Novák | 29.08.2022 01:30

Nikdy jsem nikoho netrénoval, ale asi rozumím tomu, co trenéři myslej tím, když po nějakým debaklu říkaj, že jsou rádi, když se hraje co nejdřív: ani mě už neba to celotýdenní koukání přes plot k sousedům a tak jsem rád, že konečně hrajem. Všechno, co se musí stát, aby u nás byla tráva stejně zelená, jako u nich, se totiž musí stát jedině v zápasech Sparty!

Kdybych měl mermomocí hledat nějaký pozitivum vyřazení z Evropy, tak bych asi řekl sobotní zápasy: nejsem chalupář, takže sobota odpol/večer pro mě ideál! V hospůdce jsme všichni po posledních výkonech docela nahoře a v příjemném očekávání – optimisti tipujou 5:0, pesimisti 3:1. „Malé pražské derby“ se tomu zápasu docela debilně říká – asi by bylo potřeba vymyslet slovo pro zápas, kterej se jako derby bere jenom z jedný strany. Vačnatci obvykle podaj výkon na hraně svých možností, kterej už v sezóně zopakujou zas jen proti nám - pro Spartu je ale, pochopitelně, každej stracenej bod s nima trapas... Čeká se plný dům, tak jsem na značkách radši včas – před zápasem malý ceremoniálek za účasti VS s gratulacemi bývalým hráčům Sparty, kterým nebylo možno kvůli Covidu poblahopřát k narozkám, jak by se bývalo slušelo a patřilo v předchozí sezoně na Letný. Mám radost, že kulisou k té malé oslavičce je plný stadión. Ještě jednou gratulky, pánové! Ke svému 400. zápasu nastupuje klokan Jindřišek a mě trošku zamrzí, že je to na Letné neudálost. OK, kdybych měl pro příští vesmírnou misi NASA sestavit video, který mimozemšťany seznámí s českým fotbalem, Jindřišek by se do něj asi nevešel, nicméně 400 zápasů je úctyhodné číslo. Na Anglii moc nekoukám, ale přišlo mi u nich vždycky sympa, že fans umí uznale zatleskat i soupeři – zdá se mi, že to ukazuje vyspělost a kulturnost toho prostředí a mrzí mě, že u nás, zdá se, na nic podobnýho neaspirujem. Nejde o to, aby Jindřišek na Letný běhal oslavný kolečka, ale slušně zatleskat se mu dle mýho bylo bývalo mohlo, přestože nosí ten zelenej hadr.

V sestavě žádný extra překvápka: Jankto s Točvanem základ – což zvlášť u toho druhýho po zápase v Boleslavi není žádnej šok. Všichni čekáme klokaní klasiku: nic moc fotbal od nich, ale poctivej fyzickej výkon a hrozba z brejků. A taky že jo: dlouhej nákop do rozhozený obrany, jednoduchý zatažení, Puškáč na Hronka, tečem 0:1 v 10. minutě. Achjo! Tenhle se do jutůbka Davida Pavelky zaručeně nedostane... Úvod, který s vačnatcem nechceš – každej to ví, každej se na to připravuje a stejně se to stane. K uzoufání! Ve 12. se na kotelní tribuně rozvine chorejko 1893, ale je škoda, že je už s pachutí klokaního vedení. Sparta nijak extra nereaguje a ve 27. mohlo být ještě hůř: naštěstí Domino Holec vytáhne pěkný kombo a podrží. 2 minutky na to Asger Sørensen v úniku tahá za ruční brzdu zelenejch trenek a teda zákrok na oranžovou. Sparta se nemůže dostat do zápasu: jediný, co do nějaký 40. stojí za zmínku je jedna Janktova žabička a jeden jeho hezkej centr, obě věci si ale Valeš pohlídá. Ve 43. přijde naše největší šance v 1.půli, kdy Kryštof Daněk nastřelí tyč – to nás spousta už zvedala ruce...

No nic: o půli 0:1, ale tohle už jsme si zkusili v Bolce – ve 2.půli přijde před zraky těch 17 tisíců pořádně velký tóčo! A taky že jo – v 53. Točvan doráží Daňkovu vyraženou střelu a je srovnáno! Jj, takhle jsme si to před tejdnem nacvičili – a teď pojedem válec! Ani sám nevím proč, ale mám z toho gólu radost snad jak proti Rapidu – jedéééém ACS! Kaňkou na vyrovnávajícím gólu je, že se do dorážky s Točvanem cpal i Kara a bohužel se u toho zranil. Přichází za něj Julda a reminiscence na poslední venku ještě sílí! Avšak chyba lávky: v 57. (tj. bratru 3 minutky po našem gólu!!!) má po standardce Puškáč loženku loženou tisíciprocentní, naštěstí v náběhu úplně sám netrefuje zařízení. Ufff! V 63. pošle Casper Højer docela prudkou křížem, Julda do toho stihne strčit nohu, ale je jasný, že takovýhle jdou těžko nějak zamířit: buď to trefíš nebo ne. A Julda naneštěstí netrefuje.

V 74. se trenér snaží dál oživit hru: místo Sádi Sáčis a místo Jankta Minčev. Jistě, člověk by si asi uměl představit jiný a lepší, ale tyhle jsou prostě to, co v současnosti máme k dispozici a já Priskemu tleskám za snahu něco změnit, dát tomu bušení do vrat novej impuls. A zrovna Sáček je i cejtit: hned za 2 minuty se dostane před oslavence Jindřiška a chceme pentli, za další 3 minutky nejdřív Højer a po něm Sáčis docela nebezpečně střílejí, bohužel oba dva zablokujou obránci, v 82. je na něj žlutej faul. Dle mýho soudu jeden z těch lepších a výraznějších výkonů, který jsme od Michala viděli. Že by ho Priske ještě k něčemu probudil? Na posledních 10 minut ještě přijde Forty za Daňka, ale navzdory tlaku se už žádné extra loženky nekonají a vačnatec může slavit bodíka z Letný. Abych se přiznal, jsem zklamanej jako pro prohře. Po minulé otočce v Bouli jsem čekal asi naivně zázraky a teď mi přišlo, že jsme ten zápas jednoduše nezvládli i když v něm soupeř vůbec nic překvapivýho nepředvedl, jen svůj klasicky srdnatej vačnatčí výkon. Trenér se snažil, to bych mu neupíral a na lávce má jenom to, co tam má – přesto mi přijde, že jsme ten zápas mohli a měli prostě dát líp: cojávím třeba si pomoct ze standardek - nevybavím si ani jeden roh z těch sedmi, kterej by i jenom zaváněl nějakým problémem pro klokaní obranu... Po Vikingu nebo Liberci jsem se uklidňoval tím, že nový trenér, nesehraný hráči – v sobotu večer mi to už nějak nestačí. A nejsem sám, ze suprově zaplněné Letné tentokrát nastane před děkovačkou velký úprk. Jasně: kolečko se vytleská, před kotlem zapumpuje, ale mám to celý nějaký kyselý. A netvrdím, že se na pondělní trénink chystám s rakví, ale to rozčarování se mě drží...

Jak jsem psal v úvodu: nejlepší lék na zklamání je to co nejdřív zkusit znovu a lépe. Sparta má šanci hned v úterý v rámci vloženýho kola od 8 večer na jablonecké Střelnici. Tam čekám další těžkej zápas, ale pokud ho zvládnem, určitě se nám to pomůže přenýst přes sobotní ztrátu líp. Sparta do toho!

Novák

AC Sparta Praha – Bohemians Praha 1905: 1:1 (0:1)

Branky: 52. Čvančara – 10. Hronek (Puškáč).

Žluté karty: 29. Sørensen – 82. Hála.

Sestava Sparty: Holec – Mejdr, Sørensen, Zelený, Højer – Sadílek (74. Sáček), Pavelka – Karabec (56. Juliš), Daněk (83. Fortelný), Jankto (74. Minčev) – Čvančara.

Sestava Bohemians: Valeš – Křapka, Hůlka, Köstl – M. Dostál, Jindřišek, Jánoš (57. Petrák), Kovařík (70. Dan. Krch) – Hronek (81. Koubek), Puškáč (71. Hála), Beran (57. Mužík).

Rozhodčí: P. Orel - J. Kubr, J. Kříž (J. Všetečka) | VAR: P. Franěk | AVAR: L. Ratajová.

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Prales tour: Chlapi z deštného pralesa

Fanoušek měsíce - Herrer

Takhle hraje Sparta - druhý report z výjezdu do Mladé Boleslavi

Co týden dal a dá podzim 2022 (5.díl)

Odchází Sparťan. Díky Hanci!

Krok za krokem za osmi góly - report ze Seniorova memoriálu, zápasu Mladá Boleslav - Sparta a utkání Sparta B - Vlašim