Redakce | 12.10.2022 08:14

Rozhodli jsme se po delší době znovu trochu oživit dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne", respektive ji i mírně upgradovat :) Nyní s ní přicházíme pod názvem "Fanoušek měsíce" a chtěli bychom v ní cca jednou za měsíc formou krátkého fanouškovského dotazníčku zpovídat, zejména pro začátek, některé nicky, známé z fóra na našem webu. Co jim dělá radost a s kým by šli do hospody? Bulí někdy kvůli ACS? Doufáme, že si počtete a necháte se možná i inspirovat! Prvními čtyřmi zpovídanými v novém formátu byli Celticgirl, Herrer, Seeagull a Gaginnek a dnes je tu pátý.

Pan učitel fóra, který tak-tak že nevytáhne na mnohé z nás rákosku, když musí sledovat, jak przníme tu „jeho“ češtinu. S naším rodným jazykem je celoživotně spjat profesionálně, ale co možná mnozí netušíte, ACS-fan týden co týden píská jazykové fauly panu majkovi v jeho týdenníku: tento „starý zbrojnoš“, jak si sám říká, má takřka právo první noci s textem, kvůli kterému my ostatní často nemůžeme ani dospat. Velký dík za to i za čas, který nám ACS-fan věnoval nad dotazníčkem.

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Jako malému klukovi žijícímu v rodném městě daleko od Prahy, mi otec přivezl sparťanskou vlaječku. Věděl, že už předtím jsem si Spartu vybral, když jsme se s dětskou vášní dělili na sparťany a slávisty. O Duklu jaksi nebyl zájem, i když byla v té době úspěšnější. Posvátnou vlaječkou byl můj fanouškovský osud definitivně zpečetěn na celý život. Tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že později budu žít v Praze a budu tak mít možnost vídat Spartu na Letné na vlastní oči.

2. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Kamarády přímo ne, jen pár chlapů, které taky baví fotbal a se kterými se léta znám. Je to divné, ale ani za ten dlouhý čas jsem je nedokázal obrátit na správnou víru.

3. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Ne, někde jsem četl, že chlapi nepláčou. Ale byl v naší historii jeden rok, už jsem zapomněl který, kdy k tomu nebylo daleko. I tehdy ale převládl spíš hněv, pamětníci vědí proč. Vždycky jsem měl blíž k tomu, abych se rozpálil a to mi vydrželo i na stará kolena. A že těch příležitostí Sparta poskytla a poskytuje opravdu hodně. Možná se ale rozbrečím štěstím, až získáme titul. Věřím, že se toho ještě dožiju. Kapesník mám připravený.

4. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Vzpamatovávám se z toho pořád těžce, i když zlí jazykové by řekli, že jsem se dávno mohl zocelit dlouhodobým tréninkem. Stejně intenzivně ale prožívám i radostné fotbalové chvíle, pokud nastanou. A na to špatné se naštěstí rychleji zapomíná, to neplatí jen pro fotbal.

5. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Vstřelený gól do sítě soupeře. A když je hezký, hodně důležitý nebo od oblíbeného plejera, bouřím jako za mlada.

6. Máš v lize oblíbenej stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

S nostalgií vzpomínám na malé stadionky se specifickou atmosférou, kde je hřiště doslova na dosah ruky, na těch se ale dnes už liga nehraje. V tomto směru byly nepřekonatelné Blšany. Podobně jsem se cítil i na žižkovské Viktorce, když se tam ještě hrála liga, ale s tím už je taky amen. Zajímavé zážitky mám i z mnohých návštěv na stadionu Bohemians, kam to mám blízko z domova. Rád se vracím i na stadion Sigmy, ke kterému mám speciální vztah.

7. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Návrat titulu na Letnou.

8. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno? Co byste řešili?

Úplně nejraději s tím, který nedávno skončil, s Bořkem Dočkalem. Myslím, že by to bylo velice zajímavé povídání, nejen o fotbale, je to chytrý chlapík, který už má něco za sebou. Z aktuálního kádru bych si vybral Caspera. Zajímal

by mě jeho pohled na Spartu, na trenéry, které v ní poznal, na spoluhráče i na to, jak se mu u nás žije. Jestli pije jako Dán, asi bych mu už nestačil.

9. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Jsem pamětník, takže na Andreje Kvašňáka, Ivana Haška a Karla Poborského. To byl lídr par excellence. Kdybych mohl ještě jednoho přidat, tak na Adama Hložka. Neuvěřitelné, jak se prosadil v tak mladém věku. Přeju mu hodně úspěchů v další kariéře.

10. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Nezapomenutelný gól Máry Kincla Laziu před jeho odchodem ze Sparty. Taky krásná a důležitá branka Horsta Siegla do sítě Olympique Marseille. A nemůžu vynechat nádherný vítězný gól Adama Hložka v derby v Edenu. Neuvěřitelnou bombu placírkou jsem si náramně užil a mnohokrát znovu prohlédl.

11. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Máš zlatou rybku, která splní všechno, co si budu přát? Chtěl bych změnit jedinou věc, tu zásadní a nejdůležitější, od které se odvíjí (ne)fungování celého klubu. To je teď nereálné, i když před pár lety už bylo ke změně vlastníka hodně blízko. Garance rozpočtu, jistota, že peníze každý rok budou bez ohledu na výsledky, Spartě spíš škodí než pomáhá. A tak raději zpátky na zem. Zlatou rybku bychom snad nepotřebovali k úpravě nebo zrušení nesmyslného opatření šikanujícího permanentkáře.

12. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Snažím se sledovat ho každý den. Mám pár oblíbených nicků, jejich příspěvky jsou z mého pohledu inspirativní, přimějí k zamyšlení. Občas mám potřebu něco komentovat nebo jen tak pokecat. Je škoda, že někteří fanoušci z fóra odešli nebo přispívají jen zřídka. Jejich postřehy mi chybí. Od jisté doby vynechávám návštěvu fóra během zápasů Sparty. Někdy si musím protáhnout absenci o další hodiny, než se smršť přežene.

13. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Nejvíc probírám fotbal se svým synem, který mě už od mala začal na fotbal doprovázet. Máme na Letné odkrouceno hezkých pár desítek let. Jako fanoušek to dotáhl mnohem dál než já, projezdil se Spartou naše ligové stadiony i celou Evropu. Možná i proto má větší nadhled než já a naše debaty jsou zajímavé a přínosné. Pro mě určitě, doufám, že i pro něj. Samozřejmě sleduji všemožná média, informací není nikdy dost.

14. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Díky Georgi Bestovi jsem si oblíbil Manchester United. V posledních letech to bohužel není žádná sláva, uvidíme, jak si povede Erik ten Hag. Můžeme už jen hádat, jak by mu to asi šlo se Spartou, kdybychom po něm sáhli, když byla šance.

15. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Hraný dres Ivana Haška s číslem čtyři, to je vzácná relikvie, kterou jsem vlastně už předal svému synovi, pokračovateli sparťanské tradice v naší rodině.

Díky za každé nové ráno se Spartaforever!

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel

Dělá Tomáš Rosický chybu, když ve Spartě nechce hráče černé pleti?

Co týden dal a dá podzim 2022 (8.díl)

Nebýt toho fotbalu....report z výjezdu za Spartou do Teplic

Co týden dal a dá podzim 2022 (7.díl)

Zmar pokračuje - report z utkání Sparta - Zlín

Fotbalová horečka - Pozdravy z Bretaně

Redakce | 12.10.2022 08:14 Vstoupit do diskuze
6