seagull | 01.09.2022 16:28

Jaké to překvapení, když se děti samy přihlásily, kdy že to zase pojedeme na fotbal. Jaká to sladká hudba pro uši fotbalu hladového otce. V Bretani je fotbalu na výběr, a tak s chlapci zavítáme do místní fotbalové Mekky a to Stade Rennais FC, která o víkendu hostí nováčka francouzské nejvyšší soutěže Ajaccio (majku čti ažaksio).

No, cesta za fotbalem, jak už to tak bývá, povede přes manželku. Táta má auto v servisu a tak budu muset být přes týden hodnej, abych si mohl vypůjčit manželčinu pojízdnou krabici. Takovej ten malej Peugeot s výsuvnejma dveřma, 1007/08 nebo tak nějak. Když víkend proběhne hladce a posádka nastupuje do auta, tak už tady je něco špatně. Naskládat se do tohohle lunárního modulu, asi takhle stísněně se cítí rekruti NASA, to je oříšek i pro velmistry tetrisu. Tři blbci v autě. Jeden na to má papíry, druhej věk a ten třetí blb to bude kormidlovat. Pro sichr beru do kufru motorovou pilu, kdyby nám to cestou kikslo, tak jen vyměním motory, výkon podobný. Beru rezervu dvě hodiny (40 km na stadion) a na dálnici se řadím do vláčku kamionů a karavanů, protože s tímhle nadupaným koněm se do levého pruhu radši srát nebudu. Ale jinak pohoda, za chvilku už jsme v průmyslové zóně na okraji Rennes a za ní už pomalu vykukuje nasvícený Roazhon Park, chrám domácí ho mužstva.

Rychlej brífink. Hosté z Korsiky se po osmi letech vrací do nejvyšší soutěže, ale tipnu si, že to nebude mít dlouhého trvání a nebude překvapením, pokud se příští rok vrátí zpět do nižšího patra. A tak není překvapením jediný bodík ze zápasů s Lyonem a Racingem Lens. No ale Stade Rennais nashromáždili bohužel stejný počet, a zvláště domácí prohra s Lorientem byla na úvod celkem šok. Bod z Monaka by Rennes i brali, ale když vedeš 1:0 a pak si necháš v deseti hrajícím Monakem vyrovnat, tak je to prostě ztráta. Zvlášť pro tým, který bude opět cílit na pozici v horních patrech tabulky a snažit se navázat na výsledky z uplnynulých let.

Takže Stade Rennais FC. V době, kdy už se na Královských Vinohradech kopalo do míče, a za tratí teprve objevovali kolo, v Rennes se po zeleném pažitu maximálně tak probíhaly krávy. Nápad založit fotbalový klub přišel až v roce 1901. Poznávací barvy červená a černá, domácí stadion Roazhon Park s kapacitou necelých 30 000. Ve své historii klub nikdy nevyhrál titul, 3x dobyl francouzský pohár. Do historie klubu se zapsali i dva brankáři, kteří prošli Spartou Praha, Petr Čech a jeho mezi stupínek k věhlasné kariéře v anglické Chelsea a Tomáš Koubek, který s Rennes vyhrál francouzský pohár, ale pak mu Bretaň asi nestačila a po přestupu do Německa se za ním zavřela voda. Mimochodem Petr Čech je na několika posterech okolo stadionu jako jedna z legend klubu.

Ale teď už k zápasu. Hodinku před ním plac před stadionem velice slušně zaplněn, a tak vplouváme do červeno-černého davu, občerstvení, atrakce pro malé fanoušky a hurá do fronty k bráně. Ta ale vůbec neodsejpá, protože moderní technologie. Zlatý lístky. Tyhle různý QR kódy, v telefonu, na papíru, a hlavně děda co obsluhuje bránu, to je mor. Na stadion se dostáváme až 10 minut před zápasem a je plno. Hnát domácí za vítězstvím přišlo 27592 fans. Nevím kolik je z toho hostí, ty mám v zákrytu s patrem.

Líbí se mi, jak to v Rennes dělají, v sestavě jediný třicátník, věkově sestava vypadá takto 19 – 20, 22, 22, 30 – 25, 27, 29, 28 – 20, 28 a střídačka pouze mladíci. Jenom pro představu, kdy jsme Hložka prodávali jako klenot ligy, bych rád poukázal, kolik je schopen tým jako Rennes utratit za svoji budoucnost na hřišti. 20 letý Kalimuendo z PSG 20M EUR, Theate 20M, Badé 17M, osmnáctiletý Doku z Anderlechtu za 26 M !!!! a Sulemana z Nordsjaelandu za 15M.

Rennes se vrhají do útoku. Velice dobře funguje osa Truffert – Terrier, zvláště první jmenovaný, krajní bek, mi silně připomíná Kadeře, piluje lajnu nahoru - dolů, super obrana, podpora útoku, první jejich kombinace ještě končí na brankáři, ale druhou šanci už si Terrier nenechá vzít a ze střední vzdálenosti umisťuje k tyči. 1-0 ! Běží 15. minuta a domácí mají co chtěli. Rychlý gól a klid. Mladej prudí, kdy už pojedeme domů, klasika, dostává telefon do ruky, skáče na klín a my se dále můžeme soustředit na fotbal. Stadion fandí hodně dobře, zapojují se všechny tribuny, ale motorem je klasicky domácí kotel, který jede neúnavně celý zápas. První půle v režii domácích, až na malé problémy, které řeší golman, a až nakonci poločasu se musí vytáhnout s řešením problému velkého a to lapením penalty, odpískané po jednom z náhodných centrů do vápna Rennes. Začátek druhé půle opět pro domácí, ale v 57. minutě propadává za obranu centr a Ajaccio během vteřiny umlkne celý stadion. 1-1!!! Odpověď přichází rychle, a opět po centru. 2-1 !!! 60. minuta, kouč Rennes sahá ke dvojímu střídaní, které o deset minut později doplní ještě o jedno. Žádné zkušenosti, žádné bránění třech bodů, které domácí fakt potřebují a na hřiště se dostává do útoku sedmnáctiletý Doue, kterýho Rennes získali za 400tis E z Angers, s číslem 11 dvacetiletý Doku a dvacetiletý Sulemana a zejména levé straně obrany Ajaccia, zvyklé z Korsiky na nějaké teploty, začíná být horko. Doku a Doue točí obranu, jak na kolotoči, rychlost, síla a pak několikrát po sobě parádní dribling od Doueho. 17 letm 400tis EUR, super nákup. A Doku bude mít taky budoucnost, ale ten už stál Rennes raketu. Ale velká kvalita. Halvně co si v jejich věku dovolí. Pak ale rozhodčí úplně nesmyslně otočí několik verdiktů proti Rennes, neodpíská dle mého jasné fauly a hra se mění v bramboračku, kterou doplní červená karta pro lavičku a pak ještě v závěru zápasu červená pro domácího hráče, za takové došlápnutí, nevím, červená asi přísná. Stadion vře, bučí, píská, a nakonec i dotlačí domácí ke třem bodům. Super zápas, super atmosféra.
Cesta domů už potom brnkačka. Děti vyklidnený, doma byl pak už celý večer klid.

Tenhle rok se pokusím víc nahlédnout pod pokličku francouzské ligy a doufám, že se mi podaří pro Vás zprostředkovat více zápasů, z různých míst, z různých stadionů. Tak Au revoir.

Seagull

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Odchází Sparťan. Díky Hanci!

Krok za krokem za osmi góly - report ze Seniorova memoriálu, zápasu Mladá Boleslav - Sparta a utkání Sparta B - Vlašim