Dexíček | 07.11.2022 01:33

11 let. Doba, kdy Spartička jezdila do Plzně s rozhodně vyššími ambicemi, než tomu bylo 5.11.2022. Fanoušci, odborníci, sázkové kanceláře a možná i někteří samotní aktéři brali sobotní zápas jako dopředu víceméně jednoznačnou záležitost. Ale fotbal nemá logiku a já měl to štěstí, že jsem byl přímým svědkem důkazu tohoto legendárního výroku.

Trochu štěstí a trochu náhoda mne přihrály 3 vstupenky na pěkná místa do Štruncáku. Navzdory neskutečnému nasrání z derby ostudy jsem se rozhodl být u toho, a než se jeden nadál, byl jsem “na rodinném výletě” do města piva. Pauza na pumpě, pokec se sparťany, kteří mířili do bojkotujícího kotle (aniž by věděli, že fandění bude silně nedoporučené). Pár hodin před výkopem už sedíme na jednom “řidičském” U Salzmannů. Hospoda narvaná, všude kolem místní ve výborné a optimistické náladě. Vzhledem k horší pohyblivost synátora vynecháváme nějaké toulky městem, ve kterém je stejně až na pivovar, věž a krátké promenády víceméně kulové k vidění.

Tma udeřila v celé své podzimní kráse a já po mnoha letech mířím s širokým davem potemnělou cestou vstříc možná nejpřekvapivějšímu ligovému vítězství v mé 30leté fanouškovské kariéře. Popravdě stadion na mne působí ještě minimalističtěji než v TV, no jeden se neubrání srovnání s našim svatostánkem. Určitě netrpělivě čekáte na mé resumé, tož: Odbavení u vstupu, počet stánků s občerstvením, kvalita piva – body pro Dušana. WC a klobása – body pro Letnou.

K samotnému fotbalu – laskaví čtenáři si udělali názor sami, tož zkusím zde nedělat až moc chytrého. Nicméně - Priske rozhodně Bílka i fanoušky rudých dresů zaskočil rozestavením 3-5-2. Velký potlesk za koule, no kdy jindy je najít než v době kritického stavu pro klub i pro svou pozici. Domácím trvalo půl hodiny, než přivykli naší zhuštěné záloze, kde dominoval neúnavný Zelený. Obrana pracovala až na jednu dvě situace bezchybně, na hrotu se bil neúnavný Čvanci. Ano, často přemýšlím, zda má od trenéra v popisu stahovat se do zálohy a fušovat do rozehrávky, ale to už je jiný příběh. Závěr půle a podivný střet ve vápně. No, Chorého řešit nehodlám, navíc z tribuny jsem v danou chvíli na rozdíl od plzeňských chytrolínů nic rozklíčovat nemohl.. V době kdy toto píši již všichni viděli xkrát, Příhodova komise zaštěká a karavana pojede dál...

V kabině Plzně se asi zastavil na slovíčko sám Velký Adolf, neb do druhé půle domácí nastoupili v pohybu a vytvořili si jakýsi pseudotlak. Zápas rozdrobený do mnoha osobních soubojů spěje k remíze, za mne dejme tomu... když tu jak blesk z čistého nebe přijde zlatý hřeb celého sparťanského podzimu. Zařvali jsme si, a ty nechápavě – nasrané pohledy okolních budu mít před sebou ještě dlouho. Ještě bych se rád zastavil u exotického hráče domácích č. 18. Jako na dlani jsem měl jeho souboje s Mejdrem - provokace, dohrávání a když to nejde fotbalově, zkusíme odpíchnutej ritberger doprovázený lvím řevem. Nejméně 3x. Všechna čest sudímu, že na tuhle hru nepřistoupil. I někteří domácí slušňáci na tribuně jen nechápavě kroutili hlavami...

Zmínit musím domácí kotel – tolik urážek, nadávek a frustrace na vše pražské a sparťanské mne docela překvapilo, za to by se nestyděli ani naši polští přátelé. Na druhou stranu, z hlediska fandění a pestrosti to bylo od domácích velmi slušné. Celej zápas jeli. Extrémně rozdílově to působilo v porovnání s naším kotlíkem, který ze známých důvodů za celých 95 minut “zafandil” 3x. Samozřejmě jako přímého účastníka by mne více bavilo živé skupenství než tato odumřelá fosilie. Ale jinak protest, za který by se nestyděl ani Mlčenlivý Bob, chápu. V letech né tak zcela dávných byly vidět v hledišti i mimo jiné rioty...

Po zápase přicházejí již jen samá pozitiva a sociální jistoty. Cestu od Dušana si užívám diskusemi s domácími, kteří mne nevědomky krásně nahrávají na bolestivé rýpance. Někteří těžko skousávají rovinu rozhodčího Černého, zároveň ale uznávají, že “hráli h....”. Když si odmyslím již zmiňovaný kotel, tak v průměru bylo chování místních nesrovnatelné s pekly, které jsme několikrát zažil na tribuně v Edenu. Po návratu domů nesmí chybět pár vychlazených Plzniček a repeating hlavních momentů zápasů.

Shrnuto - derby minimálně za mne rozhodně zapomenuto není, je potřeba dotáhnout podzim na vítězné vlně. 1 vlaštovka podzim nedělá a nemáme ve vedení žádného Ježíše, který by uzdravil nemocné a vysvobodil posedlé. V dlouhé zimní pauze méně dovolenkovat a více makat, zkusit tým opravdu POSÍLIT a to i jinde, než na brankařském postu...

P.s. Omluva za (ne)kvalitu fotek. Realme 7 :)

Sparta je krásná!

Děkuji za pozornost

Dexíček


FC Viktoria Plzeň – AC Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branky: 82. Pavelka. ŽK: 61. Mosquera, 85. Hejda – 44. Pavelka, 55. Mejdr, 88. Priske, 90+3. M. Kovář. Rozhodčí: M. Zelinka - I. Nádvorník, J. Paták. Diváci: 10898.

Sparta: Kovář – Mejdr, Sørensen, Vitík, Zelený – Panák, Pavelka, Sadílek – Haraslín (62. Daněk), Kuchta (73. Minčev), Čvančara (90. Juliš).

Plzeň: Staněk – M. Havel, Hejda, Pernica, Jemelka – Bucha, Kalvach – Mosquera, Vlkanova (87. Dedič), Jirka (84. Bassey) – Chorý.

Úvodní foto: fcviktoria.cz


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Fanoušek měsíce - roboACS

Prales tour - Pražský přebor v Braníku

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel

Dělá Tomáš Rosický chybu, když ve Spartě nechce hráče černé pleti?

Co týden dal a dá podzim 2022 (8.díl)

Nebýt toho fotbalu....report z výjezdu za Spartou do Teplic

Dexíček | 07.11.2022 01:33 Vstoupit do diskuze
4