Novák | 14.11.2022 01:33

Po středeční dohrávce a přesvědčivém vítězství proti Slovácku hrajeme v sobotu poslední podzimní ligu proti Budějovicím a Spartička slaví narozky. Výroční zápas proti ČB z roku 2020 s hypnotizérským kouskem Milana Heči má spousta z nás určitě ještě v paměti, i když na stadionu v tý divný době nikdo nebyl. V sobotu se na fotbal může a já se těším: po dvou těžkých a zvládnutých zápasech jsme v laufu, tak doufám, že uvidím hafo gólů a pěknejch akcí. Tématem, který řešili všichni experti, sítě, reportéři i fóra minule byla „ta věc s kotlem“ a tak jsem zvědavej, jak to bude s atmosférou.

Fotbal se má hrát o víkendu! Člověk se může naladit, s předstihem se sejít, probrat, co je potřeba – ten zážitek je pak úplně jinej, než když musí spěchat z kanclu, aby s bídou stihnul 2 rychlý... V sobotu je všechno v klidu a rozebírám s pamětníky třeba to, jak se fandilo v časech Spartaku Sokolovo: jakožto mladýmu zobákovi mi přijde zajímavý, že dělení fandů na domácí a hosté je poměrně nedávná záležitost. Dřív sis prej prostě stoupnul „ke svejm“ a bylo – žádný ploty, žádný kordony... a prej byli všichni v klidu. O tom mám svý pochyby, ale já tam nebyl, žejo... Po chvíli dorazí kámoš a hlásí „tak dneska se nedohraje...“ – tenhle kluk má docela přehled na všech těch tvitrech a instagramech, takže zastříhám ušima: kotelníci snad chystaj akci? nene, to ne: ale podívej se ven – mlha jak mlíko. Cože? Mlha? Nejsme v Irsku... nechce se mi věřit. No, uvidíme: do výkopu ještě chvilka zbejvá...

Když už je pomalu čas a pořád nechodí žádný info o odložení, tak se teda zvedáme. A mlha je opravdu pořádná –a ještě víc to vynikne na tom stadionu: je to jako když sedíte v letadle, co začalo přistávací manévr nad Londýnem a než dosedne, musí překonat tu vrstvu mraků pod sebou. Zároveň už zezdola prosvítaj světla letiště, ale všechno je rozostřený, nevíte, co je jak daleko... Jestli se v tomhle dohraje... nevím, nevím.

Priske pošle zase to rozestavení, se kterým jsme v poslední době slavili úspěchy, čili 2 stopeři a Filip Panák, jenom Mejdra nahradí Wiesner a Točvana Minčev. Letná je navzdory počasí slušně zaplněná (nakonec přes 13 platících), kotel prázdnej. Hymnu k výročí zahraje křídlovka: za mě pěknej nápad k tý slavnostní příležitosti – z repráků zní jenom čistej tón trubky, takže co si tribuny nezazpívaj, to není: a pělo se pěkně od plic. Moc fajn! Pak jsou do Sparťanské Dvorany slávy uvedeni 2 bardi: jednak Jaroslav Bartoň, který si mě získal svým skromným prohlášením, že to „ani v nejmenším nečekal“ a jednak, při vší úctě k panu Bartoňovi, formát úplně jiný kategorie, Václav Pilát, u kterýho mě trošku překvapí, že až teď... Mimochodem, Pilátův příběh je story jak blázen: těžce raněnýho a bezvládnýho jej na bojišti v Haliči v 1. válce mezi všude kolem ležícíma mrtvolama pozná jeden rozhodčí, co musel taky narukovat a odtáhne ho do lazaretu. Z Piláta je státem uznanej invalida, kterýmu lékaři doporučujou nedělat žádný prudký pohyby, protože má páteř nadranc: frajer se ale vzepře osudu i doktorům a stane se top plejerem Železný Sparty. To je prostě námět na hollywoodskej biják! Profil Václava Piláta si můžete přečíst i na svým oblíbeným webu zde: Rudé legendy - Václav Pilát

K fotbalu vám toho dneska moc nepovím: ono totiž FAKT není vidět! Mlha se tak převaluje a občas je to „jenom“ třeba jako když kotel odpálí nějaký větší pyro, ale pak to zas zalehne víc a – fakt nekecám! – od nás z Protilehlý není vidět hlavní tribuna. Velký štěstí, že se už ve 12. minutě po pěkné příhře ze strany od Minčiho tak krok za hranicí vápna prosadí Šulo Haraslín bombou o břevno. Po gólu se jde rovnou na výroční choreo na Protilehlé (ještě jednou díky všem, co byli pomáhat s roznosem!) Musím uznat, že atmosféra bez kotle není špatná. Spousta fandů si uvědomila, že samo se to neudělá a snažej se, seč můžou, ale jak to fandění nikdo nevede, tak třeba během tý minutky chorea se tam, co sedím já, vystřídaj 3 chorály podle toho, kde komu co zrovna slina na jazyk přinese. Neumím si to dlouhodobě v týhle živelný podobě představit – a upřímně už vůbec ne v zápasech, kdy se bude hrát tužka anebo rovnou prohrávat... Moc doufám, že během zimy hlavy vychladnou a celý se to nějak urovná! Na hřišti pak probíhaj pokusy dát druhýho, ať je klid, ale ve 20. Wiesnerovu střelu zablokuje obránce, ve 33. Sadílkovu umístěnou do dolního růžku Šípoš docela vpohodě sbírá a ve 43. opět Wiesner pošle svou hlavu o kousek mimo. Budějky jsou docela neškodný: mlhu se snaží ve 42. využít Čavoš, ale z dálky to posílá úplně mimo a pak ve 45. dává o sobě vědět Hellebrand do boční sítě. Ten Hellebrand, který jakožto supertalent Slovácka si v zimě 2020 vybíral, jestli k nám nebo k trati – TR byl dokonce natolik aktivní, že za ním a jeho tátou Alešem jel do Hradiště na vobídek, aby jim představil svou vizi a Patrika přesvědčil: ti druzí byli ale větším lákadlem, takže u nich dva roky objížděl hostovačky, aby nakonec bez smlouvy skončil zadarmiko v Dynamu. Měl ses nás tehdá, Páťo, zeptat, za co to na tom druhým břehu stojí...

Jsem přesvědčenej o tom, že nebejt toho, že jde o výroční zápas, speciální dresy, sponzoři, docela dost lidí, choreo atd., tak se nehraje. Pro diváka to totiž skoro nemá smysl tam sedět: naši maj ty bílý retro dresy, to ještě jakž-takž jde vidět, ale Budějky hrajou v černým, takže člověk ani neví, že jsou na hřišti. Ze druhýho poločasu vypíchnu parádičku Kováře z 59., kdy si to dá s míčem kolem dvou Budějovičáků a je to celý moc hezký a cením to sebevědomí, ale furt vedem jenom 1:0, Matěji! V nějaký 62. se na to už nemůže koukat ani sudí a řeší se, jestli hrát dál: naštěstí se rozhodne, že to doklepem –někdy nějak dohrávat 30 minut by za mě byla fakt blbost. A tak se v 68. z mlhy vynoří Kuchta s míčem a Čavoš jej skládá zezadu. Rozhodčí bez zaváhání ukazuje na puntík – a bude klid, říkám si. Do situace se ale vloží VAR (ty záběry bych fakt chtěl vidět) a vytáhne zákrok těsně před vápno, Čavoš dostává redku. Přímák kopne Kara docela dobře, ale Šípoš vyráží. Pak je dlouho zase jen mlha, až v 87. prověří našeho gólmana ze strany Potočný. Protože se ve 2.půli hodně povídalo, tak se i hodně nastavuje a hned zkraje nastavení to pošle Daněk křížem Kuchtovi, před kterým už je jenom gólman a ať se na mě Honza nezlobí, představoval bych si, že elitní střelec, který se nějakou dobu nemůže trefit a potřebuje se chytit, si na zakončení dá záležet o trochu víc... Némlich to samý za 2 minuty Wiesner, který má na hranici vápna moře času, ale ani netrefí bránu.

Budějky nula nula nic a tak vítězíme v těžkých podmínkách 1:0. Beru to tak, že je to v tý šílený mlze ekvivalent dejme tomu únorovýmu Jablonci – tam jste taky rádi za 3 body a neřešíte, jestli to mělo nebo mohlo bejt o víc. Příští sobotu pohár v Chacharstánu, což nebude proti Hapalem vzkříšeným krysám nic jednoduchýho, ale pokud to urvem, ještě by ten podzim nemusel bejt nakonec tak děsnej.

Novák


AC Sparta Praha – SK Dynamo České Budějovice 1:0 (1:0)

Branky: 12. Haraslín (Minčev). ŽK: 83. Zelený – 38. Čmelík, 41. L. Havel, 88. Skovajsa. ČK: 71. Čavoš. Rozhodčí: D. Starý - I. Nádvorník, D. Vodrážka. Diváci: 13269.

Sparta: Kovář – Vitík, Panák (60. Karabec), Sørensen – Wiesner, Pavelka (79. Højer), Sadílek, Zelený (85. Mejdr) – Minčev (85. Kaštánek), Kuchta, Haraslín (60. Daněk).

Dynamo: Šípoš – Sladký (79. Broukal), L. Havel, Králik, Skovajsa – Hora, Čavoš – Čmelík (89. Matoušek), P. Hellebrand (89. Mic. Škoda), Mršić (66. Penner) – Zajíc (66. Potočný).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Díky za pomoc s přípravou a realizací chorea!

Jinej by se bál, my jdem dál - report ze zápasu Slovácko - Sparta

Prales tour - Do Újezda na klobásu

Choreo na výroční zápas! - přijď pomoct s přípravou

Co týden dal a dá podzim 2022 (16.díl)

Debakl béčka s Příbramí - druhý report z prohry našeho béčka s Příbramí

Fandovo velmi pozdní dopoledne - report ze zápasu Sparta B - Příbram

Pan Pospíchal měl pravdu - report ze zápasu Plzeň - Sparta

Fanoušek měsíce - roboACS

Prales tour - Pražský přebor v Braníku

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel

Novák | 14.11.2022 01:33 Vstoupit do diskuze
2