Martin Polák | 09.12.2022 08:52

Když jsme v říjnu plánovali, kam před vánočním shonem do tepla, tak volba padla na kyperský Pafos. To jsem ještě nevěděl, že kyperská liga se kvůli MS v Kataru nepřerušuje. A co víc, místní Pafos FC vede ligu a v době našeho pobytu hraje doma s posledním Olympiakosem Nikosia. Koupě vstupenek online troskotá na ID kartě fanouška. A tak je náš první úkol po příletu na Kypr jasný. Vyřídit si kartu fanouška a koupit vstupenky.

Hraje se v sobotu 3.12. v 19:00. My přiletěli ve čtvrtek, ale cesta z letiště na hotel se trochu protáhla a tak kartu fanouška jdeme vyřídit až v pátek po snídani. Musíme do kanceláře Pafosu FC, která se nachází asi 2,5 km od našeho hotelu, a tak si děláme po snídani zdravotní procházku. V kanceláři strávíme vyřizováním pár minut a poté si můžeme za 15€ koupit vstupenku, což mi na kyperskou ligu přijde dost. Domácí vedou ligu a tak jsem zvědavý na návštěvu a atmosféru.

Pafos FC vznikl v roce 2014 sloučením klubů AEK Kouklia FC a AEP Pafos. Největší úspěch v krátké historii je 6. místo z minulé sezóny. Své zápasy hraje na stadionu Stelios Kyriakides pro 9 394 diváků. V týmu je i Čech Josef Kvída. Tento odchovanec Příbrami dělá dokonce kapitána. A tak jsem nejvíc zvědavý právě na něho.

V sobotu přicházíme na stadion hodinu před začátkem zápasu. U vchodu kromě vstupenky ukazujeme i kartu fanouška (kterou máme v mobilu ofocenou z monitoru počítače z kanceláře). Stadion tvoří jednu velkou tribunu, která mi trochu připomíná Julisku. Kolem hřiště je atletická dráha (kterou od hlavní tribuny dělí příkop) a naproti hlavní, je menší tribuna (sektor hostí), která mi zase připomíná tribunu v srbském Novem Sadu. Pod tribunou se nachází občerstvení. Pro našince bez piva a klobásky. K pití mají vodu za 1€, colu za 2€ a něco, co mi připomíná žlutou limonádu, kterou jsem si za 2€ koupil. Po napití jsem zjistil, že to chutná podobně jako Red Bull. Dále tu měli brambůrky, oříšky, obloženou bagetu a něco smaženého (pro mě neidentifikovatelného).

Hlavní tribuna je rozdělena na 3 části, oddělené mřížemi. Mezi sektory lze procházet 2 brankami. Na stadionu chybí jakákoliv světelná tabule a tak je orientace ohledně času a sestav nulová. Když jsem se pořadatele zeptal, kde se nachází náš sektor? Protože značení bylo taky nulové. Tak mi řekl, že si můžeme sednout kam chceme. Tak zaujímáme místo v pravé části tribuny, na úrovni pokutového kopu, v poslední řadě. Sleduji předzápasový šrumec. Na tribuně před námi, fotříci ,,uklidili" děcka s manželkami. Děcka jsou trochu hlučná a mezi nimi kolují balíčky brambůrek a jiných pochutin v obalech. Musím říct, že ty prázdné obaly daly do igelitové tašky a odnesly. Tribuna se solidně plní. Dresy Pafosu vidím poskrovnu, o něco lepší je to s šálami. Nejvíc lidí je ve střední části tribuny, kde se nad tunelem na hřiště schází asi 50 ultras, kteří fandí celý zápas. Na protější straně je asi 50 hostů rozesetých po tribuně, s výjimkou asi 20 ultras hostů v hloučku, kteří fandí a jsou i slyšet.

Hráči nastupují na hřiště a domácí nezpívají žádnou klubovou hymnu. V sestavě domácích, na stoperovi nechybí Kvída. Avšak kapitánskou pásku má útočník s číslem 10, Brazilec Jairo (nejlepší hráč zápasu). Domácí začali územní převahou, ale bez vyložených šancí. Před zápasem jsem byl dotázán, jestli i kyperská liga disponuje VARem? Má odpověď byla, nevím. Ale to jsme zjistili ve 22. minutě. Domácí Jairo dává vedoucí branku a tribuna se konečně projevila fanděním. Vzápětí však šel sudí situaci zkontrolovat k videu a gól odvolal. Což samozřejmě vyvolalo vlnu nevole. Takže i kyperská liga používá VAR. Zápas se dále odehrával ve stejném duchu a tak poločas končí 0:0.

O přestávce zjišťuji, že na WC mužů se nachází mříž, která kopíruje mříž na tribuně. Ta tak rozděluje WC na 2 části. Takovou kuriozitu jsem ještě nikde neviděl.

Na začátku 2. poločasu si musel dobře hrající Kvída pomoci faulem a uviděl ŽK. Po hodině hry kopali domácí rohový kop a pak jsem viděl něco, co mi připomnělo výjev z Letné. Hosté odvrátili míč na polovinu hřiště, kde ho z voleje zahrál poslední hráč Pafosu směrem k brankáři. Jenže tak nešikovně, že se po pár metrech zastavil. Míče se zhostil hostující hráč a po samostatném úniku prostřelil brankáře a hosté vedli 0:1. Ovšem za 3 minuty hosté domácím taky darují gól. Kdy hostující obránce malou domů nachází Jaira a ten po kličce brankáři vyrovnává na 1:1 a tribuna bouří. V 77. minutě Jairo střídá a kapitánská páska putuje ke Kvídovi. Právě Kvída v 81. minutě po rohu hlavičkuje a domácí se dožadují gólu. Ovšem píšťalka sudího zůstává němá. A ani debata s VARem ho nepřesvědčila o opaku. A tak emoce na tribuně vřely.

Před koncem jsem byl svědkem něčeho, co jsem v životě ještě neviděl. Hostující hráč ležel ve vlastním vápně a tak pro něj přijel ,,golfový" vozík s nosítky. Nosič nosítek se tak vehementně snažil hráče na nosítka dostat, až se dostal do potyčky s hráči a od rozhodčího dostal červenou kartu! Gól už nepadl a tak zápas skončil překvapivě 1:1.

Po zápase jsou domácí fans značně naštvaní na rozhodčí a tak se snaží k sudím dostat. Během zápasu a ani po zápase není k vidění žádné pyro, což jsem od řeckých Kypřanů čekal víc. Domácím jsme štěstí nepřinesli a tak ještě obhlédneme okolí stadionu, jestli se nebude něco dít, vylepím pár samolepek našeho fanclubu Sparta - Uherský Brod a jdeme směr hotel.