Nekorektní glosátor | 13.09.2022 08:54

„Jestli je Kanga černej, nebo bílej, je mi jedno, hlavní je, že to byl strašnej debil." To je výrok, kterým se Tomáš Rosický v roli sportovního ředitele prezentoval na setkání s částí fanoušků koncem března tohoto roku. Nechci teď rozebírat, zda taková věta měla být vyřčena, případně zda se tento výrok měl dostat na veřejnost. S novu sezonou a opět se opakujícími propadáky ze strany fotbalistů Sparty spíš přemýšlím o jiné věci.

Ahmad Ghali a Kamso Mara z Liberce. Florent Poulolo z Francie. Youba Drame a Lavin Jawo ze Zlína. A nejnově Abdallah Gningue z Teplic. To je výčet hráčů tmavé pleti, kteří od začátku této sezony nastoupili proti Spartě v rámci ligového zápasu. Výkony pěti prvních jsem sledoval osobně přímo na stadionu, představení Gningueho jsem viděl v televizi. Někteří z výše jmenovaných byli výrazní více, někteří méně. Pro všechny ale platilo, že proti Spartě odehráli rozhodně nadpůrměrný part a svým výkonem dělali borcům v rudém nemalé problémy.

Tím se dostávám k hlavní myšlence této úvahy. Proč vlastně ve Spartě nejsou žádní fotbalisté tmavé pleti? Proč je Tomáš Rosický do Sparty nepřivádí?

Jak vysloveně nesnáším srovnání s čínským klubem z Vršovic, musím si je zde vzít jako příklad. Jirka Sor jim na jaře v evropských pohárech vystřílel hned několik postupů a desítky milionů. Návdavkem na konci tohoto přestupového období sešívanci odmítli cca 10 milionů EUR za tohoto hráče od belgického Genku. Velice dobré výkony od nové sezony podává rovněž jeho skorojmenovec Usor. Troufnu si říct, že právě jeho výkon a vyrovnávací gól na 1:1 zajistil jejich postup do skupiny Konferenční ligy. Stabilně nadprůměrné služby jim tam už několik let odvádí např. Olayinka nebo Traoré.

V čem je tedy to kouzlo? V edenu to bohužel pochopili. Afričtí/případně jihoameričtí hráči mají svoje silné i slabé stránky. Těch slabých stránek určitě není málo. Ale Jindra Kšiltovka brzy pochopil, že i přes to se vyplatí takové hráče v kádru mít. Nemusí hrát každý zápas. Sor je ve většině zápasů domácí soutěže poloviční. Ale v Evropě, do otevřených obran je skvělý. Takovou má v kádru pozici a přijal ji. Ani Olayinka, ani Traoré nehrají každé utkání v základní sestavě. A dokázali to akceptovat. Na hřiště jdou tehdy, kdy mohou využít své silné stránky a naopak minimalizovat ty slabé. Trpišovský to takto těmto hráčům dokáže vysvětlit a navodit v nich pocit, že i tak jsou pro něj a celý klub důležitými členy. Ano, není to snadné a chce to nadpůrměrné komunikační schopnosti, vysokou emoční inteligenci a především práci, hodně práce. Přesto bych asi i mezi fanoušky Sparty našel minimum osob, které si myslí, že se taková práce na druhém břehu řeky nevyplácí.

Co na to Sparta? Co na to Rosický? Nic. Mlčení. Pro naše vedení je angažování černochů nejspíš tabu. Je s tím moc práce. Je s nimi moc práce. Ano, jsou jiní. Ne vždy je s nimi lehké pořízení. Ale co je naprosto neoddiskutovatelné - vnášejí do českého fotbalu prvky, které lokální hráči v sobě zkrátka nemají. Vnášejí sem hravost, dynamiku, rychlost. Všichni hráči černé pleti, kteří proti nám nastoupili od začátku této sezony, hrají za kluby, které mají nesrovnatelně nižší rozpočty, než Sparta. Jsou to hráči, kteří své kluby stály maximálně jednotky milionů korun. Přesto ve vzájemnem zápase proti Spartě vyčnívali. Náš klub, potažmo Rosický, má finanční možnosti daleko vyššá než Zlín nebo Teplice. Zavřete oči a na chvíli si představte, jaké hráče bychom mohli získat například za deseti-až dvacetinásobek toho, co investovaly právě Teplice nebo Zlín.

Ale zpět do reality. Bohužel. Nevím, co hráči tmavé pleti Rosickému během jeho hráčské kariéry udělali, ale je evidentní, že přehnanými sympatiemi vůči nim netrpí. Pokud jsou informace na oficálním klubovém webu úplné a pravdivé, nemá Sparta jediného černocha na soupisce A-týmu, B-týmu ani všech dorosteckých mužstev. Jasně, Okeke. Nicméně, tohoto hocha, o kterém už půl roku není nikde slyšet, snad už jako součást Sparty ani brát nejde.

Koncem dubna Sparta oznámila, že se bývalý oblíbenec fanušků Costa stane členem skautského oddělení klubu (my nějaké takové oddělení máme? Haha) a bude se soustředit především na africké hráče. Přiznám se, že jsem od té doby neviděl ani neslyšel o jediném počinu, který by z této spolupráce vznikl. Kolik hráčů z Afriky od té doby do Sparty přišlo? Nula. Kolik hráčů z Afriky od té doby dorazilo na Strahov alespoň na zkoušku? Uznávám, netrávím na Strahově každý den, ale i zde je slyšet to zoufalé ticho po pěšině. Na co nám tedy taková spolupráce je?

To, jakým způsobem Rosický ignoruje potřebu přivést do kádru nové prvky, které nám v naší hře tolik chybějí, je jen další ukazatel toho, jak moc svojí práci a roli nezvládá. Bojí se, že udělá chybu. Proto raději nedělá nic. Bojí se, že nedokáže zvládnout temperamentní hráče, se kterými často není lehké pořízení, ale kteří to pak dokáží týmu vrátit tam, kde na tom opravdu záleží - na hřišti. Namísto toho máme kádr plný hodných, bezproblémových...ale zároveň i sotva průměrných ligových hráčů. A pouze s takovými se evropský fotbal hrát opravdu nedá. Tečka.

Rosický, demisi.

Nekorektní Glosátor.


foto:sparta.cz


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá podzim 2022 (8.díl)

Nebýt toho fotbalu....report z výjezdu za Spartou do Teplic

Co týden dal a dá podzim 2022 (7.díl)

Zmar pokračuje - report z utkání Sparta - Zlín

Fotbalová horečka - Pozdravy z Bretaně

Jabka, Hrušky, Maliny - výjezd za Spartou do Jablonce

Co týden dal a dá podzim 2022 (6.díl)

Sobota se Spartou - report nejen z výjezdu za béčkem do Chrudimi

Nahoru, dolů, nahoru... a zase dolů - report ze zápasu Sparta - Bohemians

Prales tour: Chlapi z deštného pralesa

Fanoušek měsíce - Herrer

Takhle hraje Sparta - druhý report z výjezdu do Mladé Boleslavi

Co týden dal a dá podzim 2022 (5.díl)

Odchází Sparťan. Díky Hanci!

Krok za krokem za osmi góly - report ze Seniorova memoriálu, zápasu Mladá Boleslav - Sparta a utkání Sparta B - Vlašim

Nekorektní glosátor | 13.09.2022 08:54 Vstoupit do diskuze
3