Redakce | 24.08.2022 09:51

Rozhodli jsme se po delší době znovu trochu oživit dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne", respektive ji i mírně upgradovat :) Nyní s ní přicházíme pod názvem "Fanoušek měsíce" a chtěli bychom v ní cca jednou za měsíc formou krátkého fanouškovského dotazníčku zpovídat, zejména pro začátek, některé nicky, známé z fóra na našem webu. Co jim dělá radost a s kým by šli do hospody? Bulí někdy kvůli ACS? Doufáme, že si počtete a necháte se možná i inspirovat!

Prvním zpovídaným fanouškem, respektive fanynkou v novém formátu byla Celticgirl, druhým je další známá postava nejen z fóra našeho webu. Sám o sobě říká, že je “horká palice, které na Spartě záleží víc, než by sám chtěl”. Velmi aktivní diskutér SF fóra, který se nebojí jít s kůží na trh: oblíbený pro nekonečné diskuse s kýmkoli, kdo se chytne i pro svoje originální metafory (ta o dostihových koních má své místo v Síni SF slávy jisté!). V až neobvykle otevřené zpovědi se vám představuje Herrer. Děkujeme za upřímnost a přejeme hodně síly do dalších let se Spartou!

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Přes dědu a bráchu. Rodiče se sice hlásí/hlásili k pražským "S" (každý k jinému), ale fanouškovstvím to nazvat nešlo. S dědou to bylo jiný, to byl šílenej slávista a rapl. Já ho měl rád a on toho chtěl asi využít, chtěl ve mně zažehnout jiskru těch od trati a jednou nebo dvakrát mě ještě v předškolním věku vzal na tu jejich tehdejší dřevěnou tribunu. Nepamatuju si z toho prakticky nic, nevím proti komu hráli, ani jak to dopadlo a vím jen to, že jsem chtěl mnohem víc na Markétu, koukat na plochou dráhu. Ale nebylo to tak jednoduchý. Pro dědu už jsem totiž slávista byl a když se mě někdo v rodině zeptal, říkal jsem kvůli dědovi, že jo, že jim fandím. To asi dost vadilo mýmu o osm let staršímu bráchovi a začli mě s bratránkem všelijak "mučit", dokud jsem nezačal říkat, že jsem Sparťan. Objevoval jsem postupně bráchovy sešity, kam si kreslil znaky a momentky ze zápasů, zapisoval tam výsledky, lepil výstřižky a začalo mě to bavit. Dodnes pamatuju počmáraný desky sešitu se sestavou s přeškrtaným Olejárem :-) Na druhym stupni základky přišly první hádky Sparta nebo Slavie a pak už to šlo samo.  Klíčový pro mě bylo asi Euro 88 a hlavně pak MS v Itálli 90, tam už jsem fotbalu propadl se vším všudy a klub už dávno změnit nešel. Tímto bych chtěl bráchovi za to včasný nasměrování dodatečně poděkovat. Díky, brácha!

2. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Nemám. Mám pár známých, co jsou slávisti, vím, že s tím klubem prošli dobrým i zlým, nikdy ho nezapřeli a to cením. Když počítám, tak jsou to vlastně tři lidi, z nich jeden je hospodskej, co mi jako štamgastovi opečovává sparťanskej půllitr. Tyhle lidi spojuje ještě jedna věc - respekt. Mají to s fanouškovstvím sami tak silně, že vědí jak moc to pro člověka znamená, jak moc to umí bolet a aniž bysme se na tom někdy domlouvali, nerejpem do sebe nikdy nějak na krev. Kamarádství to ale není, nejspíš by se to k fotbalu vždycky nějak stočilo a to by nedělalo dobrotu.

3. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Citlivý téma. Brečel jsem dvakrát. Jednou po prohře na penalty s Dynamem Kyjev v předkole LM, podruhý a doufám naposledy, pokud by to teda neměly bejt slzy štěstí, po prosranym derby, který jsme vedli po půli 3:0. Obojí byl šílenej zmar i když stejný to rozhodně nebylo. Po Kyjevu mi bylo strašně líto kluků. Byli jsme lepší, měli jsme i šance a pár minut před koncem si dal střídající Gába vlastňáka. Přišlo prodloužení a penalty. Luďa Stracený se sparťanskou trikolorou na hlavě..., a samozřejmě taky nedal. To už bylo na mne moc. Dokonce jsem zvažoval, že po příjezdu ze zápasu zvenku zamknu a zapálím sousedovi zahradní dřevák, kde bujaře oslavovali dělníci, co mu zrovna stavěli barák :-) No a to derby? O půli jsme obvolal z ochozu snad všechny kamarády a i ti, co je jim fotbal ukradenej, mi tu euforii strašně přáli, protože věděli, jak dlouho a jak moc je chci porazit. No a pak začalo sněžit a člověk sledoval, jak nám ten zápas protéká mezi prsty. Pak ta křepčící verbež na našem stadionu... Fuj, tohle už nechci zažít. Slzy totálního vzteku přišly až druhej den, kdy jsem si v kocovině uvědomil, že to nebyl jen blbej sen. Líto mi tenkrát bylo akorát tak sebe.

4. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

V první řadě jsem se naučil nečíst si o tom v nesparťanských médiích. Ignoruju vnější vlivy a ventil vypouštím na SF. Někdy to taky zkouším vyjezdit na kole, což ale stejně končí v hospodě s mobilem u SF. Celkem dobře snáším, když Spartu kritizuje Sparťan a to třeba i hnusně. Říkám si, že každej to máme jinak a co přijde přes čáru mně, to jinýmu...., znáš to. Hodně mi ale vadí, když si Spartu bere do huby někdo jinej. Od rivala to koušu, patří to k tomu a nenávist dokážu pochopit, nemám to jinak. Zato rozumování neutrálů, fanoušků dobrýho fotbalu a nadpisů v Blesku, mě dokáže vytáčet celkem spolehlivě.

5. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Už jsem nějakou dobu nebyl, ale zdaleka nejčastěji mě ze sedačky zvedaly góly v soupeřově síti. To se nezají. V negativním smyslu jsou to pak situace, kdy se hráč Sparty na něco vykašle, když tým působí apaticky a nezúčastněně. To se poslední roky, zaplaťpánbůh až tak moc neděje. Aspoň doma ne. Jeden příklad za všechny byl kdysi Patrik Berger. Vážím si toho chlapa, ale když jsem viděl, jak uhnul špičkou z normálního souboje o míč ve chvíli, kdy jsme potřebovali právě jeho kvalitu a právě jeho přístup jakožto vzoru pro ostatní, měl to u mě už na pořád těžký. Vím samozřejmě, čím si v kariéře prošel, vím jak křehkej byl a lidsky to stažení nohy dokážu pochopit, ale sparťansky moc ne. 

6. Máš v lize oblíbenej stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Nejsem velkej výjezďák a jestli mám říct jeden, tak to bude spíš o zážitku. Pod tou jejich Jezevčí skalou v Liberci, když jsme slavili titul. Tehdy jsem byl na vojně a s kámošem jsme na ten zápas utekli přímo ze služby. Vrátili jsme se v nedobrym stavu a samozřejmě se na to přišlo. Jen díky smířlivýmu přístupu velitele, kterej byl paradoxně právě ze severu Čech a Spartu nesnášel, jsme si tu vojnu nemuseli prodloužit. Obecně si ale výjezdy moc nepamatuju, bývají náročný po všech směrech. Snad jen ten ve Vápně na béčko bych ještě zmínil. Znalí vědí :-)

7. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Těžký, ale určitě nějaká trofej, nebo aspoň boj o ni do poslední chvíle. Klubovej fotbal je o trofejích, ne o medailích jako jiný sporty a proto chci jakoukoliv vždycky. Nikdy jsem nebral titul jako samozřejmost, vždycky jsem z něj byl nadšenej. Pohár taky dobrej, co si budeme povídat. Pak samozřejmě přinejmenším kladná bilance v derby.

8. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno?

Možná to bude znít překvapivě, ale pocitově, z toho mála, co dokážu vypozorovat zvenku, je mi asi nejblíž Čelda. Jinak bych se ale samozřejmě rád potkal se všemi.

9. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Vybrat tři je těžká písemka a chtěl jsem to odmítnout. Protože jsi mě do toho ale donutil, napíšu jména, která nejsou moc vidět, nevyjadřují se v médiích a tak. Petr Vrabec (vím, kde byl), Petr Kouba a Jirka Novotný. 

10. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Určitě Sigiho gól proti Barceloně. Už proto, že ačkoliv jsem byl na stadionu a byl to můj největší zážitek se Spartou, samotnej gól jsem naživo samozřejmě neviděl. Měl jsem totiž ještě pořád hlavu v dlaních po Bédově spojnici z trestňáku. 

11. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Zase jenom tři? Ne, dělám si srandu. Na tohle můžu mít dva pohledy - jeden z pozice fanouška, kterej na to kouká zvenčí a druhej zevnitř, když bych viděl, jak tam co funguje. Stejný výstupy by z toho dost možná nebyly. Vykašlu se na plácání, že bych vyměnil majitele, hledal protřelýho bafuňáře, rozjel opravdu nezávislej procesní audit a podobný, v danou chvíli nereáný věci, o kterých jsem nejen já na fóru už napsal stovky řádků. Takže jednu věc za všechny. Zmapoval bych si prostor, obvolal asi milion lidí z fotbalovýho prostředí, nechal si dát doporučení, znovu vše zanalyzoval a to nejlepší, co by mi z toho vypadlo, bych zkusil přeplatit a založil plnohodnotný, funkční skautingový oddělení. Bez toho to nepůjde a já nevěřím, že něco takovýho máme. Moc bych si přál, abysme zas jednou byli první na tahu, když už pro mnohý nejsme první volbou.

12. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Několikrát denně. K tomu abych se odhodlal něco napsat, příliš silný impulsy nepotřebuju, což myslím i dokazuju. Obecně ale rád čtu delší příspěvky, kde je nějakej přesah a snaha jít do hloubky. Takový, po kterých se zamyslím. Ty
nejlepší mi dokážou i poupravit názor. Vím ale, že primárně o takových fóra nebývají. Nemám rád gesta, pózy, láci a černobílý soudy. 

13. Kam chodíš pro fotbalová moudra? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Přečetl jsem hodně fotbalových knížek a obzvlášť autobiografie osobností typu Alexe Fergusona mě vyloženě berou. Je inspirativní, přečíst si, kolik cest a zdánlivých detailů může vést k úspěchu a ještě víc inspirativní a vlastně i o lecčem vypovídající je, že ti nejlepší je vydávají až po konci kariéry. Pak denně ofiko web Sparty, Buď v týmu a další PR aktivity. Občas Sparťanské noviny, občas glosy Čísla 34 a když je dobrá nálada po dobrém výsledku, tak si příjemně orazím i u TikiTaka. Když si náladu potřebuju spravit, pustím si pár dílů 442oons. Zdaleka nejvíc času ale trávím na SF. 

14. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak k tomu došlo?

Nemám. Přeju klubům, kde hráli/hrajou moji oblíbení Sparťani. Takže to byl Juventus, Chelsea, Janov, Arsenal, Dortmund, teď Leverkusen a tak. Obecně ale fandím jen když hrajou i ti naši. Trošku nadstandarní vztah mám snad k Valencii, která mě hlavně v době trenéra Hectora Cúpera hrozně bavila, ale o nic zásadního nejde.

15. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Nejsem sběratel, ale suvenýrů, na kterých je logo Sparty mám samozřejmě dost a vyhazovat se nesmí. Zvláštní vztah nevím, snad ani ne, moc na to nejsem. Mám podepsaný dres všemi Sparťany, který jsem kdysi dostal od švagra a už asi deset let ho plánuju nechat zarámovat. Vlastně mě teď napadlo, že bych někde měl mít ještě kousek sedačky z posledního derby na Rošičáku :-)

Díky moc za to, že jste mě pozvali k tomuhle rozhovoru. Mějte se všichni pěkně a
ať žije Sparta!

Taky děkujeme.


Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Takhle hraje Sparta - druhý report z výjezdu do Mladé Boleslavi

Co týden dal a dá podzim 2022 (5.díl)

Odchází Sparťan. Díky Hanci!

Krok za krokem za osmi góly - report ze Seniorova memoriálu, zápasu Mladá Boleslav - Sparta a utkání Sparta B - Vlašim

Co týden dal a dá podzim 2022 (díl 04)

Hlavně žádnej blázinec - report z výhry Sparty nad Olomoucí na Letné

X. jubilejní ročník Seniorova memoriálu - pojď do Bolky pěšky za Spartou

Co týden dal a dá podzim 2022 (3.díl)

Fanoušek měsíce - Celticgirl

Co týden dal a dá podzim 2022 (2.díl)

Chce to Body a Klid - report z utkání Sparta - Liberec

Fradi dobyli Bratislava - report z utkání ŠK Slovan - Ferencvaros

Co týden dal a dá podzim 2022 (1.díl)

STORE FORVENTNINGER/”Nadějné Vyhlídky” - report ze zápasu Sparta - Viking

CEE Cup 2022 startuje!

Haló, tady redakce!

Redakce | 24.08.2022 09:51 Vstoupit do diskuze
13