káně | 10.11.2022 11:24

Letos na podzim jsme zatím vyrazili jen na tradiční „domácí lokální“ stadionek a tak se mi do hlavy dostala ještě myšlenka nějakého pohodového „výjezdu“ za pěkným fotbalem a příjemně stráveným časem s přáteli. A ačkoliv jsme přece jen byli trochu líní, vyrazili jsme a stálo to za to. Vyšlo i počasí, nakonec přišly i góly, emoce u klandru a na hřišti, velmi dobrá klobása, příjemný pivo, langoš, krokety, hranolky.

V mobilu už mám záložku na web pražskýho fotbalovýho svazu a toho středočeskýho. Od pátečního rána mi svrbí ruka, a nakonec si řeknu, že teda jo. Popravdě mi i dost navnadil report Franty z jeho návštěvy v Braníku (Prales tour - Pražský přebor v Braníku) a rozhovor s Robem, který tyhle fotbaly taky vymetá (Fanoušek měsíce - roboACS
). Říkám si, že v tomhle je SF opravdový unikát, prostě jediný fanouškovský web, a tak se pokusím ještě taky trochu přispět do mlýna. Nakonec v pátek večer zkusím navrhnout „bandě“ nějaký výlet za fotbalem:

1 - Pátek 21:33 Nedáme zítra nějaký fotbálek?

2 – Sobota 6:26 Jsem nějakej línej

2 – Sobota 7:02 I když Újezd – Počernice by mohl být zajímavý zápas. A ještě jsem tam nebyl.

2 – Sobota 7:20 Mohl bych tam být 9:24, tobě jede bus 9:08, to tam budeme stejně.

1 – Sobota 7:21 Počítám s tím

Výkop 10:15. No řekněte, to se člověk vyhrabat musel. Trochu jsem si sice dělal zálusk na odpolední zápas v Poděbradech, ale ještě se k tomu vrátím.

Děti nadšený, že je vyvezu, rychle nasnídat, ale nechat si místo na tradiční fotbalovou snídani, obléknout a na bus. Mám to přece jasně nalajnovaný a nemůžu přijít pozdě. Nakonec se tedy potkáme, a přestože nás cestou na hřiště malinko zdrží dýňová výstava místní školy, přicházíme pohodově kolem 9:45 na místní fotbalový stánek.

Fotbalový klub z Újezdu nad Lesy byl založen v roce 1924 a tak se brzy můžeme těšit na stoleté výroční oslavy. Až do šedesátých let hrál středočeské soutěže, až poté byl zařazen do pražských soutěží, kde v roce 1973 oslavil postup do pražského přeboru. V letech 1972 až 1974 hrál svá utkání na náhradní ploše a hráči se svlékali v tramvaji :) V sezóně, kdy slavil padesátileté výročí se jen tak tak v přeboru zachránil. V lednu 1993 se do oddílu včlenila i mládež a vznikl FK Újezd nad Lesy. Po několika pádech hraje dnes Újezd opět v pražském přeboru. Za Újezd v minulosti hrál například Tonda Kramerius, kterého pamětníci jistě moc dobře pamatují. Před pár lety si zde zachytal i Jarda Blažek.

Zápas začal s drobným zpožděním kvůli dětskému předzápasu, férově doplácíme vlezný v ceně malého piva, sluníčko, příjemná nálada, pivko. Oficiálně tradiční pajda v hledišti (tipuji tak 70-80 lidí), zastoupeny všechny věkové kategorie. Domácí jsou od začátku lepším týmem, ale do zakončení se příliš nedostávají, a tak se toho příliš neděje, terén je totiž dost složitý (na druhou stranu, dle mého rozhodně lepší, jak hrát na umělém trávníku). Až teda přijde moment, když naším přísným okem fotbalových znalců měly být pro domácí odpískány během pěti sekund hned tři penalty, ale sudí zázračně vykouzlí míč rozhodčího. Přesně tenhle moment odšpuntuje emoce na hřišti i v hledišti a poslední minuty první půle jsou již skutečně na ostří nože, až si říkáme, jak hodně se to rozhodčímu vymklo z kontroly.

Škoda, že se nedají sázet žluté karty na tuhle soutěž. Tenhle rozhodčí za jeho poslední tři zápasy rozdal 6, 5 a 8 žlutých karet, nějaký over byl tedy ve vzduchu, ikdyž v prvním poločase překvapivě „nechal karty v šatně“. Ba ne, přímo před námi hráčům říkal, že je vážně v kapsičce má ;)

Poločas 0:0, občerstvení jede naplno, pivíčko, domácí klobása na grilu, za příjemného pokecu se přesunujeme na druhou stranu, kde konečně čekáme střelecké odšpuntování. No nejvyšší čas, nechceme zase být svědky bezgólové remízy.

Nažhavení domácí do druhé půle vlítnou až neuvěřitelným způsobem, hosté se nedostanou 40 metrů od branky a přijde zasloužená odměna. 53 minuta a po nacvičeném signálu z rohu dává Bouška na 1:0, 57 minuta vymetená šibenice Polanem a 2:0 (Vojto, pěkná trefa, je vidět, který trenér tě to naučil ;) ). Ráz utkání byl určen, ale gólově to zdaleka nebyl konec. Na hřišti se navíc dost jiskřilo, a tak těch žlutých nakonec taky dost přibývá. Na trefu Majznera (3:0) reagují hosté Štěpánem (3:1). V 79 minutě si vezme slovo Valenta, po gólu si radostí svlékne dres. Bohužel nevíme, co měl na triku napsáno, tipujeme žádost o ruku, za kterou je oceněn žlutým kartónkem. Tak Ondro, příště si to namiř i k našemu objektivu, jo? A skóre 4:1 je o konečným výsledkem, nakonec padlo hned 6 karet. Říkám, over byl, snad se toho chytí nějaká sázkovka. Hosté zůstávají třetí odspodu, domácí si ve středu tabulky pomohou.

Spokojeni se pomalu rozcházíme s tím, že do těch zmiňovaných Poděbrad přece jen vyrazíme. Na jaře. Až bude teplo - a na kole. No jsem na nás zvědav, to by mohl být taky zajímavý kurz. Tak co, dáme to?

A vyrazte o víkendu na fotbal, klidně nám o tom dejte vědět. Sparta!