Novák | 23.01.2023 01:15

Letos má kvůli MS sezóna takovej podivnej tvar - končilo se brzo, začíná se brzo. V sobotu je zimní pauza u konce a může se konečně vyrazit na Spartu - a já mám hlad! Hlad po fotbale, hlad po Spartičce. Katar mě nebral - a to ne kvůli žádný politice, Fifě, jedný lásce a cojávím čemu všemu, co se tam letos míchalo. Mně prostě repre fotbal toho říká málo: repre neroste, nevyvíjí se - člověk není napjatej, jak se chytne támhleten příchod, nebo jestli zapracujem tohohle mladýho... Nikomu to, pochopitelně, neberu, ale já prostě miluju klubovej fotbal - ty naše kluky, který znám, který chci vídat co nejvíc živě, mančaft, co má svoje vnitřní vazby, charakter... Tohle holt v reprefotbale nějak nejsem schopnej vnímat, proto mě většinou nechává vklidu. Druhou takovou věcí, co mě příliš neba jsou pak přípraváky: vyhraješ, prohraješ, všechno jedno - nebudí to ve mě žádný extra emoce a já jak neumím ty šestky, devítky a 1-2-3-4-5, tak mi tyhlety mače jsou taknějak jedno.

Teďka jsem ale kluky takovou dobu neviděl, že se mi po nich už vážně stejská. Taky máme v zimním přestupáku dlouho nevídaný 4 posily (plus pátou v realizáku). Výkop stanoven na neobvyklejch 14.00 a já si v koutku duše myslím na pozdní snídani u napěněný sklenice. Ono ale do rána nasněží, což si naše děti nechtěj nechat ujít a já je chtě-nechtě musím vzít vyvenčit, tudíž můj únikovej plán troskotá. Nakonec teda stihnu 2 rychlý a jde se: počasí sice spíš na Jizerskou 50, ale doufám aspoň, že uvidím pěknej fotbal, jak to Brian P. kluky naučil na španělským jihu.

Návštěvu nečekám vzhledem k počasí i významu zápasu prakticky žádnou, ale lidí nakonec docela pár dorazilo (přes 7200) a dle očekávání početná výprava aus Nürnberg. Moje místo je normálně pod střechou, ale to v sobotu nehraje roli: sedačku mám stejně na prst zasněženou. Před zápasem se uvede nový "tečka" videjko v hlavní roli s naším trenérem: za mě moc povedený - o nárocích, budování a práci, aby všeho bylo "víc". (Zkouším si i představit, jaký videa by asi mohly vzniknout s Pavlem V anebo Václavem J, ale to je už dneska jedno.) Moc a moc doufám, že od Briana P se toho taky dočkáme ještě víc. Víc, než slov: ty totiž umí na jedničku s hvězdičkou. A já mu je chci věřit!

K předzápasový rozcvičce klasicky patří bago - 10 hráčů základu na vymezeným nevelkým plácku hraje s míčem na rychlý přihrávky, ty druhý se jim to snažej překazit. Pravidla neznám, ale je jasný o co jde: rozpumpovat se před zápasem, dávat to rychle a přesně od nohy. Zkrátka, z povahy věci docela dynamická záležitost - v sobotu si však k výběhu stoupne náš nový asistent Lars Friis a žene svým křikem a hecováním kluky do ještě vyšších otáček, k ještě vyšší rychlosti... Toho chlápka budu sledovat!

Sněží, fouká, nic příjemnýho - moje doufání v pěknej fotbal se tak spíš překlápí do "jen ať se nikdo nezrakví". Nastupují Pany i LK37, z novejch posil v základu jenom Fin Kairinen. Ten je asi v tý vánici jako doma a už ve 4. minutě posadí svůj roh na hlavu Točvanovi, kterej není ani stínován a uklízí. Za další 4 minutky pak po blbým odkopu/nadzvednutí obránce v bílým běží Šula Haraslín sám a docela suverénně to posílá kolem gólmana a podtrhuje svou gólově hodně povedenou přípravu.

Německej fotbal nesleduju pokud jde o výsledky atd. skoro vůbec, ale vždycky jsem měl ohromnej respekt k tamnějším fans: narvaný stadiony, Stehplätze, fandové organizovaný, iniciativní, věrný až za hrob, ale zároveň většinou nenásilný. U nás jsou za synonymum fanouškovský věrnosti považovaný Angláni - ale to, co jsem zažil na Schalke strčí Chelsea i s Liverpoolem kdykoli do kapsy. A 1. FCN mi to jenom potvrdí: jejich klub je někde v půlce 2. ligy, přesto těch 300km na srandamač v sibiřskejch podmínkách dorazí dle mýho 1200-1500 fandů, co jedou celej zápas: pyro, chorály, dýmy, vlajky. Paráda!


A je mi jasný, že to nach Prag nemaj úplně daleko, je tady pro ně levně a tím, jak se plácaj v cvajlíku, je to pro ně vlastně Evropskej výjezd - prostě na mě udělali ohromnej dojem.

Ve 38. si teda taky můžou zařvat, když se naši vykváknou na návrat při nijak supr nebezpečným brejku, aby 2 v bílým zůstali nepokrytý a proceděj nám tam kontaktního. Tím, jak o nic nejde a všichni vidíme, že 2. Bundes dneska na nás stačit nebude, tak kolem 40. většina z nás spíš sleduje hromadnou koulovačku za naší bránou. V nastavení pak Kairinen rozbíhá naši útočnou akci do rozhozený obrany, Jarda zelený zatáhne k lajně a přenese na druhou stranu, kde nekrytý Wiesner doklepává. Do šaten se tak jde za stavu 3:1 a pár lidem kolem mě to v tý kose úplně stačilo: počkaj na písknutí a jdou se domů ohřát. Mám pro to pochopení, sám jsem nalomenej, ale říkám si, že když už jsem vyrazil...

Z druhý půle vám toho už bohužel moc nepovím: je mi fakt zima a to je skoro všechno, co jsem schopnej vnímat. Vzhledem k počasí a stavu se teda žádná fotbalová smršť nekoná, ale i kdyby o něco šlo, tak Norimberk je viditelně kvalitou pod náma. Vlastně se musím přiznat, že logice volby soupeřů pro tyhle zápasy moc nerozumím: chápu asi, proč hrajeme s druholigistama na začátku přípravy, ale pak bych spíš čekal soupeře ranku Salzburgu, což je úroveň, na kterou aspirujeme, tak mi dává smysl se s ní srovnávat. Ale cojávím, třeba jsme oslovili i lepší kluby a neklaplo to. U Norimberku mi napadá jenom ten počet fandů hostí a s tím spojená atmosféra, jinak netuším. Ad support -srovnání toho domácího s tím hostujícím je solí do ran: na jedný straně v kotli chorály a mávající vlajky na tyčích, na druhý straně náš support co bez kotle taknějak nemá pána - někdo někde něco začne, někde jinde někdo jinej něco jinýho... Je dobře, že se lidi snaží a nespolíhaj jenom na kotel, ale celá ta situace mi přijde hrozně nešťastná a jsem hodně zvědavej, jak se to vyvine dál. Obrovská škoda, že v situaci, kdy spousta lidí vnímá v Priskem novou naději sportovní, tak jde dokopru zas něco jinýho...

K posilám, protože na ně jsme byli všichni zvědaví nejvíc, se toho, doufám, dočtete víc v týdeníku, tak já jen zrychleně: druhou půlku hrál Laci a mne teda ničím neomráčil, ale ta pozice je holt těžká a on je v mužstvu chvilku, tak se to snad časem vyvine správným směrem. Docela se mi líbil Mabil, kterej odehrál 30 minut a dával o sobě hodně vědět: šikovnej, dravej, umí přihrát i vystřelit, navíc pak v 90. poslal docela pěkně i přímák a jejich gólman měl co dělat - o tom jsem věděl mnohem víc, než o Lacim. Kairinen hrál celej zápas a docela dobře: umí s míčem, zdálo se mi, že má i přehled a přihrávku - budu zvědavej, jak si poradí v zápasech, kdy bude potřeba to trochu přibrousit. Anebo budem do takovejch posílat spíš Davida Pavelku s Krejdou... uvidíme.

Hodně se mi uleví, když to sudí pískne a i když jsem si tuhle sezónu docela oblíbil děkovačky, v sobotu na nic nečekám: jsem promrzlej až na kost, tak už ať jsem v teple! Když vystupuju u baráku z tramvaje, ve dveřích se minu se Zdeňkem Svobodou a Víťou Lavičkou, kteří míří na tradiční setkání Legend ACS s fanoušky, naplánované na ten večer. Doufám, že se akce povedla a naše oblíbená stránka o ní v nejbližších dnech jistojistě poreferuje slovem i obrazem.

Příští sobotu od 18. hod už je tady první ostrý zápas roku 2023 v Olmíku - poslední sezóny nám ty rozjezdy moc nešly, tak všichni fanděme, ať se letos odrazíme úspěšně! Sparta do toho!


NovákAC Sparta Praha – 1. FC Norimberk 3:1 (3:1)

Branky: 4. Čvančara, 8. Haraslín, 45. Wiesner – 38. Daferner. Karty: 63. Nürnberger. Rozhodčí: Černý – Volf, Pospíšil. Návštěva: 7229.

Sestava Sparty: Kovář – Panák (59. Vydra), Vitík, Sørensen – Wiesner (78. Mejdr), Kairinen, Krejčí (46. Laci), Zelený (78. Goljan) – Kuchta (65. Minčev), Čvančara (59. Mabil), Haraslín (65. Jankto).

Sestava Norimberku: Vindahl – Gyamerah, Schindler /C/, Fofana (46. Geis) – Castrop (78. Šuranov), Tempelmann, Flick, Nürnberger, Dæhli – Daferner (46. Blum), Duah (78. Hübner).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Začíná jarní část TIPOVAČKY 2022/2023!

Fanoušek měsíce - Ondra

Vyhlášení výsledků podzimní TIPOVAČKY 2022 a TIPOVAČKY k MS

Fanoušek měsíce - Bombito

Šťastné a sparťanské! A úspěšný rok 2023!

Fanoušek měsíce - dexíček

Fotbalová horečka - Fotbal v kraji bohyně Afrodity

Jedinečná éra skončila, děkujeme! Tohle bylo TOP 5 momentů!

Fanoušek měsíce - Jumbo1

Knížka SPARTA - 130 let fotbalové historie

Co týden dal a dá podzim 2022 (18.díl)

Usedlej fotřík on tour - report z výjezdu do Ostravy na Mol Cup

Auto pro Lukáška

Co týden dal a dá podzim 2022 (17.díl)

Narozky v mlze - report ze zápasu Sparta - České Budějovice

Díky za pomoc s přípravou a realizací chorea!

Jinej by se bál, my jdem dál - report ze zápasu Slovácko - Sparta

Prales tour - Do Újezda na klobásu

Co týden dal a dá podzim 2022 (16.díl)

Debakl béčka s Příbramí - druhý report z prohry našeho béčka s Příbramí

Fandovo velmi pozdní dopoledne - report ze zápasu Sparta B - Příbram

Pan Pospíchal měl pravdu - report ze zápasu Plzeň - Sparta

Fanoušek měsíce - roboACS

Prales tour - Pražský přebor v Braníku

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Novák | 23.01.2023 01:15 Vstoupit do diskuze
3