, tak asi s někým z trojice Mejdr, Zelený, Kuchta. Sám jsem spíš klidnější povahy a tihle kluci jsou mi náturou blízcí. Určitě bych se jich zeptal na to, jak to teď chodí pod trenérem Priskem, to mě zajímá asi nejvíc, tréninky, mezilidský vztahy, kdo je s kým kámoš atd. U Kuchtiče by padla řeč i na jeho předsezónní odmítnutí Slávie a jeho vyloučení po střetu s gólmanem Liberce, pokud by byl ochotný se o tom bavit. Samozřejmě se o obojím hodně napsalo v médiích, ale vždycky je lepší poslechnout si verzi z první ruky.

9. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Hrozně rád vzpomínám na Jirku Novotného. Jsem rád, že jsem ho ještě zažil jako hráče Sparty. Pro mě je jeho jméno synonymem správného kapitána, taková klidná síla a i jako z obránce z něj vyzařovala jistota… Potom určitě Libor Sionko. Někdo ho i zpětně označuje za splašený vagon, ale já si vždycky budu pamatovat hlavně toho Libora, který slaví góly ne úplně dokonalým kotrmelcem v rudém sparťanském dresu se sponzorem Eurotel. Zlatý časy… No a samozřejmě nemůžu zapomenout zmínit Bonyho, vedle Džeka možná nejlepšího zahraničního útočníka, který se kdy objevil v české lize. Útočnou dvojici Bony-Kweuke považuju za jednu z nejlepších, které jsem ve Spartě zažil… Moc jsem si přál, aby se Bony ještě jako hráč do Sparty vrátil, ale toho už se asi nedočkám. Jsem aspoň rád, že pořád fandí Spartě, dokonce prý má v Africe nějakou fotbalovou akademii, což beru jako hozenou rukavici Spartě, která by s nimi mohla navázat spolupráci.

10. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Tady mám jasno – gól Marka Kincla v nastavení proti Laziu, kterým nás poslal do osmifinále Ligy mistrů. Chodil jsem tehdy ještě na základku a pamatuju, že jsme si pak s jedním spolužákem, který taky fandil Spartě, na tu akci často hráli a snažili se ji napodobit… Obrovská euforie, už jsem se pomalu smiřoval s remízou, ale jedna standardka všechno změnila. Prostě zásah v pravý moment, kdy Lazio už nemělo čas s tím něco udělat.

11. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Mohl bych tady psát o tom, že bych byl rád, kdyby se změnil majitel, nebo kdyby došlo ke změnám ve sportovním managementu, případně ve skautingu atp., ale nic z toho mi momentálně nepřijde reálné… Tak zmíním jen jednu věc – byl bych rád, kdyby se Sparta jako klub méně politicky angažovala a soustředila se hlavně na fotbal, protože to nám v posledních letech moc nejde. Mluvím teď o tom, že se v zájmu energetické války s Putinem divákům snižuje komfort tím, že se vypíná vytápění tribun, v minulosti se zase třeba propagovalo očkování proti Covidu… Ať si klidně Sparta hraje na to, že má nějakou společenskou odpovědnost, ale v první řadě ať divákům nabídne kvalitní produkt, což je dobrý fotbal podpořený úspěšnými výsledky. V opačném případě se totiž ten politický aktivismus mine účinkem a dost možná vyvolá i negativní reakce.

12. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Na SF fórum chodím každý den. V podstatě když se o Spartě něco zajímavého šustne, tak tady to najdu… Pamatuju ještě staré fórum na sparta.cz, kde mě Senior po chvíli poslal vysrat se za bagr :) Nebo Ravanelliho, který byl celý pryč z tehdejší tiskové mluvčí Sparty Lenky Rakové… A SF fórum je takovým jeho pokračovatelem, takže je v tom i určitá nostalgie. Každopádně sem rád chodím, je to taková směsice odbornějších názorů na fotbal, spekulací (zdravím naše SF insidery) i vtipných příspěvků. A občas tu člověk narazí i na něco zajímavého mimofotbalového, třeba odchyt nutrií nebo cestovatelské příhody… Nejčastěji přispívám po zápase, abych probral s ostatními svoje dojmy. Ale kdo mě trochu zná, tak ví, že si užívám i přestupové období, takže jakmile se řeší nějaká případná posila pro Spartu, jsem většinou u toho.

13. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Myslím, že dobré informace mají kluci ze Sparťanských novin, takže sleduju jejich facebookovou stránku a poslouchám některé podcasty. Samozřejmě procházím i různé zpravodajské weby, aby mi něco neuniklo, ale hlavně chodím na SF – dřív nebo později se všechno související se Spartou stejně objeví i tady.

14. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

V minulosti jsem přál hlavně klubům, ve kterých působili bývalí sparťani, ať to byla třeba Chelsea s Čechem, Juventus s Nedvědem nebo třeba i ten Arsenal s Rosou. Dneska je mi to už nějak jedno a soustředím se hlavně na Spartu, ale kdybych měl jmenovat dva zahraniční kluby, které mi jsou sympatické, tak určitě Bayern a Real Madrid. Oba kluby mám z dlouhodobého hlediska spojené s přímočarým fotbalem, hlavně pak Bayern. Docela jsem trpěl, když je svého času trénoval Guardiola a oni se pokoušeli o tu barcelonskou překulovanou s milionem přihrávek.

15. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Suvenýry zrovna ne, ale docela rád sbírám selfíčka a to i s bývalými hráči Sparty. Mám pár cenných úlovků, o které se třeba časem podělím... Momentálně se snažím získat společnou fotku s trenérem Priskem a mám silné tušení, že zápasy béčka na Žižkově jsou to správné místo, kde by taková příležitost mohla přijít, takže asi na rezervu začnu chodit častěji.

Díky za rozhovor.


Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá jaro 2023 (3.díl)

Hřeje nebo studí? - report z výhry Sparty nad Mladou Boleslaví

Speciální edice trika Legendy Železné Sparty

Co týden dal a dá jaro 2023 (2.díl)

Co zima dala a tento týden dá jaro 2023 (1.díl)

Setkání fans s legendami 2023

Jak sobolí trus - report z utkání Sparta - 1. FC Norimberk

Začíná jarní část TIPOVAČKY 2022/2023!

Fanoušek měsíce - Ondra

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2022 a TIPOVAČKY k MS

Fanoušek měsíce - Bombito

Šťastné a sparťanské! A úspěšný rok 2023!

Fanoušek měsíce - dexíček

Fotbalová horečka - Fotbal v kraji bohyně Afrodity

Jedinečná éra skončila, děkujeme! Tohle bylo TOP 5 momentů!

Fanoušek měsíce - Jumbo1

Knížka SPARTA - 130 let fotbalové historie

Co týden dal a dá podzim 2022 (18.díl)

Usedlej fotřík on tour - report z výjezdu do Ostravy na Mol Cup

Auto pro Lukáška

Co týden dal a dá podzim 2022 (17.díl)

Narozky v mlze - report ze zápasu Sparta - České Budějovice

Díky za pomoc s přípravou a realizací chorea!

Jinej by se bál, my jdem dál - report ze zápasu Slovácko - Sparta

Prales tour - Do Újezda na klobásu

Redakce | 08.02.2023 08:53 Vstoupit do diskuze
0