bruno_rossini | 05.09.2022 01:24

Je to týden od chvíle, co jsme po nepřesvědčivém výkonu remizovali v domácím prostředí s vršovickými Bohemians. Následovalo vložené kolo, které jsme také nezvládli, když jsme plichtili na hřišti trápícího se Jablonce, který v této sezóně ještě nevyhrál. Zvlášť druhý poločas tohoto utkání neměl daleko k blamáži, proti soupeři, který hrál i s nastaveným časem čtyřicet minut v oslabení, jsme si nevytvářeli prakticky žádné šance. Ostuda mohla být ještě větší, když hovado Malinský pohrdlo svojí šancí, respektive ho skvěle vychytal gólman Holec.

Nevím, jak to máte vy, ale já jsem vždycky rád, když se nepovedeném zápase hraje ten další co možná nejdřív. Největší utrpení je pro mě čekat týden a doufat, že příště už to bude snad lepší. I proto jsem se na sobotní střetnutí se Zlínem těšil. Ševci před sezónou změnili název, nově se podle nového hlavního sponzora klubu jmenují Trinity Zlín. Trinity byl nejen „celkem schopný zabiják v Dexterovi“ (zdravím pana majka), ale i krásná hackerka z Matrixu. Dosavadní ligové zápasy zlínských v probíhajícím ročníku však mají do nějakého kuchání soupeřů nebo krásného projevu sakra daleko. Teprve v týdnu si připsali první vítězství v sezóně, když zdolali Pardubice, kterým nepomohlo ani nové koště na lavičce. Bylo jasné, že zápas bude především znovu o nás a o tom, jak k němu přistoupíme. Hráči se v týdnu v rozhovorech pro klubovou televizi dušovali, že příště je třeba hru zjednodušit, dávat více balonů do vápna soupeře, pokusit se být odvážnější,… No, uvidíme.

Předzápasový program se nese v duchu vítání nového školního roku. Jako kluk jsem byl vždycky otrávený, když jsem musel po dvou měsících prázdnin znovu usednout do školních lavic, i proto je mi sympatická snaha Sparty dětem začátek školy zpříjemnit. Naopak menší zklamání u mě zavládne při pohledu na tribuny, které oproti zápasu s klokany přeci jen prořídly. Jasně, můžete říct, že je to jen Zlín, ale pomalu asi začíná opadávat i počáteční nadšení ze startu sezóny a nového sympatického trenéra.

Ze základní sestavy Sparta, která doznala dvou změn, jsem trochu v rozpacích. Na jedné straně vítám hru na dva útočníky, hodně si slibuju od návratu hříšníka Kuchty, který si konečně odpykal pětizápasový distanc. Nevadí mi ani opětovné zařazení Mejdra do základu, jeho náhradník Wiesner toho v Jablonci moc nepředvedl. Bohužel střed zálohy ve složení Pavelka-Sadílek nedává příliš důvodů k optimismu, pokud jde o nějakou kreativitu. No nic, jdeme na to.

První minuty nabízejí očekávaný obrázek a dávají tušit, že nás stejně jako v předchozích utkáních čeká dobývání zataženého soupeře. Držíme balon, máme optickou převahu po vápno soupeře, ale ne a ne se do něj dostat. Na naší straně se množí zblokované střely i rohové kopy, naneštěstí nic z toho nevede ke kýženému výsledku v podobě vstřeleného gólu. Přechod do útoku je hrozně pomalý, nikdo nedokáže udělat nic překvapivého, čím by hráče Zlína zaskočil. V ten moment mě přepadne stesk a vzpomenu si na Karlssona, ten tohle uměl, pomyslím si. Čvančara s Kuchtou se snaží, ale pokud je nebudou spoluhráči zásobovat kvalitními přihrávkami nebo centry, můžeme hrát třeba na čtyři útočníky a bude to k ničemu. Okolo třicáté minuty se ozývá první hlasitější pískot. Není se čemu divit, Sparta za půl hodiny nebyla schopná vystřelit na branku. První dobré šance Sparty se dočkáme až v nastaveném čase prvního poločasu, když si Höjerův rohový kop najde jeho krajan Sörensen. Bohužel jeho hlavička, kterou možná lehce tečoval Kuchta, nachází jen připravného brankáře Rakovana. A tak hráči obou týmů odchází do kabin za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu Sparta vstupuje se dvěma změnami v sestavy: Zeleného nahrazuje Panák a Fortelný střídá Sadílka. Musím říct, že střídáním Zeleného jsem překvapen. Z obou stoperů na mě v zápase působil lepším dojmem a nejsem si vědomý nějaké jeho chyby. Když už bych udělal změnu na stoperském postu, tak jen proto, abych dal dolů Pavelku a na jeho místo na šestce posunul právě Zeleného. Musím říct, že Pavelka je po nadějném výkonu v Mladé Boleslavi v posledních dvou zápasech zase ten starý Pavelka, jak ho známe z minulé sezóny. Na můj vkus je hrozně pomalý a brzdí hru, sem tam předvede nějaký ten ostřejší faul nebo pošle pozdrav na tribuny střelou ze vzdálenosti, která však má mizivou šanci na úspěch… Oproti tomu se střídáním Sadílka nemám problém, potřebujeme do hry dostat více kreativity a Forty by snad mohl pomoct.

Druhý poločas je z naší strany přeci jenom živější, ale nedá se říct, že bychom si vytvářeli nějaké vyložené šance. Naopak v 55. minutě není daleko od pohromy, díkybohu explzeňský Fillo nastřelí pouze břevno Holcovy branky. O necelých deset minut později se konečně dočká dobré šance i Sparta, naneštěstí Kuchta po skvělé přihrávce palí jen do Rakovana, od něhož se míč odráží do levé tyče a následně do zámezí.

Trenér Priske připravil další dvojité střídání, když Wiesner nahrazuje Mejdra a na plac jde i Juliš za Jankta… Musím říct, že Mejdr se mi v posledních zápasech líbí víc než na začátku sezóny, sem tam se mu dokonce povede i nějaký ten centr (kdo si pamatuje začátek sezóny, tak ví, že jeho polovysoké centry končily zpravidla na prvním bránícím hráči). Asi to nikdy nebude ideální pravý bek, jako byli pro Spartu třeba Kadeřábek nebo Karavajev, ale nelze mu upřít snahu… Co se týče Jankta, jsou pro mě jeho dosavadní výkony velkým zklamáním. Dalo se čekat, že po minulé sezóně ve španělském Getafe, která se mu i vinou zranění úplně nepovedla, bude potřebovat nějaký čas na aklimatizaci. Přesto se stále bavíme o hráči, který měl v předchozích sezónách v italské Serii A slušná čísla… Hra na tři útočníky? Jak už jsem psal výše, můžeme mít na hřišti útočníků, kolik chceme, ale pokud jim spoluhráči nevytvoří dostatečný servis centry a přihrávkami, bude to k ničemu.

Bohužel, ani hra na tři útočníky ke gólovému efektu nevede. Juldy jsem si ve zbytku zápasu stejně jako s Bohemians nebo v Jablonci prakticky nevšimnul. Upřímně se trenérovi Priskemu divím, že si oblíbil právě tohoto útočníka. Co se týče práce pro tým při hře bez míče, přijde mi platnější Drchal, který působí agilnějším dojmem a nebojí se chodit naplno do soubojů... Nebaví mě ani Wiesner, který navazuje na svůj nepřesvědčivý výkon v Jablonci a zdaleka není vidět tak jako jeho předchůdce Mejdr. Spartě nepomůže ani návrat ke hře na dva útočníky, když Kuchtu vystřídá Adam Karabec, a utkání tak pomalu spěje k remíze. V nastaveném čase se ještě utrhne zlínský Silný a k pohromě není daleko, naštěstí Holec zachová chladnou hlavu a stejně jako v Jablonci nám skvělým zákrokem zachrání alespoň bod.

Je konec, Sparta nedokázala vyhrát třetí zápas po sobě a z tribun se ozývá hlasitý pískot, kterého není ušetřen ani tradiční rituál v podobě kruhu hráčů a realizačního týmu. Není se čemu divit, v dosavadním průběhu sezóny jsme poztráceli už devět bodů (z toho sedm v domácím prostředí!) a co je možná ještě horší, i předvedené výkony mají spíše sestupnou tendenci. Z naší hry se naprosto vytratila jakákoli snaha o presink nebo represink, o kterou jsme se snažili v přípravě nebo ve dvojzápase s Vikingem. A mě jen napadá: proč? Upustil snad trenér Priske od tohoto způsobu hry? A pokud ano, proč by to dělal? Hráči alespoň na první pohled působí skvěle fyzicky připraveně, není důvod, proč by takový způsob hry nezvládli… Nefungují ani kraje zálohy a obrany, útočníci nedostávají kvalitní centry a přihrávky do vápna. Chybí mi i větší kreativita ve středu zálohy a teď nemluvím jenom o dvojici Pavelka-Sadílek, od kterých tohle těžko může někdo soudný očekávat. Všichni vidíme, že Karabec zatím není schopen naplnit vysoká očekávání, a potřeboval by se někde rozehrát. Když ne na hostování, tak alespoň ve sparťanském béčku. Vždyť druhá liga není špatná soutěž... Daněk do Sparty nastoupil ve velkém stylu, je schopen obejít několik hráčů, sbírá góly a asistence, působí fotbalově. Ale není to hráč, který by dokázal dát průnikovou přihrávku, jako to uměl například Bořek Dočkal. Klasického tvůrce hry prostě Sparta ve svém týmu nemá a je to tak špatně… Zamyslel bych se i nad postem defenzivního záložníka. Bohužel, na zdraví Ládi Krejčího mladší se dlouhodobě spolehnout nedá a David Pavelka by se se svými posledními výkony uplatnil spíše v silvestrovském derby. Zvážil bych posunutí Jardy Zeleného natrvalo na tento post s tím, že ve středu obrany by ho nahradil Panák nebo Vitík.

Uvidíme, co se stane v následujícím týdnu, přestupové okno je až do čtvrtka stále otevřené, ale upřímně, mnoho změn v kádru už nečekám. Sportovní ředitel Rosický je svém konzervativním přístupu k tvorbě týmu jako by zabejčený a snaží se hlavou prorazit zeď. Bude se muset ještě několikrát spálit, aby uznal chybu a začal dělat věci trochu jinak. Bohužel, Spartu to bude stát čas a body… Naopak o trenéra Priskeho se zatím nebojím, jeho pozice by i navzdory posledním neúspěchům měla být nadále silná, Sparta vložila do jeho osoby velké naděje a klubové vedení by bylo pro smích, kdyby mu dalo po pár zápasech padáka. Ale samozřejmě, pokud by se mělo pokračovat v dosavadním trendu a Sparta měla na svém kontě v polovině ligy třeba jen 25 bodů, vyloučit se nedá nic.

Příště nás čeká zápas na Stínadlech. Teplice, které utržily debakl v Edenu a v minulé sezóně se zachránily až v baráži s Vlašimí, by pro nás za normálních okolností měly být snadným soustem. Po zápase se Zlínem jsem však opatrný a netroufám si už nic predikovat nebo si dělat nějaké naděje směrem k tomuhle zápasu. Pravda se ukáže jako vždy na hřišti, ne v předzápasových rozhovorech. Navíc Jirka Jarošík a slávista Fila určitě nenechají Spartě nic zadarmo… Nezbývá než věřit, že nás čekají lepší zítřky a brzy se vrátíme zpátky na vítěznou vlnu.

bruno_rossini


AC Sparta Praha – FC TRINITY Zlín: 0:0 (0:0)

ŽK: 69. Sørensen, 84. Čvančara – 32. R. Hrubý, 55. Janetzký, 87. Silný. Rozhodčí: O. Berka - K. Hájek, M. Vlček (D. Starý) | VAR: L. Szikszay | AVAR: D. Vodrážka. Diváci: 12354.

Sparta: Holec – Mejdr (65. Wiesner), Sørensen, Zelený (46. Panák), Højer – Daněk, Pavelka, Sadílek (46. Fortelný), Jankto (65. Juliš) – Čvančara, Kuchta (76. Karabec).

Zlín: Rakovan – J. Kolář, V. Procházka, Bartošák (58. Silný), Simerský – Reiter – Fillo (71. Y. Dramé), R. Hrubý, Janetzký, Čanturišvili – Jawo (90. Hloušek).Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Fotbalová horečka - Pozdravy z Bretaně

Jabka, Hrušky, Maliny - výjezd za Spartou do Jablonce

Co týden dal a dá podzim 2022 (6.díl)

Sobota se Spartou - report nejen z výjezdu za béčkem do Chrudimi

Nahoru, dolů, nahoru... a zase dolů - report ze zápasu Sparta - Bohemians

Prales tour: Chlapi z deštného pralesa

Fanoušek měsíce - Herrer

Takhle hraje Sparta - druhý report z výjezdu do Mladé Boleslavi

Co týden dal a dá podzim 2022 (5.díl)

Odchází Sparťan. Díky Hanci!

Krok za krokem za osmi góly - report ze Seniorova memoriálu, zápasu Mladá Boleslav - Sparta a utkání Sparta B - Vlašim

Co týden dal a dá podzim 2022 (díl 04)

Hlavně žádnej blázinec - report z výhry Sparty nad Olomoucí na Letné

X. jubilejní ročník Seniorova memoriálu - pojď do Bolky pěšky za Spartou

Co týden dal a dá podzim 2022 (3.díl)

Fanoušek měsíce - Celticgirl

bruno_rossini | 05.09.2022 01:24 Vstoupit do diskuze
5