Ondra | 22.08.2022 09:25

Dávid Hancko. Před třemi lety toto jméno znal v českém fotbale málokdo, vědělo se, že se jedná o talentovaného slovenského obránce ze Žiliny, kterého Sparta sledovala. Dnes odchází pan nenahraditelný. Hráč, který si svou poctivostí, herní kvalitou i lidským přístupem získal srdce fanoušků. Stoper, na kterého se bude dlouho vzpomínat, byť odchází s pouhou jednou trofejí za vítězství v MOL cupu 2020 a bez mistrovského titulu. Odchází Dávid Hancko – sparťan!

První přesun do Sparty

Dávid je výjimečný už tím, jak se jeho kariéra vyvíjela a jak k angažmá ve Spartě přišel. Jsme zvyklí na různé příchody do kádru, získání hráčů vyčnívajících v české lize, návraty starších hráčů na sklonku kariéry, případně těch, kteří se do Sparty vrací na restart kariéry, v nedávné minulosti se tu protočilo i několik zajímavých zahraničních hráčů a samozřejmě základem je si hráče vychovávat. Ale aby Sparta přivedla 21letého kluka, který se neprosadil ve své první sezóně v jedné z top lig, to byla novinka. Novinka, která nyní dává hlavu a patu a ne náhodou se Hanciho cestu snaží napodobit třeba Lukáš Haraslín. Možná podobný pokus jsme zaznamenali v případě Pabla Gila, který se neprosadil v akademii Realu Madrid, ale Hanci je jiný případ, přicházel už jako slovenský reprezentant.

Pro Spartu v takových případech asi neexistuje špatné řešení, hráč přišel zadarmo, na jeho platu se podílel bohatý klub z Itálie a tak záleželo jen na něm, jestli své kvality potvrdí a Spartě se vyplatí do něj investovat, nebo se neprosadí a odejde bez větší ekonomické ztráty. Dávid byl naštěstí ten první případ, ale pojďme postupně.

Hanciho kariéra před Spartou

Už v Žilině mladý stoper dokazoval svůj talent, ještě jako teenager několikrát nastoupil v áčku Žiliny v základní sestavě, v další sezóně už byl pilířem, který nastupoval jak na levém kraji obrany, tak na obou stoperských postech, čímž opět dokazoval svou flexibilitu a možnost využití. V lednu 2018 UEFA zařadila Dávida Hancka mezi 50 největších fotbalových talentů světa a Fiorentina v létě neváhala za dvacetiletého beka ze Slovenska zaplatit 3,8 milionu EUR, tomu Sparta nemohla konkurovat.

V Serii A si následující sezónu moc nezahrál, naskočil do pěti zápasů, třikrát v základní sestavě, ale byly to zrovna prestižní utkání doma s Neapolí a především na Juventusu, kde pod Alpami naháněl C. Ronalda nebo na své straně Cuadrada. Jeho malá vytíženost Spartě neunikla a znovu se pokusila ho získat. A napodruhé se jí to podařilo.

První rok hostování

Léto 2019 bylo první v plné režii sportovního ředitele Tomáše Rosického a byl to velký kolotoč. Odešlo spousta zahraničních hráčů, z pozice levého beka hned dva, Eldar Ćivić a Bogdan Vătăjelu, a tak byl Hanciho příchod nutným řešením a čekalo se, jak ho nový trenér Jílek využije.

První příležitost dostal na levém kraji obrany v divokém zápase v Mladé Boleslavi, který Sparta prohrála 4:3 a kde celá obrana zahrála šíleně, v čele s Lukášem Štetinou. Hancko sice rychle vyrovnal, nejen při této standardce ukázal i své útočné, na obránce nadprůměrné dovednosti, ale zároveň silně nestíhal pozičně a protilehlá tribuna zaplněná především sparťany nevěřícně koukala, jestli toto je ten velký talent.

Já osobně mám v Hanciho životopisu tento zápas vyrytý tučným písmem, protože zapadá do příběhu „from zero to hero“, mám rád kluky, co se nesloží a umí navzdory dílčím neúspěchům jít za svým a dokázat, že si dres zaslouží. A že těch překážek u Dávida Hancka bylo…

Následně jej trenér Jílek přesunul na levého stopera a začlo hledání ideální obranné čtveřice, experti se překřikovali, že Hancko není žádný stoper, trenér Jílek ho chvíli zkoušel zleva vedle Semiha Kayi, po chvíli zprava vedle Davida Lischky, přičemž paralelně prohlašoval, že dva levonozí stopeři nemůžou hrát spolu vedle sebe. Po reprezentační pauze definitivně Hancka vyndal ze sestavy a ke konci podzimu ho dokonce ani nenominoval do osmnáctičlenného kádru a Dávid tak musel na tribunu a jeho budoucnost ve Spartě vypadala všelijak.

Přesto v následujícím zimním přípravném období Hancko znovu přesvědčil trenéra o své síle a dostal od Václava Jílka šanci v prvním ligovém zápase proti Liberci vedle Davida Lischky, opět i přes odpor nasazovat dva levonohé stopery. V tom utkání byla Sparta ale tak bezzubá, navíc v něm dvakrát unikl drzounek Malinský Frýdkovi s Lischkou, že z toho byla potupná domácí prohra 0:2 a následoval neobvyklý vyhazov trenéra už po prvním kole, protože nejen Rosa viděl na šíleném výkonu celého týmu absolutní bezradnost.

Jílka nahradil Václav Kotal a pod ním začala ve sparťanské obraně zářit nová hvězda – Dávid Hancko. Zápas od zápasu sparťanská obec začala objevovat, co v tom klukovi je, bohužel jen u televize, protože liga se po první koronavirové vlně dohrávala bez diváků. Z hráče č. 33 se stala klíčová postava týmu, Sparta vyhrála v řadě posledních 5 zápasů základní části, v nadstavbě nedostala gól v derby na hřišti mistrovské Slavie, získala domácí pohár a vedení Sparty pomalu začalo intenzivně řešit, jak Hanciho v kádru udržet.

Postupem času jednání krachovala, zvyšovala se nervozita, ale všem dávala naděje slova samotného Hanciho, který chtěl za každou cenu zůstat ve Spartě. Tvrdil, že mu klub přirostl k srdci a nemá nejmenší důvod odcházet. A 1. srpna konečně přiletěla z Itálie výborná zpráva, že se Spartě povedlo hostování o rok prodloužit a dokonce snížit opci…

Druhý rok hostování

Prvotní nadšení velmi záhy vystřídalo zklamání, protože Hanci si v průběhu letní přípravy zranil kolenní šlachu a začátek sezóny tak začal bez něj. Prvotní odhady délky absence na pár dní se začaly prodlužovat a chvílemi to začalo vypadat beznadějně, podobně jako u zranění Tomáše Rosického.

Sparta přešla na tříobráncový systém, v lize se jí dařilo, ale v evropských pohárech v obraně nestíhala a jak od Lillle, tak od AC Milan odešla s porážkou rozdílem tří branek. Hanci se vrátil až v listopadu, do zápasu v Glasgow se slavným Celtikem, který Sparta díky Juldově hattricku vyhrála 1:4. Na Hancim ale bylo vidět, že to není ještě plně doléčený a začaly se střídat zápasy, do kterých mohl nastoupit a ve kterých chyběl. Ze spousty z nich odcházel kulhající s ledovým sáčkem přivázaným ke kolenu. Hrál pod injekcemi a nebylo jisté, jestli jeho koleno ještě někdy bude stoprocentní. I „jednonohý“ měl ale obrovskou kvalitu a v prosinci už hrál v zápasech plnou minutáž.

Přes zimní přestávku se naštěstí jeho koleno umoudřilo a jaro odehrál kromě tří zápasů celé. Nejvíc byl opět vidět v divoké přestřelce v Mladé Boleslavi, kterou tentokrát vyhrála Sparta 4:5 a Hanci přispěl dvěma góly. Trenér Vrba dotáhl Spartu na druhé místo do předkola Ligy mistrů a v létě se znovu otevřela otázka, zda Hanci zůstane.

Tentokrát to bylo jednodušší, šlo jen o to, jestli Sparta bude ochotná riskovat, že Dávid zůstane zdravý a zaplatí Fiorentině za přestup částku, kterou si před rokem vyjednala v opci. Blížil se termín, do kterého šla opce uplatnit a kolem Hanciho najednou začaly kroužit i jiné kluby a tak Tomáši Rosickému s Danielem Křetínským nezbylo nic jiného, než opci uplatnit a čekat, zda si Fiorentina hráče nestáhne, resp. nevykoupí zpět na základě smluvních podmínek. Údajně byl ale velký tlak od hráče samotného, že chce opět v Praze zůstat, protože je ve Spartě velmi spokojený a zároveň k tomu přispěly i rodinné důvody, protože s manželkou Kristýnou Hanckovou, dříve Plíškovou, měli čerstvě narozeného syna Adama a v Praze zázemí. I tak je milé, když hráč sám dvě přestupová okna po sobě hlasitě prosí, aby mohl zůstat ve Spartě, místo zahraničního angažmá…

Druhý rok hostování

Poslední celou sezónu máme ještě všichni v živé paměti, ani tu neodkoučoval celou jeden trenér a po špatném vstupu do jarní části a debaklu v Plzni v nadstavbě ji po trenéru Vrbovi dotrénoval Michal Horňák. Nakonec se nepovedlo dotáhnout ani vítězství v poháru, kde sice odevzdané Spartě dal šanci nádhernou ranou pod víko právě Hanci, hned z protiútoku si Sparta nechala dát třetí ránu a za štěkotu psů dohrála nedůstojné finále a sezónu, na kterou se nebude vzpomínat v dobrém.

Bylo v ní jen několik světlých bodů – aktivní bilance v derby (ze čtyř zápasů 3-0-1), nejproduktivnější hráč Adam Hložek a stabilní opora Dávid Hancko, kterého nezasáhl žádný dlouhodobý herní výpadek.

Čtvrtá a poslední sezóna, osudný kiks

Nová sezóna, nový zahraniční trenér, nové výzvy. Po odchodu Adama Hložka bylo nemyslitelné, aby odešla i druhá opora týmu, zvláště když Sparta chtěla být úspěšná jako v domácí soutěži, tak v Evropě. Přesto se nepřestávalo Dávidovo jméno skloňovat v novinách v souvislosti s přestupem do zahraniční prakticky celé léto.

Hancko tu ale zůstal, stal se zástupcem kapitána a od začátku sezóny nosil při zranění Ládi Krejčího pásku na ruce. Ve všech odehraných utkáních byl snad ještě silnější oporou, než jsme byli zvyklí z let minulých, až na ten nešťastný moment…

Ve venkovní odvetě s Vikingem Stavanger už soupeř šlapal vodu a my vyhlíželi, jak v prodloužení rozhodneme. Přesto byla naděje rozhodnout ještě za nerozhodného stavu, proto jsme se snažili z každé akce dostat na dostřel norské brány. V poslední 93. minutě základní hrací doby Dominik Holec nepouští míč za čáru, snaží se ještě rozehrát poslední útočnou akci, předává míč vrchnímu mozku rozehrávky Hancimu a najednou přichází nepochopitelných pár vteřin. V momentě, kdy si Hanci zpracuje míč, aby ho kreativně rozehrál, všichni hráči se otočí s tím, že bude dlouhý balon a najednou není s kým hrát. Tak Hanci míč vrací naslepo Holcovi, ale ten tam není, zůstal osudný zlomek okamžiku za ním. Hráči Stavangeru situaci přečtou a absolutně dehonestujícím způsobem posílají střelou do prázdné brány Spartu z Evropy hned v úvodním předkole. Nikdo nevěří.

Právě tímto okamžikem si paradoxně možná sám Hanci podepsal přestup, protože Sparta bude celou sezónu bojovat jen na domácí scéně a tak je dost času si zvykout na hru bez něj. Dávid v české lize už nemůže růst a zůstávat asi nemá logiku, i když srdce říká něco jiného. Je čas se rozloučit.

Přestup

Den co den chodí zprávy o tom, jak Feyenoord navyšuje svou nabídku, Sparta odolává, ale očividně zůstává jen otázkou času, kdy se kluby dohodnou. Poslední domácí zápas s Olomoucí odehraje Hanci ve velkém stylu a vedle Caspera Højera a Kryštofa Daňka je opět nejlepším hráčem zápasu. Ale ve vzduchu je cítit, že je to jeho poslední představení v rudých barvách.

Hlasatel i komentátor zvyšují hlas a důraz, když při čtení sestavy přijde řada na jméno hráče s kapitánskou páskou a číslem 33, Hanci několikrát kouká do tribun zvláštním nostalgickým pohledem, je na něm vidět, že si chce dát gól, při zápasové děkovačce jej hráči vystrčí z řady a kotel mu děkuje. Z tribuny se ozve spontánní „Hancko zůstaň!“, ale je to spíš už jen zbožné přání, než realita. V pátek 19. srpna přichází první článek, který oznamuje, že se kluby dohodly. Šok? Ne, ale smutek v srdci fanouška ano. Hanci je kluk, kterého chcete mít v týmu, hráč, o kterého se chcete opřít na hřišti. Ale už tu nebude. Českou ligu dávno přerostl a je čas mu dát druhou šanci v Evropě. Ve Feyenoordu si zahraje základní skupinu Evropské ligy a rychlou, technicky založenou holandskou ligu, která by mu mohla vyhovovat.

Nutno dodat, že Sparta i přes velkou investici vychází z projektu „Dávid Hancko“ s velkým finančním ziskem a je to ukázkový příklad, jak pracovat s mladými hráči s velkým potenciálem.

Hráčské kvality

Myslím, že Hanci tu za 3 a čtvrt roku nechal takovou stopu, že na jeho výkony jen tak nezapomeneme a netřeba jeho kvality dlouze vypisovat.

188 cm vysoký stoper, s výborným fyzickým fondem, vysokou rychlostí, tvrdou a přesnou střelou, přehledem v rozehrávce, schopností míč vyvézt a zapojit se do kombinace až do finální útočné fáze, silný při obranných i útočných standardkách, hráč, který i v nejtěžších situacích hledá kreativní řešení, co víc si vlastně u stopera přát? Jediné, co Dávida Hancka brzdilo, bylo zdraví a jeho, řekněme, částečná skleněnost. Ale tu nahrazuje obrovskou vůlí a schopností odehrát zápas se sebezapřením, kolikrát jsme na něm viděli, že ho každý souboj prostě bolí, ale Hanci nevypustil nic. A možná právě chatrné zdraví může za to, že tu Hanci vydržel ne jednu sezónu na hostování, ale rovnou tři. Na všem špatném je něco dobré.

Možná zní tento popis až nekriticky, ale opravdu jsem za těch 27 let, co chodím do hlediště Sparty, moc podobných hráčů neviděl a jsem moc vděčný, že se cesty Dávida Hancka a Sparty zkřížily. Hanci je pro mě ztělesněním sparťana se vším všudy. Hrdý, sebevědomý, odolný.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Dávid Hancko (@davidhancko)


Trocha statistik

Hancko odehrál za Spartu 102 soutěžních zápasů, ve kterých vstřelil 20 branek.

Jako stoper dostal pouhých 12 žlutých karet a ani jednou nebyl vyloučen.

Byl neomylným exekutorem penalt – za Spartu kopal 8 pokutových kopů s bilancí 8/8.

Fortuna liga – 76 zápasů, 14 gólů

Mol cup – 8 zápasů, 3 góly

Evropské poháry – 18 zápasů, 3 góly.

Poděkování

Dávide, díky moc za tvou ochotu rvát se v rudém dresu, nezapomeneme na to.

Roso, díky, že jsi udělal všechno proto, aby tady takový hráč vydržel tak dlouho.

PS: Hanci, nezapomeň zainvestovat do nemovitostí v Praze, aby ses měl za 6 let kam vracet ;-)


OndraCo se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Krok za krokem za osmi góly - report ze Seniorova memoriálu, zápasu Mladá Boleslav - Sparta a utkání Sparta B - Vlašim

Co týden dal a dá podzim 2022 (díl 04)

Hlavně žádnej blázinec - report z výhry Sparty nad Olomoucí na Letné

X. jubilejní ročník Seniorova memoriálu - pojď do Bolky pěšky za Spartou

Co týden dal a dá podzim 2022 (3.díl)

Fanoušek měsíce - Celticgirl

Co týden dal a dá podzim 2022 (2.díl)

Chce to Body a Klid - report z utkání Sparta - Liberec

Fradi dobyli Bratislava - report z utkání ŠK Slovan - Ferencvaros

Co týden dal a dá podzim 2022 (1.díl)

STORE FORVENTNINGER/”Nadějné Vyhlídky” - report ze zápasu Sparta - Viking

CEE Cup 2022 startuje!

Haló, tady redakce!

Vyhlášení výsledků jarní TIPOVAČKY 2021/22

Nejlepší hráč sezóny dle fanoušků? Tohle se vedení Sparty líbit nebude!

Rozhovor s MISS SPARTA FOREVER 2021 Míšou

Kamil Veselý k novému věrnostnímu systému pro permanentkáře Sparty

Ondra | 22.08.2022 09:25 Vstoupit do diskuze
2