Novák | 03.10.2022 06:13

Po reprepauze, která se zas vlekla jak nudle u nosu předškoláka na podzim, hrajeme v sobotu večer druhý domácí zápas za sebou. Všichni víme, jakou sérii Spartička táhne a Hradec není zrovna soupeř, kterýho by sis vybral, když se potřebuješ konečně chytit. Bojovný, ale i fotbalový tým, který navíc jejich trenér dokáže takticky hodně dobře připravit: v prvním kole porazili galaktickou, pak o gól s mistrem a o gól s vítězem poháru. To nebude náhoda! Koubka mám ve svým osobním seznamu ligových nesympatií hodně nahoře (a po tomhle zápase si u mě nepolepšil), ale musím přes zaťatý zuby uznat, že něco asi umí. Navíc se Hradec spolu třeba s Jabloncem skloňuje podle vzoru Liberec: zápas, kterej víš, že bude bolet, na gól se nadřeš a pokud to nakonec s jazykem na vestě dáš, furt to není žádnej triumf: porazil jsi „jenom“ ... Prostě těžkej neatraktivní soupeř, proti kterýmu je snadný ztratit, ale nejde vlastně nic moc získat.
Naši kluci mi ale po 2 týdnech bez fotbalu už docela chyběli a tak se na zápas svým způsobem i těším. Každopádně, zrovna proti Hradci nic moc nečekám – spíš to vidím na další remízku a to ještě kdoví jestli... Před zápasem se poblahopřeje a zatleská k narozkám Danielu Drahokoupilovi (60 let, 5 titulů se Spartou z 80. let) a legendě Václavu Vránovi (80 let), který v 60. letech tvořil legendární útok s Veselým, Mrázem, Maškem a Kvašňákem. Před nějakou dobou s ním váš oblíbený web udělal i rozhovor, který si můžete přečíst zde. Jak většina fandů ví, jeho vnuk se jmenuje Pavel Kadeřábek.

Navzdory poplašným zprávám z repre máme v základu Tomáše Čvančaru a uzdravil se nám i LK37, kterej se kvůli/díky karetnímu trestu Davida Pavelky vešel s páskou rovnou do základu. Jsem sám hodně zvědavej, jak to půjde Láďovi a jaký bude mít vliv na kluky na place. V kisně má, zdá se, svý místo již jistý Matěj Kovář – kdo viděl aspoň něco z U21, nebude rozporovat. A má hned napilno: oba soupeři od začátku aktivně, ale na Spartě je přece jen znát deka a tak má víc ze hry Hradec – v 7. střelu Kubaly ještě vytěsní Kovář, ale když se pak LK37 ve 13. otáčí s balonem a hodně blbě si jej nechá vzít důrazným Kodešem do otevřený obrany, nemá náš gólman nárok. 1:0. A to není dobrý! Hradec má víc ze hry, hraje víc uvolněně a celkově líp: my můžem děkovat Kovářovi, že to po brejku v 25. není o víc. A aby toho nebylo málo, Točvan v 29. předskakuje a odtlačuje od balonu hradeckýho Kubalu: jeden z těch soubojů, do kterejch Tomáš umí zajet a často to má za kartu. Mám to přes celý, takže si to netroufám posoudit, ale žlutá mi v tomhle prostoru přijde zbytečná. K mému překvapení si sudí Nehasil, kterej nastoupil ke svýmu 7. prvoligovýmu rozhodování, šahá na ucho a řeší se: pak se jde osobně podívat a tasí redku. Tak teď je vážně zle: bohužel mi ani nic z posledních 5 zápasů, ani nic z toho, co jsem viděl v tomhle zápase doteď, nedává nejmenší důvod si myslet, že by ten zápas mohl pro nás skončit ještě nějak rozumně... Naštěstí Vašulín dává ve 35. v tutovce tesně vedle. Světedivse, může být dokonce i veseleji: LK37, na kterým je vidět snaha odčinit tu minelu před gólem, se však nedostane před pauzou k dorážce Højerovy křížný rány. Do šaten se jde za pískotu a s VSJBČ v zádech.

Kluci v sektoru mi o pauze na mobilu pouštěj ten Točvanův zákrok za redku a nepřijde mi to teda jako nic, nad čím bych se pozastavil: ale nejsem expert ani na biomechaniku ani na pravidla fotbalu, takže si budu muset počkat na vyjádření komise, žejo. Už jsem se jednou, myslím, vyznával ze svý náklonnosti ke starším fandům: jednoho takovýho pamětníka, co ho určitě nezaskočil vzrůst pana Vrány, tak, jako mě, protože Vránu stopro pamatuje jako hráče, máme v sektoru. Prohodím s ním rád slůvko-dvě před zápasem – je v klidu, jak tihle bardi bývaj. A tenhle fanda má o přestávce návštěvu: odněkud z jinýho sektoru se s ním přijdou pozdravit jeho dva malí vnuci a děda mi pak líčí, jak to maj kluci teď těžký: mezi jejich rovesníkama je to samá sešívka – a mně přijde chlapců ještě víc líto, když vidím, k čemu ten zápas spěje. Achjo!

Do druhý půle ale nastoupí o dost jiná Sparta: mnohem hladovější, aktivnější – zadupeme na Hradec a lidi na to slyší: atmosféra se zvedá, ženeme kluky vpřed i v 10. V 52. Hradečák blbě přizvedne Højerův roh, balón přeletí gólmana a Asger Sørensen hlavou srovnává. Joooo!!! Takhle to chceme! Hned na to však nevěřícně civím na Jardu Zelenýho, jak přichází o balon na posledním a Kubala si to štráduje sám na Kováře: naštěstí zachrtí a nastřelí tyč a vracející se Sørensen si nevsítí vlastence. Tvl, to je fakt nemoc tohle! Hned jak dáme góla, necháme si ho dát zpátky! Pokolikátý už!!! Aktivní hra Sparty naštěstí pokračuje – kolem 55. je Sparta zas na koni a Casper Højer hecuje Protilehlou. Za další 2 minutky kope Højer trestňák, LK37 se proletí naprázdno vzduchem a míč se dostane na hlavu Kuchty, kterej trefuje vingl. Goool! To jsem po tý první půli teda fakt nečekal! Sudí góla zkoumá snad 5 minut, ale k naší radosti (a úlevě!) to uzná. 2:1! Otočka v 10!!! Priske to chce dál hrát aktivně a tak v 70. za Jankta nastoupí Minčev. V 72. se pak síly srovnávaj po tom, co Smrž za ošklivý kleště ve skluzu na Daňka dostává rovnou červenou. A to už jsem zas o něco klidnější! Tohle by mohlo dopadnout! V 76. pěkná akce po levý straně Højer kolmicí na Minčeva, ten to zatáh a dal pod sebe na Kuchtu, kterej ale bohužel nestih nějak zamířit: nemůžu se zbavit dojmu, že tohle měl bejt banán a vymalováno! Ale Reichl taky slušně. Škoda! Kryštof Daněk pak minutku na to střídá za Mejdra - já doufám, že to s tím faulem nesouvisí – a při odchodu si zapumpuje na Protilehlou. Pojď mi! Martin Minčev se snaží, plnej sil honí Hradečáky při rozehrávce – je z toho ale jenom jedna karta na něj a ona Kuchtova šance. Hradec je pod tlakem, ale taky to nevzdali: v 87. se Vašulín dostane do našeho vápna, zasekne si a nechá proběhnout 2 naše – naštěstí Matěj Kovář tisíciprocentní loženku chytá! Ufff! Na posledních pár minut pak jde za Kuchtu Sáček, o kterým jsem byl už docela přesvědčenej, že ho v rudým uvidím už max. na Žižkově... V nastavení menší drámo, když po vysoký noze Caspera Højera Hradec dostává poslední standardku ze strany, do vápna naběhne i jejich gólman, naštěstí to překombinujou a tak slavně vítězíme 2:1!!!

Ani nechci psát, jak jsme to vítězství všichni potřebovali! Potřebovali jsme ho teda už takový 2-3 zápasy zpátky, ale tohle beru! Otočka v deseti proti Hradci: skvělá věc! Po dnešní první půli, když jsme na tom nebyli dobře herně ani psychicky... A v kontextu Čvančarovy ČK a toho, co se nám ne/dělo od sudích poslední dobou kálím z nejvyššího patra Bubenečský vodárenský věže na nějaký rozumy o regulérnosti Kuchtova gólu. Na nekončící road-show Radka Příhody si samozřejmě rád počkám – poslední vydání byly docela švanda, když nic jinýho. Po předlouhý době Priskeho kolečko s podmazem „Na Srdci ES“. Asi kvůli minulé výměně se kolem kotle jenom procupitá, nicméně na Protilehlý zůstane na děkovačku docela hodně z těch více než 10 tisíc, co v sobotu dorazily.

Mám fakt velkou radost: za Priskeho, za Kuchtu a hlavně za kolegovy vnoučky. Nijak krásný vítězství, ale já jsem přesvědčenej o tom, že cesta k těm napohodu pohlídanejm zápasům a pak dál k velkejm triumfům, vede přes hrozně moc těchhle ubojovanejch šmucik mačů na morál. A nevěřím, že to od teďka bude už jenom válec, ale určitě bude o něco víc klidu na práci v tréninku a klidu na kopačkách v dalších zápasech.

Novák


AC Sparta Praha – FC Hradec Králové: 2:1 (0:1)

Branky: 52. Sörensen, 57. Kuchta (Höjer) – 13. F. Kubala (Vašulín). ŽK: 65. Jankto, 90+7. Höjer – 10. Rybička, 15. Vašulín, 34. Harazim. ČK: 28. Čvančara – 72. Smrž. Rozhodčí: L. Nehasil - K. Hájek, T. Mokrusch. Diváci: 10317.

Sparta: M. Kovář – Wiesner, Sørensen, Zelený, Højer – Daněk (77. Mejdr), Sadílek, Krejčí, Jankto (70. Minčev) – Čvančara, Kuchta (88. Sáček).

Hradec Králové: Reichl – Klíma, Čihák, Čech (66. Gabriel) – Harazim (66. Rada), Smrž, Kodeš (83. Koubek), Novotný – Vašulín, Rybička (46. Kučera), Kubala.Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel

Dělá Tomáš Rosický chybu, když ve Spartě nechce hráče černé pleti?

Co týden dal a dá podzim 2022 (8.díl)

Nebýt toho fotbalu....report z výjezdu za Spartou do Teplic

Co týden dal a dá podzim 2022 (7.díl)

Zmar pokračuje - report z utkání Sparta - Zlín

Fotbalová horečka - Pozdravy z Bretaně

Jabka, Hrušky, Maliny - výjezd za Spartou do Jablonce

Co týden dal a dá podzim 2022 (6.díl)

Sobota se Spartou - report nejen z výjezdu za béčkem do Chrudimi

Nahoru, dolů, nahoru... a zase dolů - report ze zápasu Sparta - Bohemians

Prales tour: Chlapi z deštného pralesa

Fanoušek měsíce - Herrer

Novák | 03.10.2022 06:13 Vstoupit do diskuze
0